Banksparen komt volgens de PvdA niet van de grond Bos verwelkomt debat binnen CDA over aftrek hypotheekrente Beleggers vluchten in sparen en whisky www.groenrijk.nl Week Aanbieding Jk79r Moskou en Kiev leggen ruzie bij Partij hekelt praktijk dat tussenpersonen deze optie vaak verzwijgen. Uitzendbranche zet neergaande lijn voort Vertrouwen consument zakt verder weg Verwachtingen voor vastgoed zijn volgens experts negatief. Mini Cyclaam, div. kleuren 4 1,49 Mortiereboulevard 2 - tel. 0118 470400 W PZC Woensdag 26 november 2008 I 1 3 DEN HAAG - Het fiscaal aantrekke lijk sparen voor een hypotheek, het zogeheten banksparen, dreigt te mislukken. Dat komt vooral doordat tussenpersonen vrijwel al tijd andere hypotheekvormen aan bieden, omdat zij daarmee meer provisie opstrijken. De PvdA vindt dat tegen deze praktijken moet worden opgetreden. Banksparen werd begin dit jaar op initiatief van de PvdA en de WD ingevoerd om een eind te maken aan het monopolie van verzeke raars op fiscaal gunstige spaarrege lingen. Volgens belangenorganisa ties zijn veel huizenkopers door de kredietcrisis op zoek naar een AMSTERDAM - De omzet in de uit zendbranche is in de vier weken eindigend op 2 november met 6 procent gedaald. Het aantal ge werkte uren nam af met 9 procent. Dat maakte de brancheorganisatie ABU gisteren bekend. De daling van zowel de omzet als het aantal gewerkte uren deed zich voor in alle sectoren. De om zet in de uitzendsector vertoont al sinds juni een dalende lijn. VOORBURG - Het consumentenver trouwen in Nederland is in novem ber verder weggezakt, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Ook producenten zijn somberder dan een maand eerder. De index van het consumentenver trouwen kwam in november uit op min 29, tegen min 27 een maand eerder. Ondanks de daling nam de koopbereidheid slechts een fractie af, aldus het CBS. goedkope en veilige hypotheek. Banksparen pakt in veruit de mees te gevallen voordeliger uit. Volgens Vereniging Eigen Huis (VEH) kan banksparen iemand die een wo ning van 2,5 ton koopt, na tien jaar een voordeel opleveren van ruim 10.000 euro. Volgens Vereniging Eigen Huis houden bemiddelaars bewust hun mond over banksparen, omdat an dere hypotheekvormen hogere provisies opleveren. „Banksparen is een relatief eenvoudig product en daardoor levert het tussenperso nen minder geld op", zegt een woordvoerder. Er moet, vindt de PvdA, worden J"" opgetreden tegen tussenperso nen die, om meer provisie op te strijken, huizenkopers niet de op tie banksparen aanbieden. TWeede Kamerlid Staf Depla van de PvdA vindt dat de Autoriteit Fi nanciële Markten strenger moet optreden tegen tussenpersonen die klanten onvolledig voorlichten. „Het is zeer-zorgelijk dat bankspa ren niet van de grond komt. Blijk baar weegt het financiële belang van tussenpersonen zwaarder dan dat van consumenten. Er zijn al maatregelen genomen om het pro visiesysteem in te perken, maar als dat onvoldoende blijkt dan moet daar meer aan gedaan worden." De vereniging van tussenpersonen NVA herkent zich niet in de kri tiek op hypotheekadviseurs. Vol gens een woordvoerster is de tus senpersoon verplicht om te wijzen op alle spaarmogelijkheden. Bank sparen doet het slecht, omdat het volgens de NVA nog een nieuw product is. DEN HAAG - PvdA-minister Wouter Bos (Financiën) noemt het 'goed nieuws' dat er binnen coalitiege noot CDA wordt gesproken over de toekomst van de hypotheekren teaftrek. Hij zei dat gisteren bij RTLZ, waar mee hij reageerde op een rapport