Toegankelijkheid voor Drie musea Terneuzen verhuizen Bos: 'Snel beginnen' WD Zeeuws-Vlaanderen hekelt eilandmentaliteit wiettopgemeenten Plan voor Industrieel Museum Sas, Land van Axel en Schoolmuseum. Nieuwe huisvesting van museum in Axel krijgt eerste prioriteit. Telefoon Ontwerpers en bouwers moeten kijken door ogen gehandicapten. Studie Fijnaut biedt ruimte voor beter drugsbeleid grensstreek. 22 Woensdag 26 november 2008 PZC Z door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen stopt meer dan 8,5 miljoen eu ro in de nieuwe huisvesting van drie musea. Ook andere, kleinere musea krijgen voortaan jaarlijks een geldbedrag van de gemeente toegestopt. Het uit zijn jasje gegroeide Streek museum Het Land van Axel krijgt onderdak in het monumentale pand Antheunis aan de Markt 2 in Axel. Dat kost de gemeente 6,2 mil joen euro, inclusief de bouw van een nieuwe vleugel. Het Industri eel Museum Sas van Gent en de stoomgedreven generator op het fa brieksterrein van Heros worden in drie jaar gefaseerd verplaatst naar de oude suikerloods op het terrein van Cargill. Daarmee is een inves tering van 582.000 euro gemoeid, exclusief de aankoopkosten van het terrein. Op het terrein krijgen ook de brandweer en de carnavals groepen onderdak. Tenslotte wordt het Schoolmuseum School tijd gehuisvest in het monumenta le voormalige bankgebouw aan de De gemeente Terneuzen stopt ruim 8,5 miljoen euro in nieuwe huisvesting voor het Streekmu seum, het Industrieel Museum en het Schoolmuseum. TERNEUZEN - De Terneuzense wet houder Jaap Bos (CDA, cultuur) hoopt 'zo spoedig mogelijk' te be ginnen met de restauratie en uit breiding van het Jugendstilpand in Axel tot museum. „Het gebouw is in een verschrikkelijk slechte staat", stelt Bos vast. De voormali ge winkel van woninginrichter Antheunis staat al vele jaren leeg. Het beeldbepalende gebouw aan de Markt prijkt sinds 2002 op de rijksmonumentenlijst. Behalve de gevel met gestileerde, decoratieve elementen is vooral het plafond Op dat Goese kantoor zijn de oude, analoge telefoons onlangs vervangen door gloednieuwe digi tale. De mogelijkheden van de ap paraten zijn bijna grenzeloos, maar één van de handigste snufjes is datje, net als bij mobieltjes, in het display kunt zien wie er belt. Althans, het nummer. Als het een intern telefoontje be- Nieuwstraat 2-4 in Terneuzen. Dat kost naar verwachting 318.000 eu ro. Van de totale investering van ruim 8,5 miljoen euro denkt de ge meente ruim 4 miljoen euro te kunnen dekken met subsidies voor rijksmonumenten (330.000 euro), uit de reserve WMO-gelden (500.000 euro), de reserve ISV-gel- den (1,4 miljoen euro) en de pot jes voor Vitaal Axel (1 miljoen eu ro) en Vitaal Sas (500.000 euro). Ook wordt vier ton verwacht uit 'fondsenwerving'. Onder andere van het Prins Bernhard Cultuur fonds, sponsoren en de provincie (300.000 euro). De resterende in vestering van bijna 4,5 miljoen moet uit de algemene reserve ko men. De gemeente helpt ook de overige musea. Die kunnen jaarlijks de helft van de totale exploitatiekos ten krijgen. Dat betekent voor het Vlasschuurken in Koewacht een jaarlijkse subsidie van 3000 euro, voor Witte Radiomuseum in Axel 2600 euro, museum Oud Westdor- pe 1500 euro, Oorlogsmuseum Gdynia in Axel 1500 euro en het Minox museum in Zaamslag 1000 euro. Het Schelpenmuseum wil geen subsidie. Daarnaast mogen musea incidenteel een beroep doen op de gemeente in noodge vallen. Volgens wethouder Jaap Bos wor den met de plannen 'de uiterste grenzen opgezocht van wat moge