Scepsis Klink over wietproef van agent ligt gevoelig Je ziet het scherper met Eigen kwekerij in Eindhoven 'strookt niet met regeerakkoord'. Aboutaleb vindt debat suikerfeest onzinnig 'Veel kinderen hebben onjuiste brilsterkte' Bedrag belastingvrije invoer flink omhoog Treinverkeer rond Amsterdam ontregeld De beste beeldkwaliteit heb je via de kabel, aldus de Consumentenbond. PZC Maandag 24 november 2008 5 AMSTERDAM - Minister Ab Klink van Volksgezondheid wil niet 'overhaast' reageren op het voor stel van 33 gemeenten om Eindho ven een experiment te laten doen met een eigen wietkwekerij als le verancier voor coffeeshops. In het televisie-programma Buiten hof wees de minister er gisteren op dat zo'n experiment niet strookt met het regeerakkoord waarin is vastgelegd dat deze kabi netsperiode geen wezenlijke veran deringen worden doorgevoerd in het beleid rond softdrugs. Zo'n ex periment zou volgens Klink wel een wezenlijke wijziging beteke nen. Afgelopen vrijdag hielden 33 ge meenten met minimaal een cof feeshop binnen hun grenzen een wiettop in Almere. Zij schoven Eindhoven naar voren als proefge- meente. De deelnemers aan de wiettop verwachten dat een ge meentelijke wietkwekerij leidt tot meer controle op de productie en handel in softdrugs en minder cri minaliteit. Klink zei bereid te zijn alle voor- en nadelen van het voorstel te be kijken en erover te spreken met zijn collega's in het kabinet. De coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie zijn verdeeld over de kwestie. Net als Klink vinden CDA en CU dat nieuwe experi menten niet passen in de gemaak te afspraken, de PvdA staat er wel voor open en wil een debat in de Tweede Kamer. De coalitiepartijen botsten on langs nog, omdat CDA-fractievoor- zitter Pieter van Geel een pleidooi hield voor het einde van het ge doogbeleid. Volgens het CDA heeft het beleid gefaald, terwijl de PvdA betoogt dat met het sluiten van alle coffeeshops niet alle crimi naliteit, overlast en gezondheidsri sico's zijn opgelost. Zorgen over privacy wat heeft het voor zin?" Zo'n eli minatiedatabank is juist wel een goed idee, vindt politieweten schapper Jaap Timmer van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Geüniformeerde agenten zijn vaak als eerste ter plaatse en de kans is groot dat zij daar DNA ach terlaten. Dan is het handig als je ie mand kunt uitsluiten." Richard Eikelenboom, onderzoe ker en eigenaar van Independent Forensic Services, is eveneens voor stander van zo'n databank. „Maar dan alleen voor forensisch mede werkers die met een lichaam bezig zijn", nuanceert Eikelenboom. „Wat is het nut om een administra tief medewerker erin op te nemen. Dan kan je heel Nederland er wel inzetten." Bij het korps Zaanstreek-Water land moeten sinds zes jaar alleen de technische rechercheurs wang- slijm afstaan voor een DNA-mon- ster. Eerst gebeurde dit vrijwillig, nu is het voor nieuwelingen ver plicht. Wanneer er een 'hit' is, gaat er bij het Nederlands Foren sisch Instituut dat deze databank beheert, een lampje branden, al dus hoofd forensische opsporing Jansz. „Ze kunnen niet zien om welke medewerker het gaat, maar wel waar hij of zij actiefis." Vervolgens worden het OM en Jansz ingelicht. Hij kan wel zien van wie het DNA is. „Was hij ac tief op het plaats van het misdrijf en kan hij zo materiaal hebben achtergelaten?", legt Jansz uit. „Of was hij op vakantie in Timboektoe en zat hij in geldnood en vinden we daarom zijn materiaal bij een overval. Als er een goede reden is voor zijn DNA-materiaal, doet het OM er niets mee. De medewerker wordt op enig moment wel op de hoogte gesteld." Wanneer minister Ter Horst toch besluit de databank voor alle agen ten in te voeren, is