Onderzoek België naar babykopers Opslag DNA GroenLinks wil meeregeren Ex-rokers steunen rokers in kritiek 4 Maandag 24 november 2008 pzc Nederlands stel dat kindje kocht, wordt mogelijk vervolgd. Brandweer bevrijdt snoepjesdiefje Philips schrapt 1600 banen bij Healthcare Limes is in bezit van 3722 eigenaren Nederland krijgt braillepostzegels Huisartsen slepen Klink voor de rechter Marissa dertiende op junior songfestival door Floor Ligtvoet den haag - Het Openbaar Ministe rie in België onderzoekt of een Ne derlands stel dat deze zomer in Gent een baby van enkele dagen oud kocht, kan worden vervolgd. Zij zouden medeschuldig zijn aan het doen van een valse geboorte aangifte. Tijdens de aangifte in de gemeen te Gent werd ten onrechte de Ne derlandse vrouw als moeder opge geven. Het is in België strafbaar een kind toe te schrijven aan een vrouw die het niet heeft gebaard. Hierop staat maximaal vijf jaar ge vangenisstraf Het Nederlandse stel van 26 jaar raakte dit jaar via internet in con tact met de biologische ouders. Die wilden hun kindje verkopen omdat zij in financiële problemen verkeerden. Zij hadden al een kind en een tweede konden zij zich niet veroorloven. Net na de geboorte begin juli in het Gentse Jan Palfijn-ziekenhuis werd de baby voor een nog niet be kendgemaakt geldbedrag door de biologische vader (24) en moeder (22) aan de nieuwe Nederlandse ouders overhandigd. Het Belgische ouderpaar werd later door de Bel gische justitie ingerekend. Zij zou den schuldig zijn aan 'onderschui ving van een kind', het toeschrij ven een kind aan een ander dan de echte moeder, aldus het OM. Het is in België niet wettelijk ver boden een kind te verkopen. Wel is het strafbaar om mensenhandel te bedrijven, maar dan moet de verkoop van een kind of volwasse ne op een meer georganiseerde en grotere schaal gebeuren. „Daarvan is hier geen sprake", aldus de par ketwoordvoerster. Inmiddels is het Belgische paar onder voorwaarden vrijgelaten. De Belgische justitie kwam de ver koop van de baby pas op het spoor toen een Nederlandse jour nalist van het tv-programma Net werk een tip natrok dat in Gent bij het desbetreffende ziekenhuis een baby was verkocht. Het zieken huis onderzocht de zaak intern en deed aangifte. Het is niet de eerste keer dat een Nederlands stel een Belgische ba by koopt. In 2005 kocht een echt paar uit Leusden via internet de baby Donna van een Belgische vrouw. De vrouw bleek de baby echter aan een Belgisch echtpaar te hebben 'beloofd'. De vrouw zou zich kunstmatig hebben geïnsemi- neerd met het sperma van de man van het echtpaar. Zij vertelde de spermadonor en zijn vrouw ech ter dat zij een miskraam had ge had en verkocht de baby vervol gens via internet. Een Nederlandse vrouw heeft zich ten onrechte uitgegeven als de moeder van een pasgeboren baby. De echte moeder had niet het geld haar kind te verzorgen. AN STRAATEN tilburg - GroenLinks loopt niet langer weg voor regeringsverant woordelijkheid. De partij wil 'alles op alles zetten' om na de volgende verkiezingen een plek in de coali tie te bemachtigen. Dat heeft fractievoorzitter Femke Halsema zaterdag gezegd op het partijcongres in Tilburg. Bij de laatste kabinetsformatie, na de verkiezingen van 2006, haakte GroenLinks af De partij verloor één zetel en vond dat de Christe nunie aan zet was. Bij de volgende formatie zal Groen Links wel mee onderhandelen. Op het congres, waar ook de viering van de achttiende verjaardag van de partij werd gevierd, werd het nieuwe programma van uitgangs punten vastgesteld. Ook daarin wordt GroenLinks gekenschetst als een ideeënpartij op zoek naar macht'. arnhem - Ex-rokers zijn het over het algemeen eens met rokers dat het minder gezellig is geworden in het café sinds het rookverbod geldt. Ook vinden zij net als de ro kers dat er speciale rookkroegen "moeten komen. Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau Tangram uit Zeist heeft uit gevoerd. De gisteren gepresenteer de resultaten wijzen volgens de on derzoekers uit dat degenen die ge stopt zijn zich nog altijd vereenzel vigen met rokers. Tangram peilde in oktober ook al de reacties op het rookverbod in de horeca. Volgens het bureau staat 54 procent van de onder vraagden nog steeds achter het ver bod, maar de meningen zijn aan het verschuiven. Zo was in okto ber 23 procent absoluut tegen een rookverbod. Een maand later blijkt 29 procent tegen te zijn. Het percentage voorstanders van aparte rookcafés is gegroeid van 43 naar 55. Van de rokers is driekwart voor speciale kroegen. De politie moet DNA afstaan aan een databank om na een misdrijf snel de sporen van agenten te kunnen elimineren. 