Consequent en heel bewust produceert hij niets dan anti-theater Alex de Leeuw verovert Londen Wat Opvalt in die vijf recensies van mijn hand, is dat ik het eigenlijk niet goed weet. Ik zie de kracht van Hans Dor restijn, ik geniet ook wel van zijn humor, maar er is altijd een 'maar'. Ook nu, bij voorbeeld, ben ik blij dat die cd 'Bofkont' net op tijd is afgelo pen. Dorrestijn is heel snel te veel Dorrestijn, hij is -met zijn somber-nasale stem en met zijn indrin gende eentonigheid- gewoon enorm sterk aanwezig. Zijn zwartgalligheid is -vreemd genoeg misschien- heel vermake lijk, maar verteert niet vlot, er dreigt indi gestie. PZC Maandag 24 november 2008 I 1 9 AGENDA OP PAD Infoavond dyslexie De bibliotheek in Zierikzee houdt een in formatieavond over dyslexie. Aanmelden is noodzakelijk en kan via 0111 -414548. Toegang gratis. Zierikzee, bibliotheek aan het Haringvliet- plein, 20 uur. Lezing Christiane Berkvens-Stevelinck houdt een lezing onder de titel: De kleren van de keizer en het christelijk geloof. Middelburg, aula Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur EXPOSITIES Onwaarschijnlijke combinatie? Divers werk van kunstenaars uit de nucle aire sector. Borssele, Covra, te zien van ma t/m vr van 8.30-17.00 uur, (t/m 22/1/09) meer agendanieuws op www.pzc.nl FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Madagascar 2: 20.00 uur; Quantum of Solace: 20.00 uur; Bride Flight: 20.00 uur; Bienvenue chez les ch'tis: 20.30 uur. GOES Merral, Bride Flight: 20.00 uur; Quantum of Sol ace: 19.00 en 20.30 uur; Madagascar 2 (ov): 20.15 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Caos Calmo: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Flow to lose friends St Alienate people: 20.15,uur; Quantum of Solace: 20.45 uur; Madagascar 2 (ov): 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Anubis: 14.00 uur; Der Baader-Meinhof LONDEN - De Amerikaanse acteur Ben Stiller, die in de originele versie de stem van Alex de Leeuw voor zijn rekening neemt, was gisteren in Londen voor de Britse filmpremière van Madagascar 2: Escape to Africa. Stiller bezocht met onder andere ac teur Chris Rock (Marty de Zebra) het theater Empire op Leicester Square. De film draait in Engeland vanaf 5 december in de bioscopen. In Nederland draait de opvolger van Madagascar (2005) sinds afgelopen woensdag. In Madagascar 2 hebben Alex de Leeuw, Marty de Zebra, Meiman de Giraffe, en Gloria het Nijlpaard weer de hoofdrollen. De stemmen worden verzorgd door de zelfde acteurs als in de eerste film. Ditmaal proberen de dieren van hun verlaten eiland met de meerkatten af te komen. Ze belanden in de jungle van donker Afrika, waar Alex onder meer zijn familie ontmoet. Madagascar 2 is te zien in Cinecity in Vlissingen, Merral in Goes en Ci nem'actueel in Bergen op Zoom. foto Daniel Deme/EPA Komplex: 16.00 en 21.30 uur; Body of lies: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Bride flight: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Burn after reading: 19.30 uur; Ma dagascar 2 (nl): 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Madagascar 2 (ov): 14.00,16.15, 19.15 en 22.00 uur; Night in Rodanthe: 19.15 uur; Quantum of Solace: 13.45, 16.15,19.15, 21.00 en 22.00 uur; Rade loos: 13.45 uur; Sinterklaas en het ge heim van het grote boek: 13.45 en 16.15 uur; Wall.E: 13.45 uur; Sneak: 22.00 uur. NADER BESCHOUWD Voor zo'n 'onsterfelijke' als Hans Dorrestijn wil ik het wel een keer tje doen: mijn niet zo erg opge ruimde archief induiken. Vijf recensies vind ik terug (en ik denk dat er nog een of twee ontbreken). Vanaf vandaag komen daar nog acht cd's bij, die hij momenteel voor