Minister Donner: mentor en Tweede Kamer wil uitleg over komst troepen VS PZC Jaarboek 2008 Geen schadevergoeding voor bloedbad op Java 7,5 Pyromaan Delft hoort eis van 6 jaar en tbs Aantal mensen met hiv neemt fors toe Alimentatie volgend jaar 3,9 procent hoger Maffiaverdachte in Amsterdam opgepakt Vragen over toekomst van Nederlandse missie in Uruzgan. Nieuw Spinoza-monument 6 Dinsdag 25 november 2008 PZC Binnenkort verschijnt het Een prachtig jaaroverzicht van het belangrijkste Zeeuwse nieuws, verzameld in een boek dat iedere Zeeuw in zijn boeken kast zal willen zetten! Het boek bevat honderden nieuwsfeiten, weergegeven in prachtige foto's voorzien van bijschrift. Het jaarboek verschijnt twee weken voor kerst en zal in diverse win kels, verspreid over de provin cie te koop zijn voor 9,95. Op vrijdag 5 december vindt u de verkoopadressen in een advertentie in de PZC en op www.pzc.nl. www.pzc.nl AMSTERDAM - Kunstenaar Nicolas Dings onthulde giste ren in Amsterdam het door hem gemaakte Spinozamo- nument. Het standbeeld van de joodse filosoof (1632-1677) aan de Zwanenburgwal moet een boeg beeld van Amsterdam worden, net zoals Erasmus dat is van Rotterdam. Dings maakte de in een bronzen mantel gehulde figuur van Spinoza. Overigens staat bij het Spi- nozalyceum, elders in de stad, ook al een beeld van de filosoof. Dat is echter veel minder prominent. foto Olaf Kraak/ANP AMSTERDAM - Nederland betaalt geen schadevergoeding aan de na bestaanden van slachtoffers van de massa-executies, die het Neder landse leger in 1947 in het Indone sische dorp Rawagedeh heeft uitge voerd. Volgens de overheid zijn de ze vorderingen verjaard. Dat blijkt uit een brief die de landsadvocaat aan de eisers heeft gestuurd. Tien Indonesische nabestaanden stelden op 8 september Nederland aansprakelijk voor de moord op echtgenoten en andere mannelijke familie in Rawagedeh. De advocaten van de nabestaan den zeggen dat de overheid wel be reid is om met hun cliënten te spreken over de verwerking van hun leed. In de brief staat verder dat 'de Staat het in hoge mate be treurt dat door Nederlandse mili tairen gevangengenomen Indonesi sche mannen zonder vorm van proces zijn geëxecuteerd'. „Een on- DEN HAAC - Het Openbaar Ministe rie (OM) in Den Haag heeft giste ren 6 jaar gevangenisstraf met tbs geëist tegen een 27-jarige man uit Delft. Het OM acht bewezen dat de man twee branden heeft ge sticht. De verdachte verklaarde dat hij het hotel in brand had gesto ken om wraak te nemen op de huisbaas, die eerder zijn kamer in brand zou hebben gestoken om verzekeringsgeld op te strijken. AMSTERDAM - Afgelopen jaar is het aantal hiv-geïnfecteerden fors toe genomen. In totaal gaat het om een toename met 1700 nieuwe ge vallen, meldde de Stichting HIV Monitoring gisteren. In Nederland staan bijna twaalfduizend mensen met een hiv-infectie onder behan deling. In 2007 zijn in Nederland 66 mensen aan aids overleden. Dat zijn er achttien meer dan in 2006. redelijk beroep op verjaring", vin den de advocaten Liesbeth Zeg veld en Gerrit Jan Pulles. „Bij ande re vorderingen uit de periode rond de Tweede Wereldoorlog heeft de Staat zich uitdrukkelijk niet op ver jaring beroepen. Denk aan de te ruggave van geroofde kunst en denk aan het financieel compense ren van Nederlandse Indië-gan- gers." De raadslieden vinden het positief dat de overheid met de nabestaan den wil praten, om op die manier te helpen met de verwerking van hun leed. „Dit geeft aan dat men inziet dat door Nederlandse mili tairen indertijd groot leed is aange richt." Op 9 december 1947 vielen Neder landse troepen het dorp Rawage deh op