Economie Horeca verslaat inflatie al tien jaar Banksector doet aan zelfonderzoek Bos staat garant voor Leaseplan Volksverhuizing na zuivelfusie Prijzen stegen aanzienlijk meer dan de geldontwaarding. Wachten op betere tijden Leningen gegarandeerd tot maximaal 1,5 miljard euro. Sarkozy en Merkel steunen auto-industrie Albert Heijn doet proef met kleine winkels Chinese miljardair opgepakt voor fraude Omzet bouwsector blijft doorgroeien PZC Dinsdag 25 november 2008 j 1 3 DEN HAAG - De prijzen in de Neder landse horeca zijn de afgelopen tien jaar veel harder gestegen dan de inflatie over dezelfde periode. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde. Sinds 1998 gingen de prijzen in de horeca met ruim 40 procent om hoog, terwijl de inflatie (de gemid delde prijsstijging) in dezelfde pe riode ongeveer 25 procent be droeg. De prijsstijging was de afge lopen tien jaar ook jaarlijks bijna altijd hoger dan de inflatie. Het totale bedrag dat huishoudens in de horeca besteden groeit sinds het derde kwartaal van 2007 niet meer, na twee jaar van duidelijke toename. In het tweede en derde kwartaal van 2008 namen de uitga ven zelfs af Dat heeft te maken met de ver slechterende conjunctuur, omdat de consument doorgaans snel be zuinigt op horecabestedingen als het economisch minder gaat. Daar naast spelen prijsstijgingen een rol. Overigens stijgen in bijna heel Eu ropa de horecaprijzen relatief snel. Alleen in Duitsland hielden de prijsstijgingen vrijwel gelijke tred met de gemiddelde inflatie. Intussen zetten horecaonderne mers massaal hun bedrijf te koop. Sinds de invoering van het rook- W* De horecaprijzen stegen sinds eind 1998 met ruim 40 procent. De stijging was in deze periode bijna altijd hoger dan de inflatie, die in totaal 25 procent bedroeg. verbod op 1 juli leggen vooral ca fé-eigenaren het hoofd in de schoot. Horecamakelaars voorspel len dat na de winter duizenden kroegbazen stoppen. Kopers zijn er amper te vinden dus gaan die cafés gewoon dicht. Op www.horecasite.nl worden nu 1875 zaken ter overname aangebo den. Normaliter ligt dat rond 1300, aldus eigenaar Tivadar Tullner. „Vooral ondernemers met een klei ne kroeg willen stoppen. Elke week komen er tien bij en het gaat steeds sneller." Op horecasite.nl worden nu zevenhonderd cafés en café-restaurants aangeboden, op een totaal van 13.000 in ons land. - Horecamakelaars Willem Stelling uit Overijssel en Arjan Brammer uit Noord-Holland voorspellen een slachting onder de buurt- en dorpskroegen en kleinere cafés in de uitgaanscentra. „De eigenaren worden steeds somberder. Hun kroegen verloren al ruim een kwart van de omzet en dat loopt nu op tot misschien wel de helft Want wie heeft er zin om in de winterkou buiten te staan roken? Acht van de tien cafébezoekers rookt", aldus Stelling. ULSAN - De kades staan vol bij Hyundai in de deelt mee in de malaise die de sector treft door den de verkopen van Hyuandai in Europa met Zuid-Koreaanse havenstad Ulsan. De autofabriek de economische tegenwind. In oktober kelder- tien procent. foto Yonhap Lee Sang-hyun/AP DEN HAAG - De staat garandeert de leningen die LeasePlan wil aan gaan tot een bedrag van maximaal 1,5 miljard euro. Daarmee is de leasemaatschappij de eerste finan ciële instelling die gebruik maakt van de garantieregeling van het ka binet. Minister Bos (Financiën) en LeasePlan maakten dat gisteren be kend. „Leaseplan heeft een bankli- centie, ze voldoen aan alle eisen en ze betalen ervoor", aldus Bos. Het bedrijf wil het gegarandeerde bedrag in december 2008 aantrek ken bij investeerders. De garantie regeling van het kabinet, ter waar de van 200 miljard, is bedoeld om het geldverkeer tussen financiële instellingen weer op gang breng en. Financieel topman Guus Stoelinga van LeasePlan liet weten het