file is slecht voor milieu Nederland wil vervuiling meten met satelliet berco Marokko: integratie bevorderen ALTIJD 40% TOT 80% KORTING aantrekkelijk shoppen Drie pony's dood na aanrijding met auto Grote vuurwerkvondst in bedrijven Heusden Jonggehandicapte meer steunen bij werk Navigatiesysteem stuurt taxi het water in Tilburg betaalt tipgeld voor oplossen overval PZC Dinsdag 25 november 2008 5 Door het aanleggen van tunnels een van de maatregelen tegen files. derlands Vervoer (KNV) hoopt te ondertekenen. Daarin zijn met busbedrijven en goederenvervoer ders afspraken gemaakt over schonere motoren. Het kabinet be looft op zijn beurt zich 'in te span nen' de doorstroming op de we gen te bevorderen. Achterliggende gedachte is dat een rijdende auto minder schadelijk is voor het milieu dan eentje die da gelijks uren in de file staat te ron ken. Van Essen: „Dat geldt wel voor één auto, maar meer ruimte op de weg trekt juist meer automo bilisten aan. Dat fenomeen is be kend. Daarom vind ik het ook zo' verbazingwekkend dat filebestrij- ding in het klimaatconvenant staat." Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, medeverantwoordelijk onder spoorwegen moet het verkeer beter doorstromen. Dat is foto CPD voor het klimaatconvenant, zei gis teren dat 'het maar de vraag is of de uitstoot daadwerkelijk toe neemt'. Dat hangt volgens een woordvoer der af van een complexe set van factoren. KNV, opdrachtgever van het onderzoek, vindt dat de uit komst automobilisten 'met de neus op de feiten drukt'. KNV-directeur Toet ziet een licht puntje: één filemaatregel pakt na melijk gunstig uit voor zowel zijn achterban als voor het klimaat: een aparte rijstrook voor bussen en vrachtwagens. Dat betekent weliswaar minder ruimte voor personenauto's. „Maar daar zijn wij niet van", zegt Toet. „Het zijn altijd de personen auto's die de extra ruimte op de weg innemen." Auto grotere vervuiler dan trein Gemiddelde uitstoot van CO2 in grammen per minuut, per reiziger, per kilometer Auto' In file 80 km 100 km 120 km Trein Stoptrein Sneltrein 30 Auto's stoten, vooral als ze hard rijden, meer CO2 uit dan treinen. r 240 infographic: CPD bron: CE Delft Maatregelen In het rapport van CE Delft zijn zes maatregelen in detail on derzocht, die een bijdrage kun nen leveren aan het halen van de klimaatdoelstellingen. P+R-locaties (Parkeer en Rei zen) en transferia (C02-reduc- tie per jaar: tien tot dertig kilo- ton). Doel: stimuleren van openbaar vervoer. Verbetering fietsinfrastruc- tuur (honderd tot 250 kilo- ton). Doel: steden 'fietsvriende- lijker' maken door aanleg van meer tunnels en fietspaden. Energiezuinig asfalt (onbe kend). Doel: wegen 'gladder' maken (een lagere rolweer- stand), zodat het minder ener gie kost om vooruit te komen dan op een stroef wegdek. Elektrificeren deel van spoor (0,1 kiloton). Doel: minder C02-uitstotende dieseltreinen. Doordat niets verandert aan de capaciteit van het spoor, is het effect op het verkeer gering. Energie uit infrastructuur (400 tot 1.000 kiloton). Doel: de ruimte langs wegen benut ten om energie te winnen. Bij voorbeeld met zonnecellen en warmtewinning uit asfalt. Wisselverwarming uit aard warmte. Doel: functioneren van (spoor)wissels waarborgen bij alle weersomstandigheden. RABAT - Minister van Buitenlandse Zaken Verhagen en zijn Marok kaanse ambtgenoot Fassi Fihri heb ben gisteren in Rabat een geza menlijk actieplan ondertekend. Het gaat om afspraken over samen werking op onder meer onder wijs, handelsbevordering en be strijding van illegale migratie. Fihri