Java binnen en doodden honderden mannelijke dorpsbewo ners. Ook gevangenen en vluchten de mensen werden geëxecuteerd. DEN HAAC - De alimentatie gaat per 1 januari 2009 met 3,9 procent omhoog. Dat heeft het ministerie van Justitie gisteren gemeld. De jaarlijkse verhoging van deze uitke ringen voor levensonderhoud gaat automatisch in. De minister van Justitie stelt het percentage elk jaar vast op basis van de ontwikkeling van de cao-lonen in het bedrijfsle ven, bij de overheid en in andere sectoren. AMSTERDAM - De politie heeft zon dag in Amsterdam een voortvluch tig lid van de Italiaanse maffia aan gehouden. Het gaat om de 35-jari- ge Giyseppe Nirta die in Italië voor drugshandel is veroordeeld tot een gevangenisstraf van veer tien jaar en acht maanden. Hij is lid van misdaadorganisatie 'Ndrangheta' die opereert vanuit de Zuid-Italiaanse regio Calabrië. Ministers moeten hun begro ting verdedigen in de Twee de Kamer. Morgen is CDA-minister Piet Hein Donner (60) van Sociale Za ken aan de beurt. Charisma Piet Hein Donner is nou niet be paald behept met een overdonde rend charisma. Hij is meer het type schoolmeester van de oude stempel: oerdegelijk, onwrikbaar overtuigd van zijn eigen standpun ten en zeer belezen. Donner is er niet op uit het grote publiek te be hagen of zijn saaie imago op te poetsen. Zo geeft de steevast in driedelig grijs gestoken minister zelden gehoor aan uitnodigingen om in tv-programma's te verschij nen. In debat met de TXveede Kamer is Donner de uitblinker: met snedige volzinnen en een glimlach stuurt hij zijn opposanten met een kluit je in het riet. Daadkracht Donners missie is om deze kabi netsperiode meer mensen aan een baan te helpen. Ouderen, jong-ge- handicapten, arbeidsongeschikten, langdurig werklozen en vrouwen zijn hard nodig om de gevolgen van de vergrijzing op te vangen, stelt Donner. Kernpunt daarbij was de versoepeling van het ontslagrecht zodat werkgevers snel ler personeel zouden aannemen. Dat ging echter niet door vanwege de weerstand van de vakbonden. Die mislukking kwam de sfeer tus sen de minister en de sociale part ners allerminst ten goede. De 'o-kwestie' is inmiddels groten deels 'geparkeerd', in ruil daarvoor zijn de vakbonden bereid hun looneis voor volgend jaar te mati- DEN HAAC - De Tweede Kamer wil uitleg van minister Eimert van Middelkoop (Defensie) over de plannen van de Verenigde Staten om extra troepen naar Afghanis tan te sturen. Coalitiepartijen CDA, PvdA en de Christenunie willen weten of de komst van tien duizenden Amerikaanse militai ren gevolgen heeft voor de Neder landse missie. Ook de WD vraagt zich af of de Nederlandse aanpak, waarin militaire inzet wordt ge combineerd met ontwikkeling en diplomatie, hetzelfde blijft. WD-Kamerlid Hans van Baaien wil weten of het klopt dat de Ame rikanen na 2010 de leiding over de missie in Uruzgan van Nederland overnemen, zoals het NOS Jour naal stelde. Ook de aankondiging van de nieu we Amerikaanse president Obama dat hij naast veiligheid en weder opbouw, ook van de jacht op Osa ma bin Laden meer werk wil ma ken, roept vragen op in de Kamer. Volgens Van Middelkoop willen de Amerikanen de komende twee tot drie jaar tussen de 25.000 en 30.000 extra militairen naar Afgha nistan sturen. Die troepenopbouw begint al volgend jaar. Hoeveel Amerikanen in het zuiden of in Uruzgan komen, is nog niet be kend. Het gaat volgens Van Middelkoop in elk geval om een paar honderd militairen die Afghaanse troepen in Uruzgan gaan trainen. Minister van vST Ka. f VP1- Q I Sociale Zaken en Werkgelegenheid RAPPORTCIJFER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74