Interventies VS 'spugen tegen wind in' Alles uit Spanje meenemen aaat Sint te ver. i China schrapt overleg EU Verlaging van btw in Europa bepleit Financiële depressie is volgens velen te groot om op te lossen. 'Maatregel zorgt voor meer consumptie en hogere export.' Van experts kun je meer verwachten PZC Donderdag 27 november 2008 1 1 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Een paar honderd miljard dollar meer of minder ma ken geen indruk meer in Amerika. Minister van Financiën Henry Paulson presenteerde deze \yeek bijna terloops een nieuwe over heidsinterventie van achthonderd miljard dollar. De Centrale Bank, de Fed, gaat tweehonderd miljard ter beschikking stellen zodat ban ken weer creditcards en autolenin gen gaan verkopen. Nog eens zes honderd miljard wordt gebruikt om de verkoop van hypotheken op gang te krijgen. „De Fed drukt dollars en sluist die door naar hui zenbezitters", vatte de Wall Street Journal het nieuwe plan samen. De biljoenen (duizend miljard) vliegen de staatskas uit. Centraal Bankier Ben Bernanke zei ooit sar castisch dat het laatste redmiddel was om met helikopters vers ge drukte dollars boven Amerika uit te strooien. Dat moment lijkt bijna aangebroken. De Fed leent nu per week 1900 keer meer uit dan drie jaar gele den. Er is alleen al 2,4 biljoen ter beschikking gesteld om kortlopen de schuldpapieren op te kopen zo dat bedrijven hun rekeningen kun nen betalen. De 29 miljard dollar die het kostte om in maart de eerste zakenbank, Bear Stearns, te redden lijkt nu wisselgeld. Verzekeraar AIG heeft al 150 miljard dollar gekost. Citi group kreeg 45 miljard en de over heid staat garant voor ruim drie honderd miljard aan slechte lenin gen. Bij de genationaliseerde hypo theekbanken Fannie Mae en Fred die Mac staat de overheid borg voor zo'n tweehonderd miljard aan dubieuze leningen. De totale kosten van alle reddingsacties: ruim 7,7 biljoen, berekende Bloom berg. Dat is de helft van de totale Amerikaanse economie en zo'n 24.000 dollar per inwoner. De overheid hoopt een groot gedeelte terug te krijgen, maar garanties zijn er niet. Amerika gaf in de Tweede Wereld oorlog 3,6 biljoen dollar (inflatie meegerekend) uit. Dat is minder dan de helft van de huidige kos ten. De grote vraag is of de biljoe nen effect hebben. Op het eerste gezicht lijkt het antwoord simpel: 'De Fed drukt dollars en sluist die door naar huizenbezitters' nee. De huizenmarkt is nog steeds in een vrije val, de werkeloosheid loopt op, de consumptie neemt af, dertig miljoen Amerikanen moe ten gebruik maken van voedsel bonnen en tal van grote bedrijven wankelen op de rand van een fail lissement. De bekroonde economische co lumnist van de Washington Post, Steven Pearlstein zegt: „De harde realiteit is dat de situatie nog erger was geweest als er niets was ge daan. Veel erger zelfs." Pearlstein meent dat Amerikanen hun ver wachtingen moeten temperen. „Gezien de omvang van de 'kre dietzeepbel' is er geen enkele ma nier om een financiële en econo mische crisis te voorkomen." Het probleem is volgens doemden kers te groot om op te lossen, 'too big to fix'. Een Amerikaanse kapi taalbeheerder vatte alle plannen deze week als volgt samen: „We spugen'tegen de wind in." Henry Paulson brussel - Uit protest tegen een voorgenomen ontmoeting van de Dalai Lama met de Franse presi dent Nicolas Sarkozy, heeft China gisteren de jaarlijkse top met de EU afgezegd. Maandag zou de Chinese premier Wen Jiabao in het Franse Lyon pra ten met huidig EU-voorzitter Sar kozy en voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commis sie. Maar Peking is in zijn wiek ge schoten door de ontmoeting die Sarkozy en andere EU-leiders later volgende week met de Tibetaanse geestelijk leider hebben. In Lyon zou gepraat worden over de economische crisis, de handels relaties en het klimaatbeleid. Maar voor China was de komst van de Dalai Lama een brug te ver. Peking erkent hem niet als vertegenwoor diger van Tibet en beschouwt hem als separatist. door Thomas Olivier DEN HAAG - Alle Europese lidstaten moeten zo snel mogelijk hun btw-tarief tijdelijk verlagen. De Ne derlandse en Europese economie zijn daarbij het meest gebaat om dat consumenten dan meer geld gaan uitgeven. Dat pakt goed uit voor onze export en voor die van onze buurlanden, stellen econo men. Het is van groot belang dat de maatregel tijdelijk is, zegt Lans Bovenberg, hoogleraar economie aan de Universiteit van Tilburg. „Alleen dan gaan consumenten ook meer besteden." Daar komt bij dat een blijvende btw-verlaging op lange termijn slecht uitpakt voor de begrotingen van de lidstaten. Juist een open economie als de Ne derlandse kan veel baat hebben bij zo'n maatregel, zegt Charles Kals- hoven, hoofdeconoom van de Post bank. Als alle 27 lidstaten de btw verlagen, zorgt dat voor extra vraag naar onze exportproducten. „Het grootste deel van onze han del gaat naar de rest van Europa." De Bruegel, een Brusselse denk tank die de Europese Commissie regelmatig adviseert, pleit voor een verlaging van één procent in alle lidstaten om de economische groei een impuls te geven. Neder land zag eerder af van een btw-ver- hoging van 19 naar 20 procent. De Britten besloten deze week tot een spectaculaire verlaging van het tarief van 17,5 naar 15 procent. Alle EU-landen moeten de btw tij delijk verlagen, zeggen deskundi gen. De economie is daarbij het meest gebaat omdat de consu menten dan meer uitgeven. NU INCL. GRATIS MIELE 2000 WATT STOFZUIGER BEST GETEST CONSUMENTENGIDS 2008 iAMSUNG 48 cm Syncmaster LCD-TV Beter beeld en geluid met KPN Digitenne en Expert. Digitaal TV kijken voor maar 750 per maand Zeer eenvoudig binnen 10 minuten zelf te installeren 23 populaire zenders en 19 radiozenders Hulp bij het opzeggen van je kabel-tv met opzegkaart 1ontvanger gratis. TOMTOM navigatie W3825. Vulgewichf ókg. Mét SoftCare trommel, éénknopsbediening, Fuzzy Logic en startuitstel Energie-, was- en droogklasse A Met TV-tuner, 1440 x 900 pixels, 5 ms responstijd, hoge helderheids- en contrastwaarden en DVI. fnei. tafelstandaard Digitenne latérloopieir 2 pakken autodrop Tomrorn One Benelux. Met hoogwaardig 8,9 cm 3D touchscreen, Map Share, vooraf geïnstalleerde flitslocatïes database en gedetailleerde vooraf geïnstalleerde kaarten van de Benelux. Met gebruiks vriendelijk bedieningsmenu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11