groter dan de buit Joden na oorlog ingezet als bewakers Ook boerkaverbod in hoger onderwijs GROENLINKS Uitnodiging Klimaatdebat Zelfs kinderen moesten NSB'ers en SS'ers bewaken in Westerbork. SÉ ton Statenfractie provincie Zeeland Zaterdag 29 november 14.00 - 16.00 uur Klimaatcrisis!!! En wat doet de politiek??? PZC Donderdag 27 november 2008 7 WESTERBORK - De in het voorjaar en de zomer van 1945 bevrijde Joodse bewoners van kamp Wes terbork werden ingezet bij de be waking van 'foute Nederlanders'. Zelfs kinderen, zoals de latere poli ticus en burgemeester Ed van Thijn, moesten NSB'ers, SS'ers en andere van collaboratie verdachte Nederlanders bewaken. Dat blijkt uit onderzoek naar de ja ren 1945-1948, zo maakte het Her inneringscentrum Kamp Wester bork gisteren bekend. Over deze ja ren vlak na de oorlog, toen het Drentse doorvoerkamp een Bewa- rings- en Verblijfskamp werd voor 'foute Nederlanders', was nog nau welijks wetenschappelijk verant woord onderzoek gedaan. Op ini tiatief van het museum heeft de Rijksuniversiteit Groningen dat op zich genomen. Op 24 april 1945 betraden de eer ste verdachten van collaboratie het kamp. Westerbork werd toen nog door ongeveer 850 bevrijde Duitse en Nederlandse Joden bevolkt. Die hadden jaren moeten leven met de constante spanning van een mogelijk transport naar kampen in Oost-Europa. Bijna iedereen zag familieleden en buren vertrekken die door de na zi's zijn vermoord. Een aanzienlijk deel van de Joodse bewoners moest personen bewaken die met diezelfde nazi's hadden samenge werkt. Samen met de komst van leden van de Binnenlandse Strijdkrach ten en vertegenwoordigers van het Militair Gezag leidde dit er toe dat 'zich in het verloop van de eerste naoorlogse zomer een machts strijd in kamp Westerbork afteken de, die zijn weerga in de interne ringskampen niet kende'. De in het voorjaar en de zomer van 1945 bevrijde Joodse bewo ners van kamp Westerbork wer den ingezet bij de bewaking van 'foute Nederlanders'. Aantal overvallen stijgt Voor het eerst sinds jaren is het aantal gewapende overvallen in ons land gestegen. Aantal overvallen per sector in de eerste negen maanden van 2008 556 505 463 2007 2008 2007 2008 2007 2008 Horeca Detailhandel Woningen infographic: GPD/bron: KLPD Maatregelen Diverse politiekorpsen namen de afgelopen tijd maatregelen om het aantal overvallen terug te dringen. Enkele voorbeelden: De Rotterdamse politie gaat winkels en tankstations uitrus ten met een apparaat dat over vallers bij het verlaten van het pand besproeit met onzicht bare chemische stof. Deze stof bevat een unieke DNA-code waardoor kan wor- den aangetoond dat de ver dachte in de betreffende win kel is geweest. In Flevoland heeft de politie eerder deze maand alle verlo ven ingetrokken, is meer gaan surveilleren en heeft een heli kopter ingezet. Burgemeester Annemarie Jor- ritsma van Almere wil dat su permarkten geen contant geld meer in de kassa hebben en al leen PIN-betalingen accepte ren. De Tilburgse politie zet extra opsporingscapaciteit en surveil lances in, gaat ondernemers voorlichten en voegt een re gionaal overvallenteam toe. ten die in mijn zaak stonden, had den bivakmutsen en capuchons op. Die herken je op camerabeel den echt niet meer." Rebel doet voortaan de deur van zijn winkel op slot en opent die pas als hij kan zien dat de kust vei lig is. Intussen heeft de juwelier een nieuwe tegenslag te verwer ken: zijn dochter heeft laten weten dat ze de zaak niet wil overnemen. „Ze durft het niet meer aan. De he le toekomst is onzeker geworden." PC Hooftstraat in Amsterdam heeft overvallen. maar ook autochtone Nederlandse jongens." Andere politiekorpsen noemen vooral het amateurisme van de daders opvallend. „Vaak ma- Jcen ze weinig tot niets buit", zegt een woordvoerder van de politie Noord- en Oost Gelderland. Het korps Midden-West Brabant con stateert een toename van het ge bruik van nepwapens. „Daders richten zich vooral op de horeca en kleine middenstand", aldus een woordvoerder. „Dat is makkelijker dan een bank overvallen." Volgens overvalcoördinator Reijen- ga beschouwen jonge daders het plegen van een overval als 'status verhogend'. „Het levert niet alleen wat op, maar door met een wapen te dreigen hebben ze ook iemand in hun macht. Dat geeft een kick. luist die impulsiviteit maakt het ook link. Als ze niet krijgen wat ze willen, gaan ze gekke dingen doen." Bedrijven kunnen zich het beste archieffoto Harmen de Jong/CPD wapenen door goede afspraken te maken met het personeel, zegt Re- ijenga. „Room op tijd je kassa af, open je winkel 's ochtends niet in je eentje en ga niet staan roken bij de achterdeur. Het is vooral een kwestie van discipline." Daarnaast vindt hij dat onderne mers meer moeten investeren in betere bewakingscamera's. Nu is de kwaliteit van de beelden vaak belabberd. Juwelier Rebel vraagt zich af of dat nut heeft. „Die gas- DEN HAAG - Op verzoek van de Tweede Kamer gaat onderwijsmi nister Ronald Plasterk ook boer- ka's en nikabs op hogescholen en universiteiten verbieden. Dat heeft hij toegezegd. Boerka's bedekken het hele lichaam. De nikab is een sluier die het gezicht bedekt. Plasterk vindt eigenlijk dat deze kledingstukken voor streng islamitische vrouwen alleen op basisscholen en in het voorgezet onderwijs moeten wor den verboden omdat jongeren daar verplicht zijn onderwijs te volgen. Ook bedekken in het ho ger onderwijs slechts een of twee vrouwen hun gezicht, stelt hij. Op basisscholen en middelbare scho len gaat het inclusief de ouders om enkele honderden gevallen, denkt de minister. Gezien het lage aantal is Plasterk benieuwd of adviescollege Raad van State wel enthousiast zal zijn over een boerkaverbod in het ho ger onderwijs. Het is hem wel dui delijk dat de sluiers niet kunnen. Het grootste bezwaar is dat de kle ding communicatie belemmert. „De boerka en nikab zijn ondin gen, vrouwonvriendelijk en zitten integratie in de weg", aldus de be windsman. Voor bijna de hele 1\veede Kamer is het geringe aan tal dragers geen reden om met het boerkaverbod een uitzondering te maken voor het hoger onderwijs. met Wijnand Duyvendak en Zeeuwse politici Theaterproductiehuis Zeelandia, Hoogstraat 18-20, Middelburg Heeft de politiek nog enig krediet in deze crisis, of is het klimaat daarvoor teveel vepziekt? In discussie met Wijnand Duyvendak, vm. tweede kamerlid, Marten Wiersma, gedeputeerde Milieu en Economie, Izak Vogelaar, statenlid VVD en Ad Dorst, statenlid SGP. Voor het volledige programma zie: www.groenlinkszeeland.nl Welkom aan alle belangstellenden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7