Havens moeten duurzamer werken fel VGZ Geen proef met zoet water in Oosterschelde 'Beroepsprocedures horen bij rol van waardenbehartiger' - MarKiezaat Restaurants behouden ster Afslag Rilland is klaar voor de toekomst Kabinet stelt geld beschikbaar voor nieuwe projecten. ZMF mag stok achter de deur houden bij overleg met overheden. Gratis kinderbri Ontdek alle extra's op vgz.nl/gezinenzeker PZC Woensdag 26 november 2008 27 RILLAND - Het is even wennen; automobilisten op de A58 richting Bergen op Zoom worden al bij de afslag Rilland/Tholen erop gewezen dat ze onderweg zijn rich ting het knooppunt Markiezaat. Het hoort bij het nieu we ontwerp van de blauwe borden langs de Nederland se snelwegen, die beter de weg moeten wijzen. Het bord voor afslag 31 had de Zeeuwse primeur. Een ander groot verschil met de oude situatie zijn de afbuigende pijlen, die volgens Rijkswaterstaat bijdragen aan een be tere doorstroming. Binnen twaalf tot vijftien jaar zijn al le oude borden tijdens regulier onderhoud vervangen door nieuwe exemplaren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Nederlandse zeeha vens moeten in de toekomst meer goederen kunnen aan- en afvoe ren, maar ook het milieu, de na tuur en de gezondheid minder be lasten. Het kabinet trekt 5 miljoen euro uit voor innovatieve maatre gelen in de zeehavens. Minister Camiel Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) en staatsse cretaris Tineke Huizinga (CU, Ver keer en Waterstaat) schrijven dat in de Beleidsbrief Duurzame Zee havens. Samen met havenbeheer ders - zoals Zeeland Seaports - en het bedrijfsleven hebben de be windslieden afspraken gemaakt over het duurzamer maken van de zeehavens. Het gaat om nieuwe projecten die door havenschappen - zoals Zee land Seaports - kunnen worden in gediend, legt Laura Kwakernaak van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uit. De nadruk ligt op geluid, emissies, ruimtegebruik en waterkwaliteit. In het algemeen bieden de zeeha vens door hun grootschaligheid goede mogelijkheden om de druk Havens moeten kunnen groeien, maar ook minder overlast veroor zaken voor natuur, milieu en gezondheid. Het kabinet trekt hier 5 miljoen euro voor uit. DEN HAAG - Vooralsnog komt er geen proef om gedoseerd zoet en voedselrijk water de Oosterschelde in te laten via de Bergse Diepsluis en de Krammersluizen. Dat antwoordt staatssecretaris Ti neke Huizinga (Christenunie, Ver keer en Waterstaat) op vragen van Tweede Kamerlid Ad Koppejan (CDA). Het toelaten van zoet wa ter komt de kweek van oesters ten goede. Huizinga schrijft dat het nog te vroeg is om een proef toe te zeggen. Het Wereld Natuur Fonds en Rijkswaterstaat hebben in sep tember gesproken over de effecten op visintrek en schelpdieren als een kleine hoeveelheid zoet en voedselrijk water wordt toegelaten in de zoute Oosterschelde. Eind dit jaar moet blijken of een proef haalbaar is. op de leefomgeving relatief te ver kleinen. Dat kan bijvoorbeeld door het gebruikmaken van el- kaars grond- en reststoffen. Door havens kosteloos zwerfafval in te laten nemen en verwerken, moet het aantal schepen dat afval over boord gooit worden verminderd. Zeeland Seaports biedt al de moge lijkheid aan vissersschepen om uit zee opgevist afval kosteloos in te le veren. Volgens het havenschap is dat een succes. Eurlings en Huizinga willen ook dat de zeehavens meer samenwer ken. Verder ontwikkelen zij met de havenbeheerders een internatio nale lijst met schone schepen. Op basis daarvan kunnen havenbe heerders schone schepen kortin gen geven. door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) moet door blijven gaan met juridische procedures als ze