Buitenland 1 Vliegveld Bangkok dicht na actie Dagboek van Poolse Anne Frank is weg Rol Isaf onder druk door mogelijke komst extra Amerikaanse troepen VN: nieuw record aan CO2 gemeten Betogers bestormen vertrekhal en eisen vertrek van premier. Amerikanen dreigen in Afghanistan operatie Navo over te nemen. PZC Woensdag 26 november 2008 I 7 BANGKOK - Het internationale vliegveld van de Thaise hoofdstad Bangkok is gisteren gesloten, nadat honderden betogers de vertrekter- minal hadden bestormd. De bestorming was het werk van aanhangers van de oppositiebewe ging Volksalliantie voor Democra tie (PAD), die het vertrek van de regering van premier Somchai Wongsawat eisen. De demonstranten braken door cordons van de politie en storm den de vertrekterminal van het vliegveld Suvarnabhumi binnen. Buitenlandse toeristen stonden verbijsterd te kijken naar wat er ge beurde. „Er waren een heleboel mensen met stokken en honkbal knuppels", zei een Belgische toe rist. De luchthaven heeft vertrekkende vluchten opgeschort en binnenko mende worden omgeleid naar an dere vliegvelden, zoals dat van de noordelijke stad Chiang Mai of het zuidelijke eiland Phuket. Suvarnab humi is een belangrijke luchtha ven voor het zuidoosten van Azië. Het vliegveld verwerkt jaarlijks miljoenen reizigers. Eerder op de dag raakten aanhan gers van de PAD op Don Mueang, het oude vliegveld van Bangkok, slaags met medestanders van pre mier Somchai. Zeker twee beveili gers van de PAD vuurden vanaf een truck met vuurwapens op re geringsaanhangers. Volgens een tv-station werd een cameraman bedreigd en probeerden PAD-be- veiligers zijn band in beslag te ne men. Volgens de politie vielen er elf gewonden. Een van hen is er slecht aan toe. De PAD is vooral een partij van za kenlieden en aanhangers van ko ning Bhumibol. De PAD wil dat de regering opstapt, omdat deze te nauwe banden zou hebben met Thaksin, de premier die twee jaar geleden door het leger werd afge zet. Thaksin werd in oktober ver oordeeld wegens belangenverstren geling. Somchai is zijn zwager. In Polen is ophef ontstaan over het dagboek van de in Auschwitz vermoorde Rutka Laskier, de Poolse Anne Frank. Tot ontzetting van historici en de Poolse justitie is het originele dagboek van Laskier niet meer in Polen. door Elro van den Burg Het is 66 jaar geleden, maar Stanislawa Sa- pinska, nu negentig jaar oud, weet het nog precies.1 Ze kreeg het dagboek van Rutka Laskier, vlak voordat de veertienjarige Rut ka naar Auschwitz werd gedepor teerd waar ze zou sterven in de gaskamer. „Het was een afscheids cadeau aan mij", zegt Stanislawa. Ze zou het decennialang bewaren in haar eenvoudig appartementje in de Zuid-Poolse plaats Bedzin. Rutka Laskier wordt inmiddels be titeld als de Poolse Anne Frank. Haar dagboek beschrijft vier maan den in het joodse getto van Bed zin, waarin ze duidelijk maakt dat ze weet welk lot haar wacht. De verhalen over gaskamers waren doorgedrongen tot het getto. Stanislawa Sapinska leerde Rutka Laskier en haar familie kennen, toen ze bij haar kwamen inwo nen, in een tijd dat joden in een getto werden verzameld voor de portatie naar de vernietigingskam pen. Stanislawa en Rutka zouden een vertrouwensband krijgen. „Een paar dagen voordat alle niet-joden door de Duitsers uit Rutka Laskier met haar broer Henius. In Polen is ophef ontstaan over het dagboek van de in Auschwitz vermoorde Poolse Anne Frank. Het originele dagboek van Laskier is niet meer in Polen maar in Israël. foto GPD het getto werden verjaagd, heeft Rutka mij over haar dagboek ver teld. Ze wilde dat het bewaard zou blijven", aldus de Poolse. Stanisla wa liet Rutka toen een bergplaats in het huis zien, waar ze het dag boek kon achterlaten. Adam Szydlowski, directeur van het joods cultureel centrum in de Poolse Zaglebie-regio, was in 2005 de eerste die door Stanislawa in vertrouwen werd genomen over het dagboek. Szydlowski zou de hele wereld over gaan om de ge schiedenis van de familie Laskier in kaart te brengen. „Wij kwamen erachter dat de va der van Laskier de oorlog heeft overleefd en een nieuw gezin had gesticht in Israël", aldus Szydlows ki. Foto's van Rutka van voor de oorlog kwamen boven water via neven en nichten in Israël. Inmiddels zijn in Polen sinds de ontdekking in 2005 drie uitgaven van het dagboek van Rutka Las kier gepubliceerd. Ook wordt er in de regio rondom Bedzin over de Poolse Anne Frank op scholen on derwezen. Szydlowski: „We kun nen hier spreken van een rijke en getalenteerde schrijfster en het ma teriaal vervult