eefand Kokkelkweek voorlopig verboden zandwinning Terugkeergarantie voor oude wilgen uit- VERKOOP Parende inktvissen hebben geen interesse in lokfuiken Provinciebestuur vreest voor vertrek rechtbank Raad van State steekt stokje voor innovatieproject. Pro j ectont wikkelaar plaatst bomen terug bij vrijetijdspark ZEP. Proefopstellingen in de Oosterschelde blijven vrijwel leeg. Peijs spreekt in januari met Hirsch Ballin over reorganisatieplan. Bestel nu in onze webwinkel PZC Donderdag 27 november 2008 31 door Harmen van der Werf DEN HAAC - Een proef met het kwe ken van kokkels in de Oosterschel- de is gisteren door de Raad van State voorlopig verboden. Het mi nisterie van LNV moet zijn huis werk overdoen, waarmee de kans op een kokkelkweekproef nog niet helemaal is verkeken. De zaak tegen de vergunning voor het experiment was aangespannen door stichting De Faunabescher ming. Volgens die milieuorganisa tie voldeed de vergunning niet aan de eisen in de Natuurbescher mingswet. Zo zijn hoeveelheden op te vissen kokkels niet omschre ven en zijn de vislocaties onvol doende vastgelegd. Ook vindt de stichting dat de kokkelvissers voor de proef met een te kleine maas wijdte op kokkels mogen vissen. Daardoor zou extra schade aan het bodemleven ontstaan. De Raad van State heeft alle be zwaren tegen de kweekproefver- gunning overgenomen, zonder de boel helemaal op slot te gooien. De rechter stelt dat 'de Natuurbe schermingswet in beginsel niet op voorhand een proef in de weg hoeft te staan om kennis op te doen'. Het ministerie van LNV moet opnieuw de bezwaren van De Faunabescherming tegen het licht houden. De uitspraak komt daarmee overeen met de beruchte Ministerie moet huiswerk voor vergunning voor kokkelkweek proef overdoen. Kokkelsector zag in de proef een kans om te vernieuwen en is teleurgesteld. uitspraak van februari dit jaar over voorjaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee. Jaap Holstein, secretaris van de producentenorganisatie kokkels, is teleurgesteld. „Wij moeten innove ren en dan komt er zo'n uitspraak. Dat is wrang, zeker omdat wij kok kels voor de proef willen gebrui ken die anders toch geen overle vingskans hebben." Het idee van de producentenorga nisatie kokkels js kleine kokkels in het oostelijk deel van de Wester- schelde op te vissen, om ze daarna op percelen in de Oosterschelde te verzaaien en - als ze consumpetie- rijp zijn - in de handel te brengen. Zo werken mosselkwekers ook. Holstein: „En anders gaan die kok kels in het oosten van de Wester- schelde dood door het zoete rivier water." Dat er geen hoeveelheden en vaste locaties in de vergunning stonden, is aldus Holstein logisch. „Die kun nen jaarlijks sterk wisselen en dit was een meerjarige natuurvergun ning om snel te kunnen handelen als er kokkels liggen." pagina 3: commentaar DEN HAAC - Commerciële zandwin ning op de Westerschelde wordt teruggedrongen. Dat antwoordt staatssecretaris Ti neke Huizinga (Verkeer en Water staat) op Kamervragen van de WD. De Westerschelde kent een zandtekort, schrijft Huizinga. Het estuarium verliest circa 4,5 mil joen kubieke meter zand per jaar. Dit tekort wordt nog verder ver sterkt door de zeespiegelstijging. Commerciële zandwinning is daar om niet langer verantwoord. GIMBRERE MODE MIDDELBURG BOBBEMODE VLISSINGEN Vlissingen o.s. ZONDAG KOOPZONDAG www.gimbreremode.com MIDDELBURG - Natuurlijk moeten het voetbalmuseum en Miniatuur Walcheren goed te zien zijn vanaf de A58 en de Schroeweg. Maar té pontificaal hoeft nou ook weer niet. Dan wordt het zo kaal, vindt Pieter Palm van projectontwikke laar TCN die in Middelburg het Zeeuws Evenementen Podium (ZEP) bouwt. Daarom zijn de wil gen die al zo lang langs de Schroe weg stonden, netjes uit de grond getild en 'geparkeerd', om ze ver volgens terug te planten bij ZEP en Miniatuur Walcheren. „Ze pas sen goed bij de omgeving en bij de uitstraling van een vrijetijdspark. Het verplaatsen van bestaande bo men kost wel meer geld, maar ze zijn ook