Blufpoker Zorgstroom leverde alleen onrust en verdriet op strenger met urgentieregels Bewoners Vroonweg vangen bot bij gemeente Bouwen langs Veerse kust fors duurder 1 #11 Kathleen Ferrier geeft lezing in Thomaskerk Zeelenberg te gast bij cultureel ontbijt Sinterklaasfeestje bij Albert Heijn Orelio geeft informatie over beelden maken Roparun schenkt aan ziekenhuis Dirksland Opta weert Scrappy's van telefoonnetwerk Geen maatregelen tegen stuiterende auto's op weg in Renesse. S PZC Woensdag 26 november 2008 I 23 Vooral de overgang van asfalt naar klinkers is een probleem op de Vroon- weg. foto Marijke Folkertsma Zorgstroom draagt een dub bele maatschappelijke ver antwoordelijkheid: zorg voor klanten en personeel, én de pijn van een publiek debat. Een duivels dilemma noemde Léon Phernambucq het meermalen. Moest de direc teur van Zorgstroom willens en wetens een contract sluiten dat een miljoen euro verlies zou ge ven? Of moest hij dat niet doen en duizenden klanten in de steek la ten én de banen van tioo mede werkers op het spel zetten? Met goedkeuring van zijn toezicht houders heeft hij ervoor gekozen toch door te gaan met huishoude lijke hulp. Het tekort van een mil joen euro moet hij zien te voorko men, maar als dat niet lukt, wordt dat niet tegen hem gebruikt, be loofde voorzitter Lous Coppoolse van de Raad van Toezicht. Dit roept wel de vraag op waarom ZIERIKZEE - CDA-Tweede Kamerlid Kathleen Ferrier verzorgt donder dag 27 november in de Thomas- kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee een lezing over de veran deringen in de mondiale samenle ving. De lezing van Ferrier wordt omlijst met muziek. Onder leiding van Mar van der Veer zingt het koor van de Thomaskerk 'Ogen die uitzien', speciaal voor Ferrier geschreven. Aanvang 19.45 uur. MIDDELHARNIS - Richt en Matthijs Zeelenberg van Zeelenberg Archi tectuur schuiven zaterdag 29 no vember aan bij het cultureel ont bijt in het Diekhuus in Middelhar- nis. Centraal staat wonen tussen water en land. Richt Zeelenberg publiceerde onlangs een boek over dat onderwerp. Gastheer is Hans Lammers. Het ontbijt begint om 09.00 uur. ANALYSE door Maurits Sep de top van Zorgstroom nu pas tot deze keuze is gekomen; en niet al weken geleden, vóórdat bij zowel klanten als medewerkers grote on rust ontstond over de toekomst van de huishoudelijke hulp. Het antwoord is simpel: Phernam bucq trachtte via de publieke opi nie de gemeenten zover te krijgen dat ze meer gingen betalen voor de huishoudelijke hulp. Toen die dat weigerden, zat er voor Zorg stroom niks anders op dan alsnog het verlies voor lief te nemen. „Het was een zware strategische beslissing", benadrukte Coppool se. En Phernambucq had het weer over zijn 'duivelse dilemma'. „De kans dat we niet waren doorge gaan was echt heel reëel." BURCH-HAAMSTEDE - Sinterklaas be zoekt op woensdagmiddag 3 de cember om 14.00 uur Albert Heijn in Burgh-Haamstede. Kinderen kunnen verder tussen 13.30 uur en 17.00 uur een sinter klaaspop versieren met lekkers. Die mogen zij daarna mee naar huis nemen. Ook kunnen kinde ren tot 8 jaar hun gevulde schoen tje ophalen, dat zij er nog tot 2 de cember kunnen zetten. BURCH-HAAMSTEDE - Atelier en beeldentuin Daniëlle Orelio aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede geeft zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur informatie over het maken van beelden in brons en keramiek. Het gaat daarbij om modelleren, het maken van mallen, het gieten van wasmodellen en het slijpen, schoonmaken, lassen en patineren van de bronzen