Zeeuwse bodem geeft Zwarte balken niet door zenderwisseling Onderzoek naar gezamenlijk beheer verkeerslichten in Zeeland S5% ZES VRAGEN OVER BIB GOURMAND 111® - Hl? arW?riil A Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil van een hele hoop bagger af Delta onderzoekt klacht na honderden telefoontjes abonnees. 30 Woensdag 26 november 2008 PZC Zeeland krijgt er in 2009 geen Michelin-ster- ren bij. Twee restaurants verdienen voor het eerst een Bib Gourmand, een pluim voor een goede prijs-kwaliteitverhouding. Naam: Dick-Pieter Arkenbout Leeftijd: 42 Woonplaats: Bruinisse Functie: eigenaar en chef-kok van brasserie De Vluchthaven in Bruinisse door Cornelleke Blok En, bent u blij? „Jazeker, ik heb 't nét gehoord. Ik sta een beetje te stuiteren. Dit is héél erg leuk! Zometeen gaan we lekker aan de champagne." Wat betekent zo'n Bib Gourmand voor u? „Michelin is toch een autoriteit op gidsengebied. Ze staan bij onderne mers het beste aangeschreven. Als je in die gids staat, ben je goed bezig, maar een Bib Gourmand is een volgende stap. De Bib Gourmand staat voor een goede prijs-kwaliteitverhouding. Dat is precies wat we willen. Het is leuk dat andere mensen dat ook vinden." Wat kunnen mensen verwachten als ze bij De Vluchthaven gaan eten? „We halen alle producten uit de regio. Dat heeft geholpen bij het verdie nen van de Bilt Gourmand, denk ik. Er zijn niet veel restaurants die scheermessen serveren." Scheermessen? „Dat zijn prachtige lange schelpdieren, die gevangen worden voor de kust van Schouwen-Duiveland. We hebben ons het afgelopen jaar meer toegélegd op schaal- en schelpdieren. We zitten hier pal aan de Ooster- schelde. Daar halen we onze oesters, kreeften en kokkels vandaan. We serveren veel biologische producten. Pfïf...ik vind het moeilijk om me zelf op de borst te kloppen. Dat moeten anderen maar doen." Een Bib Gourmand wordt ook wel gezien als opstapje tot een Michelin-ster. Is dat het doel voor volgend jaar? „Nee, absoluut niet! Die kant zullen we nooit op gaan." Waarom niet? „We zijn een relatief eenvoudig restaurant, zonder flauwekul en preten ties. Mensen kunnen bij ons in elke hoedanigheid binnen komen. Je vindt hier geen kristallen glazen en zilveren bestek. Alleen het eten, dat willen we wel op hetzelfde niveau brengen als restaurants met een Mi chelin-ster. Zo'n Bib Gourmand is natuurlijk heel leuk, maar onze be langrijkste onderscheiding is dat we een goed lopende zaak hebben. Als de gasten ons blijven waarderen, zijn we hartstikke tevreden. We koken niet voor de gidsen." De bodem waarop we leven vormt als het ware de grondslag voor ons bestaan. Daar staan we meestal niet zo bij stil. In de nationale Week van de Bodem, die vandaag begint, gebeurt dat wel. Als afsluiting van de week tekenen vier overheden een overeenkomst voor duurzaam bodembeheer. Daar heeft ook de 'gewone burger' belang bij. door Rinus Antonisse Archeologische vindplaats 's-Heer Elsdorp in Goes. X foto Willem Mieras door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Delta heeft in een paar dagen tijd honderden tele foontjes gekregen van televisiekij kers die last hebben van zwarte balken in het beeld. Woordvoerder Luppo Huizenga zegt dat het aantal Delta heeft ver rast: „Maar je moet het wel afzet ten tegen het totale aantal van 155.000 abonnees." Vrijdag riep Delta in de PZC abon nees op te bellen als zij Sinds de zenderwisseling last hadden van zwarte balken. De kwestie zou tot op de bodem uitgezocht worden. Huizenga: „Onze conclusie is dat het niet aan ons kan