voor bizar slot Eindzege in Pavis Cup maakt Spaans sportjaar nog mooier De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? Belgische biljarter wordt in Hurghada voorlopig geschorst. Tennissers winnen in het hol van de leeuw de finale met 3-1. Drie wereldbekerzeges baanwielrenster Kanis Nys soleert naar zege in Superprestige veldrit Kemperman leidt nieuw dressuurcomité Coureur Bleekemolen zakt weg na tijdstraf Formule 1-coureur Webber breekt been PZC Maandag 24 november 2008 29 Teamcaptain Emilio Sanchez Vicario wordt omhoog gegooid door de Spaan se tennissers, nadat zij de Davis Cup hebben veroverd. foto Leo la Valle door Frits Bakker SLUISKIL - De dopingcontrole op het WK driebanden in het Duitse Sankt Wendel, die op zondag 19 oktober werd uitgevoerd, heeft voor Peter de Backer ernstige gevol gen. De Belgische biljarter werd za terdagmorgen op de hoogte ge bracht van een positieve test en per direct uitgesloten voor het we reldbekertoernooi in Hurghada. Bovendien kreeg hij van Jean Clau de Dupont, voorzitter van de we reldbond, te horen dat hij voorlo pig is geschorst. Het toernooi in Egypte kreeg door de dopingaffaire een bizar slot. Daniel Sanchez won het toernooi zonder dat hij in de halve finale te gen De Backer hoefde te spelen. Het is voor het eerst dat een topbil- jarter in een dopingzaak betrok ken is. De Backer was na het WK opgeklommen naar de top twaalf van de wereldranglijst. De dopingcontrole op het WK is uitgevoerd door het Wada (World Anti Doping Agency), de urinesta- len zijn op 13 november onder zocht in een Duits laboratorium. De uitslag werd vrijdagavond om tien uur naar Hurghada doorge stuurd, aan de vooravond van de halve finales in de wereldbeker tus sen Peter de Backer en Daniel San chez en Jean Paul de Bruijn en Ed dy Merckx. De Backer heeft eerder aangevoerd dat hij op de avond voor de contro le bij het WK een slaappil heeft ge nomen. De Belgische biljarter ver loor twee dagen voor de start van het WK een goede vriend bij een auto-ongeluk. „Ik had twee dagen niet'geslapen en heb een pil geno men die in mijn ogen volkomen onschuldig is." Het ging om het slaapmiddel Zol pidem, waarin volgens de test in het laboratorium een kleine hoe veelheid Propranolol voorkomt. Die stof staat op de internationale dopinglijst. Volgens de analyse is er zo weinig van die stof getra ceerd, dat het onmogelijk van in- Biljarter Peter de Backer krijgt de automatische schorsing van twee jaar nadat de Belgische topper een positieve dopingtest heeft gehad. vloed kan zijn geweest-op de spor tieve prestatie. De UMB (wereldbond) heeft niet temin de officiële weg bewandeld. Voorzitter Dupont: „De eerste stap was dat we De Backer een automa tische schorsing moesten opleggen. Daarna hebben we hem meege deeld dat de sanctie die daarvoor staat twee jaar is. Maar het is niet gezegd dat die schorsing ook wordt uitgesproken. Wij zullen ons in de komende twee weken buigen over een verklaring van De Backer, die verzachtende omstandigheden aan voert." De Belg, die onder meer uitkomt voor Delta/Frans Bevers in Sluiskil, is wel al zijn punten en premies kwijt van het WK en het toernooi in Hurghada. Daardoor verliest hij ook zijn status op de wereldrang lijst. De Backer gaat vandaag zijn verweer naar de wereldbond stu ren en vragen om compassie. „Het kan toch niet zo zijn dat ik door het slikken van een slaappilletje al les kwijtraak?" Hij geeft ook toe dat hij iets te lichtzinnig is geweest. „Ik nam het middel wel eens vaker, want we reizen soms de wereld over. En dan moet je wel eens een jetlag overwinnen. Toen ik het een paar jaar geleden liet controleren, stond het nog niet op de doping lijst. Kennelijk nu dus wel. We staan er als biljarters niet zo bij stil dat zon onschuldig pilletje fataal kan zijn, maar ik heb nu eens wat reacties van collega's gehoord. En ik weet zeker dat als ze vandaag al le biljarters zo'n dopingtest afne men, dat er morgen maar de helft meer aan het biljart staat." 