Zeeland Bouwen langs Veerse kust flink duurder Paradijs voor starters in oude meubelzaak TOP 1 TOYS Blufpoker Zorgstroom leverde alleen onrust en verdriet op 'Opruimen is normaal' Café past kerstversiering aan Gemeente wil grondprijs aan zee aanzienlijk verhogen. nUinwieJi in spfcelgoed Hannewijk wint prijs promotie Vlissingen Vernieuwde stalling NS-station in gebruik Rooseveltlaan krijgt geluidsscherm te zien Snoeidemonstratie bij Fruitteeltmuseum Brandweer op zoek naar vrijwilligers Opta weert Scrappy's van telefoonnetwerk www.vissertoys.nl SGP-plan vqor beloning opvegen vuurwerk in Veere haalt het niet. 22 I Woensdag 26 november 2008 pzc W ZIERIKZEE - „We hebben overlegd met de buren. Ik maak die planken wat lager en zij trekken hun klacht in", zegt Camiel van Tiggelhoven van café De Banjaard in Zierikzee. Net als collega's wil ook hij kerstsfeer rond zijn zaak. Maar zijn constructie van dennen en planken op het terras werd als hinderlijk ervaren door buren. Na hun klacht sommeerde de gemeente hem de constructie te slopen. Dat is nu niet meer nodig, foto Marijke Folkertsma door Henk Postma domburg - Bouwen langs de Veer se kust wordt flink duurder. De ge meente wil de prijs -van bouw grond in de kustplaatsen fors ver hogen. Dat gebeurt op advies van de plaatselijke Rekenkamer. Die concludeerde eerder dat bouw grond aan zee veel meer waard is dan de gemeente er voor vraagt. Wie een huis wil bouwen op ge meentegrond, betaalt nu in heel Veere overal dezelfde prijs. Per januari 2009 verandert dat. Althans wanneer de gemeente raad van Veere hiermee akkoord gaat. Die ziet nog wat haken en ogen. Op dit moment kost de grond voor een vrijstaand huis in heel de gemeente Veere nog 190 euro per vierkante meter. Als het aan het college van burge meester en wethouders van Veere ligt, wordt dat minstens 210 euro in het 'achterland' en dat kan dan oplopen tot maximaal 330 euro in Domburg en andere populaire plaatsen langs aan zee. Grond voor twee-onder-een-kap kost nu nog 170 euro per vierkante'meter. Dat wordt dan 190 tot 280 euro. Socia le woningbouw wordt ook wat duurder. Nu betalen woningbouw corporaties nog 106 euro per vier kante meter. Dat wordt 110 tot 160 euro. Met dat laatste is de PvdA het niet eens. Volgens de woordvoerder van die partij, Doede Holtkamp, behoort voor sociale woningbouw overal de laagst mogelijke prijs te gelden. De eisen waar gegadigden voor bouwgrond aan moeten voldoen, worden versoepeld. Wie op enigerlei wijze aan Veere gebonden is, krijgt voorrang bo ven mensen van elders. Maar de voorrangsregeling voor mensen die per se in de eigen woonkern willen bouwen, wordt afgeschaft. In de Veerse gemeenteraad leven hierover nog uiteenlopende opvat tingen. De plaatselijke Rekenka mer waarschuwde eerder dit jaar dat het 'eigen volk eerst' gehalte van het Veerse gronduitgiftebeleid in strijd zou zijn met Europese re gelgeving. De Veerse gemeenteraad dubt nog over de omstreden voor rangsregeling voor eigen inwo ners die in een Veerse woonkern een huis willen bouwen. vlissingen - De voormalige meu belzaak van Altena in Vlissingen wordt begin volgend jaar omgeto verd tot paradijs voor starters. De drie huisjes met Franse kap krijgen hun oorspronkelijke karak ter terug. De grote glazen winkel pui maakt plaats voor deuren en raampartijen. Met de ingang aan de zijde van de Clijverstraat en niet, zoals de voormalige winkel, in de Scheldestraat. In de drie panden verrijzen zes