Lot grondwet EU blijft onzeker Internet+Bellen Gratis ACER mini laptop! Hoogste rechters in Tsjechië keuren delen verdragstekst goed. Tot 20Mb/s Kijk op tele2.nl of bel 0800-1602 PZC Donderdag 27 november 2008 17 door Carel Coseling DEN HAAG - 'Evrope to osladime': 'Europa wij maken het zoeter'. De ze slagzin gebruikt de Tsjechische regering voor het EU-voorzitter- schap dat het land in de eerste zes maanden van 2009 bekleedt. Gisteren zorgde het Constitutione le Hof in Tsjechië ervoor dat de slagzin tenminste deels werd waar gemaakt. Het hof oordeelde dat het Verdrag van Lissabon (de nieu we EU-grondwet) niet in strijd is met de Tsjechische grondwet. Het oordeel van het hof was ge vraagd door de Tsjechijche Senaat en president Vaclav Klaus. Volgens hen wordt de souvereiniteit van Tsjechië aangetast door het overhe velen van bevoegdheden naar Brussel, dat vervolgens kan beslis sen. Het oordeel van het hof is verras send. Er werd verwacht dat de vijf tien rechters het Verdrag van Lissa bon in strijd zouden achten met de nationale grondwet. Het feit dat de magistraten er zeven maan den over deden om tot hun oor deel te komen, gaf daar mede voe ding aan. Het verdrag moet door alle 27 EU-lidstaten worden goedgekeurd. De Ieren zeiden in een referen- dum al 'nee'. In Duitsland ligt de eens over de stemprocedure. Is een eenvoudige meerderheid vol- doende of moet minstens 60 pro cent van de leden en senatoren voorstemmen. Indien het parlement uiteindelijk 'ja' zegt is het aan president Klaus om te beslissen over zijn handteke ning. Hij heeft al laten weten het verdrag niet te zullen tekenen voordat duidelijk is wat Ierland be slist. Dat land staat onder zwakke druk van de EU het 'nee' alsnog in een 'ja' te veranderen. Overigens wacht ook Kaczynski met zijn handtekening op besluitvorming in Dublin. Klaus heeft echter nog meer pijlen op zijn boog. Het Constitutionele Hof kwam tot zijn oordeel op ba sis van zes vragen die de Senaat stelde. De verdragstekst werd niet integraal beoordeeld. Daar'zou het staatshoofd het hof alsnog om kunnen vragen. Bovendien hebben de rechters aan- gegeven bereid te zijn onderdelen van het verdrag nog apart te beoor delen. Ook dat is een kapstok voor tegenstanders om de zaak te rek ken. Tsjechië zal op 1 januari de EU voorzitten zonder besluit over het Verdrag van Lissabon. Waneer dat wel valt is volstrekt onduidelijk. In Tsjechië wordt de frase 'to osladi me' vrijwel alleen in negatieve zin gebruikt. De betekenis is dan 'wij zullen het je betaald zetten'. Brus sel moet niet te vroeg juichen. verdragstekst ook bij het Constitu tionele Hof. In Polen moet presi dent Lech Kaczynski de tekst nog tekenen. In alle Europese hoofdsteden werd echter naar Tsjechië gekeken. Een afwijzing zou het Verdrag van Lis sabon tot een dode letter hebben gemaakt. In 2005 was het 'nee' van twee landen (Frankrijk en Ne derland) genoeg om de voorgan ger van het verdrag in de prullen bak te doen belanden. Toch is de race in Tsjechië nog al- 'ln alle Europese hoofdsteden werd echter naar Tsjechië gekeken' lerminst gelopen. De TXveede Ka mer en de Senaat moeten het ver drag nog goedkeuren; president Klaus moet het daarna nog teke nen. In het parlement heeft de grootste regeringspartij, de conser- vatief-liberale ODS, een sleutelpo sitie. De partij is diep verdeeld. Daarmee is goedkeuring uiterste onzeker, ook al omdat het kabinet in de senaat geen meerderheid heeft. Om het verdrag door het parle ment te loodsen heeft ODS steun nodig van de grootste oppositie partij, de sociaaldemocraten (CSSD). Die zijn daar alleen toe be reid als daar iets tegenover staat. Het kabinet moet aangekondigde Volgens president Klaus wordt de souvereiniteit van Tsjechië aangetast door het overhevelen van bevoegdheden naar Brussel, foto Kevin Wolf/GPD ingrepen in gezondheidszorg, on derwijs en sociale zekerheid schrappen. De CSSD eist verder dat de rege ring de goedkeuring aan de komst van een Amerikaans antiraketra- ketsysteem intrekt. Tsjechië zou een-radarstation binnen de lands grenzen krijgen; de raketten moe ten in Polen komen. Of ODS bereid is met de eisen van CSSD in te stemmen is onduide lijk. Binnen de partij woedt name lijk een strijd over het leiderschap van premier Mirek Topolanek. Een steeds groter deel van de liberalen wil van hem af Daarover moet me dio volgende maand op een con gres worden beslist. Snel zal de parlementaire procedu re rond het verdrag niet gaan. Zo is men het bijvoorbeeld nog niet p/mnd I.c.m. 2-jarig abonnement. Actie zolang de voorraad strekt. CHEAP DEAL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17