170 eenheden Propranolol »- Het Duitse laboratorium, dat de dopingtest heeft onder zocht, schrijft dat er in de test bij De Backer slechts een hoe veelheid van 170 eenheden Propranolol in de urine is ge vonden. Volgens onderzoekers is er pas bij een waarde van boven de 500 sprake van in vloed op het zenuwstelsel en zou het de biljarter voordeel kunnen geven. In het verleden zijn vaker biljar ters positief bevonden op ge bruik van bètablokkers. De Belg Leon Devreese is ooit ge straft voor het gebruik ervan. door Robert-Jan Friele MAR DEL PLATA - De Spaanse ten nissers, spelend tegen vier Argentij nen én het publiek als machtige vijfde opponent, hebben voor de derde keer de Davis Cup veroverd. En het was voor Spanje al zo'n mooi sportjaar. Wat hem, toch een ervaren sport man, precies bezielde vrijdaga vond, zal David Nalbandian zich zelf misschien nog wel eens afvra gen. Nadat hij David Ferrer in drie sets had verslagen, stelde de Argen tijn dat zijn land 'enkele stappen verwijderd was van het winnen van de Davis Cup'. Argentinië stond met 1-0 voor en de perspectieven waren inderdaad goed. Niet alleen speelden de Ar gentijnen op een ondergrond (hardcourt) waarmee zij op papier beter uit de voeten kunnen, ze had den in Juan Manuel del Potro ook de sensatie van het internationale tennisseizoen in de ploeg. De twin tigjarige tennisser - hij klom sinds april van plaats 81 op de ATP-rang- lijst naar plek negen - moest tij dens de enkelspelen het ontbreken de puzzelstuk zijn in de Argentijn se ploeg. Dat op eigen bodem werd gespeeld, was bovendien niet slechts een gegeven, maar daadwer kelijk van belang. Argentinië had sinds 2002 niet thuis verloren, voor een groot deel dankzij de Argentijn se fans. De finale van de 97e editie van het landentoernooi gaat de boeken in als één van de sfeervolste ooit. De toeschouwers sprongen, zongen, floten, schreeuwden en krijsten. Ze speelden zaterdag wel een dubbele rol, het beste gereflecteerd in de woorden van de Spaanse teamcap tain Emilio Sanchez Vicario. Vrij dag noemde hij het Argentijnse pu bliek nog voorbeeldig. „Zoveel pas sie, dat is een les voor ons allen. Ik kreeg er kippenvel van." Een dag la ter, nadat Spanje het dubbelspel had gewonnen (5-7 7-5 7-6 6-3): „Voor mij heeft het publiek zijn ge- 1^ De Spaanse tennissers winnen ten koste van Argentinië de Da- vis Cup. In de sfeervolle sport- tempel in Mar del Plata eindigt de finale in 3-1. loofwaardigheid verloren. Dit is een sportevenement. Dat zou bin nen de lijnen gewonnen moeten worden." Als voetbalfans tennistribunes be mannen, gebeuren er dingen die in de meeste sporten als onsportief gelden. Fernando Verdasco werd door de Argentijnse toeschouwers op de korrel genomen. „Hij is bang, hij is bang!" zongen ze, en la ter: „Verdasco is een mislukkeling!" De Spanjaard liet zich aanvankelijk intimideren, om het later van zich af te schudden. „Ik raakte er extra gemotiveerd door en speelde beter nadat ze me begonnen uit te schel den", aldus Verdasco. Tegen die tijd was Nalbandian zich bewust geworden van de flater die hij vrijdagavond had geslagen. Del Potro had in het tweede enkelspel niet alleen van Feliciano