garan tiestelsel een goed initiatief te vin den. „We hopen dat verhoudingen op de kapitaalmarkt zullen norma liseren wanneer ook andere ban ken van de regeling gebruikmaken. LeasePlan heeft sinds 1993 een banklicentie en staat onder toe zicht van De Nederlandsche Bank. AMSTERDAM - De Nederlandse banksector legt zichzelf onder het vergrootglas. Een commissie zal onderzoeken hoe de sector er in de toekomst uit moet zien. Daarbij wordt gekeken naar zaken als belo ning, toezicht en gedragscodes waaraan banken zich moeten hou den. Op die manier willen ze le ring trekken uit de kredietcrisis. Komend voorjaar komt de com missie met aanbevelingen, maakte de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) gisteren bekend. NVB-voorzitter Boele Staal voor ziet dat de commissie niet alleen bij de banken zelf te rade zal gaan, maar ook met politici zal praten. Het werk van de commissie zal lei den tot nieuwe gedragscodes en aangepaste wetgeving, verwacht Staal. De commissie wordt voorgezeten door Cees Maas, oud-financieel di recteur van ING. De keuze is op merkelijk omdat ING onlangs bij de staat moest .aankloppen voor steun om zijn financiële buffers te versterken. Maas leidde eerder al een internationale commissie die zich over de kredietcrisis boog. Het vertrouwen in de banksector is door de kredietcrisis op het nul punt beland. De commissie moet zich onder meer bezighouden met de vraag hoeveel geld een bank aan iemand kan uitlenen en hoeveel risico's daaraan vastzitten. Behalve Cees Maas zitten in de commissie ook de oud-bankiers Tom de Swaan en Wim van de Goorbergh en hoogleraar econo mie Sylvester Eijffinger. BRUSSEL - Frankrijk en Duitsland zijn vastbesloten de noodlijdende Europese autoproducenten bij te springen. De Franse president Ni colas Sarkozy en de Duitse bonds kanselier Angela Merkel zeiden dat gisteren in Parijs gezegd na een on derhoud over de economische cri sis. Hoe ze de sector te hulp willen komen is nog niet duidelijk. ZAANDAM - Albert Heijn begint volgende week met het testen van een nieuwe formule voor kleine vestigingen. Drie nieuwe winkels met een vloeroppervlakte die klei ner is dan 600 vierkante meter bij ten het spits af In de nieuwe win kels zullen net als in de andere winkels verse producten een pro minente rol krijgen. PEKING - De miljardair Huang Gua- ngyu, de op een na rijkste man van China, is opgepakt op verden king van koersmanipulatie. Dat meldden gisteren Chinese media. Huang bezit Gome Electrical Ap pliances, de grootste elektronicake- ten van China. Zijn persoonlijk vermogen wordt geschat op 18,4 miljard yuan (2,1 miljard euro). VOORBURG - De omzet in de bouw blijft bijna onverminderd groeien. In het derde kwartaal van dit jaar nam deze toe met 10,7 procent, meldde gisteren het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Dit komt deels door betere weersomstandig heden, waardoor er meer werkba re dagen waren. De grootste groei boekten de kleinbedrijven. LEEUWARDEN - De fusie tussen zui velconcerns Campina en Friesland Foods heeft grote gevolgen voor ze ker duizend medewerkers. Veel werk verhuist naar elders. Dat geldt zeker voor kantoorpersoneel en mensen op stafafdelingen. In Wolvega (Friesland) werken 222 mensen in vaste dienst. Van hen - krijgen 99 een andere functie in Amersfoort of Tilburg. Bij de Til- burgse vestiging moeten 180 mede werkers elders gaan werken, moge lijk in Amersfoort of Wolvega. De grootste operatie vormt het ver plaatsen van de hoofdvestigingen van Friesland Foods (Meppel) en Campina (Zaltbommel) naar het nieuwe hoofdkantoor in Amers- foort. Daar komen achthonderd mensen te werken. Eerder werd bekend dat van de 22.000 banen bij beide zuivelcon cerns er vijfhonderd verdwijnen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81