lijk is in de gemeente Terneuzen'. op de begane grond zeer waarde vol. Dat plafond wordt hersteld. Overigens gaat de naam Streekmu seum Het Land van Axel wellicht verdwijnen. Als 'werknaam' geldt op dit moment Streekhistorisch Museum Midden-Zeeuws-Vlaande- ren. De wethouder hoopt met het nieuwe museum het hart van Axel een oppepper te geven. „Meer aan trekkingskracht voor het centrum. Het museum is een uitstekende op waardering." Bos beseft dat er na de verhuizing mogelijk een nieuw probleem opduikt. Het museum zit nu in het voormalige postkan toor in de Noordstraat. Dat komt straks dus leeg. De wethouder heeft goede hoop kopers voor dat pand te vinden. Tip? redactie@pzc.nl treft, verschijnt zelfs de naam van degene die aan de lijn hangt in beeld. Dat heeft echter ook een keerzijde, merkte een werknemer. Opvallend vaak wordt er niet opgenomen als hij het hoofdkantoor belt, waar ze dezelfde toestellen hebben. Hij denkt er nu over een geheim num mer te nemen. door René Hoonhorst SLUIS - De meeste gehandicapten zitten niet te wachten op medelij den. Ze zijn niet zielig! Maar ze hebben wel een functiebe perking. Met die beperking willen ze zoveel mogelijk als normaal mens functioneren, weet voorzit ter-Willem Behr van de Stichting Werkgroep West-*Zeeuws-Vlaande- ren Gehandicaptenbeleid (SW- WG). Als ontwerpers en plannen makers denken aan de obstakels die gehandicapten en een aanzien lijk aantal ouderen tegenkomen, zijn straten en gebouwen vaak makkelijk aan te passen. „Bestuur ders en architecten moeten leren kijken met de ogen van mensen met een beperking." Willem Behr ergert zich groen en geel aan de vanzelfsprekendheid waarmee aan belangen van men sen met een functiebeperking wordt voorbijgegaan. Behr kan er niet tegen dat de openbare ruimte en openbare gebouwen niet inge richt zijn op het gebruik van de 'helft van de mensheid'. Met dat aantal chargeert hij misschien een beetje, geeft Behr toe. „Maar het gaat niet alleen om rolstoelers, do ven en blinden. Ook ouderen met door Conny van Grertiberghe TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse liberalen betreuren het dat de re cente wiettop in Almere geen reke ning heeft gehouden met verzoe ken van Belgische gemeenten om samen met Nederlandse gemeen ten te bekijken welke praktische stappen mogelijk gezet kunnen worden om de overlast van drugge bruikers te beperken. De WD-fracties van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten be tichten de Almeregangers ervan er een rollator, slechtzienden en min der goed ter been zijnden hebben vaak moeite aan het maatschappe lijk leven deel te nemen. In een vergrijsde gemeente als Sluis heb je het dan gauw over een enorm groot deel van de bevolking." Behr rept over 'pure discrimina tie'. „We halen het niet in ons hoofd een blonde man of vrouw anders te behandelen dan een mens met bruine lokken. We pro beren mensen zonder onderscheid van ras of sekse gelijk te behande len. Maar we gaan vaak zonder een seconde na te denken voorbij aan de noden van mensen met een functiebeperking." Het gaat er Behr niet om dat overheden mil joenen moeten investeren om de openbare ruimte toegankelijker te maken. Hij ijvert voor een mentali teitsverandering waarbij mensen zich beter inleven in de proble men die mensen met een functie beperking tegenkomen. Behr weet dat het kan. „Zie de ter minal bij de veerhaven in Bres- kens. Rolstoelers kunnen via een flauwe helling het aankomst- en vertrekgebouwtje voor het veer makkelijk bereiken en de kaartjes