in gesprekken met overheden en be drijven haar doelen niet bereikt. Daar is niets onoirbaars aan, zei oud-hoogleraar natuurrecht Peter van Wij men gisteren. Een organisatie als de ZMF, zo leg de Van Wijmen uit, maakt zich sterk voor waarden, niet voor be langen. Naar zijn mening betekent dit dat - mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan - de gang naar de rechter volkomen gewet tigd is als de waarden in het ge ding zijn. In dat licht is het ook geen blijk van wantrouwen wan neer de ZMF bij gesprekken over vergunningen laat weten ze het recht voorbehoudt een eventuele beroepsprocedure te beginnen. Van Wijmen: „Als zo'n beroep wordt ingewilligd, dan moet niet Volgens oud-hoogelaar natuur- recht Peter van Wijmen is er niets onoorbaars aan wanneer de ZMF na overleg over vergunnin gen in" beroep gaat. de zwarte piet worden gegeven aan de organisatie die in beroep is gegaan, maar aan de instantie die het betwiste besluit heeft geno men. Die heeft dan geen goede be langenafweging gemaakt." De kwestie is actueel omdat in de Zeeuwse politiek kanttekeningen worden geplaatst bij de werkwijze van de ZMF. TWee weken geleden werd het voornemen van WD, CDA en PvZ in de Zeeuwse Staten om juridische procedures van de ZMF in de toekomst niet te subsi diëren met de kleinst mogelijke meerderheid verworpen. ZMF-directeur Tjeu van Mierlo maakte duidelijk dat de ZMF haaf invloed op veel andere manieren probeert aan te wenden. „In be roep gaan doen we maar twee of drie keer per jaar." De ZMF wil niets weten van verla ging van een deel van het Verdron ken Land van Saeftinghe. De boe- renorganisatie ZLTO en de Leven de Delta zien dit als een alternatief voor ontpoldering van de Hedwi- gepolder. „Niet aan beginnen", zei ZMF-voorzitter Jan van Seters. „Je gaat geen natuur .met het rapport cijfer 8 inruilen voor natuur met een iets hoger cijfer. Dat is geen na- tuurherstel." De ZMF onder schrijft de conclusies van de com- missie-Nijpels volledig. MIDDELBURG - Zeeuwse toprestau rants behouden in 2009 hun Mi- chelin-sterren. Er zijn in Zeeland geen nieuwe sterren uitgedeeld. De Vluchthaven in Bruinisse en De Gouden Leeuw in Scherpenis- se krijgen voor het eerst een zoge heten Bib Gourmand, een onder scheiding voor restaurants met een uitstekende prijs-kwaliteitsver- houding. De Gouwe Geit in Zierik- zee verliest zijn Bib Gourmand. Oud Sluis heeft - evenals de Li brije in Zwolle - drie Michelin-ster- ren. Inter Scaldes in Kruiningen heeft er twee. De restaurants met één ster zijn: 't Veerhuis in Wol- phaartsdijk, Katseveer (Wilhelmi- nadorp), Nolet (Yerseke) en de Kromme Watergang (Hoofdplaat). Het Binnenhof (Goes), De Gesple ten Arent (Middelburg), de Oester- beurs en Nolet's Vistro (Yerseke) behouden hun Bib Gourmand. pagina 30: zes vragen over Bib Gourmand Kijk voor de volledige voorwaarden op www.vgz.nl/gezinenzeker of bel 0900 - 8490 (lokaal tarief) om deze op te vragen. Met z'n nieuwe bril kan Max niet alleen beter zien. Hij kan er ook beter mee voetballen, lezen en computeren. Kortom: Max kan niet zonder z'n bril! Daarom krijgt hij met het 'Gezin Zeker Pakket' van VGZ een kinderbril helemaal gratis. Net als alle andere kinderen van onder de twaalf, mag hij eenmalig uit een ruim assortiment brillen bij Pearle Opticiens of bij Eye Wish Groeneveld een krasvast, ontspiegeld exemplaar uitzoeken. Zo zorgt VGZ altijd voor een polis die helemaal past bij de persoonlijke situatie van kinderen en. ouders, met een complete dekking en vele aantrekkelijke extra's. Wilt u ook zo'n zorgpolis op maat? Op vgz.nl leest u er alles over. Zorgverzekeraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29