Rotonde in onveilige top vijf m Inbraken bij Toversluis op tv Ontwikkeling Kennedylaan is zaak De Hoop Bands samen aan de slag voor Vriendendienst Jaarlijks zes slachtoffers minder als Zeeuwse rotondes veiliger zijn. landse uitgevers mee af, maar die wilden er hun vingers niet aan branden. „Hollanders vinden Vlaamse schrijvers niks", zegt hij verbolgen (en historisch gezien on juist). Al voegt hij er haastig aan toe: „Dat geldt niét vo.or Zeeuwen SLUIS - De politie vertoont van avond in het televisieprogramma Opsporing Verzocht beelden van een inbraak bij Toversluis in Sluis. Bij het recreatiecentrum is dit jaar meerdere keren ingebroken. De in brekers vernielden gokautomaten en gingen er met een aanzienlijk geldbedrag vandoor. De camera legde de inbraken op 22 september en 7 oktober vast. De beelden laten drie daders zien, die met geweld gokautomaten ope nen. Zij probeerden zich onherken baar te maken met mutsen en ca puchons, maar desondanks zijn hun gezichten goed te zien. De uitzending is op Nederland 1 van 21.50 uur tot 22.25 uur, een her haling op woensdag om 10.05 uur op Nederland 2. Z PZC Dinsdag 25 november 2008 23 en Brabanders." Nu is zijn boek toch uit. „Dat zouden ze eens moe ten verfilmen", vindt een enthou siaste lezer op internet. Luyckx (71) is daar inderdaad mee aan de slag. „Er bestaan genoeg films over het Legioen, maar die zijn alle maal quatsch, flauwe zever", vindt hij. Luyckx schreef brieven aan Alfred Hitchcock en Steven Spielberg. De dochter van de eerste - al lang overleden regisseur - schreef hem terug, van de tweede moet hij nog horen. Een Engelstalige synopsis wordt komend voorjaar gepresen teerd op een beurs in Londen. Légion d'Honneur van Harry Luy ckx telt 261 pagina's en kost €17,90. Het is uitgegeven bij House of Books, ISBN 9044321609. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen doet voor de eventuele ont wikkeling van het gebied Kenne- dylaan-West geen zaken meer met de projectontwikkelaars Van der Poel en Lafoma bv. Volgens wethouder Adhemar van Waes is het terrein grotendeels in eigendom bij de familie Van der Peijl van beuwonderneming De Hoop. „Als die iets willen met hun terrein, dan zij zij de eersten waarmee we in gesprek gaan en niet met de genoemde projecton- wikkelaars. Pas als De Hoop deze bedrijven inschakelt om een even tuele ontwikkeling op te starten, komen zij weer in beeld", zegt Van Waes. Lafoma en in mindere mate Van der Poel verzetten zich de voorbije maanden stevig tegen de ontwikkeling van de grootscha lige detailhandel bij skihal Snowba- se. Zij hadden grote winkels liever op het terrein Kennedylaan-West gezien. Voor de ontwikkeling daar wordt momenteel een visie document gemaakt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drie Zeeuws-Vlaam- se bands slaan de handen ineen om geld in te zamelen voor Vrien dendienst. Stichting Welzorg en Aan Z willen met Vriendendienst mensen met psychische problemen of beperkin gen voor een sociaal isolement be hoeden. Zangeres Franchise Eier van Whatever! en The Hidden Charms maakte haar bandleden én die van The Good, The Bad Bart warm voor een Night of The Friends in Porgy 8c Bess in Terneu- zen. „Vriendendienst is afhankelijk van donaties. De dienst bestaat hoofdzakelijk uit vrijwilligers die een 'maatje' zijn voor mensen die het psychisch moeilijk hebben", al dus Eier'. De drie bands hopen za terdag 13 december vanaf 21.00 uur een paar duizend euro bij elkaar te spelen. The Good, The Bad Bart en Whatever! spelen covers, The Hidden Charms brengt blues. En tree kost 2,50 euro. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De rotonde Willem de Zwijgerlaan-Churchilllaan in Terneuzen behoort tot de vijf meest onveilige rotondes voor fiet sers en bromfietsers in Zeeland. Dat blijkt uit een overzicht van de ROVZ-werkgroep Rotondes. Op de Terneuzense rotonde zijn de af gelopen vijf jaar vier ongevallen met fietsers of bromfietsers geno teerd. De overige locaties uit de top vijf bevinden zich in Goes, Zie- rikzee en Middelburg. Volgens de werkgroep is het in theorie mogelijk om op de Zeeuw se rotondes fietsongevallen te voor komen en daarmee slachtoffers. Hoeveel fietsongevallen dat zijn, hangt af van de gekozen benade ringswijze. De meest veilige roton des moeten voldoen aan de volgen de criteria: uitrusting met fietspa den om de rotonde, fietsers geen voorrang, uitbuiging van de fiets paden voor de oversteek en een uniforme inrichting van alle tak ken van een rotonde. Als alle rotondes maximaal veilig worden ingericht, is volgens de werkgroep een vermindering mo gelijk met 36 fietsongevallen in vijf jaar tijd. Dit komt per jaar neer op zeven fietsongevallen en zes slacht offers. Op rotondes waar fietsers voor rang hebben, vallen twee keer zo veel slachtoffers als op rotondes waar ze geen voorrang hebben, zo blijkt uit onderzoek. Hoe meer ge motoriseerd verkeer, des te hoger het risiconiveau. Maar het blijkt ook dat bij meer dan 10.000 voer tuigen per etmaal het risiconiveau van een rotonde niet lager is dan dat van een klassiek kruispunt. Bij een dergelijk hoge verkeersbelas ting zijn binnen de bebouwde kom verkeerslichten zelfs aanzien lijk veiliger. Uit onderzoek blijkt ook dat klei ne rotondes niet per se onveiliger W* De rotonde aan de Willem de Zwijgerlaan-Churchilllaan in Terneuzen hoort bij de vijf meest onveilige rotondes voor fietsers en bromfietsers in Zeeland. zijn dan grote. Bij weinig bus- of vrachtverkeer is een kleine roton de een goed alternatief voor een niet-inpasbare 'grote' rotonde. Roodkleurige fietsstroken blijken de veiligheid aanzienlijk te verho gen. Er zijn acht rotondes in Zee land met fietsers op de rotonde, maar zonder roodkleurige fietspa den. Dit leidt tot een twee keer ho gere kans op slachtoffers in vergelij king met rotondes waar de fiets- voorziening wel rood is gekleurd. Ternslotte blijkt het laten overste ken van fietsers pal op de rotonde aantoonbaar onveiliger. Er zijn drie rotondes in Zeeland zonder dat het fietspad voor de oversteek is uitgebogen. Dit zorgt voor een zeven keer hoger risico op slachtof fers. Harry Luyckx (71) heeft zijn ervaringen met het Vreemdelingenlegioen op papier gezet, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97