van het Wetenschappelijk Insti tuut van het CDA. Daarin wordt gepleit voor een vlaktaks. Met de invoering van een belastingtarief krijgen mensen ook maar een vast percentage terug van de rente die zij over hun hypotheek betalen. Premier Jan Peter Balkenende nam het rapport maandag in ont vangst en betitelde de vlaktaks als 'buitengewoon interessant'. Giste ren in de Tweede Kamer benadruk te Balkenende dat hij daar gespro ken had als CDA-leider en dat het huidige kabinet niet tornt aan de AMSTERDAM - De AEX heeft sinds begin dit jaar ruim de helft van zijn waarde moeten inleveren. Waar kunnen beleggers hun geld heenbrengen als de beurs niet meer trekt? Spaardeposito's en spaarrekenin gen: „Dit is de veiligste optie", al dus handelaar Rob Koenders van Harmony Vermogensbeheer. „We zien al maanden een beweging van beleggen naar sparen, vooral bij particuliere beleggers", aldus een zegsvrouw van Friesland Bank. Staatsobligaties waarbij beleggers de staat voor een vaste periode geld lenen tegen een bepaald rente percentage, zijn ook mogelijk. Het populairst zijn kortlopende lenin gen van bijvoorbeeld twee of drie maanden, aldus Koenders. Ook mogelijk zijn converteerbare lenin gen van bedrijven die een goede re putatie hebben. Vastgoed: geen goed idee, zo meent Koenders. Deze markt staat net als de aandelenmarkt zwaar onder druk. De verwachtingen zijn volgens experts negatief Whisky: de handel in whisky flo reert. De World Whisky Index, vo rig jaar gelanceerd, rapporteerde in oktober een gemiddeld rende ment van 26,2 procent. „Dat is wat hoger geworden tot nu toe. De kre dietcrisis vindt zijn weerslag op be leggen in het algemeen. Als beleg gen niet in trek is, zullen waar schijnlijk ook alternatieve beleggin gen minder in trek zijn", aldus di recteur Michel Kappen van initia tiefnemer The Whisky Talker. hypotheekrenteaftrek. Coalitiege noot Christenunie zei gisteren 'hoopvol' te zijn dat nu met de dis cussie over de vlaktaks ook weer gesproken wordt over het voortbe staan van de hypotheekrenteaf trek. De Christenunie 'wordt niet warm' van het idee voor één belas tingtarief, waardoor de belastin gen voor hogere inkomens omlaag gaan en voor lagere inkomens om hoog. De PvdA is helemaal geen voor stander van een vlaktaks. Bos zei dat al vaker de gevolgen uitgere kend zijn en steeds bleek dat er grote inkomenseffecten zijn. Vol gens PvdA-Kamerlid Paul Tang is de vlaktaks een „even oud als slecht idee". Hij ziet bovendien niet voor zich hoe je een vlaktaks invoert en de hypotheekrenteaf trek ongemoeid laat. MOSKOU - Rusland en Oekraïne hebben hun jongste conflict over de betaling voor gasleveranties bij gelegd. De Russische gasgigant Gazprom en de Oekraïense gas maatschappij Naffogaz hebben een akkoord gesloten over de gasre- kening van de afgelopen maan den, zo meldde Gasprom gisteren. Gazprom dréigde zaterdag nog de gaskraan naar Oekraïne dicht te draaien als het land niet snel een schuld van zo'n 1,9 miljard euro zou aflossen. Een eerdere ruzie over de gasrekening leidde in ja nuari 2006 tot een onderbreking van de gaslevering aan Europa, dat Russisch gas krijgt dat over Oek- ra'ïens grondgebied wordt getrans porteerd. Oekraïne en Rusland ko men geregeld in conflict over de gasrekening, onder meer omdat de Russen Kiev verplichten gas via een tussenpersoon af te nemen. Daarbij blijft volgens Oekraïne veel geld aan de strijkstok hangen. .SS* er ig: er ma t/m vr: 10.00 - 21.00 uur, za: 09.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13