automaat hangt op de goede hoog te. Visueel gehandicapten kunnen met hun stok vinden waar een trap begint of eindigt. Op het enor me veerplein verdwalen ze weer, maar het gebouwtje is fantas- een eilandmentaliteit op na te hou den door geen rekening te houden met het feit dat 13 februari 2009 de Belgische overlastgemeenten ook een bijeenkomst hebben belegd om over de grensoverschrijdende drugsproblematiek te praten. De WD'ers reppen in een persbe richt over de kwestie van 'een 'ge miste kans voor afstemming van beleid'. De liberale raadsfracties zien in de recente studie van de Tilburgse cri minoloog Cyrille Fijnaut aankno pingspunten om tot grensover schrijdende beleidsafstemming te komen. Fijnaut pleit voor het op zetten van een euregionale veilig heidsdriehoek waarbinnen de poli- tisch." Behr is als vroege vutter zelf nog vief en kwiek. Op de kunstacademie van Eeklo kwam hij Oostburger Ben Scherbeijn te gen. De collega-kunstenaar, die vanwege een dwarslaesie in een rolstoel zit, stond vijftien jaar gele den aan de wieg van de Stichting Werkgroep West-Zeeuws-Vlaande- ren Gehandicaptenbeleid. Scherbe ijn was ook jaren voorzitter, maar wilde de rol van kartrekker wel eens kwijt. Behr was vroeger al eens bij de stichting betrokken, maar wil zich nu inzetten om de SWWG weer invloed te laten uit oefenen. Behr verhuisde eerder dit jaar naar Cadzand, is niet langer betrokken bij de Stadsraad Sluis en stort zich nu op voorzieningen voor gehandicapten. Hij vreest dat de aandacht voor die voorzienin gen verslapt nu de werkgroep ge handicaptenbeleid niet langer rechtstreeks met de gemeente praat. 'We gaan zonder seconde nadenken voorbij aan noden mensen met beperking' De SWWG werd opgericht bij de invoering van de Wet Voorziening Gehandicapten. De werkgroep oe fende rechtstreeks invloed uit op uitvoering van de WVG. Bij de overgang naar de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning dreigt de werkgroep echter onderge sneeuwd te raken door vele ande re belangen. „We kunnen onze ei sen en wensen niet meer kenbaar maken aan de wethouder of een ambtenaar, maar moeten de Raad Maatschappelijke Ondersteuning voor onze standpunten winnen. Die moet vervolgens weer met on ze standpunten naar het college." Om toch invloed te houden, wil Behr allerlei belangenorganisaties met elkaar samen laten werken. Als de SWWG samen met bijvoor beeld ouderenbonden, seniorenra den en patiëntenverenigingen tot eensluidende aanbevelingen kan komen, kunnen RMO en gemeen tebestuur daar moeilijk om heen, is de redenatie. „Een halte aanleg gen met een helling voor rolstoe lers en rollatorgebruikers, die bo venaan die te smalle helling een kwartslag moeten draaien om de bus in te komen, moet echt niet meer kunnen." tionele en justitionele samenwer king hechter wordt georganiseerd, een grensoverschrijdend netwerk van recherches en een intensievere bestuurlijke samenwerking ter ver sterking van de beleidsvelden re pressie, preventie en verslavings zorg. De WD'ers denken dat door in te gaan op Fijnauts aanbevelingen het huidige gedoogbeleid in Zeeuws-Vlaanderen kan worden gehandhaafd. Het Terneuzense col lege van B en W doet er goed aan zich sterk te maken voor extra in zet voor Zeeuws-Vlaanderen, ze ker nu de regio gedupeerd dreigt te raken door de voorgenomen sluiting van enkele politiebureaus. SWWG-voorzitter Willem Behr: „Bestuurders en architecten moeten leren kijken met de ogen van mensen met een beperking." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54