een absolute spotprijs uitverkoopt. Het zal wel me nens zijn, dat 'Ruïnes' zijn afscheidspro- gramma is. Hoewel... hij speelt dat al van af 2006, een verdacht langgerekt afscheid dus. Maar anderzijds, de speellijst op de website van KIKproductions eindigt echt op 7 december, met een optreden in Ko ninklijk Theater Carré. Zou het waar zijn, wat hij in 'Ruïnes' be weert: dat hij in 35 jaar nog nooit in Car ré heeft gespeeld? „Nou, dan bén je wat!" is zijn wrange conclusie in 'Ruïnes'. En dat is natuurlijk al die jaren zijn sterke punt geweest: dat hij altijd oog had voor de schaduwzijde. En hij voelt zich nu, na al die jaren, gesterkt in zijn gelijk. De zonzijde is mooi, de schaduwzijde is be ter. Dat blijkt wel uit de klimaatdiscus sie." Bij die acht nieuwverworven cd's zit ook die van zijn eerste programma 'Bofkont', uit 1973. ('O heer ik zing uw grote lof, daar ik een kont ben met veel bof') De stem is jonger (de kop ook), maar voor het overige is de Dorrestijn van toen reeds de Dorrestijn van nu. Onverander lijk de man van de zwaar onderkoelde teksten vol Weltschmerz De man van de macabere grap. In 'Ruïnes', dat vooral over de ouderdom gaat, bijvoorbeeld: „Ik kan alleen nog maar hopen op kinderver lamming. Je bent dan wel ziek, maar in ie der geval weer jong." De man van de ver rassende woordspeling: 'Jij bent een droom, ik ben de werkelijkheid'. De man van het 'lachen met gebalde vuist'. En dan is er nog de standaard-truc waar mee Dorrestijn alles op losse schroeven probeert te zetten. Consequent en heel bewust produceert hij niets anders dan anti-theater. Dat begint allicht al met die stem en die (opzettelijke?) eentonigheid. En dan ook -al vele, vele jaren- het ople zen van die blaadjes. Natuurlijk moet hij 'Ruïnes' na twee jaar uit zijn hoofd kun nen spelen, maar hij blijft de onnozelaar uithangen. De onhandige gebaren, van Het ziet ernaar uit dat Dorrestijn binnenkort daadwerkelijk met theater stopt. foto ANP hem en van zijn makker Martin van Dijk, helemaal een kampioen in het opzeggen van tekstjes. De knulligheid van het de cor, dat een ruïne moet voorstellen, en dat dankzij veel goodwill van het publiek ook doet. Dat is verrukkelijk. Dat is dapper en eigen wijs. Dat is tartend. Zóveel anti-theater. Maar het is op het randje. En dus ben ik -in al die recensies- telkens weer verbaasd dat er een publiek is voor Hans Dorres tijn. (Hijzelf ook, en hij maakt er natuur lijk een dankbare grap over: „Ik ben oud, maar mijn publiek is jong gebleven.") Maar er is publiek. Meestal dan toch. Vol gens onbetrouwbare bron (internet) staakte Dorrestijn in 2007 in Haaksbergen een optreden van 'Ruïnes' omdat er om geen enkele grap werd gelachen. Kijk, dat vind ik dan weer klasse. (Van hem!) En ik snap het. (van het publiek.) In het Le- deltheater in Oostburg zat zaterdagavond een dankbaar (en deels inderdaad jong) publiek. Dat smakelijk en veelvuldig lach te. Bij misschien wel de voorvooraller- laatste voorstelling van Hans Dorrestijn. Ik ben toch blij dat ik erbij was. Deze week alweer een toneelarme week. De zalen ra ken niet gevuld (zoals bleek bij 'De vrouw met de baard', een fantastische voorstelling waarvan ik woensdag in Bre da de toneel-op-toneel versie ga bekij ken) en de Zeeuwse schouwburgdirec teur/en) lijken geen keus te hebben. Spek takel dan maar? De rockopera 'Tommy' (oorspronkelijk van The Who) bijvoor beeld? Vrijdag in de stadsschouwburg van Middelburg. Eigenlijk gewoon jeugd sentiment! En dat kan vies tegenvallen. Grote namen wel, achter het project. Jos Thie, Jan Rot... Reageren kan: willem.nijssen@jubii.nl door Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61