impuis-^vèrvaHen'1 Emotionele schade berco SANI-DUMP 299' Advocaten komen op voor rechtshulp WWW.SANIDUMP.COM aantrekkelijk shoppen w MEGA TOILET-AKTIEÜ! 6 Albayrak wil minder geld gesubsidieerde rechtsbijstand. Liever bonus met kerst A- merken sanitair tegen bodemprijzen ft - Villeroy&Boch I Wandcloset(wit) li Grohe Rapid-SI g inbouwreservoir Grohe afdekplaat Donderdag 27 november 2008 PZC Een overvaller rent hard weg nadat hij met een vuurwapen een winkel in de DEN HAAG - Het aantal gewapende overvallen is in de eerste negen maanden van dit jaar met tl pro cent toegenomen. Dat blijkt uit cij fers die de Raad van Hoofdcom missarissen van de politie op ver zoek van deze krant heeft verza meld. De daders zijn veelal jonge criminelen, die hun doelwit luk raak uitkiezen, het winkelperso neel met (nep)vuurwapens of mes sen bedreigen en razendsnel te werk gaan. Het is het tweede achtereenvolgen de jaar dat het aantal gewapende overvallen toeneemt. Daarvoor was juist sprake van een daling. In 2006 waren er ruim 1900 overval len, vorig jaar steeg het aantal tot ruim 2100. Als de lijn van de eer ste negen maanden van 2008 zich doorzet, komt het totale aantal dit jaar op 2400. Een goede verklaring heeft de politie niet voor deze toe name. Wel vermoedt Paul Reijen- ga, landelijk overvalcoördinator, dat er sprake is van een verschui ving van straatroven naar overval len in winkels en woningen. Zo was in de eerste categorie vorig jaar sprake van een sterke afname, terwijl in de tweede juist een toe name te zien was. Uit een rondvraag onder diverse politiekorpsen blijkt dat overval lers vaak 'amateuristisch', 'impul sief en 'weinig georganiseerd' te werk gaan. De korpsen spreken van een hit and run-methode, waarbij daders een winkel binnen stormen, een greep in de kassa doen en er weer razendsnel van door gaan. De overvallen misluk ken volgens de politie geregeld, in die zin dat er geen of weinig wordt buit gemaakt. Ook het aan tal overvallen op woningen nam toe, van 320 in de eerste drie kwar talen van 2007 naar 383 in de eer ste drie kwartalen van dit jaar. Het aantal gewapende overvallen blijft stijgen. Het zijn vooral jongeren die zo razendsnel toeslaan. „Het levert niet alleen wat op, ze hebben ook iemand in hun macht. Dat geeft een kick." door Levien de Feijter en Jan Salden TT" uwelier Jan Willem Rebel uit I Waddinxveen zit bij te ko- I men van een drukke zaterdag, f als hij vanuit zijn kantoortje de winkeldeur hardhandig hoort opengaan. „Ik dacht meteen: dit is foute boel." Als Rebel (54) de winkel in loopt, staat hij oog in oog met 'drie jonge knapen'. „Ik wilde ze te lijf gaan, maar één van hen trok meteen een groot mes. Ze schreeuwden om geld, maar ik had net de kassa leeggehaald. Toen hebben ze de kluis leeg gegrist." Rebel zet de achtervolging in, maar het mag niet baten. Nu, bijna drie weken later, ondervindt hij nog steeds de gevolgen van de overval. „Ik slaap niet, omdat ik steeds drie donkere figuren voor me zie. En ik zit met de rompslomp. Je moet na gaan: in die kluis lagen niet alleen nieuwe sieraden, maar ook spul len met emotionele waarde. Ik heb klanten die iets moois wilden laten maken van de trouwring van hun overleden man. Die staan nu huilend in mijn zaak." Rebel was dat bewuste weekend niet het enige slachtoffer. Alleen al op zaterdag 8 november vonden vijf overvallen plaats op super markten, twee op cafés, één over val op een fastfoodrestaurant en een overval op een woning. Op de vrijdagavond ervoor waren twee tankstations de klos. Op zondag was het raak bij een snackbar, een supermarkt, een winkel en een piz zeria. Zestien overvallen in totaal, in zo maar een weekend. De politie maakt zich grote zorgen over de plotse toename van het aantal roofovervallen. Volgens Paul Reijenga, landelijk overval coördinator namens de Raad van Hoofdcommissarissen, is het gis- DEN HAAG - In het kader van hun verzet tegen de voorgenomen be zuinigingen op de gesubsidieerde rechtsbijstand hebben advocaten het actiecomité Red de Rechts hulp in het leven geroepen. De raadslieden vrezen dat de rechtspo sitie van burgers in gevaar komt. Op 17 december vindt er in de TWeede Kamer een debat plaats met staatssecretaris Nebahat Albay- rak (Justitie) over de bezuinigings plannen. Een groot deel van de op positie in de Kamer heeft zich al te- sen naar een verklaring. Hij ver moedt dat er voor een deel sprake is van een verschuiving van straat roven naar overvallen. De methode van straatrovers lijkt sterk op de manier waarop de vaak jonge overvallers nu opere ren. Reijenga spreekt van een hit and run-methode, waarbij de da ders razendsnel te werk gaan. „Binnen een halve minuut is het gebeurd." Ook de politie in Flevo land, waar de afgelopen drie maan- gen de plannen uitgesproken. Die zijn volgens Albayrak bedoeld om de gefinancierde rechtshulp betaal baar te houden. Zij wil daartoe de inkomensgrens verlagen. De Orde van Advocaten steunt het actiecomité. De orde berekende dat ruim twee miljoen mensen straks niet meer in aanmerking ko men voor door de overheid betaal de rechtshulp. Zij moeten een ver zekering afsluiten voor rechtsbij stand. Albayrak betwist het getal van twee miljoen. Zij meent dat de bezuiniging slechts een kleine groep mensen raakt. Het actieco mité vindt dat de overheid volgens de grondwet verplicht is particulie ren rechtshulp te bieden. den meer dan veertig overvallen plaatsvonden, heeft de indruk dat overvallers 'impulsief te werk gaan. „Ze lopen langs een winkel, kijken hoeveel personeel er bin nen is en slaan hun slag", vertelt woordvoerder Leo Dortland. „Ze bellen elkaar 's avonds of ze me kaars scooter mogen lenen. Die noemen ze hun 'hoer'. Volgens Dortland vormen de da ders een afspiegeling van de bevol king. „Marokkanen, Antillianen, ALMERE - Werkgevers die zich de hersens pijnigen hoe zij hun werk nemers met Kerstmis zullen belo nen, kunnen beter voor een bonus dan een pakket kiezen. Dat blijkt uit een onderzoek van Unique Uit zendbureau op www.unique.nl. Bijna de helft van de ruim 1250 on dervraagden koos de bonus. lange vorststraat - goes DE GROOTSTE EN DE GOEDKOOPSTE normaal 643,- jagl BIJ ONS BESTAAT DE AKTIE-SET WEL UITSLUITEND UIT A-MERKEN Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 - 593 71 00 Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 582 13 91 Veghel Poort van Veghel 4996 Tel.: 0413 - 36 62 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6