Zeeland Engerlingen zitten als De aaltjes Zeeuwse theaterleerlingen in Bankier werd bouwer met hart voor de zaak Gemeente Veere gaat bouwgrond verkopen Bijbaan voelde als hoofdbaan voor scheidende Free Vos. Dertig kavels te koop voor inwoners van Walcherse dorpen. Leerlingen van MusicaIXpres spelen in 'Tijdmachine'. 26 Donderdag 27 november 2008 PZC Free Vos: „In dit werk mag je nooit emotioneel zijn." foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het was een bijbaan, maar voor Free Vos (79) voelde het voorzitterschap van woning bouwcorporatie Zeeuwland als een hoofdbaan. Het aanstaande af scheid na 40 jaar bestuurlijk werk voor Zeeuwland valt hem niet zwaar, zegt hij. „Ik kijk met voldoe ning terug. En ik heb alle vertrou wen in de toekomst van Zeeuw land. Daarom is het afscheid voor mij niet moeilijk." Vos was directeur van - toen nog - de Nutsspaarbank toen hij in 1968 door Joh. Coumou werd gevraagd om toe te treden tot het bestuur van woningbouwvereniging Beter Wonen, het huidige Zeeuwland. Vos, in zijn jonge jaren fanatiek sporter („Ik was profvoetballer bij Veendam") aarzelde niet. „Ik vond het tijd om mijn sportcar- rière om te buigen tot so ciaal-maatschappelijke activiteiten en een bestuurstaak bij Beter Wo nen paste daar prima bij." Vos is een idealist. Een gedreven mens die alleen ergens aan begint als hij zich voor de volle 100 pro cent daar voor in kan zetten. Hij stond samen met Ger den Reier, Gerben Dijkstra en Henk van der Post aan de wieg van sportcen trum Onderdak. En tal van wo ningbouwprojecten. Meest trots is Vos op wat de woningbouwcorpo- ratie in het Zierikzeese Haven kwartier heeft gedaan. De waters noodramp had daar forse gaten in de bebouwing geslagen. Gaten die door Beter Wonen werden ge dicht. Vos: „Daar is heel veel werk verzet en heel veel moois tot stand gekomen." Anno 2008 bezit de woningbouw vereniging ruim 4000 woningen verspreid over het hele eiland. Vos: „Vooral in de jaren zeventig ging het hard. De zes gemeenten die we toen hier hadden, besloten hun huizen aan ons te verkopen. Wij hebben toen heel veel geïnves teerd in renovatie. Toen is er ook echt geprofessionaliseerd en werd er een directeur benoemd." Allerlei projecten herinnert Vos zich uit zijn tijd bij de woning bouwcorporatie. Met het realise ren van buitenwijk Malta als één van de eerste grote projecten. Vaak was het onderhandelen, praten, schipperen. En kritiek incasseren. Wakker gelegen van kritiek heeft Vos naar eigen zeggen nimmer. „In dit werk mag je nooit emotio neel zijn. Als er geschillen zijn - met wie dan ook - moet je je zake lijk opstellen en dat heb ik ook al tijd gedaan." Free Vos neemt donderdag 18 de cember afscheid tijdens een bijeen komst in de Nieuwe Kerk. Free Vos neemt na 40 jaar af- scheid van het bestuur van wo ningbouwcorporatie Zeeuwland. Vos bekleedde er 30 jaar de func tie van voorzitter. Palen met een voetbalshirtje als vogelverschrikker en gespannen netten over de velden. Voetbalclubs weten zich geen raad met de engerlingeninvasie op het eiland. door Martijn de Koning en Melita Lanting Hopen op vorst, dat is voor lopig het enige dat ze bij DFS, ZSC'62, Bruse Boys en Zierikzee/Mevo kunnen doen. En dan nog: kou jaagt de larven van de Sallandkever maar tijdelijk weg. Ze kruipen dan diep onder de grond, waar ze onzichtbaar zijn voor kraaien en kauwen. Die blij ven op dat moment ook van de velden af en richten dus geen scha de aan. Het is maar tijdelijk, want als het in het voorjaar warmer wordt, ko men de engerlingen weer naar bo ven en keren de vogels enthousiast terug. Bestrijding van de beestjes is pas mogelijk als het een poosje warmer is dan veertien graden. Tel die dingen op en je kan op je klompen aanvoelen dat de clubs in maart en april tegen dezelfde pro- blemén oplopen als nu. De larven hebben zich genesteld onder tal van grasvelden op Schou- wen-Duiveland. Bij mensen in de min, onder golfbaan Grevelingen- hout bij Bruinisse en op bijna alle voetbalterreinen op het eiland. Bij de vier voetbalclubs en de golf baan hebben vogels dat ontdekt en vervolgens