Een donorcodicil als Hogeschool vraagt om voorkeursbehandeling Tour hollandais RAVZ krijgt tijd van bank Convenant in de maak voor versterking van 'kennispotentieel'. 2 I Woensdag 26 november 2008 PZC W<i 'l'r ERNSTJAN ROZENOAAL De vakantiebestemming van mijn jeugd was Pala- vas-les-Flots, een strandplaats net onder Montpellier. Uren brachten we door aan zee, maar aan het eind van de middag zonderden mijn vader en ik ons steevast af om in een cafeetje de aankomst van de Tour de France op tv te vol gen. Het was het tijdperk van Raas, de Kneep Kuiper en Zoete melk. De helft van de etappes werd door Nederlanders gewon nen. „Putain", gromde soms een Fransman aan de bar. „C'est un tour hollandais." Dan knipoogde mijn vader naar me. Eenmaal finishte het peloton in Montpellier om de volgende dag in Palavas van start te gaan. Natuurlijk waren we erbij. Alles wijst erop dat ik over an derhalfjaar met mijn zoons het Zeeuwse strand wat eerder moet verlaten om de Tour voorbij te zien komen. Ik denk dat we posi tie kiezen op de Zeelandbrug. Onze hoofdredacteur heb ik vori ge week aangeraden daar PZC's uit te delen die de renners tij dens de afdaling onder hun shirt kunnen stoppen. Leek me wel een goeie publiciteitsstunt. Nu we een paar dagen verder zijn, is er een veel serieuzer plan in mijn brein gerijpt. Neder landers spelen tegenwoordig een bijrol in de Tour. Kunnen we daar geen verandering in brengen? Het Zeeuwse Tourcomité hoeft zich niet meer te bekommeren om het schilderen van een finishlijn, kan het dan niet beter worden omgevormd tot een Tourkomplot? Doping is uit, het wordt een schone Tour, maar dan kun je nog wel valsspelen. Als Thomas Dekker nou eens kort na Rotterdam aan een normaalgesproken kansloze demarrage begint, dan zorgt het comité ervoor dat de Zeeland- brug opengaat zodra hij voorbij is. Krijgt het publiek alle gele genheid de wachtende renners te fotograferen, terwijl Dekker een half uur voorsprong pakt. Tot aan de Alpen rijdt hij in het geel. Wordt het eindelijk weer eens een echte tour hollandais. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Doping is uit, maar dan kun je nog wel valsspelen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u pp de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colo fon treft u nadere informatie A» cL< Tien dagen nadat de politiek zich uitspreekt tegen een automatisch donorschap, overlijdt Joke Prince uit Oost-Souburg. In een ziekenhuis. Drie weken heeft ze bovenaan de wachtlijst voor een donorlever gestaan. Morgen begint een landelijke campagne om nieuwe donoren te werven. door Selma Osman Het kost (an Prince moei te om zijn verhaal te vertellen. Maar als hij er een paar mensen mee over de streep kan trekken om een donorcodicil in te vullen, is hij een beetje gelukkiger. „Waarom wach ten? Weet dat een ander dit voor jóu invult!" Zelf droegen Jan en Joke Prince al een jaar of dertig een donorcodicil. Op de crematie van Joke lagen geen bidprentjes maar donorcodi cillen. Ook in haar overlijdensad vertentie vestigde de familie de aandacht op het tekort aan orgaan donoren. „Bij sommige mensen kwam dat hard over", zegt Prince. „Dat is dan maar zo. Ik heb de mensen wel aan het denken ge zet." Succesverhalen over geslaagde transplantaties zijn er te over. „Het gaat gelukkig zo vaak goed", weet Prince van zeer nabij. Zijn schoon- Wachtlijst orgaantransplantatie moeder kreeg een nieuwe nier, net als een jongen bij hem in het dorp. „Het gaat weer perfect met hem." En zwager Gert leeft alweer jaren gelukkig met een donorhart. „Van hem hadden we zelfs al afscheid ge nomen." blijkt dat haar lichaam de lever niet accepteert. Er volgt een moei lijk jaar waarin de artsen besluiten tot een hertransplantatie. Eind september van dit jaar wordt lokes toestand zo urgent dat ze bo venaan de transplantatielijst staat. In diezelfde periode wordt duide lijk dat Nederland niet klaar is voor een systeem waarbij iedereen automatisch donor is, tenzij ie mand aangeeft dat niet te willen. Jan Prince is zwaar teleurgesteld. „Ik kon het bijna niet geloven. Ja ren is er over gesproken. En het er ge is: een week