eindelijk zijn geheimen prijs H Oranjezon is het eerste aardkundig monument Agrarische jongeren in het duister Startschot voor de nieuwe Geschiedenis van Zeeland GS denken na over steun ROC Goede verlichting van trekkers en werktuigen is noodzakelijk. Historisch onderzoek kost de provincie 1,1 miljoen euro. PZC Woensdag 26 november 2008 31 koploper. Vanaf volgend jaar zijn alle bodemgegevens openbaar en gratis digitaal te raadplegen. Van een onderzocht gebied zijn de bo demrapporten (en conclusies en eventuele beperkingen) beschik baar, is duidelijk of er olietanks la gen, worden gegevens over vroe ger gebruik van de bodem ter plek ke vermeld en kunnen analyses van uitgevoerde boringen worden opgeroepen. Bedoeling is dat ande re gemeenten volgen. Na Goes is Middelburg de tweede gemeente die alle informatie over bodemver ontreiniging heeft uitgewisseld met de provincie. Het kan niet meer voorkomen dat informatie van de provincie niet bekend is bij de gemeente en omgekeerd. Zee land loopt hiermee voor op de rest van Nederland. De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen maken samen een bodemkwaliteitskaart. De kaart is voor de burger een belang rijk 'bewijsmiddel' om de kwali teit van vrijkomende grond aan te tonen: is die schoon of niet. In het buitengebied zal het antwoord doorgaans 'ja' zijn, in bebouwd ge bied ligt dat genuanceerder. Daar om is het handig dat de kaart ook aangeeft hoe de bodemkwaliteit is op een plek waar iemand aan de slag wil. Jonkers meldt dat gewerkt wordt aan een Zeeuws Bodemven ster, waardoor een kijkje kan wor den genomen in alle beschikbare bodemkaarten. In de eerste helft van 2009 moet het klaar zijn. Baggerwerkzaamheden in 2006 in de Noordvest in Middelburg. foto Ruben Oreel et dagelijks provinciebestuur heeft 27 aardkundig waardevolle gebieden aan gewezen. De meeste liggen in Mid den-Zeeland. Ook hebben Gedeputeerde Sta ten het eerste aardkundig monument be noemd. Het gaat om natuurgebied en voormali ge waterwinplaats Oranjezon in de Manteling van Walcheren. De aanwijzing tot aardkundig waardevol gebied of monument heeft géén ge volgen voor gebruik of functie. Het is vooral be doeld om bekendheid te geven aan de aanwezi ge waarden in het betreffende gebied. Bij aardkundige waarden gaat het kortweg om het landschap en zijn ontstaansgeschiedenis. Ze hebben betrekking op zaken als landschaps- vormen en patronen, bodems, ondergrond en processen. In Zeeland is het landschap van nature vormge geven door water en wind. Stormvloeden heb ben er een enorm stempel op gedrukt. De ge combineerde werking van zeewater, rivierwa ter en wind heeft naast de vorm van het land schap de samenstelling van de bodem bepaald. De mens speelde daar door de eeuwen heen op in. Eerst door zich te vestigen op de hogere delen in het landschap, zoals strand- en oever- wallen. Later door indijkingen en het in cul tuur brengen van de gewonnen gronden. In fei te is heel Zeeland van aardkundige betekenis. Zover wil het dagelijks provinciebestuur niet gaan, vandaar dat 27 gebieden zijn geselecteerd. Veel ervan hebben een bestemming als natuur gebied gekregen: Kop van Schouwen, de Wal- cherse Manteling, het Zwin, de Pluimpot, de Yerseke- en Kapelse Moer, de Schenge, de Braakman. Maar ook de verdronken landen van Zuid-Beveland en Saeftinge, de welen (oude doorbraakkolken) in de Zak van Zuid-Beveland, de poelgronden in het Platte van Walcheren en op Zuid-Beveland, dekzand- gebieden bij Aardenburg en Sint-Jansteen en de grote deltawateren (met inbegrip van de Voordelta). Oranjezon is van aardkundige mo numentale betekenis door de actieve verstui vingsprocessen en nieuwe duinvorming. Het is in beheer bij stichting Het Zeeuwse Land schap. Die speelt in op de aanwijzing tot aard kundig monument door het uitzetten van een speciale wandelroute, waarbij de bijzonderhe den die landschap en bodem te zien geven, on der de aandacht worden gebracht. wolphaartsdijk - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt en het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland sturen dinsdagavond bij Wolphaartsdijk jonge Zeeuwse boeren de donkere polder in. Het is een experiment om de aandacht te vestigen op de noodzaak van 'goede verlichting en extra reflectie op trekkers en werktuigen. Jonge boeren en scholieren van de het agrarisch opleidingscentrum Edudelta worden in busjes door de polder gereden en komen dan allerlei landbouwvoertuigen tegen. Sommige daarvan zijn verlicht; an dere onverlicht. Zo kunnen zij er varen hoe het overkomt bij andere weggebruikers wanneer ineens een onverlichte of slecht verlichte trekker of andere kolos op een smalle, donkere polderweg op doemt. Voorzitter Karla Peijs van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland onderstreept het belang van de actie. Haar organisatie ver zorgt deze winter trainingen en bij eenkomsten om bestuurders van landbouwvoertuigen vaardig en veilig te helpen rijden. middelburg - Gedeputeerde Sta ten zijn bereid een verzoek van het ROC Zeeland om een finan ciële bijdrage serieus te bekijken. Het ROC moet dan wel voldoen aan de spelregels die bij zo'n ver zoek horen. Dat betekent dat ze een door een accountant doorgerekend business plan moeten overleggen alsmede een knelpuntenanalyse. De eerste gesprekken met het ROC over dit onderwerp zijn al gevoerd. Verder willen GS bekijken of ze iets kun nen doen aan het voornemen van het Rijk om de bijdrage voor een aantal ROC's - waaronder de Zeeuwse - te verlagen. GS antwoorden dat op schriftelij ke vragen van het CU-Statenlid Ra chel Blok. Het ROC Zeeland is niet de eerste Zeeuwse onderwijs instelling die voor steun aanklopt bij de provincie. De Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy gingen het ROC al voor. door Jan van Damme MIDDELBURG - De datum staat al vast: 29 maart 2014. Dan wordt het vierde en laatste, kloeke deel gepre senteerd van de Geschiedenis van Zeeland. Gisteren bekrachtigden gedeputeerde Harry van Waveren en mevrouw Y. van Rooy, voorzit ter van het College van Bestuur van de Universiteit van Utrecht, die afspraak met hun handtekenin gen. Zij deden dat tijdens een bij eenkomst in het Abdijcomplex in Middelburg, waar het startschot voor het groots opgezette geschie denisproject werd gegeven. De provincie betaalt 1,1 miljoen eu ro aan de Universiteit Utrecht; het OGC - Onderzoeksinstituut voor Geschiedenis en Cultuur van de Utrechtse Universiteit - voert de opdracht uit. Die houdt in: een be schrijving van de complete geschie denis van Zeeland, van de oud heid tot 2014, in vier delen. Band 1 beslaat de periode tot 1550, band 2 behandelt de periode 1550 tot 1700, band 3 loopt van 1700 tot 1850 en het laatste deel begint in 'Onderzoekers zullen harde noten moeten kraken' 1850 en zal de ontwikkelingen tot om en nabij 2010 in woord en beeld presenteren. Projectleider is de van Tholen afkomstige Paul Brusse. De deelredacteuren zijn historici, die de afgelopen jaren in Zeeland van zich hebben doen spreken: Peter Henderikx voor de oude en middeleeuwse geschiede nis, Wijnand Mijnhardt neemt deel 2 voor zijn rekening, Jeanine Dekker is aan het derde deel ver bonden en Jan Zwemer is de man van het laatste deel. De afgelopen jaren hebben diverse provincies hun eigen geschiedenis laten optekenen. Voor Zeeland ge beurde dat de laatste keer tussen 1939 en 1959, toén Van Empel en Pieters hun 'Zeeland door de eeu wen heen' publiceerden. De afron ding van het nieuwe project is ge pland op de datum, dat Zeeland precies tweehonderd jaar bestaat als provincie binnen het konink rijk der Nederlanden. Wijnand Mijnhardt voorspelde dat de onderzoekers harde noten zullen moeten kraken. En een ant woord op de vraag zullen moeten geven, hoe het kan dat Zeeland af week van de algemene tendens en zich ontwikkelde van een verstede lijkt tot een agrarisch gewest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63