Parkeerplan creëert onveiligheid De Schutte viert honderdste verjaardag Botsing auto's Weekend Voordeel Christelijke school in Gapinge begon op 30 november 1908. Aldegonde volgende maand tegen de vlakte Sfeufen-van W®@i?§« v®f Station Vlissingen bijna Rijksmonument Korte stroomstoring in deel van Middelburg W PZC Donderdag 27 november 2008 27 Middelburg wil een autoluw centrum, maar ook behoud van parkeerplaatsen. Dat valt moeilijk te rijmen. Pakweg honderdveertig par keerplaatsen wil de gemeen te Middelburg aanleggen op het terrein van voorheen Minia tuur Walcheren. Wethouder Al- bert de Vries probeerde dinsdaga vond in de Concertzaal vergeefs aan honderden omwonenden uit te leggen waarom dit besluit is ge nomen door de gemeenteraad. Er verdwijnen in straten en pleinen elders in de stad parkeerplaatsen en dat moet gecompenseerd wor den. Hij zei dat op een relatief klein ge bied als het centrum van Middel burg vele belangen en functies om een plaatsje vechten. En dat er daarom keuzes gemaakt moeten worden door de gemeenteraad en dat hij, als eenvoudige wethouder, niets anders doet dan de wensen van de raad uitvoeren. door Carla van de Merbel CAPINCE - Morgen is het feest op De Schutte in Gapinge. Kinderen, onderwijzers, ouders - eigenlijk al le mensen in het dorp - vieren dan het honderdjarig bestaan van de christelijke basisschool. Op 30 november 1908 werd voor het eerst lesgegeven op de 'christe lijke nationale school' in Gapinge. Daarvoor was er in het dorp al leen een openbare school. Zoals overal in Nederland ontstond rond 1900 de behoefte 'aan christe lijk onderwijs. De christelijke ge meenschap moest deze eigen school toen nog wel zelf bekosti gen. In de loop der tijd 'verdrong' de christelijke school in Gapinge de openbare. Kinderen uit het dorp die toch naar de openbare wilden, moesten voortaan naar Veere. Sinds de nieuwbouw van de christelijke school in Gapinge, op de huidige plek, heet de school De Schutte. In het eerste jaar had de school 25 leerlingen, in 1910 waren dat er 32. Nu zitten er 38 leerlingen op De Schutte. Dat zijn er wel meer ge weest. „De laatste vier jaar is het leerlingaantal gekrompen", zegt di recteur Sjaac Vereist. Voordeel van zo weinig leerlingen is, dat er voor elk kind veel aandacht is. „Maar er ANALYSE door Theo Ciele De vraag dringt zich op of de ge meenteraad wel keuzes durft te maken. De raad wil een autoluwe binnenstad. Maar het streven naar parkeren aan de rand van het cen trum kan alleen als het aanbod aan parkeerplaatsen in de stad wordt verminderd. De gemeente wil af van de blikken rand rond de Abdij. Dat scheelt meteen enkele tientallen parkeerplaatsen en draagt bij aan de autoluwte. Maar dat effect verdwijnt als er ten com pensatie een paar honderd meter verderop meer parkeerruimte wordt gemaakt dan er rond de Ab dij verdwijnt. Zo komen die par keergarages aan de rand van het centrum nooit vol. Wethouder Frank Streng vertelde vorige week dat hij de verkeerson veiligheid op de kruising Koepoort straat, Zuidsingel, Verwerijstraat zijn ook kinderen die het jammer vinden dat er niet meer leeftijdsge noten bij hen op school zitten." Op de hele school zijn drie klas sen, met telkens zo'n twaalf kinde ren. In elke klas zijn dus twee of drie groepen samengevoegd. „Ons leersysteem is daarop gebaseerd. Kinderen moeten veel zelfstandig doen. Het vraagt ook het nodige van de leerkrachten." De school moet niet té klein wor en Molenwater wil aanpakken door aanpassing van de bestrating. Via deze kruising zullen echter straks nogal wat auto's richting parkeerpark Molenwater rijden. Nog een keuze die de gemeente raad niet maakt: keer op keer ha meren de raadsfracties op het ma ken van veilige linten in de stad. Dat zijn routes waarlangs kinderen veilig naar school, sportvelden of speelterreinen kunnen gaan. Een van de uitgangspunten is het zo veel mogelijk scheiden van sterke en zwakke verkeersdeelnemers. Dat die veilige linten er nog niet zijn is vooral een centenkwestie. Daar valt al over te twisten, maar het is op zijn minst merkwaardig dat er nu wel geld wordt uitgetrok ken voor een project dat extra on veiligheid creëert. Binnen honderd meter van de toekomstige parkeer plaats zijn twee basisscholen, een kinderdagverblijf