Gekleurd molentje alleen in de stad Zeeuwland wordt Dorp heeft genoeg van scheurende sluipers Engerlingen bedreigen voetbalcompetities Vijftig euro voor bevuilen van politiecel Oude Rijksweg staat op nummer één in lijst van knelpunten. Regels over turbines voor privégebruik in welstandsnota. Woningwensen worden in noodgevallen niet meer meegenomen. Café past kerstversiering aan 22 Woensdag 26 november 2008 PZC S ZIERIKZEE - „We hebben overlegd met de buren, in Zierikzee. Net als de meeste andere horeca-ex- derlijk ervaren door de buren. Na hun klacht som- Ik maak die planken wat lager en zij trekken hun pioitanten wil ook Van Tiggelhoven wat meerde de gemeente Van Tiggelhoven de con- klacht in." Dat zegt Camiel van Tiggelhoven, eige- kerstsfeer rond zijn zaak. Maar zijn constructie structie af te breken. Dat is nu waarschijnlijk niet naar van café De Banjaard aan de Nieuwe Haven van dennen en planken op het terras werd als hin- meer nodig. foto Marijke Folkertsma 's-HEER ARENDSKERKE - Dorpelin gen in 's-Heer Arendskerke erge ren zich aan het groeiende sluip- verkeer op de Oude Rijksweg. Au to's rijden er ook vaak te hard, mopperen ze. Voetgangers moeten soms een sprong maken om zich het vege lijf te redden. Ook fietsers voelen zich niet veilig op de dijk die door het dorp voert. De bevolking vindt de Oude Rijks weg op dit moment het grootste probleem in het dorp, blijkt uit een enquête van de Stichting Over legorgaan 's-Heer Arendskerke. De geasfalteerde dijk staat met stip op nummer één in de knelpunten- lijst. De provincie heeft om auto mobilisten te dwingen de A58 te nemen voor verkeer tussen Goes en Heinkenszand, de N664 ofwel Nieuwe Rijksweg aangepakt. Er is een rotonde ter hoogte van de Arendstraat in Eiridewege verre zen en verderop (richting Sloe- weg) plateaus en chicanes. Jannie Verwei van Stichting Over legorgaan 's-Heer Arendskerke ver moedt dat bestuurders uit Hein kenszand, 's-Heerenhoek en ande re dorpen uit de westelijke Zak van Zuid-Beveland nu de Oude Rijksweg als sneller alternatief voor de N664 benutten. „Het is korter en het is een asfaltbaan zon der drempels." Wethouder Rinus Dieleman is bereid het mobiele matrixbord van de gemeente eens een poosje op de Oude Rijksweg neer te zetten. Die geeft de snel heid aan en registreert het aantal passerende auto's. „Als blijkt dat de verkeersdruk is gegroeid, kun nen we de politie vragen vaker te controleren." Over een herinrich ting laat Dieleman zich nog niet uit. Hij geeft wel aan dat verkeers problemen zich vaak verplaatsen. VLISSINGEN - De vervuiler betaalt. Die stelregel hanteert ook de Zeeuwse politie sinds enige tijd. Dat merkte onlangs een Vlissinger die na een rumoerige nacht stap pen zijn roes mocht uitslapen in een Vlissingse politiecel, 's Och tends ontdekten agenten dat de man zijn cel had ondergeplast. Om die reden moest hij eerst 50 euro betalen als bijdrage in de schoonmaakkosten voor hij het bu reau mocht verlaten. Volgens poli tiewoordvoerder Esther Boot komt het geregeld voor dat dron ken gasten hun cel erg bevuilen. In het verleden mochten zij zelf hun cel schoonmaken. Dat leverde lang niet altijd het gewenste propere re sultaat op. Daarom wordt nu een schoonmaakbedrijf ingeschakeld om na vervuiling zo'n cel weer toonbaar te maken. Boot verzekert dat die 50 euro slechts een bijdra ge in de schoonmaakkosten is. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Wie van plan is een windmolen in z'n tuin te zetten, doet er goed aan na te gaan of die wel aan de regels van de gemeente Schouwen-Duiveland voldoet. Be palingen over windturbines wor den namelijk toegevoegd aan de gemeentelijke welstandsnota. Dat is een meer dan tweehonderd pagina's tellend boekwerk, met daarin allerlei regels 'om te voorko men dat bouwwerken de openba re ruimte ontsieren', zoals de ge- door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - Engerlingen bedrei gen de voortgang van de competi tie voor voetbalclubs op Schou wen-Duiveland. De larven van de Sallandkever hebben zich