bidprentje op haar crematie uw stijl Campagne Teuntje: zeg alstublieft 'ja' Politie in grensregio's werkt slecht samen TA TOPVEILING Codicil moet Emmy voor Donorshow 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' TÖTT» PZC Woensdag 26 november 2008 3 Jan Prince: „Het boek dichtgooien kan ik niet. Dat zou te gemakkelijk zijn. Er zijn nog zo veel mensen die hulp nodig hebben.' ^*81 foto Lex de Meester door Selma Osman De meeste Nederlanders we ten te weinig over orgaan donatie om een keuze te kunnen maken. Daarom krijgen zes miljoen huishoudens donder dag 'Teuntje' in de bus. In deze huis-aan-huiskrant kunnen men sen alles lezen over orgaan- en weefseldonatie. Het Nationaal Instituut Gezond heidsbevordering en Ziektepreven tie (NIGZ) hoopt dat de krant helpt bij het maken van een posi tieve keuze. Uit onderzoek blijkt dat mensen die geen keuze heb ben gemaakt of'nee' hebben ge zegd tegen het donorschap zich zelf gemiddeld een 5,4 geven voor hun kennis over orgaandonatie. Van zeven miljoen Nederlanders is niet bekend of zij donor zouden willen zijn. „Twijfelaars willen meer informatie voordat ze een be sluit nemen", zegt Bert Elbertse van NIGZ-donorvoorlichting. Slechts acht procent gaat daarnaar actief op zoek. „Mensen vinden het onderwerp wel interessant, maar toch ook weer wat te ver van hun bed." NIGZ noemt het opmer kelijk dat meer dan de helft van de niet-geregistreerden en nee-zeg- gers vindt dat je een donororgaan mag ontvangen, zelfs als je niet als donor geregistreerd staat. Het gebrek aan donoren in Neder land is groot. Jaarlijks overlijden 160 tot 200 mensen omdat er niet op tijd een orgaan beschikbaar is. De kans dat je op de wachtlijst komt om getransplanteerd te wor den is groter dan dat je donor wordt, onderstreept Elbertse. „Je moet echt onder heel specifieke omstandigheden overlijden om do nor te kunnen zijn." Met de Teun- tje-krant gooit het NIGZ de voor lichting over een andere boeg. Het is volgens Elbertse voor het eerst dat de regering een dringende voorkeur vóór donatie benadrukt. „Niet zo heel lang geleden hamer de de overheid er op om vooral een keus te maken. Nu vragen we: zeg alstublieft 'ja'." Symbool voor de campagne staat een 4-jarig jo chie dat als baby een donorlever kreeg. Naast de huis-aan-huis krant komen er volgend jaar ook reclamespotjes op de televisie. Het opzetten van een kenniscentrum over orgaam en weefseldonatie is de volgende stap. Daarin moet alle informatie voor artsen, ziekenhui zen en publiek bij elkaar worden gebracht. www.donorvoorlichting.nl NEW YORK - De grote donor show, waarmee omroep BNN vorig jaar aandacht vroeg vodr het tekort aan donororganen in Nederland, heeft in New York een Internationale Em my gewonnen. Presentator Pa trick Lodiers en Paul- Romer van Endemol namen de presti gieuze televisieprijs gisteren in ontvangst. Lodiers droeg hem op aan iedereen die op een wachtlijst staat voor een do nororgaan. Hij vroeg de rege ring haast te maken met een nieuw systeem van donorregis tratie. De donorshow, waarin een doodzieke vrouw - zoge naamd - zou beslissen wie haar nier zou krijgen, veroor zaakte veel commotie. 1 Dinsdag 2 december Concert- en Gehoorzaal Middelburg Aanvang 14.00 uur Kijkdagen 1 dec. 15.00 tot 20.00 uur 2 dec. 10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A.l. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.helmiddelliurgsveilinghuis.nl COMMENTAAR Het is zo'n simpel kaartje. Eigenlijk zou iedereen het bij zich moeten dragen. Want de waarde van een donorcodicil kan plotseling veel meer zijn dan die van de deftigste creditcard. Niet voor de drager, maar voor de zieke die dringend een donororgaan of -weefsel nodig heeft. Toch weigeren nog heel veel Nederlanders zich als donor te laten registreren. Zelfs de geruchtmakende en gisteren bekroonde donorshow die BNN vorig jaar uitzond, heeft weinig veranderd. Dat is heel jammer. Want zonder iets te doen - sommigen moeten wellicht wel over een psychologisch drempeltje heen - kan je na je dood een leven redden. Het is een even eenvoudige als schitterende vorm van medemenselijkheid. Nu Den Haag het automatisch donorschap nog niet aandurft, is de laatste hoop van honderden mensen gevestigd op de zeven miljoen Nederlanders waarvan nog steeds niet bekend is of zij donor zouden willen zijn. Daarom is de voorlichtingscampagne die vandaag begint zo belangrijk. Er was al weinig verontschuldiging voor de mensen die zich afzijdig houden, maar na vandaag is er helemaal geen excuus meer. l.v.m. Dankdag zijn wij vandaag de hele dag gesloten. inspirerende 1 Go Marconistraat 1 woönconcepten es 5 - 15 A - 15 B w ww. tme woon winkel s nl Bij NADER De brigadier (50) die maandag ver oordeeld werd door de politierech ter voor opzettelijke mishandeling tijdens het scholierenprotest woont niet in de gemeente Veere, zoals abusievelijk werd gemeld, maar in Middelburg. Zijn collega, een 56-jarige briga dier uit de gemeente Veere, werd vrijgesproken voor die feiten. door Marcel Modde MIDDELBURG - De samenwerking van de politiediensten in de grens gebieden moet beter. Uit onder zoek van de Universiteit Tilburg (UT) blijkt dat Nederlandse, Bel gische en Duitse autoriteiten het geregeld oneens zijn over welke vormen van criminaliteit prioriteit hebben. Terwijl de georganiseerde misdaad in die gebieden steeds in- ternationaler wordt. In Zeeland gaat het dan vooral over de hennepteelt en de mensen handel, aldus Toine Spapens van de UT. „Wat je ziet is dat afspra ken tussen de speurders zelf vaak prima verlopen. Het probleem zit daar veel eerder bij de mensen die moeten beslissen of er uiteindelijk wel of niet achter de boeven wordt aangegaan." Spapens prijst het gegeven dat de autoriteiten in Zeeland en Vlaanderen onlangs af spraken hebben gemaakt over een betere uitwisseling van informatie en de aanpak van hennepteelt. Daarbij speelt het feit dat aan Bel gische zijde van de landsgrens steeds vaker kwekerijen worden aangetroffen waarbij Nederlanders betrokken zijn, een belangrijke rol. De echt zware criminaliteit (syn thetische drugs, diefstal van auto's en ladingen) houdt zich op in Noord-Brabant en Limburg. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van minister Ter Horst. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn lenen uerdiept. Ik uoel me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl! „n, ju'idweê f. nernait® www.interieur-paauwe.nl Zonnemaire ligt ülakbij Zierikzee; 50 autominuten van Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3