de terreinen ernstig beschadigd. De andere voetbalvel den laten de beesten voorlopig met rust, tót ze ontdekken dat ook daar lekkernijen onder de graszo- De sallandkever heeft een levenscyclus van 2 jaar den zitten. Tijdbommetjes dus, die mogelijk nooit maar misschien ook morgen afgaan. Van de getroffen clubs is ZSC'62 uit Scharendijke er het ergst aan toe. Daar werd het tweede veld een paar weken geleden voor de rest van het seizoen afgekeurd en is ook het hoofdveld getroffen. „We hebben de wedstrijden van onze oudste jeugd voor de rest van het seizoen naar Renesse kunnen verhuizen", vertelt Piet van der Horst. „En ons damesteam speelt binnenkort een thuiswedstrijd in Brouwershaven." Vervelend voor de voetballers én de club. „Het scheelt aan kantine-inkomsten." Bij Bruse Boys, waar ook beide vel den zijn getroffen, kunnen alle wedstrijden nog doorgaan. „Maar als je ziet hoe die beesten tekeer gaan", vertelt voorzitter Jacob Mul ler. „Ik heb vijf minuten naar zo'n kraai staan kijken. Je wil niet we ten wat een schade hij in die tijd aanrichtte." Bij DFS in Burgh- Haamstede zijn ze ook geschrok ken. „We zijn zwanger van een ramp", stelt secretaris Kees de Fei- ter. „Het is nu nog geen drama maar dat kan nog komen." Opvallend is dat de verspreiding van de larven beperkt lijkt tot Schouwen-Duiveland, hoewel en- gerlingendeskundige Henk Vlug een slag om de arm houdt. „De beestjes kunnen ook onder grasvel den in omliggende regio's zitten. Alleen zijn ze dan nog niet ont dekt." Het zou overigens best kun nen dat alleen het eiland getroffen is.- „De kevers die de eitjes leggen, steken niet zo gemakkelijk water over. Het kan wel, maar dan moe ten de omstandigheden ideaal zijn." En dat waren ze in 2003, toen de zomer lang en warm was. „Ik denk dat er toen veel kevers op het eiland gekomen zijn. Daar heb ben we nu last van." De sallandkever legt eitjes in juli/augustus PZG Felix Binicewicz De aanpak van enger- lingenoverlast is een moeizaam proces. Met chemische mid delen zijn de beest jes zo verdwenen, maar de inzet daarvan mag niet meer van 'Euro pa'. De beste natuurvriendelijke manier is nog het inspuiten van door Maurits Sep AACTEKERKE - In vier kernen van de gemeente Veere is bouwgrond te koop. Inwoners van die dorpen en mensen die er werken hebben voorrang bij de inschrijving. In Aagtekerke zijn in de tweede fa se van het plan Bouwlust III ne gen bouwkavels te koop (zeven vrijstaand, twee 2/1-kap). In Bigge- kerke (Onrustpolder) gaat het om vijf kavels voor vrijstaande huizen. In Grijpskerke (Nimmerdor) en Meliskerke (Molenwerf II) zijn in elk dorp twee kavels voor vrijstaan de en zes voor 2/1-kapwoningen te koop. Omdat de gemeente Veere vaste grondprijzen heeft vastge steld, kosten de kavels voor vrij staande huizen 190 euro per vier kante meter en voor 2/1-kappers 170 euro per vierkante meter. Dat is exclusief btw en kosten koper. De inschrijving voor de verkoop is begonnen op 17 november en sluit op 5 december om 09.00 uur. Om dat wordt verwacht dat zich meer mensen melden dan er bouw grond te koop is, zal worden ge loot om de kavels toe te wijzen. De loting is op woensdag 17 decem ber om 19.00 uur in het gemeente huis in Domburg. Vanavond wordt om 19.00 uur in het gemeen tehuis in Domburg uitleg gegeven over de procedures voor de in schrijving en de bouwvergunning. Leerlingen van theaterschool MusicaIXpres uit Poortvliet met vooraan rap per Dio (I) en zanger Sef. door Koen van Bommel POORTVLIET - Wat hebben Sinter klaas, een clown, Valerio, een goo chelaar, The Opposites, een maria- chiorkest en de leerlingen van theaterschool MusicaIXpres uit Poortvliet met elkaar te maken? Allemaal zitten ze in de nieuwe vi deoclip Tijdmachine van rapper Dio. De kinderen van de theaterschool, die onder leiding staat van Esther Langenhuizen, zijn gevraagd om in de clip te figureren. „We wer den benaderd door de productielei ding van de videoclip. Ze hadden Vanuit de eitjes komen de larves ook wel engerling genoemd Een engerling, Piet van der Horst op het ve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50