Donner zet rem op Oost-Europeanen Winkels van Lidl veel vaker overvallen Apendeskundige Van Roosmalen vrij man Minister sluit grenzen voor Roemenen en Bulgaren voor drie jaar. Daders vooral actief rond Zoetermeer, Almere en Eindhoven. Zes maanden cel voor doodschoppen hond Meer geld voor les aan Poolse scholieren Brussel eist hogere btw op racepaarden Testrit met Ferrari eindigt in kanaal Voor het te laat is, alleen nog in 2008: 6 Vrijdag 28 november 2008 PZC DEN HAAG - Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) maakt een pas op de plaats met het toela ten van Oost-Europees personeel. De CDA-bewindsman wees er gis teren in de Tweede Kamer op dat door de verslechterende economie de werkloosheid zal stijgen. Werk gevers die nu nog moeite hebben om personeel te vinden, zoals het beroepsgoederenvervoer, kunnen volgens hem straks putten uit meer Nederlandse werklozen. Op verzoek van een Kamermeer derheid zal Donner in Europa aan geven dat Nederland voorlopig de grenzen voor Roemeense en Bul gaarse werknemers drie jaar dicht houdt. CDA-Kamerlid Eddy van Hijum wees erop dat altijd tussen tijds besloten kan worden om de grenzen eerder open te stellen. Nu hebben inwoners van Roeme nië en Bulgarije, sinds vorig jaar lid van de Europese Unie, hier nog een werkvergunning nodig. Vol gens Europese afspraken moet Ne derland voor januari besluiten of en hoe de toegang voor hen be perkt moet blijven; anders gaan de grenzen helemaal open. De bedoeling van Donner was.aan- vankelijk om wegens de financiële crisis de grens voor Roemenen en Bulgaren tot 1 juli volgend jaar dicht te houden. Maar een Kamer meerderheid drong er eerder deze week op aan de volledige termijn van drie jaar te benutten die in Eu ropa is afgesproken om beperkin gen op te leggen in het vrije ver keer van werknemers uit EU-lid- staten. De Kamer verzet zich al langer te gen het toelaten van meer Oost-Europeanen, omdat er nog veel problemen zijn met uitbui ting en huisvesting. Donner er kent dat er soms problemen zijn en wacht nog de effecten af van maatregelen tegen onder meer ma lafide uitzendbureaus. Maar hij ziet ook voordelen van de komst van Oost-Europees perso neel. Zo is de land- en tuinbouw nu nog een van de weinige goed draaiende sectoren. Dat is volgens de minister mede te danken aan de inzet van vooral Polen waar sprake is van krapte op de arbeids markt. EINDHOVEN - Lidl-filialen worden bijna drie keer zo vaak overvallen als andere supermarkten. De goed kope supermarktketen moest deze week noodgedwongen een zilve ren jubileum 'vieren'. Voor de 25e keer dit jaar werd een filiaal slacht offer van een overval. De twijfelachtige eer was voor het personeel van de vestiging in win kelcentrum Woenselse Heide in Eindhoven. Twee mannen dron gen dinsdagavond de supermarkt binnen en bedreigden het perso neel met een vuurwapen en een mes. De medewerkers van de 314 Lidl-winkels zijn dit jaar bijna drie keer zo vaak het slachtoffer ge weest van een overval als de colle ga's bij de andere supermarkten in ons land, zo leert een berekening. De andere 4440 supers kregen tot en met september samen met 118 overvallen te maken (zestig pro cent meer dan in de eerste negen maanden van 2007). Een verklaring voor de ongewens te populariteit van Lidl heeft de politie niet. Landelijk overvalcoör- dinator Paul Reijenga van de Raad van Hoofdcommissarissen beves tigt dat Lidl-supermarkten door het hele land 'opmerkelijk vaak be zocht worden' door overvallers. Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat de daders het ac tiefst zijn rond Almere, Zoeter meer en Eindhoven. Dat Lidl's ju- bileumoverval plaatsvindt in Eind hoven is dan ook geen toeval. In deze sloegen overvallers sinds juni al zes keer toe bij een Lidl. De recherche behandelt de Lidl-zaken in één onderzoek. Ook de gemeen te Eindhoven hëeft de geplaagde supermarkt hulp aangeboden. BRASILIA - Apendeskundige Mare van Roosmalen kan weer aan het werk in het Amazonewoud. Hij hoeft niet meer de cel in en krijgt zijn Braziliaans paspoort terug. Dat is het gevolg van een uitspraak in hoger beroep van de rechtbank in Brasilia. Die veroordeelde de pri- matoloog weliswaar tot een jaar cel voor 'biopiraterij', maar hij blijft vrij man. 'Omdat je in Brazilië normaal slechts een zesde van je gevange nisstraf hoeft uit te zitten en ik er al twee maanden op heb zitten, kom ik dus gewoon vrij', aldus Van Roosmalen in een e-mail. De bioloog was vorig jaar tot veer tien jaar veroordeeld. Zijn pas poort is hem afgenomen, naar Ne derland kon hij ook niet. De apendeskundige was in afwach ting van zijn hoger beroep vrijgela ten en zit sindsdien op onderduik adressen. Van Roosmalen is blij, maar beschouwt de uitspraak ook als 'een Pyrrus-overwinning'. „Het vonnis is weliswaar gereduceerd, maar het blijft een vonnis." Om dat hij gerehabiliteerd wil worden overweegt hij opnieuw in beroep te gaan en smartengeld te eisen. In tegenstelling tot wat hij be weert in zijn boek Blootsvoets door de Amazone, dat vandaag in de winkel ligt, kondigt Van Roosma len aan dat hij zich zal blijven beij veren voor de flora en fauna van de Amazone. Zij het indirect, on der meer door publicaties over 'nieuwe zoogdiersoorten'. In 2002 werd hij beschuldigd van het illegaal houden van apen en het stelen van bouwsteigers en van genetisch materiaal uit het re genwoud. Mensen die de gelauwer de wetenschapper kennen, noem den die aantijging 'belachelijk'. ROTTERDAM - De politierechter in Rotterdam heeft een 34-jarige man gisteren veroordeeld tot zes maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk voor het dood schoppen van de negen maanden oude herdershond Chico. De man was met de 12-jarige zoon van een bekende mee naar huis gelopen. Toen Chico niet de trap op wilde lopen, werd de Rotterdammer kwaad en schopte de hond. DEN HAAG - Het kabinet stelt meer geld beschikbaar voor basisonder wijs aan migrantenkinderen uit Midden- en Oost-Europa. Basis scholen die meer dan drie leerlin gen uit bijvoorbeeld Polen heb ben, kunnen per kind een bedrag van 2500 euro krijgen. De maatre gel gaat volgend jaar april in. Voor waarde is dat de kinderen niet lan ger dan één jaar in Nederland zijn. BRUSSEL - De Europese Commissie sleept Nederland voor het EU-Hof van fustitie omdat het heeft getreu zeld met een hogere btw op race paarden. De paarden staan niet op de Europese lijst van zaken waar op landen het lage tarief van 6 pro cent moeten heffen. Brussel waar schuwde de regering in oktober vo rig jaar. Ook Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg moeten de btw nog verhogen. WATERHUIZEN - Een testrit met een peperdure Ferrari 348 is woensdag in het kanaal geëindigd. Een 24-ja- rige man uit het Groningse Us- quert maakte met de sportwagen een proefrit langs het Winschoter- diep in Waterhuizen toen hij in plaats van de rem het gaspedaal in trapte. De bestuurder verloor daar door de macht over het stuur, meldde de politie gisteren. Vanaf 29.000,- Uit voorraad leverbaar Gratis 18 inch lichtmetalen wielen Aantrekkelijke inruilpremie Nu met een cadeaucard van de Bijenkorf t.w.v. 500,-* www.renault.nl Z ix/m Bi| cesiauno vjti een Koeos uil CC 8TW t-v JAARu 150.000 km aNixkenvanstan3aaiC«*»-'«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6