Verdronken Zeeuwen Oorlogswi1 Verbree leidt museum 2321225 Pianomarathon rond Prokofiev in Middelburg VIJF VRAGEN OVER Zeeuws Museum stelt oud-burgemeester aan als interim-directeur. 36 Donderdag 27 november 2008 PZC De Vlissingse kunstenaar Carina Dumais vertrekt zaterdag naar Cancun in Mexico. Zij neemt deel aan de eerste editie van de groot scheepse kunstbeurs World Art Vision. Naam: Carina Dumais Leeftijd: 55 jaar Woonplaats: Vlissingen Beroep: Beeldend kunstenaar door Rolf Bosboom Hoe belandt een Zeeuwse kunstenaar in Mexico? „Ik ben uitgenodigd. Al langere tijd ben ik bezig mezelf te profileren. Mijn portfolioboek heb ik overal heengestuurd. Een soort Cobra-mu seum in Italië nam contact met me op. Het dacht dat mijn werk wel in aanmerking kwam voor World Art Vision. Vervolgens moest ik door al lerlei selectiecommissies. Dat duurde ongeveer een jaar. Net toen ik het al een beetje had opgegeven, bleek dat ik was geselecteerd voor Mexico." Waarom hebben ze u geselecteerd „Vanwege mijn vernieuwing. Ik maak digitale kunst. Dat is op zich niet nieuw meer, maar de manier waarop ik het doe wel. Ik werk surrealis tisch, maar toch heel herkenbaar. En ik druk af op uiteenlopende materi alen, zoals linnen, aluminium en plexiglas." Wat is de betekenis van World Art Vision? „Het is een groot, internationaal evenement voor hedendaagse kunst. Er nemen honderd kunstenaars uit de vijf continenten aan deel. Je moet het zien als een beurs, met heel veel activiteiten eromheen." Betaalt de organisatie ook de kosten? „Je moet alles zelf bekostigen. Dat is een hoop geld, want je verblijft daar drie weken en je moet zorgen voor het transport van je werk. Maar ik ben volledig gesponsord, door bijna allemaal Zeeuwse ondernemers." Wat verwacht u van de reis? „Ik hoop er een goed netwerk op te bouwen. Maar de reis is al geslaagd voor mij. Door de uitnodiging voor Cancun ben ik inmiddels ook ge vraagd te exposeren in Florence. Ik zie het dan ook als een doorbraak." Dumais houdt tijdens haar reis een weblog bij: www.bloggen.be/dumaisincancun MIDDELBURG - Ton Verbree wordt interim-directeur bij het Zeeuws Museum in Middelburg. Verbree, oud-burgemeester van Reimers- waal, neemt tijdelijk de zaken waar in afwachting van de benoe ming van een nieuwe directeur. De raad van toezicht wil op deze manier tijd creëren om een goede opvolger te vinden voor Valentijn Byvanck. Die gaat leiding geven aan toekomstige Nationaal Histo risch Museum en neemt op 16 de cember officieel afscheid. „We hebben inmiddels een head hunter gekozen", zegt Pieter Sto ter, voorzitter van de raad van toe zicht. „Die heeft een aantal maan den nodig voor de selectie. Als er iemand is gevonden, heeft die vaak elders nog een opzegtermijn. We schatten daarom in dat het april of mei wordt." Een interim-directeur is dan ook gewenst, aldus Stoter. Verbree is die taak toevertrouwd. „We zoch ten iemand die Zeeland goed kent en de boel bij elkaar kan houden." Verbree krijgt niet zozeer een in houdelijke, maar vooral een organi satorische taak. „Hij moet op de winkel passen en voortzetten wat Valentijn Byvanck heeft opgezet." Peter Swanborn verbleef de afgelopen tijd in het Vlissingse kunstcentrum deWillem3, om gedichten te schrijven over verdronken Zeeuwen. De bundel verschijnt begin januari in de Slibreeks. Bijzonder is dat de poëzie ook op muziek wordt gezet, door de Middelburgse componist Christian Blaha. door Rolf Bosboom Het is een verademing ge weest. Drie weken lang sloot de Rotterdamse dichter, schrijver en journalist Peter Swanborn zich op in deWillem3 om zich op één ding te kunnen concentreren: het schrijven van Zeeuwse gedichten. „Ik heb een fantastische tijd ge had", zegt hij, vlak voor zijn terug keer. „Het werkte erg prettig: geen internet, geen e-mail, geen televi sie. Dat monomane spreekt me zeer aan." Graag ging hij in op de uitnodi ging een deel in de Slibreeks te ma ken.,,,Ze hadden me vorig jaar al eens gepolst. Omdat ik vrij veel met muziektheater doe, leek het me leuk als er ook eens een Slib reeks-deel zou verschijnen met een cd erin. Afgelopen zomer bleek dat ze een dergelijke bundel het liefst al dit najaar wilden heb ben. Ik zei: een boekje lukt wel, maar de cd nog niet. Ik verwacht wel dat de cd in 2009 verschijnt." Het thema van de bundel