beelden. Maar zestig jaar zorg op Walche ren zomaar beëindigen, klanten en personeel in de steek laten en daar mee ook een bom onder de eigen organisatie te leggen, was uiteinde lijk geen optie. De maatschappelij ke verantwoordelijkheid woog te zwaar, verklaarden Phernambucq en Coppoolse. Daarmee proberen ze een positief einde te geven aan een periode vol zorg en onrust. Ze kregen er ook lof voor van de man met wie ze in de clinch lagen: voor zitter Albert de Vries van het Colle ge Zorg en Welzijn. Die er trou wens altijd op had gerekend dat Zorgstroom zou buigen. Volgens De Vries heeft Zorg stroom zichzelf intussen wel scha de toegebracht. Phernambucq en Coppoolse vonden dat toch de moeite waard: „Het probleem ligt nu wel op tafel." De tranen van de dames van het actiecomité bij de positieve afloop maakten duidelijk tegen welke prijs dat is gebeurd. Ook dat is de maatschappelijke verantwoorde lijkheid van Zorgstroom. DIRKSLAND - Het ziekenhuis in Dirksland heeft 75.000 euro ont vangen van de Roparun: de estafet teloop tussen Parijs en Rotterdam. De opbrengst van dit festijn is be stemd voor kankerpatiënten. In Dirksland wordt het geld gebruikt voor inrichting van de nieuwe che- motherapieafdeling. Vanaf Goeree-Overflakkee doen drie ploegen mee. Schouwen-Dui- veland telt twee teams. MIDDELBURC - De Opta heeft het 0900-nummer van de malafide cd-verkoper Scrappy's Electronics uit de lucht gehaald. De telecom- waakhond vraagt consumenten die tevergeefs hebben gebeld, hun klacht te melden op www.Consu- Wijzer.nl. De politie werd zater dag overstelpt met telefoontjes van mensen die per post een spookfac- tuur van Scrappy's ontvingen. door Martijn de Koning RENESSE - Er komen voorlopig geen snelheidsbeperkende maatre gelen aan de Vroonweg in Renes se. Een groep aanwonenden die daarom per brief had gevraagd, krijgt geen gehoor bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Het eerste stukje van de Vroon weg, vanaf de rotonde aan de Ho- gezoom, is niet geasfalteerd. De overgang van klinkers naar asfalt is een stukje verder, om de bocht, net voor de deur van pension 't Diepe. „Dit punt is het grootste probleem", stelt Francis Krakeel van het pension. „Met name vrachtauto's en tractoren stuiteren als ze van het asfalt op de klinkers terecht komen." En er rijdt nogal wat zwaar ver keer over de Vroonweg. Die dient als doorgaande weg naar de Hoge- boomlaan, waar veel recreatiebe- drijven liggen. „Alleen al bij cam ping Julianahoeve zijn ze nu al een hele poos aan het bouwen", zegt Krakeel. En 's zomers is het op de weg een komen en gaan van toeristen. Samen met vier buren schreef ze de gemeente een brief Daarin staat ook dat er veel te hard gere den wordt. „Je mag hier maar der tig, maar daar houdt bijna nie mand zich aan", vertelt Krakeel. „De maximumsnelheid is ook hele maal niet duidelijk aangegeven. En de weg is hier kaarsrecht, dus dat nodigt uit tot harder rijden." De bewoners vroegen de gemeen te om duidelijker aan te geven dat er ter plaatse maar dertig mag wor den gereden. Het college ziet dat niet zitten, antwoordt ze nu. Vol gens de gemeente is de situatie wél duidelijk: „Het herhalen van de signalering dat dit een dertigki- lometerzone is, past niet in het be leid." Extra borden of andere maat regelen zijn volgens Schou wen-Duiveland onnodig. Vreemd, vindt Krakeel. „Op andere plaat sen in het dorp staat de maximum snelheid met grote cijfers op de weg geschilderd. Dat moet hier toch ook kunnen?" In de brief pleiten de bewoners ook voor eventuele andere maatre gelen. „We