ap partementen: drie van drie kamers Speelgoed Visser Langekerkstraat 2-6 Goes tel. (0113) 21 65 57 Zorgstroom draagt een dub bele maatschappelijke ver antwoordelijkheid: zorg voor klanten en personeel, én de pijn van een publiek debat. Een duivels dilemma noemde Léon Phernambucq het meermalen. Moest de direc teur van Zorgstroom willens en wetens een contract sluiten dat een miljoen euro verlies zou ge ven? Of moest hij dat niet doen en duizenden klanten in de steek la ten én de banen van 1100 mede werkers op het spel zetten? Met goedkeuring van zijn toezicht houders heeft hij ervoor gekozen toch door te gaan met huishoude lijke hulp. Het tekort van een mil joen euro moet hij zien te voorko men, maar als dat niet lukt, wordt dat niet tegen hem gebruikt, be loofde voorzitter Lous Coppoolse van de Raad van Toezicht. Dit roept wel de vraag op waarom ANALYSE door Maurits Sep de top van Zorgstroom nu pas tot deze keuze is gekomen; en niet al weken geleden, vóórdat bij zowel klanten als medewerkers grote on rust ontstond over de toekomst van de huishoudelijke hulp. Het antwoord is simpel: Phernam bucq trachtte via de publieke opi nie de gemeenten zover te krijgen dat ze meer gingen betalen voor de huishoudelijke hulp. Toen die dat weigerden, zat er voor Zorg stroom niks anders op dan alsnog het verlies voor lief te nemen. „Het was een zware strategische beslissing", benadrukte Coppool se. En Phernambucq had het weer over zijn 'duivelse dilemma'. „De kans dat we niet waren doorge gaan was echt heel reëel." Maar zestig jaar zorg op Walche ren zomaar beëindigen, klanten en personeel in de steek laten en daar mee ook een bom onder de eigen organisatie te leggen, was uiteinde lijk geen optie. De maatschappelij ke verantwoordelijkheid woog te zwaar, verklaarden Phernambucq en Coppoolse. Daarmee proberen ze een positief einde te geven aan een periode vol zorg en onrust. Ze kregen er ook lof voor van de man met wie ze in de clinch lagen: voor zitter Albert de Vries van het Colle ge Zorg en Welzijn. Die er trou wens altijd op had gerekend dat Zorgstroom zou buigen. Volgens De Vries heeft Zorg stroom zichzelf intussen wel scha de toegebracht. Phernambucq en Coppoolse vonden dat toch de moeite waard: „Het probleem ligt nu wel op tafel." De tranen van de dames van het actiecomité bij de positieve afloop maakten duidelijk tegen welke prijs dat is gebeurd. Ook dat is de maatschappelijke verantwoorde lijkheid van Zorgstroom. vlissingen - Leo Hannewijk, artis tiek directeur van filmfestival Film by the Sea, heeft de Vlissingen Pro motie Award ontvangen. De prijs is een initiatief van de Stichting Vlissingen Promotie. Volgens de ju ry heeft Hannewijk het afgelopen jaar Vlissingen het best onder de aandacht gebracht. Vorig jaar ging de prijs naar Hans Koeman, die in het 400e geboortejaar van Michiel de Ruyter de zeeheld speelde. middelburg - Vanaf vandaag kun nen treinreizigers hun fiets stallen in de vernieuwde fietsenstalling van station Middelburg. De toe gang tot de stalling is geautomati seerd. De vernieuwde stalling is toegankelijk voor klanten die ge bruik maken van chipknip. Wie re gelmatig gebruik maakt van de stal ling kan een jaar- of maandpas aan schaffen. middelburg - Het ontwerp voor de geluidsschermen langs de Presi dent Rooseveltlaan in Middelburg wordt om 19.00 uur op 11 decem ber gepresenteerd in het stadskan toor. Door de nieuwe N57 zal het drukker worden op deze weg waar door er