een belangrijke rol op de scholen in onze regio." Het originele schrift met de dagboek- verhalen van Laskier is echter niet meer in Bedzin te vinden en ook niet meer in Polen. Vorig jaar droe gen Stanislawa Sapinska en Adam Szydlowski het document over aan het museum verbonden aan Yad Vashem in Jeruzalem, waar al le joodse slachtoffers van de holo caust worden herdacht. Aanvanke lijk wilde de Poolse het document slechts aan Yad Vashem tonen, maar toen ze in Israël was, besloot ze het boek daar te laten. „Ik ben blij dat nu iedereen het boek kan lezen. Dat was uiteindelijk wat Rutka gewild heeft", aldus Stanisla wa. De overdracht is gebeurd zonder de benodigde papieren van de Poolse nationale bibliotheek die voor zoiets toestemming moet ge ven. In Bedzin is furieus gerea- geerd op dit nieuws. „Als wij hier van hadden geweten, hadden we er op zijn minst een publieke dis cussie over kunnen voeren. Maar nu zijn we het boek kwijt, zonder dat we er iets aan konden doen", stelt Marcin Lazar, historicus en be stuurslid van het Genootschap van Vrienden van Bedzin. Ook de directie van het Ausch witz-museum is niet blij dat het boek uit Polen is verdwenen. Mu seumdirecteur Piotr Cywinski: „Wij hebben geprobeerd het boek in handen te krijgen, maar dat is niet gelukt." Volgens Adam Szyd lowski viel de keuze uiteindelijk op Yad Vashem omdat het mu seum van Auschwitz niet kon ga randeren dat het dagboek in vele talen zou worden uitgegeven. Het Openbaar Ministerie in Bed zin bevestigt dat er een onderzoek loopt naar de gang van zaken rond de overdracht. Zowel Szydlowski als Sapinska is door de politie ver hoord. Bij een veroordeling hangt hen een maximale celstraf van drie jaar boven het hoofd. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Amerikaanse voorne mens om tienduizenden soldaten extra naar het zuiden en oosten van Afghanistan te sturen, zullen de rol van de Navo-vrecLesmissie Is af in dat gebied veranderen. Bij de Navo wordt erkend dat de plan nen op termijn neerkomen op een 'overname' van Isaf door de Ameri kanen. De Amerikaanse defensieminister Robert Gates wil voor de Afghaan se verkiezingen van september vol gend jaar 25.000 tot 30.000 solda ten overbrengen van Irak, waar het nu relatief rustig is, naar Afgha nistan. Hun komst kan ertoe lei den dat de rol van Isaf, waaronder nu nog 1700 Nederlanders en 2500 Canadezen vallen, in Zuid-Afgha- nistan veel beperkter wordt. „Als de VS straks in Afghanistan totaal 70.000 soldaten hebben, dan is Isaf hün operatie", zegt een Navo-functionaris in Brussel. Ne derland en de andere Isaf-landen kunnen daar weinig tegenin breng en. De VS willen hun eigen Opera tie Enduring Freedom - de jacht op de taliban - samenvoegen met de International Security and As- sistance Force (Isaf), die meer ge richt is op stabiliteit en wederop bouw. De scheiding tussen beide - omdat veel Navo-landen niet wil len meevechten tegen de taliban - is de Amerikanen al lang een doorn in het oog. De VS hebben tot hun ergernis steeds bot gevangen bij hun ver zoek om extra troepen van de Na- vo-bondgenoten. Weliswaar ne men alle lidstaten deel in Isaf, dat nu 50.000 soldaten telt (van wie 20.000 Amerikanen), maar de meesten willen of kunnen hun aandeel niet uitbreiden, terwijl an dere landen hun soldaten niet wil len inzetten in gevaarlijke gebie den als Uruzgan. GENÈVE - De concentratie van de drie belangrijkste broeikasgassen in de atmosfeer is opnieuw toege nomen. Dat heeft de weerdienst van de Verenigde Naties gisteren gezegd. Kooldioxide steeg in 2007 met 0,5 procent het meest, methaan en sal peterzuur namen minder sterk toe, zei Geir Braathen, ozondes- kundige van de Wereld Meteorolo-- gische Organisatie (WMO). Dat de concentratie methaan toe nam was voor het eerst in tien jaar. Wat daarvan de oorzaak was kon Braathen nog niet zeggen. Het gas wordt deels geproduceerd door de natuur (moerasgas), deels door menselijke activiteit als het ge bruik van kunstmest en verbran dingsmotoren. Een klimaatpanel van de VN heeft gewaarschuwd dat verdere toena me van de broeikasgassen rampza- lige gevolgen zal hebben, waaron der zowel ernstige droogte als wa- tersnood. De leiders van de Europese Unie hebben vorig jaar afgesproken dat in 2020 een vijfde van de energie die de unie gebruikt afkomstig moet zijn van duurzame bronnen als zon en wind. Mede door de geldcrisis schrikken sommige lid staten nu echter terug voor de kost bare investeringen die dat met zich meebrengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7