roept Nederlandse Marokka nen op goed te integreren. Beide ministers benadrukten dat Marok kaanse Nederlanders vrij zijn hun kind bij een gemeente in te schrij ven zonder zich aan de namenlijst te houden. In de afgelopen jaren ontstond politieke ophef over de lijst met door Marokko goedge keurde namen. Openingstijden okt./nov. Dinsdag 11.00 - 17.00 uur Vrijdag 11.00 - 17.00 uur Zaterdag 11.00 - 17.00 uur Merkschoenen Outlet Depot .12 Korte Vorststraat 12 Goes (bij schoenmode van "de Reepe om de hoek) DEN HAAG - Nederland wil in 2014 een meetinstrument lanceren dat inzicht moet geven in de oorzaak van klimaatverandering en lucht verontreiniging. Het kabinet stelt daar 78 miljoen euro voor beschik baar. De satelliet waarop het meetinstru ment Tropomi wordt bevestigd, moet echter nog worden gefinan cierd. Tijdens een conferentie van daag en morgen in Den Haag pro beert minister Maria van der Hoe ven (Economische Zaken) haar col lega's daarvoor te interesseren. Het is voor Nederland het voornaam ste onderwerp op de conferentie van ruimtevaartministers, die èens in de drie jaar wordt gehouden. De betrekkelijk kleine satelliet gaat circa 115 miljoen euro kosten. Het hele project is begroot op 857 mil joen euro. Het nieuwe instrument gaat 133 miljoen kosten. Het apparaat zal grotendeels in Nederland worden vervaardigd. Tropomi moet Omi en Sciamachy opvolgen, twee andere instrumen ten die vanuit de ruimte informa tie geven over luchtvervuiling en broeikasgassen. Het is de bedoeling dat Tropomi, wetenschappelijk geleid door on derzoekers van KNMI en Stichting Ruimte Onderzoek Nederland, die info echter gedetailleerder zal ge ven. HATTEM - Bij een aanrijding in Hat- tem zijn in de nacht van zondag op maandag drie pony's omgeko men. Volgens de politie waren de dieren vermoedelijk losgebroken uit een weiland, samen met vier andere pony's. Een 40-jarige automobilis te uit Raalte die in tegenoverge stelde richting reed, kon de dieren niet meer ontwijken. De pony's zijn ter plekke overleden. HEUSDEN - De politie en douane hebben gisteren in twee bedrijfs ruimtes in Heusden 500 kilo vuur werk in beslag genomen. De opsporingsdiensten deden in vallen in de panden na een anonie me tip. Een 24-jarige inwoner van Heus den kreeg een proces-verbaal. Er werden ook dertig sloffen sigaret ten aangetroffen, waar geen ac cijns over was betaald. DEN HAAG - De hulp aan jongeren met een lichamelijke en/of geeste lijke beperking om aan het werk te komen, moet volgens een meer derheid van de Kamer beter. Zo wil de PvdA 30 miljoen euro uit de bijstandsoverschotten halen om werkgevers te steunen als ze ie mand in dienst nemen met een Wajong-uitkering. Met dat geld moeten er aanpassin gen op de werkplek en jobcoaches komen. MOORDRECHT - Een taxichauffeur luisterde in de nacht van zondag op maandag wel erg trouw naar zijn navigatiesysteem. De man reed in Moordrecht op elektroni sche aanwijzingen zo het water in. De chauffeur dacht dat hij door een grote plas water reed, aange zien het regende. Zijn auto begon echter te zinken. De bestuurder en zijn klant bleven ongedeerd. TILBURG - De gemeente Tilburg gaat geld betalen voor tips die lei den tot de oplossing van overval len. Burgemeester Ruud Vreeman hoopt dat mensen uit het crimine le milieu voor bedragen tussen 1.000 en 3.000 euro willen gaan praten. In het politiedistrict Til burg zijn dit jaar 69 overvallen ge pleegd. Vorig jaar waren dat er 48. De strijd tegen overvallen heeft de hoogste prioriteit. lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73