veel mooier dan van die nieuwe sprieten. En wilgen van die omvang kunnen veel hebben." De oude wilgen zijn uitgegraven en teruggeplaatst bij Miniatuur Walcheren. foto Lex de Meester door Marcel Modde MIDDELBURG - Sepia's tonen nau welijks belangstelling voor lokfui- ken. Het resultaat van drie proefop stellingen in de Oosterschelde is volgens René Kiel van de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB) tegengevallen. De parende inktvissen hebben hun gastonder- komen nagenoeg links laten lig gen. De drie installaties werden in sa menwerking met vissers in mei neergezet bij het Goesse Sas, Kats en Burgsluis. Het idee was dat de sepia's de touwen zouden gebrui ken om hun eitjes op af te zetten en minder vaak in de echte fuiken zouden zwemmen. Dat moet te vens voorkomen dat duikers het hoepeltuig opensnijden om gevan gen sepia's te bevrijden. Wat dat laatste aangaat, is de gezamenlijke inzet van de duikbond en de visse rijvereniging wel geslaagd. Volgens Kiel zijn er dit jaar beduidend min der netten vernield. Hij heeft geen verklaring voor de door Ben Jansen en Joeri Wisse MIDDELBURG - Als het plan van mi nister Hirsch Ballin doorgaat om alle ondersteunde diensten van de arrondissementsrechtbank in Mid delburg naar Breda te verplaatsen, vreest het provinciebestuur dat op korte termijn ook de zittingen in Middelburg worden geschrapt. Reden voor het dagelijks provincie bestuur om samen met de leiding van de rechtbank op te treden om een samenvoeging met de recht bank in Breda te voorkomen en te pleiten voor het behoud van de rechtbank in de huidige vorm. Volgens Peijs heeft Hirsch Ballin wel gezegd dat na een reorganisa tie bepaalde deskundigheden in de rechtspraak bij de Middelburg se zetel blijven. „Maar het is een aannemelijk verhaal dat bij een volgende stap de rechtbank hele maal verdwijnt." Gedeputeerde Staten willen de ten dens doorbreken dat steeds meer rijksinstellingen wegtrekken. Peijs: „We hebben even snel geteld en komen al aan dertien diensten, zo geringe belangstelling voor de drie gastonderkomens. In de takken bossen die even verderop bij het Goesse Sas staan, hadden de inkt vissen zoals ieder jaar wel volop hun eitjes afgezet. „Het zou me verbazen als zou blij ken dat ze zo selectief zijn", zegt Kiel. Hij zoekt het eerder in de bui tensporige aangroei van hydroï- den. „Wellicht werkt dat belemme rend." Of de proef volgend jaar een vervolg krijgt, is volgens Kiel afhankelijk van het nog te houden overleg met de visserij vereniging. „De vissers moeten er ook wel het nut van blijven inzien. Ik heb niet direct een idee over een andere vorm om meer resultaat te boe ken. Maar als er uit de praktijk sug gesties komen, staan we daar be slist open voor." als Staatsbosbeheer, de Kamer van Koophandel, het Kadaster, Defen sie, de Rijksverkeersinspectie..." Ook de fysieke bereikbaarheid van de rechtspraak in Zeeland en de beeldvorming over de provincie zijn volgens het provinciebestuur in het geding. Peijs heeft met Hirsch Ballin afgesproken dat het reorganisatieplan tijdens een werk bezoek van de minister aan de or de komt. „Dat is op korte termijn, waarschijnlijk al in januari." Het provinciebestuur pleit, in te genstelling tot het rechtbank- bestuur, ook voor het behoud van de nevenvestiging in Terneuzen. 1. Chocoladefontein met 600 gram gratis chocolade 39,95 2. Prachtige, trendy damestas, grijs runderleer 79,- 3. Luxe dekbedovertrekken in taupe en écru, diverse maten v.a. 29,95 4. Uw mooiste TV-momenten, nostalgisch topamusement 17,95 5. De onbevangen jaren, kroniek over de jaren zestig €27,50 6. 3 kinder dvd's, Bob, Thomas en Brum 16,95 7. Zuid-Afrikaanse topwijnen Lyngrove Estate uit Stellenbosch €39,95 8. Feestdagenpakket, verschillende wijnen 29,95 9. Gooische Vrouwen seizoen 4 met gratis bloopers dvd 22,95 10. De ultieme dvd-collectie deel 3, 40 films in één box 49,95 ikbestelsn op www.pzc.nl/webwinkel Prijzen excl. verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63