is ver dronken Zeeuwen. „F. van Dix- hoorn van de Slibreeks zei dat het leuk zou zijn als er een Zeeuws randje aan zit. Ik dacht: laat ik van dat randje maar een Zeeuws hart, een echt Zeeuws verhaal, maken." Een belangrijke inspiratiebron daarbij was het boek Spoon River Anthology van Edgar Lee Masters. „Er staan meer dan tweehonderd gedichten in over een begraaf plaats. Bij alle grafstenen heeft de dichter een gedicht verzonnen over de gestorvene. Daarin vertel len ze over hun leven en hoe het zo gekomen is." „In mijn bundel kijken de doden ook vanuit hun graf terug op hun leven, maar anders dan in de bun del van Masters zijn het allemaal personages die verdronken zijn. Ui teraard tijdens de Ramp van 1953, maar er zitten bijvoorbeeld ook ménsen bij die moedwillig het wa ter in zijn gelopen en een meisje dat aan comazuipen doet. Een van de gedichten: Emiel (72) uit Kortgene Had het me anders voorgesteld, veel mensen, gezang, een preek. Dagenlang kinderen aan bed, vrou wen een traan, de mannen een borrel. Zo had ik het gedacht. Geen perenboom in hard stromend wa ter, geen striemende kou die voeten verdooft, geen wind die mij de adem neemt. Waar zijn ze, die psalmen zingen, nu slaap mij in de nacht laat glij den. In deWillem3 creëerde Swanborn tientallen denkbeeldige personen met hun levensverhaal en lot. „El ke dag schreef ik twee, drie gedich ten. Dat was voor mij een van de grootste uitdagingen, want ik ben juist iemand die heel langzaam schrijft en alles laat bezinken. Die tijd had ik nu niet. Toch borrelde steeds weer iets nieuws op. Dat is gewoon een kwestie van blijven zitten. Uren maken." Die werkwijze heeft wel gezorgd voor wat andere poëzie. „Het is di recter, vrij toegankelijk, redelijk anekdotisch. Ik ben iemand die niet alleen maar met de taal bezig is, maar ook een verhaal wil vertel len en betekenis overdragen. Voor mij is het belangrijk dat het ge dicht een beeld heeft dat direct overkomt. Als je dat voor elkaar hebt, dan kun je datgene overbren gen wat je écht wil zeggen." De bundel - 24 gedichten: twaalf over '1953', twaalf over andere vor men van verdrinking - wordt on der de titel Een koud bad op 4 ja Peter Swanborn schreef de afgelopen w nuari in De Drukkerij in Middel burg gepresenteerd. Enkele gedich ten worden dan ook gezongen, door bariton Rob van der Meule en een nog nader te bepalen so praan. In mei 2009 gaat de comple te cyclus in première in de Grote Kerk in Veere, in samenwerking met Muziekpodium Zeeland. Daar na wordt ook de cd gemaakt. „Het is de bedoeling dat het een liederencyclus van ongeveer een uur wordt", zegt Swanborn. De Middelburgse componist Christi an Blaha gaat nu aan de slag om de muziek te schrijven en zijn ei gen invulling eraan te geven. „Ik heb deze keer niet met refreinen en coupletten gewerkt. Christian heeft de vrijheid om dat wel te doen. Dat is aan hem." MIDDELBURG - Internationaal topta lent verzorgt morgen een Proko fiev Pianomarathon in de Zeeuw se Concertzaal in Middelburg. De ze begint om 19.30 uur. Tijdens deze marathon klinken ne gen pianosonates plus twee toegif ten van Sergei Prokofiev. De sona tes, geschreven tussen 1907 en 1953» tonen een veelzijdig beeld van deze componist. De uitvoeren den zijn studenten van Codarts, de Hogeschool voor de Kunsten in Rotterdam: Giulia Maglietti, Mari na Lozano Lax, Marcus Baban, Ma nuel Araujo, Selen Apaydin, Irene De Juan Bernabeu, Luis Fabiano Rabello, Fernando Altamura, Gigi lp Nga Chi en Carles Marin. Martijn Lakemeier en Jamie Campbell Bower, op de vlucht voor de Duitsers, in Oorlogswinter. Oorlogswinter, het jeugd boek van ex-politicus en schrijver Jan Terlouw dat in 1973 werd bekroond met een Gouden Griffel, hoort bij de boe ken die 'iedereen' gelezen heeft. Voor regisseur Martin Koolhoven betekende dat een risico. De verfil ming van een boek dat nestelt in het collectieve geheugen, kan ge makkelijk op een teleurstelling uit draaien. Maar Oorlogswinter is een ijzersterke film geworden die de basis en de sfeer van het boek in tact laat, zonder een recht-op-en- neer verfilming te zijn. Oorlogswinter speelt zich afin het oosten van Nederland en vertelt over de 15-jarige Michiel van Beu- sèkom (een indrukwekkend de buut van Martijn Lakemeier), die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68