Levensgenieter in wolken en woorden StSJrocV Twee Zeeuwse werken Hijner zijn terug in Goes Expositie glasobjecten Carla Coos in Kunstuus Bernadette ter Heyne verzorgt masterclass Accordeonensemble treedt op in Vlissingen Kleinzoon schenkt schilderijen aan Historisch Museum. Positieve invloed zeven Zeeuwse jaren op latere leven Jons Viruly. PZC Woensdag 26 november 2008 29 CRAAUW - De Dijk is volgend jaar de hoofdact van Graauwrock, dat op 2i mei op de voetbalvelden van W Graauw wordt gehouden. De band, die al meer dan 25 jaar actief is, bracht recent een nieuw album uit: Brussel. De organisatie van Graauwrock heeft ook al een andere groep vast gelegd: Fourever. Dit Zweedse mei dentrio - aanvankelijk waren ze met z'n vieren - speelt naar eigen zeggen 'loud heavy metal'. HE1NKENSZAND - Carla Goos-Aerts uit Zundert exposeert vanaf van daag tot en met 20 december haar glasobjecten van de afgelopen ja ren in 't Kunstuus in Heinkens- zand. Zaterdag 29 november en za terdag 20 december is zij 's mid dags aanwezig om toelichting te ge ven op haar werk. 't Kunstuus is open op woensdag en donderdag van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 18.00 en 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur. DOMBURG - Mezzosopraan Berna dette ter Heyne verzorgt samen met pianist Rien Balkenende van vrijdag 30 januari tot en met woensdag 4 februari 2009 een mas terclass in de Duingalerie in Dom burg. Deze is bedoeld met zangers met enige ervaring die hun tech niek willen verbeteren en hun in zicht in opera en liedkunst willen verbreden. Aanmelden bij Berna dette ter Heyne: 06-25024693 of bterheyne@enkstein.nl. VLISSINGEN - Accordeonensemble Alphen Opus 2 geeft zondag 30 no vember om 15.00 uur een concert in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Het ensemble bestaat uit acht tien accordeonisten en één slag werker en is gespecialiseerd in he dendaagse muziek. Dirigent is Ser ge Latychev. Op het programma staan nieuwe composities van Alexander Comitas en Jense Meek en werk van de Amerikaanse com ponist John Franceschina. door Lilian Dominicus GOES - „Het lijkt net Sinterklaas", zegt directeur Hans Oomen van Historisch Museum De Bevelan- den als hij samen met Walter Hart de pakketjes opent. Hart, de oudste kleinzoon van kunstenaar schonk gistermiddag twee werken van zijn grootvader Arend Hijner aan het Goese museum: Coba van 't Mooie zonnetje en Jong Zeeuws Meisje. Ook gaf Hart er de bronzen me daille bij die Hijner won tijdens de zesde Internationale Expositie in Barcelona in 1901. Een aanwinst voor de collectie, meent Oomen. „We zijn er bijzon der blij mee, zowel vanwege het onderwerp, vrouwen in kleder dracht, als de schilder. Ze passen helemaal in ons collectiebeleid." Kunstschilder Arend Hijner, gebo- 'We zijn er bijzonder blij mee, zowel vanwege het onderwerp als de schilder' ren in Arnhem, woonde tussen 1895 en 1900 in een boerderijtje aan de Chezeeweg, vlakbij de Brouwerijweg in Wemeldinge. Zijn Zeeuwse collectie kenmerkt zich door de Zeeuwse koppen, por tretten die passen in de opbloei van het luminisme in Nederland. „Het zijn zijn kleurrijkste wer ken", meent kleinzoon Hart, die ruim vijftig jaar lang woont in Amerika. Met zijn vertrek uit Zeeland doet zich een kentering voor in het wer ken met uitbundige kleuren. Na een kort verblijf op de Veluwe trekt Hijner zich terug in Brabant, waar hij zich meer richt op bin nenhuisvoorstellingen. De schilderijen van Hijner zijn in middels behoorlijk verspreid ge raakt. De meeste zijn particulier ei gendom van zijn nazaten. Zo zijn enkele werken in het bezit geko men van Walter Hart. „Mijn moe der, Jenneke Hijner, drong daar zeer bij mijn vader op aan", aldus Walter. Directeur Hans Oomen van Historisch Museum De Bevelanden en Walter Hart (r) met het werk Jong Zeeuws Meisje van Harts grootvader Arend Hij ner. Achter Hart hangt Coba van 't mooie zonnetje. foto Dirk-Jan Gjeltema Jons Viruly en Mary Dres- selhuys op de omslag van het boek Vleugels aan het woord gegeven. door Ali Pankow BREDA - Wie Viruly zegt, denkt meteen aan vliegen. De carrière van Adriaan Viruly (1904 -1986) loopt synchroon met de drastische ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart in de twintigste eeuw. Maar Adriaan, die in de volks mond Jons werd genoemd, was meer dan alleen luchtvaartman. Hij was vooral ook schrijver, ter wijl