liggen. Wat dan wel de oorzaak is? Wij heb ben nogal wat aandacht besteed aan de zenderwisseling, met de ac tie Ruis op de Buis. Daardoor zijn mensen mogelijk wat oplettender naar hun tv gaan kijken. Die bal ken zie je op alle gewone televi sies, als er breedbeeld wordt uitge- 1^ Delta ziet geen verband tussen de zenderwisseling en zwarte bal ken op tv. Aan de slechte ont vangst van tv via de computer (Media Center) wordt gewerkt. zonden. Incidenteel is er nog wel eens een uitzending op het oude, 3 bij 4-formaat te zien, maar bijna alle zenders zijn het afgelopen jaar breedbeeld gaan uitzenden. Moder nere 3 bij 4-toestellen passen het beeld automatisch aan, bij oudere moet je de afstandsbediening ge bruiken. Als je die kwijt bent en een universele gebruikt, zit daar vaak net dat knopje voor aanpas sing van het beeldformaat niet op. Dat is lastig." De suggestie dat het zou kunnen liggen aan het signaal dat verstuurd wordt, wijst Huizen ga af. „Wij geven het zendersig naal door zoals wij het aangele verd krijgen. Dat doen andere ka belmaatschappijen ook." Erik Jan Koedijk had na de zender wisseling geen goede ontvangst als hij tv keek via Windows Media Center (op de computer). Na een paar uur zoeken op internet ont dekte de Middelburger wat het pro bleem was. Media Center gebruikt een database met (sinds Ruis op de Buis) verouderde zenderinfor matie. Op www.hulp.net zette hij een beknopte handleiding voor handmatige aanpassing van die da tabase. Delta heeft inmiddels con tact gezocht met Microsoft om het databestand te actualiseren en op www.haalderuisvanjebuis.nl ook een instructie gezet om het pro bleem handmatig op te lossen. Provincie, gemeenten en waterschappen zijn druk doende met het blootleg gen van de Zeeuwse bo dem. Ze nemen die niet zozeer daadwerkelijk op de schop, maar het gaat vooral om het vergaren Komende acht jaar komt er door werkzaamheden van waterschap Zeeuwse Eilan den en de gemeenten ruim 750.000 kubieke meter bagger vrij. Een heel grote berg. Het gaat om spul dat niet meteen op de kant kan worden verspreid. Bijvoor beeld omdat er op de aangrenzen de percelen geen plek voor is. Want wie zit te wachten op een hoop bagger in de tuin of in een plantsoen? De kwaliteit van de bagger is wel zodanig goed dat deze elders nut tig toegepast kan worden. Het wa terschap is samen met de gemeen ten en provincie de mogelijkhe den hiervoor aan het onderzoe ken. Daarbij wordt niet alleen geke ken naar de kosten, ook naar even tuele overlast en gevolgen voor het milieu. Onder het motto: bagger klinkt vies, is nat en ruikt, maar je door Ben Jansen MIDDELBURG - Het beheer van alle verkeerslichten in Zeeland komt wellicht in één hand. De provincie zal onderzoeken of samenwerking op dit terrein voordelen biedt. Rijkswaterstaat, de provincie en de gemeenten Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Goes, Mid delburg, Vlissingen en Terneuzen hebben verkeersregelinstallaties. Voor beheer, onderhoud en ver van gegevens over wat er allemaal in zit. Die informatie wordt (digi taal) toegankelijk gemaakt. Dat is nuttig voor overheden en burgers, stelt Carolyn Jonkers, medewerker ruimtelijk beleid van de gemeente Middelburg en voorzitter van het ér kunt er ook best iets moois mee maken. Het project Ruimte voor Bagger van Zeeuwse Eilanden geldt inmid dels als een landelijk voorbeeld. Dat vloeit voort uit het enkele ja ren geleden voortvarend afgeslo ten regionale bestuursakkoord wa terbodems. Verder is tussen ge meenten en waterschap de af spraak gemaakt dat beide