naderhand ging het over dat vuile rotgeld (garantie op spaartegoeden, red.). Het deed mij zeer dat dat binnen een paar tellen beslist kon worden. Een 'Ik liep met twee mobiele telefoons op zak, voor als er eentje van schrik uit mijn handen zou vallen' Ook Joke lacht het leven weer toe als zij in augustus 2007 haar eerste donorlever krijgt. Ze lijdt aan het zeldzame Syndroom van Caroli. Vanwege ontstekingen in haar le ver, kan ze geen dag zonder anti biotica. „Ze zwaaide, zo blij was ze toen ze haar de operatiekamer inre den." Dertien dagen na de zware - operatie is ze al thuis. „Het ging zo", vertelt Prince met een opgesto ken duim. Twee maanden later Begin deze maand stonden 1325 mensen op de wachtlijst voor een donororgaan. De wachttijd voor een nier is het langst, gemiddeld 4,5 jaar. Voor andere organen is deze korter. Dit komt doordat sommige patiënten die deze organen nodig hebben, overlijden voordat ze aan de beurt zijn. Aantal patiënten per 1/11/2008 combinaties van donororganen alvleesklier met nier 15 hart met long 6 long met lever 1 PZC Donja OdijkANP bron Nederlandse Transplantatie Stichting VLISSINGEN - De Hogeschool Zee land wil een voorkeursbehande ling van het ministerie van OCenW. Als de school binnen af zienbare tijd met een aanvraag voor nieuwe opleidingen of nieu we vestigingsplaatsen komt, moet het ministerie daar niet al te moei lijk over doen. Daar ziet het ministerie wel moge lijkheden toe, maar dan moeten er met de minister afspraken ge maakt zijn over versterking van de kennisinfrastructuur in een be paald gebied. Ook moet er 'sprake zijn van vermindering van door de minister erkende knelpunten voor dat gebied. Dat wil zeggen dat op de provincie de zogenaam de C2 criteria van toepassing wor den. Verder moet dan een conve nant opgesteld worden tussen de HZ en de provincie Zeeland. Gede puteerde Staten hebben gisteren hun goedkeuring aan dat conve nant gehecht. HZ en provincie ver binden zich met dat convenant dat ze alles in het werk zullen stellen om in Zeeland tot 'een krachtig kennispotentieel' te komen. Dat vanuit de gedachte dat opleiden van de beroepsbevolking leidt tot economische vooruitgang. mensenleven is hier geen cent waard." Machteloos voelt hij zich dan. Wachtend op dat ene verlossende telefoontje: 'Er is een nieuwe lever voor Joke'. „Ik liep met twee mo biele telefoons op zak, voor als er eentje van schrik uit mijn handen zou vallen. Als de telefoon ging en het bleek iemand te zijn die vroeg hoe het met Joke ging, dan werd ik bijna gek." De Souburger denkt dat slechts weinig mensen beseffen welk leed schuilgaat achter het te kort aan donoren. „Maar op zo'n ziekenhuisafdeling zie je de hele wereld anders." Het zit de familie dwars dat de mi nister geen meerwaarde ziet in een geregistreerd donorschap, terwijl hij wel een bezwaarsysteem in voert voor het Elektronisch Patiën ten Dossier. „Dat is krom", vindt Prince. „Wel levens redden bij de voorbereidingen. Maar gaat het écht om de dood, dan is dat op eens niet belangrijk meer." Op 18 oktober overlijdt Joke op 55-jarige leeftijd. Een dag eerder krijgt haar familie van de leverarts te horen dat ze vanwege een long infectie van de wachtlijst is ge haald. Weg hoop. Haar man en kinderen hebben het einde langzaam zien naderen. „Het was alsof de 24 lampjes van het snoer in een kerstboom één voor één uitgingen. Tot er alleen nog maar een stekker in het stopcon tact zat." MIDDELBURG - De ambulancedienst voor Noord- en Midden-Zeeland (RAVZ) heeft van de bank meer tijd gekregen om de financiële pro blemen op te lossen. Met die extra weken kan de besluitvorming van de gemeenten en provincie over de gevraagde geldelijke steun wor den afgewacht. Bij de overheden ligt vanuit de on dernemingsraad het verzoek 3 eu ro per inwoner op te hoesten. Daarmee kan de 1,3 miljoen euro schuld worden weggewerkt, die is ontstaan door mismanagement van de- vorige directie en een ge brekkige controle door de raad van toezicht. De bank had aanvan kelijk aangeven de geldkraan dicht te draaien als er eind november geen oplossing was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2