dachten aan een ver nauwing", legt Krakeel uit. „Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat er geen grote caravans meer kun nen passeren." Asfaltering van het laatste stukje Vroonweg lijkt haar de beste oplossing. „Dat zou per fect zijn." De gemeente stelt echter dat er al genoeg aandacht is geweest voor de situatie op de Vroonweg. Het beperken van de maximumsnel heid tot dertig kilometer per uur vindt ze voldoende. Bewoners van de Vroonweg schreven de gemeente aan over de verkeersproblemen in hun straat, maar de gemeente staat niet open voor hun klachten. mag de langst ingeschrevene er in trekken. Ten derde geldt het aanbodmodel; een serie huizen wordt - zoals ook nu gebruikelijk is - wekelijks (via internet en advertentie) gepresen teerd. Ook daar heeft de langst in- 'Wie urgent is, mag z'n vinger opsteken en wordt onmiddellijk geholpen' geschrevene prijs. En ten slotte worden woningen toebedeeld op basis van urgentie. „Wie urgent is, mag z'n vinger op steken en wordt onmiddellijk ge holpen. Maar dan wijzen wij de woning aan", aldus De Ceuster. Zo kan iemand die het liefst in Zierik zee wil wonen dus in Sirjansland of een ander klein dorp belanden. Wie het aanbod van Zeeuwland weigert, wordt van de urgentielijst afgevoerd. „Ik chargeer even maar als je urgent bent, zijn we niet geïnteresseerd in je woonwensen." Met deze insteek wil Zeeuwland de tijdrovende en complexe beoor deling van urgentiegevallen uitban nen. Zo zal, is de verwachting, al snel een duidelijke scheiding ont staan tussen al dan niet échte ur- genten. Is de ergste nood eenmaal geledigd en zijn mensen onder de pannen, dan kunnen ze vanuit die situatie alsnog op hun gemak op zoek gaan naar hun ideale huis. De gemiddelde wachttijd voor een woning is een jaar. 'Mensen-mens' Free Vos Hij is een constante factor, een betrouwbaar man en een men sen-mens. Scheidend voorzit ter Free Vos van Zeeuwland is maandag door de verenigings raad in het zonnetje gezet. Met ingang van 2009 gaat de organisatie op de schop. In plaats van drie is voortaan spra ke van twee bestuurslagen. Ton Deurloo wordt voorzitter van de nieuwe raad van com missarissen. Free Vos is maandag nog in functie tijdens het leden- en huurdersoverleg van Zeeuw land. Aanvang 19.30 uur. DOMBURG - Bouwen langs de Veer se kust wordt flink duurder. De ge meente wil de prijs van bouw grond in de kustplaatsen fors ver hogen. Dat gebeurt op advies van de plaatselijke Rekenkamer. Die concludeerde eerder dat bouw grond aan zee veel meer waard is dan de gemeente er voor vraagt. Wie een huis wil bouwen op ge meentegrond, betaalt nu in heel Veere overal dezelfde prijs. Per 1 ja nuari verandert dat. Althans wan neer de gemeenteraad hiermee ak koord gaat. Die ziet nog wat haken en ogen. Op dit moment kost de grond voor een vrijstaand huis in heel de gemeente Veere nog 190 euro per vierkante meter. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, wordt dat minstens 210 euro in het 'achterland' en dat kan dan oplopen tot maximaal 330 euro in Domburg en andere populaire plaatsen langs aan zee. Grond voor twee-onder-een-kap kost nu nog 170 euro per vierkante meter. Dat wordt dan 190 tot 280 euro. Socia le woningbouw wordt ook wat duurder. Nu betalen woningbouw corporaties nog 106 euro per vier kante meter. Dat wordt 110 tot 160 euro. Met dat laatste is de PvdA het niet eens. Volgens de woord voerder van die partij, Doede Holt- kamp, moet voor sociale woning bouw overal de laagst mogelijke prijs gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45