toneelliefhebbers hem zullen kennen als 'de derde echtgenoot van actrice Mary Dresselhuys'. Een charmante levensgenieter ook, die het goed deed bij de vrouwen. Wim Adriaansen(i937) uit Breda beschrijft het leven van Jons Vilu- ry, vlieger en schrijver, in de zo juist verschenen biografie Vleugels aan het woord gegeven. De zeven Zeeuwse jaren (1913-1921) in het leven van de jon ge Viruly krijgen daarin relatief veel aandacht. Een bewuste keus van de biograaf Vader Dio Viruly werd op 30 december 1913 in gehuldigd als burgemeester van Westkapelle. Jons be zocht daar de lagere school en ging daarna naar de middelbare school in Middelburg. Hij raakte er ook be vriend met de latere journalist-schrijver-dich ter Jan Campert. Die Zeeuwse jaren hadden een positieve in vloed op zijn la tere leven. .Viruly constateert dat zeifin zijn boek Mannen: 'Ik heb al tijd het gevoel gehad, dat alles zijn kleur gekregen heeft door mijn jeugdjaren op Westkappel. Toen, tussen mijn negende en mijn zes tiende, is het allemaal begonnen. Opkijken naar vliegtuigenDe En gelse en de Duitse in de eerste oor log. Meisjes. Het lezen en daar door het schrijven. De zee. De Lucht. De vertes. Alles. Die jaren hebben iets Zeeuws-essentieels bij gedragen aan alles wat mij later overkwam'. Wim Adriaansen was zelf meer dan 50 jaar instructeur zweefvlie gen. Hij debuteerde in 1965 met 'Alles heeft zijn kleur gekregen door mijn jeugdjaren op Westkappel' een boek over de sport in de lucht vaart. Ook schreef hij leerboeken over de theorie en de praktijk van het vliegen en over de historie van de luchtvaart. Geen wonder dat een veelzijdige levensgenieter als Jons Viruly hem boei de. Als jochie koes terde Adriaan sen de droom zelf vliegenier te worden. die rollen immers vertolkte Viruly met verve en zij kenmerken zijn le vensloop. Adriaansen dook in de archieven en kreeg medewerking van enkelen van Viruly's naasten onder wie diens dochter Avyola. Met als resultaat een schat aan ge detailleerde informatie over het le ven van deze man die velen tot de verbeelding zal spreken. Met zijn boeken Vrouwen nemen de tijd en Weerzien bij Passchendae- le vestigde Viruly zijn naam als lite rator. In een recensie over het laatst genoemde boek in deze krant getuigde Hans Warren des tijds van zijn waardering voor de ze schrijver-vlieger. Warren stelde vast dat de Tweede Wereldoorlog een belangrijk accent legt op boek. „Zoals de oceaanvlucht: meesterlij ke viriele pagina's, zoals in onze letteren wel niemand anders die schrijven kan, om de doodeenvou dige reden dat aviateur zijn en schrijverschap niet zo vaak samen gaan", aldus Warren. Adriaansen heeft gedegen keuzes gemaakt uit het vele materiaal. Dat komt de voortstuwing van het ver haal ten goede. De biografie leest als een roman. De lezer wordt daarin deelgenoot gemaakt van een boeiend dilemma: Viruly en het pacifisme. Al tijdens zijn Zeeuwse jaren toont hij zijn sym pathie voor de Praktisch-Idealisten Associatie (PIA). In de briefwisse ling die hij later onderhoudt met dichteres Johanna Kruit in Bigge- kerke komt dat uitgebreid aan de orde. Viruly toont de moed zich als luchtvaartman kwetsbaar op te stellen. Hij bejubelt de mogelijke- den die de luchtvaart de mensheid biedt, maar waarschuwt tevens voor de vernietigende macht van het luchtwapen. „Vliegtuigen zou den alle mensen tot naaste buren kunnen maken. De luchtweg was de weg van praktisch idealisme. Was het een wonder dat ik ac tief pacifist werd en dat ik als zodanig voor levens lang naar binnen en naar buiten in de moei- I lijkheden raakte?" Boek, Uitg. Aprilis bv, €29,95,ISBN: 978 905994 223 3. Schrijver Wim Adriaansen Hij kwam ver in de procedure voor toelating aan de luchtvaart- school, moest tenslotte toch afha ken en vliegen bleef een hobby. „Ik heb Viruly destijds een paar keer persoonlijk ontmoet, maar niet intensief gesproken. Hij heeft op mijn voorzoek het voorwoord geschreven in mijn eerste boek. Vier jaar geleden, nadat ik was ge pensioneerd, besloot ik dit boek te gaan schrijven", zegt Adriaansen. Alleen aan Viruly's loopbaan bin nen de luchtvaart zou hij stof ge noeg hebben gehad voor een boeiend verhaal. Met die beper king echter zou hij 'de schijver' maar ook 'de wielrenner' en 'de theosoofen zelfs 'de echtgenoot van Dressel huys' geen recht heb ben ge daan. Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31