een speeltuin en het Koepoortlaantje, een drukke fietsroute tussen het centrum en de wijken Klarenbeek, Nieuw-Mid- delburg en de Veersepoort. De gemeente redeneert dat als de nieuwe schouwburg er over een jaar of tien staat, het Molenwater den, zegt de directeur. „Het mini mum om te mogen blijven be staan is 23 leerlingen. Kleine scho len zijn bestuurlijk gezien duurder dan grote. Als je als school echt klein wordt, moet je je ook afvra gen of je dat nog wel moet willen. Maar een school in het dorp is wel belangrijk voor het dorpsleven. Dat vindt de gemeente ook. Maar die zou daar dan ook wel eens wat geld tegenover kunnen stellen." sowieso aan een kleine tweehon derd auto's parkeerruimte moet bieden. Maar die parkeergarage zal dan deel uitmaken van een uit gewogen plan met, zo mag je ver wachten, een uitgekiende aan- en afvoerroute. Dat ontbreekt per defi nitie aan de tijdelijke oplossing die nu is gekozen. En tijdelijk betekent dan ook nog eens een jaar of acht, negen of tien. Niemand kan nu exact zeggen hoe tijdelijk tijdelijk zal zijn. Als de gemeenteraad het streven naar een autoluwe binnenstad se rieus neemt, hoeft niet elke par keerplek die verdwijnt elders in het centrum terug te komen. Het zelfde geldt voor verbetering van de verkeersveiligheid. Hoewel de wethouder verwees naar het raadsbesluit, bood hij de omwonenden van Miniatuur Wal cheren nog wel een sprankje hoop. Hij riep de vereniging Stads park Molenwater en andere op om met 'slimme ideeën' te komen die hij rond februari aan de raad kan voorleggen. Die handschoen kan de vereniging niet laten liggen. Slechtere ideeën zijn nauwelijks te bedenken. Ter gelegenheid van de honderd ste verjaardag zijn er morgen tal van activiteiten. Zo lopen de kin deren van De Schutte onder meer 's ochtends om negen uur in een lampion- en lawaaioptocht door het dorp. Ook gaan ze, opgesteld in het cijfer 100, op de foto. 's Avonds is er in de school een reünie met foto's, dia's, vertoning van opgenomen interviews en de presentatie van een jubileumboek. Geere Passage 6 Middelburg www.iripetto-lifestyle.nl VLISSINGEN - Wijkcentrum Alde gonde, in de Vlissingse wijk Wes- terzicht, wordt in december ge sloopt. De aannemer, die daar door het college opdracht toe heeft gekregen, moet eerst wach ten tot de gemeente zichzelf een sloopvergunning heeft verleend. De sloop van het gebouw kost twintigduizend euro; het egalise ren en inzaaien van de grond, dat daarna gebeurt, vijfduizend. Verkoop en reparatie van uw witgoed (altijd even bellen voor een afspraak) Provincialeweg 12 's-Gravenpolder Overzandseweg 4 a Oudelande teléfoon/fax: (0113) 31 27 08 mobiel: 06 29 30 16 24 email: bartkees@zeelandnet.nl VLISSINGEN - Met de goedkeuring van de gemeente Vlissingen aan minister Plasterk is het station van de Scheldestad een stapje dichter bij de officiële toekenning van de titel Rijksmonument. Ook eigena ren NS Vastgoed en Railinfratrust zijn akkoord. De minister voegde het station, samen met de Zee vaartschool, eerder al toe aan zijn lijst honderd topmonumenten. MIDDELBURG - Zeshonderd huis houdens in Middelburg zaten gisterochtend een half uur zonder stroom. Rond 10.15 uur werd bij graafwerkzaamheden aan de Fagot- weg een kabel geraakt. Daardoor hadden huizen in de omgeving van de Torentijdweg, Ravenstein- weg, Klarinetweg en Fagotweg geen stroom. De storing was rond 10.50 uur weer verholpen. BIGGEKERKE - Bij een aanrijding raakten dinsdag rond 15.30 uur bij Biggekerke twee auto's flink be schadigd. Een 71-jarige automobi list uit de gemeente Veere kwam aangereden over de Krommen- hoekseweg. Op de kruising met de Kluithoekweg verleende hij geen voorrang aan een vrachtauto. Nie mand raakte gewond. de leukste Sinterklaassurprises ruime keuze uit onze collectie spaarvarkens Schoolfoto christelijke basisschool Gapinge, begin jaren vijftig. donderdag t/m zondag Boerenkool 2 zakken a 250 gram Unox Rookworst Gelderse-, magere- of runderrookworst, zak 275 grami95/A4Sr actie-kiloprijs 5.12 De aanbiedingen zijn geldig van donderdag 27 november t/m zondag 30 november 2008. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Voor alle aanbiedingen geldt OP=OP www.superdeboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59