Zeeuws spinningevent naar Westerschouwen Vaste lasten Warmte en gedrevenheid op adventsmarkt in Nieuwe Kerk 13,95 Eiland speelt rol in tweede deel boek over Ramp Het vrolijke varkentje Diverse prominenten bij 2e editie Zeeland sport voor Sophia. Overheden en instanties niet te vermurwen. Non-profitorganisaties presenteren zich in Zierikzee. 26 Vrijdag 28 november 2008 pzc S door Esme Soesman zierikzee - Het spinningevent Zee land sport voor Sophia verkast van de Zeelandhallen in Goes naar het Sportcentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede. Bij de tweede editie van dit evene ment, dat zaterdag 7 februari wordt gehouden, zijn prominen ten als Miss Zeeland Vivian Fol- mer, Bas Muijs, Dennis en Gérard de Nooijer en de 'eigen' ambassa deur sportjournalist Edward van Cuilenborg present. De eerste editie Was, met een op brengst van 36.000 euro en vele en thousiaste deelnemers uit heel Zee land, een succes. Met 115 fietsen en nu al ruim 300 inschrijvingen be looft ook de tweede editie een feestje te gaan worden, blikt orga nisator Marcel Willemse vooruit. Gekozen is voor een nieuwe loca tie omdat de Zeelandhallen (te groot en geen douches) vorig jaar niet de meest geschikte plek bleek voor het spinnen. De opbrengst van alle inspanning is voor het Sophia kinderzieken huis. Thema van het jaar is 'Wij ge ven de kinderen het juiste medi cijn'. Willemse heeft het van oor sprong Rotterdamse initiatief vo rig jaar naar Zeeland gehaald, om dat het daar al 18 jaar lang gehou den spinningevent - met 2400 deelnemers - geen groeimogelijk heden meer had. Zeeuwen die zich voor ditzelfde doel willen inzetten, kunnen nu dichter bij huis aanhaken. „Mijn doel is er een groots evenement voor Zeeland van te maken. Het leeft", wijst hij op de deelname al leen al van zeven Zeeuwse sport scholen. Van Zierikzee tot Vlissin- gen tot Terneuzen zijn de scholen van de partij. „De olievlek wordt groter", constateert Willemse te vreden. Qua thema en aankleding volgt de Zeeuwse organisatie het Rotterdamse initiatief op de voet. Zo is dit jaar - net als Sporten voor Sophia - ook in Zeeland gekozen voor het thema bling bling en car naval. Om de sfeer er extra in te brengen, treedt dweilband Liever Ier As Tuus (Liat) op. Behalve een sportieve uitdaging is Zeeland sport voor Sophia vooral ook een zinvol feest. „Als je één keer in het Sophia kinderziekenhuis bent ge weest, weet je waar je voor fietst. Dan zet je je voor 200 procent in. Het is ook een goed en zuiver doel. Er blijft niets aan de strijk stok hangen." middelharnis - Schouwen-Duive- land speelt een belangrijke rol in het tweede deel van Van zee tot zee zal Hij regeren van schrijver L. Vo gelaar. Dat boek gaat over de gere formeerde gemeenten tijdens de Ramp in 1953. In deel 1, dat begin dit jaar uit kwam, werd aandacht besteed aan de rest van Zeeland. Het tweede deel richt de blik ook op Zuid-Hol land en westelijk Brabant. Gerefor meerde dorpen in die streken wor den systematisch beschreven aan de hand van ooggetuigeverslagen, brieven en kranten. Het boek wordt vandaag om 19.30 tiur gepresenteerd in scholenge meenschap Prins Maurits in Mid- delharnis. De eerste exemplaren worden overhandigd aan Jaap Schoof voorzitter van het Waters noodmuseum in Ouwerkerk, en Zeeuws gedeputeerde George van Heukelom. .ad NU VERKRIJGBAAR BIJ DE BOEKHANDEL V A www.zwientje.com door Piet Kleemans OUDDORP - Pacht, onroerende zaak belasting, verzekeringen en keurin gen. De vaste lasten voor het RTM-trammuseum in Ouddorp lo pen - tot ergernis van het bestuur - steeds verder op. „Het begint langzamerhand de spuigaten uit te lopen", klaagt secretaris Arie Baars. Van de eerste rijdag van het sei zoen is de opbrengst nodig om de OZB te kunnen betalen. Alles wat de tweede rijdag oplevert is nodig om de pacht aan het Grevelingen- schap te kunnen voldoen. Het geld dat de derde rijdag