grote zorgvul digheid geboden, waarschuwt poli tiewetenschapper Timmer. Ten eerste, stelt hij, moet goed duide lijk zijn of de informatie het onder zoek daadwerkelijk sneller laat ver lopen. Ten tweede moet onder zoek aantonen hoe vaak een vals DNA-spoor rechercheurs op het verkeerde been zet. „Het blijft een schending van de lichamelijke inte griteit." Onderzoeker Eikelenboom snapt dat agenten bang zijn voor schen ding van hun privacy, maar dat is volgens hem niet nodig. „Wij zijn niet in staat uit de informatie af te lezen welke ziektes iemand heeft of kan hebben. Aan het bloed dat iemand afgeeft in het ziekenhuis is veel meer te zien." Technische rechercheurs zoeken bij een bus naar sporen. Minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken bestu deert de haalbaarheid van een eliminatiedatabank die DNA-sporen van agenten herkent. foto David van Dam/GPD Tachtig procent van de politie mensen is tegen het afstaan van DNA, zo blijkt uit onder zoek van de vakbond ACP on der bijna zevenhonderd politie mensen. Zij maken zich zorgen om hun privacy. Een DNA-databank moet snel DNA-sporen van agenten op een misdaadlocatie kunnen her kennen. Dat moet voorkomen dat rechercheurs tijd verspil len met een haar of huidschil fer van een agent die op die lo catie onderzoek heeft gedaan. In drie korpsen (Rotterdam, Utrecht, Zaanstreek-Water land) lopen al proeven met een dergelijke databank. »- In Zaanstreek-Waterland is slechts één keer een DNA-match geweest met een politiemedewerker die per on geluk DNA had achtergelaten op een plaats delict. In Utrecht is riog nooit een match ge weest, zegt een woordvoerder. Vorig jaar zijn in Rotterdam drie gevallen van 'vervuiling' van een misdaadlocatie boven water gekomen. Het ging om oude zaken. Een eliminatiedatabank heeft volgens vakbond NPB alleen zin als iedereen meedoet, ook ambulance, brandweer en het Openbaar Ministerie. ROTTERDAM - De discussie over de vervanging van een christelijke na tionale feestdag door het islamiti sche suikerfeest, is onzinnig. Dat vindt PvdA-staatsseeretaris van So ciale Zaken en toekomstig burge meester van Rotterdam Ahmed Aboutaleb. „We moeten de christe lijke wortels van Nederland niet ontkennen", zei hij zaterdag op het najaarscongres van de SGF*-jon- geren in Rotterdam. NOORDWIJK - Ouders zouden hun kinderen vaker moeten laten tes ten op oogafwijkingen. Uit een proefschrift van Theo Hendricks blijkt dat een op de drie kinderen met een oogafwijking niet de juis te brilsterkte heeft. Hierdoor krij gen zij vaker hoofdpijn en concen tratieproblemen. Bijna 10 procent van hen komt zo op een lager schoolniveau terecht dan nodig is. SCHIPHOL - Wie voor de kerst nog lekker wil shoppen in New York mag vanaf 1 december meer belas tingvrij invoeren. De drempel daar voor gaat na vijftien jaar eindelijk omhoog, van 175 naar 430 euro. Over de verhoging van het bedrag werd al in 2006 een akkoord be reikt door de Europese ministers van Financiën. Maar daarna werd er nog ruim een jaar gesteggeld over de datum van invoering. AMSTERDAM - Het treinverkeer rond Amsterdam is ook de komen de dagen ontregeld. De reden hier van is de ontsporing van een goe derentrein zaterdag vlakbij het Centraal Station. Door de ontspo ring kunnen er geen treinen meer rijden tussen Amsterdam CS en Amsterdam Bijlmer. Ook is er min der treinverkeer tussen CS en Amersfoort, Lelystad en Utrecht. De beeldkwaliteit van digitale televisie van Ziggo is beter getest dan CanalDigitaal (satelliet) en Digitenne (ether). Ook genieten van digitale televisie? Bel 0900-0730 (lokaal tarief) of kijk op Ziggo.nl Bron: Consumentengids november 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5