geluidsmaatregelen nodig zijn. Het bureau Bosch Slabbers heeft het ontwerp gemaakt nadat er met de bewoners een aantal workshops zijn gehouden. kapelle - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle geeft zaterdag 6 decem ber een snoeidemonstratie in de museumtuin. Deskundigen laten zien hoe je laagstamfruitbomen kortwiekt. Bezoekers krijgen prak tische tips hoe ze appel- en peren bomen goed kunnen verzorgen. De demonstratie begint om 14.00 uur, het museum is open van 12.00 tot 16.00 uur. vlissingen - Zes mensen meldden zich het afgelopen jaar bij de stads gewestelijke brandweer aan als vrij willig brandweerman. Maar het corps kan nog veel meer brand weermannen en -vrouwen gebrui ken. Voorwaarde is dat die acht tien jaar oud zijn en vierentwintig uur per dag paraat staan om te blussen, helpen, voorkomen, be strijden en duiken. www.brandweerstadsgewest.nl middelburg - De Opta heeft het 0900-nummer van de malafide cd-verkoper Scrappy's Electronics uit de lucht gehaald. De telecom- waakhond vraagt consumenten die tevergeefs hebben gebeld, hun klacht te melden op www.Consu- Wijzer.nl. De politie werd zater dag overstelpt met telefoontjes van mensen die per post een spookfac- tuur van Scrappy's ontvingen. tot honderd vierkante meter op de begane grond, drie van twee ka mers vanaf vijftig vierkante meter op de eerste verdieping. De woningen worden sleutelklaar opgeleverd - met keuken, laminaat en dubbele beglazing - en elke wo ning heeft een binnentuin. De prijzen van de met koopsubsi die of startersleningen te bemachti gen appartementen zijn vanaf 97.000 euro, kosten koper. Q www.svn.nl bezoek onze website: door Henk Postma domburg - Het zou normaal moe ten zijn dat iedereen zijn eigen stoepje schoonveegt. Dus nee, de gemeente Veere gaat geen belo ning uitreiken voor de schoonste straat op nieuwjaarsmorgen. Burgemeester Rob van der Zwaag maakte dinsdagavond korte met ten met het pleidooi van de SGP voor het uitloven van een prijs voor het opruimen van vuurwerk- afval. „Dat zou een verkeerd sig naal zijn. Want is het zo uitzonder lijk dat je je eigen rotzooi op ruimt?" Nee dus. Kan wel zijn, pro beerde de SGP'er René de Visser nog even, 'maar de praktijk is de laatste jaren wel even anders'. Van der Zwaag heeft met oudjaar wel wat anders aan zijn hoofd. Jon gelui die autobanden in brand ste ken. Of met benzine rondlopen om straatmeubilair in brand te ste ken. De dorpsraden en de jeugdraad wordt gevraagd dat soort excessen te helpen voorkomen. Of de da ders te verklikken. Want die paar agenten in Veere kunnen echt niet overal tegelijk zijn. Als toch iemand in de kraag wordt gevat, dan kan die een gepeperde rekening verwachten. „Vorig jaar waren we nog mild. Maar komen de jaarwisseling is het in brand ste ken van een autoband een milieu delict. Dat betekent duizend euro boete en een kruisje achter je naam." En verder, vindt de burgemeester, behoren de ouders verantwoorde lijkheid te nemen. „Want moet een kind twee tassen vuurwerk ko pen om daar de hele dag mee door het dorp te lopen?" Tegen zwaar vuurwerk kan de burgemeester niets ondernemen. Want dat werd vorig jaar bij wet toegestaan. „Vroe ger had je illegaal vuurwerk nodig om verkeersborden op te blazen. Nu kan dat legaal." Wl De SGP pleit voor een prijs voor de schoonste straat op nieuw jaarsochtend. Maar burgemees ter Van der Zwaag vindt oprui men niet meer dan normaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24