in het laatje brengt is voor de pacht aan de Dienst der Domeinen. De financiële oogst van de vierde en vijfde rijdag wordt besteed aan verzekeringspremies. Van de op brengst van de zesde rijdag tenslot te worden de verplichte keuringen - van bijvoorbeeld brandblusappa- raten - bekostigd. Baars: „En dan ben je ondertussen aangeland bij de zomer en dan moet je maar ho pen dat het niet al te vaak strand weer is, want dat is voor ons on gunstig." Dat het museum toch het hoofd boven water houdt is volgens Baars vooral te danken aan de tomeloze inzet van vrijwilli gers. En het behoedzame finan ciële beleid van het bestuur. „We voeren plannen pas uit als er geld voor is. Het is niet onze gewoonte om schulden te maken. Omdat we zo zuinig zijn komen we niet in aanmerking voor subsidie." Op de vraag of instanties en autori teiten niet bereid zijn een uitzon dering te maken voor het museum en - bijvoorbeeld - geen OZB in re kening te brengen - antwoordt Baars ontkennend. „Er zijn ge sprekken geweest, maar die heb ben tot nu toe nog niet opgele- PJR| De vaste lasten voor het RTM-trammuseum in Ouddorp lopen steeds verder op. Het be stuur is daarom onder meer op zoek naar nieuwe donateurs. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „We inspireren elkaar. We kopen bij elkaar en leren van elkaar. Dat is het leuke van een markt als deze." Rob Smith - voor zitter van de Schouwse afdeling van De Zonnebloem en betrokken bij Stichting Urubamba is enthou siast over de meerdaagse advents markt in de Nieuwe Kerk in Zierik zee. Het is een markt zonder com mercie, maar met warmte en ge drevenheid. Het is meteen bij binnenkomst van de feestelijk versierde kerk dui delijk. Twee grote rode harten bo ven de entree en het motto 'ten ba te van een ander en jezelf. De kra men binnen vormen samen de rand van een plein waarin enkel een bescheiden terras en een vleu gel, bespeeld door Mar van der Veer. Geurkaarsen-maken de war me sfeer compleet. Het assortiment is breed. Sokken, kaarsen, kaarten maar ook houten en blikken speelgoed en boeken. Maja Bevelander staat er voor de - naar haar dochter vernoemde - Stichting Kumari. Een stichting die al sinds 2002 aan de weg tim mert met (hulp)projecten in Sri Lanka, het geboorteland van Ku- Voor kinderen van 3 tot 9 jaar. De RTM heeft moeite om het hoofd mari. Er is al veel tot stand geko men, weet Maja Bevelander. Maar de hulp is nog steeds hard nodig. Momenteel is Stichting Kumari druk met het bouwen van een schooltje voor zo'n 60 kinderen. Die krijgen daar ook voedsel, ge zondheidszorg en kleding. „Na tuurlijk gaan we door. Ons hart ligt daar." Stichting Kumari is in de Nieuwe Kerk in goed gezel- W* De Nieuwe Kerk in Zierikzee is het toneel van een driedaagse ad ventsmarkt waar eilandelijke non-profitorganisaties zichzelf presenteren. schap. De Stichting Hulpverlening door Christenen in Roemenië is present en verderop staat een stand van Mondobimbi die zich in zet voor de bevolking van Mada gaskar. Ook Unicef is present even als het Rode Kruis, Stichting het Gors en nog een heleboel anderen. De adventsmarkt in de Nieuwe Kerk is vanavond open van 18.00-21.00 uur. Zaterdagmorgen gaan de deuren van de kerk om 10.00 uur open. Belangstellenden kunnen er dan tot 16.00 uur te recht. Zaterdagmiddag om 14.30 uur begint de slotmanifestatie van het driedaagse evenement. verd." Zorgelijk is volgens Baars het steeds verder teruglopende aantal donateurs. Baars: „We zit- Bezoekers van de adventsmarkt zoeken'naar leuke kaarten. foto Marijke Folkertsma Een origineel kinderboekje voor jong en oud, voor lief en stout, voor pappa's en mamma's,voor opa's en oma's maar ook voor de kinderen die zelf al kunnen lezen. Sportjournalist Edward van Cuilenborg fietste als ambassadeur van de stich ting Zeeland sport voor Sophia vorig jaar ook mee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40