verant woordelijk zijn voor het vinden van bestemmingen voor bagger (op basis van een 50/50 kostenver deling). Er is een lijst van zestien mogelij ke bestemmingen voor de onder- houdsbagger opgesteld. Die vari eert van energieveld tot koudeop- slag, van verspreiding tot gebruik bij grondwerk. De keus van een be stemming is met name afhankelijk van de kosten, het milieubelang en maatschappelijk draagvlak. vanging van de verkeerslichten hebben zij allemaal deskundigheid en materiaal in huis of zij hebben het zelf uitbesteed. Bij het overleg vorig jaar over de invoering van een systeem dat er voor zorgt dat hulpdiensten en het openbaar vervoer altijd groen licht krijgen, is geconstateerd dat samen werking bij het beheer van ver keersregelinstallaties mogelijk voor delen kan opleveren. Zeeuws Platform Bodembeheer. Ze noemt het een goede zaak dat de schijnwerpers eens worden ge richt op de bodem en wat zich daarin bevindt. „De mensen heb ben wel eens over bodemverontrei niging gehoord, maar er zijn veel meer bodemthema's. Die blijven onderbelicht. We willen voor het voetlicht brengen wat er allemaal speelt." Het gaat lang niet alleen om bo demverontreiniging dus. Het is niet alleen 'vies' ofschoon', stelt Jonkers. De bodem is ook de on dergrond voor fundering van bouwwerken; de plek waar kabels, leidingen, rioleringen, parkeerkel ders en tunnels in liggen, waar ge wassen worden geteeld en waarop planten en dieren leven. Onmis baar voor de opslag van (regen)wa- ter en een bewaarplaats v.oor ar cheologie. Ook maakt de bodem de geschiedenis van Zeeland zicht baar, denk aan kreekruggen, de oude en nieuwe polders. „We hebben veel in de grond zit ten", merkt Jonkers op. Vooral in de centra van steden en dorpen is het soms dringen geblazen. Als voorbeeld geeft ze het invoeren van ondergrondse afvalcontainers, waar de gemeente Middelburg mee bezig is. Die vervangen de on handige afvalbakken aan huis. „Het is best moeilijk om voor die afvalcontainers een plekje te vin den." In de centra zijn ook de meeste plaatsen aanwezig waar de bodem mogelijk verontreinigd is. Dikwijls afkomstig van ambachte lijke activiteiten uit het verleden. Weten wat er in de bodem zit, is om te beginnen voor de overheid en anderen die zich met ruimtelij ke ordening bezighouden van be lang. Ze kunnen er bij het ontwik kelen van plannen en het afgeven van vergunningen tijdig rekening mee houden. Bijvoorbeeld geen nieuwe straat aanleggen of huizen bouwen op een plek waar resten van een vliedberg liggen. Jonkers geeft aan dat het kunnen beschikken over bodeminformatie ook van belang is voor de burgers. Voorbeelden spreken voor zich. Ie mand wil een vijver dempen of een tuin ophogen. Mag daar alle grond of bagger voor gebruikt wor den? Bij de aanleg van een kelder of bouw van een serre komt grond vrij. Waar mag die naar toe? Is er bij het aanvragen van een bouw vergunning voor bouw van een nieuwe woning of uitbreiding van een bestaand huis bodemonder zoek nodig? Hoe zit het met de bo dem bij aankoop van een huis? Op dergelijke vragen willen de ge meenten antwoord kunnen geven. De gemeente Veere is daarmee Gezamenlijk beheer schept de bes te voorwaarden voor een vlotte en veilige doorstroming van het ver keer en leidt tot bundeling van kennis en ervaring en tot kostenbe sparing. Het dagelijks provinciebestuur heeft nu het voortouw genomen voor een onderzoek naar samen werkingsmogelijkheden. Daarvoor worden alle beheerders van ver keerslichten benaderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32