'Straatagenten' voelen er weinig voor. „Het blijft een schending van de lichamelijke integriteit." door Arjen de Boer en Marcel Proos E r is een lijk gevonden. De agenten die als eerste het huis binnengaan, zijn op hun hoede en doorzoeken voorzichtig alle kamers. Een van de politie mannen besluit het levenloze lichaam waarin drie kogelgaten zijn te zien, van dichtbij te bekij ken. Hij bukt en krijgt plotseling een hoestbui. Snel staat hij op om op adem te komen en gaat naar buiten om te wachten op de colle ga's van de technische opsporing. De mannen in de witte pakken die het hele huis doorpluizen op zoek naar vingerafdrukken en DNA-sporen die mogelijk naar de schutter kunnen leiden. „We lopen niet voor niets op een plaats delict in die witte pakken, met mondkapjes en handschoe nen", vertelt Kees Jansz, hoofd fo rensische opsporing bij het korps Zaanstreek-Waterland. „Iedereen verliest DNA-materiaal: haar, huid schilfers, zweet. Om te voorkomen dat we bovenmatig materiaal ach terlaten, doen we die pakken aan. Maar helemaal voorkomen dat je sporen achterlaat, is niet moge lijk." Zo kan het gebeuren dat in een la ter stadium onderzoekers een DNA-spoor vinden dat ze nergens kunnen plaatsen. Het is immers niet van het slachtoffer, gaat het om een nieuwe verdachte? In som mige gevallen blijkt het te gaan om DNA dat afkomstig is van een agent. Misschien is hij een hoofd haar verloren, of, zoals in het bo vengenoemde voorbeeld, moest hij hoesten. Minieme spettertjes spuug met DNA kunnen dan het plaats delict vervuilen. Om te voorkomen dat forensisch onderzoekers zich uren- of dagen lang een ongeluk zoeken naar de herkomst van die spetters, wil mi nister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken dat het DNA van alle agenten in een 'eliminatiedata bank' komt. Dan zijn deze sporen snel en makkelijk uit te sluiten. Maar niet iedereen is blij met de plannen. Zeker niet de 'blauwe uniformen' op straat, blijkt uit een enquête van politiebond ACP. „Het is ethisch ongewenst", stelt ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. „Wie heeft er toegang tot een dergelijke databank, hoe lang blijven de gegevens erin staan en IK A40É5T VAN rj£. flONdENT VfSAGEN of Qt. zin Hap om a/tm ut overNmt IETS te GAAN/ pRINkEN horst - De brandweer moest er za terdag aan te pas komen om een diefje uit een netelige situatie te be vrijden. Een 6-jarig jongetje uit Til burg was bij oma op bezoek in een verzorgingstehuis in Horst en besloot daar de snoepautomaat te kraken. Het eerste zakje snoep wist hij buit te maken via de uitgif- teklep van de automaat, maar bij een tweede greep kwam het kind met zijn hand klem te zitten. eindhoven - Philips schrapt we reldwijd 1600 banen bij de divisie Healthcare. Met de ontslagen wil het concern de tegenvallende pres taties van de divisie opkrikken. „Vijf procent van het personeelsbe stand van Healthcare zal verdwij nen, dat komt overeen met 1600 banen", zei een woordvoerder van Philips. Hij wilde niet ingaan op de vraag waar de ontslagen vallen. amsterdam - De Limes, de grens(weg) van het Romeinse Rijk in Nederland langs de Rijn, is een monument. Hoewel het archeolo gische erfgoed grotendeels onzicht baar is, blijkt het in bezit te zijn van maar liefst 3722 eigenaren. Dat is uitgezocht voor het boek Li- mesweg, dat donderdag verschijnt. Volgens de schrijvers is voor het eerst vastgelegd hoe de grensweg precies door Nederland loopt. den haag - Omdat het volgend jaar tweehonderd jaar geleden is dat de uitvinder van het braille schrift, Louis Braille, werd geboren en het 180 jaar geleden is dat het schrift voor blinden en slechtzien den in gebruik werd genomen, komt TNT Post met speciale brail lepostzegels. Het postzegelvel 'Voel je mee' is ontworpen door René Put. utrecht - De Landelijke Huisart sen Vereniging sleept minister Ab Klink van Volksgezondheid voor de rechter. De huisartsen stellen dat er 'tegen de afspraken in' ge kort wordt op het budget voor de huisartsenzorg. Het gaat om de ta rieven voor herhaalrecepten. De bezuiniging houdt in dat huisart sen voor herhaalrecepten voortaan een vergoeding van 2,25 euro in plaats van 4,50 euro krijgen. limasol - Nederland is zaterdag dertiende geworden op de zesde editie van het Junior Eurovisie Songfestival dat in Limasol op Cyp rus werd gehouden. Marissa Grasdijk uit Kampen ein digde met het zelfgeschreven lied je Eén dag twee plaatsen onder de Belgische Oliver. Georgië eindigde overtuigend op de bovenste plaats met het liedje Bzikebi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4