'Mensen willen niet leven in een lege, zinloze wereld. Daarom zijn ze van nature geïnteresseerd in het bovennatuurlijke' Herman de Regt, auteur en wetenschapsfllosoof Dooremalen en De Regt Dick Bierman: 'De Regt is eigenlijk net zo'n gelover als degenen die hij met zijn boek bestrijdt' PZC Woensdag 26 november 2008 11 Herman de Regt (op de foto rechts) studeerde bedrijfskunde aan de TU Eindhoven en daar na Wijsbegeerte in Nijmegen. Daar studeerde hij in 1989 cum laude af. Momenteel werkt hij als wetenschapsfllosoof aan de Universiteit van Tilburg. Hij werkte ook enige tijd aan de universiteiten van Cambridge en Princeton. De Regt is ook actief als columnist. Hans Dooremalen studeerde filosofie in Tilburg en promoveerde in 2007 aan de Radboud Universiteit in Nijmegen op de evolutie van het bewustzijn. Daarna is hij les gaan geven aan diverse universiteiten. Ook ontwikkelde hij een lesmetho de voor havo en vwo en geeft hij lezingen. Reageren: nieuwsredactie@wegener.nl Informatie: www.skepsis.nl www.parapsy.nl Dick Bierman, bijzonder hoogleraar bijzondere verschijnselen aan de Universiteit voor Humanistiek, is het in grote lijnen eens met de argumentatie van De Regt, ook al is hij niet van plan het boek te gaan lezen. „Geloof en wetenschap verdragen elkaar slecht. Dat komt omdat wetenschap 'twijfel' als fundament heeft. Als een wetenschapper iets beweert, dan moet hij het zo opschrijven dat een kritische collega het kan checken." Een gelovige daarentegen behoort de kennis, bijvoorbeeld uit een heilig boek of geuit door een heilig persoon, kritiekloos aan te nemen. De enige manier waarop geloof en wetenschap volgens Bierman kunnen samengaan, is door ze ieder hun eigen domein te geven. Geloof houdt zich dan bezig met waarden als goed en kwaad, wetenschap met de natuur. „Helaas mis ik bij De Regt wel een beetje de twijfel", zegt Bierman. „Hij lijkt nog in het klassiek fysische tijdperk te leven. En dus te denken dat de kennis die de wetenschap produceert 'zekere' kennis is." Bierman kan begrijpen dat een filosoof zo redeneert. Maar hij vindt dat 'totaal onzinnig voor echte wetenschappers zoals bijvoorbeeld natuurkundigen'. Die accepteren dat er hooguit een 'tijdelijke waarheid' is, stelt Bierman. „Ik denk dat De Regt eigenlijk net zo'n gelover is als diegenen die hij met zijn boek bestrijdt. Kennelijk is zijn geloof zó sterk dat hij zelfs niet de moeite neemt om serieus wetenschappelijk onderzoek naar het paranormale te bespreken." „Op grond van dat onderzoek kan de conclusie denk ik niet anders zijn dat de resultaten ervan sterk pleiten voor nader onderzoek naar dit soort verschijnselen. Tevens blijkt dat het erg moeilijk is om paranormale verschijnselen op commando op te roepen. Dat is op zich een gedegen wetenschappelijk argument om wantrouwig tegenover optredens als die van Char te staan. Helaas geeft De Regt geen enkel argument voor zijn bewering dat het allemaal wel goochelwerk zal zijn." Bierman staat ook wantrouwig tegenover de manier waarop de media met het paranormale omgaan. „Ook media en wetenschap verdragen zich slecht omdat de media in hun angst voor 'zappen' niet van subtiele programma's houden en de wetenschap bijna altijd in haar uitspraken een slag om de arm houdt: 'Het zou zo kunnen zijn maar misschien ook wel iets anders', en hup daar gaan weer 100.000 kijkers naar een ander net." Bierman raadt 'voor mensen die echt in wetenschappelijk onderzoek naar paranormale verschijnselen en de resultaten daarvan geïnteresseerd zijn' de boeken van Dean Radin aan, een Amerikaans parapsycholoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11