López ver loren, hij raakte ook geblesseerd. De nederlaag in het dubbelspel zorgde daarom voor een 2-1-achter- stand, met op zondag het geplande puzzelstuk op de bank in plaats van tussen de lijnen. Nalbandian verliet luttele minuten na het dubbelspel zonder te douchen het stadion. Hij miste de verplichte persconferentie en kreeg een boete opgelegd van de interna tionale tennisfederatie ITF, terwijl ondertussen geruchten gingen over een ruzie die binnen de Ar gentijnse ploeg zou zijn uitgebro ken. De Spanjaarden zagen dat het momentum in hun richting begon te kantelen. In het enkelspel was López opgestaan als waardige ver vanger voor de aan zijn knie gebles seerde Rafael Nadal. Een dag later liet hij als partner van Verdasco zien ook in het dubbelspel een lei dende rol te kunnen spelen. En na dat David Ferrer door zijn snelle nederlaag van vrijdag mentaal vol ledig geknakt was en niet meer werd opgesteld, stond ook Verdas co op. Het vierde en beslissende duel van gisteren had alles in zich dat Davis Cuptennis zo kenmerkt. Verdasco won de eerste set in slechts 35 mi nuten (6-3), maar daarna ontrolde zich drie sets lang een wedstrijd waarin elk punt bevochten werd (6-7 4-6 6-3) en die uiteindelijk vier uur zou duren. Een buikblessu re bij Acasuso droeg in de vijfde set bij aan een onverwachts snel ein de: 6-1. Na Roland Garros (Nadal), het EK voetbal, Wimbledon (Nadal), de Tour de France (Carlos Sastre) en de Giro de Italia (Alberto Conta- dor) te hebben gewonnen, sluit Spanje met het winnen van de Da- vis Cup een sportjaar af dat het suc cesvolste in de historie van het schiereiland is geweest. BenZel" r.i vergelijkt en helpt u op weg! MELBOURNE - Baanwielrenster Wil ly Kanis heeft een bijzonder succes volle laatste dag van de wereldbe kerwedstrijden in Melbourne be leefd. Kanis won zaterdag zowel het onderdeel 500 meter tijdrit als de keirin. De Kampense sloot daarmee de tweede wereldbekerwedstrijd van het seizoen af met drie zeges. Vrij dag had ze met Yvonne Hij'genaar al de teamsprint gewonnen. HAMME-ZOCCE - Sven Nys heeft gis teren de Superprestige veldrit van Hamme-Zogge gewonnen. De Belg zegevierde solo op een be sneeuwd parkoers. Het was de vierde wedstrijd van het seizoen, Nys verstevigde zijn koppositie in het klassement. Bart Wellens won zaterdag de der de race van de Gazet van Antwer pen Trofee. Nys eindigde hierin als vijfde. MAASTRICHT - Nadat vrijdag al voorzitter Mariette Withages was opgestapt, besloten zaterdag ook dë andere leden van het dressuur comité van de internationale paar densportfederatie FEI de eer aan zichzelf te houden. Het comité kreeg alom kritiek vanwege zijn starre houding. Meteen al werd de nieuwe commissie, onder leiding van de Nederlander Frank Kem perman, geïnstalleerd. SEPANC - Jeroen Bleekemolen is gisteren bij de AiGP-hoofdrace in Sepang (Maleisië) als achtste geëin digd. De coureur van Team Nederland kreeg een tijdstraf van de wed strijdjury opgelegd, waardoor hij kostbare plekken verloor. Hij werd beschuldigd van het veroorzaken van een ongeluk, waarna de offi cials hem een zogenoemde 'dri- ve-through-penalty' gaven. SYDNEY - Formule i-coureur Mark Webber is zaterdag in Tasmanië ge wond geraakt toen hij bij een spor tevenement waar nota bene zijn naam aan is gekoppeld, al fietsend in botsing kwam met een auto. Webber werd per helikopter afge voerd, hij bleek zijn rechterbeen te hebben gebroken. Renstal Red Buil meldde ervan uit te gaan dat hij de seizoensstart in Melbourne (29 maart) wel haalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49