onder dertig van de 35 voetbalvelden op het eiland genesteld. Het tweede veld van ZSC'62 in Scharendijke is inmiddels gesloten. Als er niet snel wordt ingegrepen, wacht andere clubs hetzelfde lot, waarschuwt de gemeente Schouwen-Duiveland. Niet de larven richten de schade aan, maar kraaien. Die komen op de beestjes af om ze op te eten en woelen daarbij de velden om. De schade is het grootst bij DFS (Burgh-Haamstede), Bruse Boys, meente zelf stelt. Om vooraf duide lijkheid te geven aan mensen die iets willen bouwen, zijn er precie ze voorschriften opgesteld. Dat gaat van de kleur van dakpannen tot de omvang van een dakkapel en van de vorm van reclame-uitin gen tot het materiaal van terras stoelen. Ook gelden er extra (vaak beperkende) regels voor bepaalde locaties, zoals de historische bin nensteden van Zierikzee en Brou wershaven. Hoewel de basis van de nota jaar na jaar hetzelfde blijft, wordt het ding wel jaarlijks aangepast aan de praktijk. Dit keer wordt er een hoofdstuk 'windturbines' aan toe gevoegd. Daarover bestaan nu nog Zierikzee en ZSC'69. De gemeente heeft daar 'lapmiddelen' toegepast door de schadeplekken te voor zien van zogenaamde blokzoden, een soort grasmatjes. Dat kan ech ter niet blijven duren, stelt de ge meente: het is duur en de koude weersomstandigheden laten het aanbrengen van de zoden niet lan ger toe. Bestrijding van de beestjes is moeizaam en bovendien zinloos in de wintermaanden. De gemeen te zoekt een oplossing. Ze kijkt on der meer of het mogelijk is de ech te veroorzakers van de schade, de kraaien, weg te jagen of af te schie ten, hoewel ze beseft dat dit 'een maatschappelijk zeer beladen on derwerp' is. geen voorschriften, waardoor elke bouwaanvraag voor zo'n molen apart moet worden behandeld en het lastig is de verschillende aan vragen eenduidig te behandelen. Het is de gemeente opgevallen dat de vraag naar kleine windmolens voor privégebruik toeneemt. Dat zal de komende jaren alleen maar méér worden, denkt ze. Het colle ge vergelijkt de opkomst ervan met die van tv-antennes, tiental len jaren geleden. Wie een windmolentje bij z'n huis wil zetten, moet voortaan aan allerlei bepalingen voldoen. Die staan vanaf dit jaar in de ge meentelijke welstandsnota. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Woningcorporatie Zeeuwland scherpt de urgentiere geling aan. Mensen die met spoed een wo ning nodig hebben, worden als vanouds door Zeeuwland gehol pen. Wat zij echter aan woning- wensen hebben, wordt voortaan niet meer meegenomen in de toe wijzing. De striktere regeling maakt deel uit van een nieuw systeem van wo ningtoewijzing. Het oude systeem geldt als te complex. In de loop der jaren'is regeling op regeling ge- Eigenaren van molentjes moeten er rekening mee houden dat ze het ding zo goed mogelijk verstop pen en de turbine liefst drie of meer wieken heeft; twee wieken geeft een onrustig beeld. Verder is het de bedoeling dat het geval rank en transparant is, zodat de molen zoveel als mogelijk on derdeel wordt van het gebouw waar hij op of bij staat. In principe moet de molen 'neu traal' van kleur zijn, zodat hij weg valt tegen de achtergrond. Wie echter in 'stedelijk gebied' woont, mag zijn fantasie gebruiken: daar is de keuze voor een opvallende kleur 'denkbaar', om zo de turbine te accentueren. stapeld. Urgentie, mantelzorg, so ciale binding, al dan niet Zeeuw landhuurder, economische bin ding en zaken als zoekfrequentie- en leeftijd werden allemaal meege wogen in de toewijzing. Mensen die een gooi deden naar een wo ning hadden geen idee wanneer ze in aanmerking kwamen. Zeeuw- landdirecteur Antoine de Ceuster: „Het was één grote black box." De nieuwe regeling is volgens hem veel simpeler. Er zijn woningen die door loting (via de computer) worden toegewezen. Andere huizen (waaronder bepaal de voor ouderen geschikte wonin gen) worden als zogenaamd optie model aangewezen. Mensen kun nen zich voor een optiewoning in schrijven. Komt er één vrij, dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44