Stuivertje wisselen in eredivisie AZ nieuwe koploper na verdiende overwinning op Ajax: 2-0. Tweede grote zege Arantxa Rus Bob de Jong verlegt een grens Positieve De Backer twee jaar geschorst Schaakteams hebben uitzicht op topplaatsen Bolt en Isinbajeva beste atleten van 2008 Spaanse tennissers pakken Davis Cup in hol van de leeuw Weer afgeschreven speler op de terugweg bij Feyenoord Maandag 24 november 2008 Ari (9) zet AZ met een subtiel hakje op 2-0. Keeper Kenneth Vermeer en Oleguer zijn te laat. door Dick Sintenie ALKMAAR - Het blijft stuivertje wis selen bovenin de eredivisie. AZ heeft de koppositie overgenomen van Ajax na een 2-0-overwinning op de Amsterdammers en het pun tenverlies van NAC en FC Gronin gen. Louis van Gaal: „Het is nog niet te zeggen welke kant de com petitie' op gaat." Op de zege van AZ viel niets af te dingen en dat deed Marco van Bas ten, trainer van Ajax, dan ook niet. Hij begint zo langzamerhand ge wend te raken aan de grillige pres tatiecurve van zijn team. AZ trachtte Ajax gisteren te verras sen met een aanvallende speelwij ze. Van Gaal: „Omdat Ajax héél makkelijk voetbalt als het tijd en ruimte krijgt. Die gaven wij niet en daar is Ajax niet aan gewend." Van Basten zag dat zijn aanvallers Luis Suarez, Urby Emanuelson, Mi- ralem Sulejmani en Kennedy Ba- kircioglü werden geschaduwd door vier Alkmaarse verdedigers. „Daar hadden wij ons voordeel moeten halen", meende de trai ner. Maar net als in de bekerwed strijd tegen Volendam kon Ajax het verschil voorin niet maken. Twee momenten waren er voor rust voor Suarez, maar hij maakte de verkeerde keuzes. AZ leidde na drie kwartier door een penalty van Demy de Zeeuw (Eyong Enoh had Maarten Martens gevloerd) en de thuisploeg verdubbelde de sco re in de 51ste minuut. Ari werkte de bal met een fijn hakje langs doelman Kenneth Vermeer. De treffers waren het gevolg van W* AZ verslaat Ajax met 2-0 en is de nieuwe koploper in de eredivi sie. Door de wisselende presta ties van de topploegen kan de competitie nog alle kanten op. gladlopende aanvallen van een ploeg die het positiespel beter be heerst dan de tegenstander. Na rust kon Ajax de troefkaarten bijna niet meer uitspelen omdat het duel ontaardde in een sneeuw- gevecht en de rol van Sulejmani om fysieke redenen na een uur was uitgespeeld. „We zijn op de goede weg", zei Van Gaal. „Als je binnen een paar weken twee keer PSV verslaat én Ajax, en-op een do minante manier, dan geeft dat ver trouwen. Dat is lang niet gebeurd bij AZ. Misschien voor het laatst in de periode van Georg Kessler." Kessler is een illustere voorganger van Van Gaal. De trainer ook die AZ in 1981 kampioen maakte. De selectie van Van Gaal lijkt dit sei zoen ook een gooi naar de titel te kunnen doen, maar de coach hield de boot af Hij realiseerde zich dat AZ vorige week nog gelijkspeelde (1-1) tegen Vitesse. „Het is nog niet te zeggen welke kant de competi tie op gaat. Volgende week spelen wij uit tegen FC Groningen en dat is voor ons wéér een heel moeilij ke wedstrijd." Van Basten begrijpt die voorzichtigheid van Van Gaal wel. Ook Ajax presteert niet sta biel. Na thuisoverwinningen tegen Sparta (5-2) en PSV (4-1) volgden zeperds in de eigen provincie te gen Volendam (beker) en AZ. OPOLE - Arantxa Rus heeft het ITF-toernooi in de Poolse plaats Opole gewonnen. De zeventienja rige tennisster uit Monster was in de finale van het toernooi in drie sets te sterk voor de Kroatische Ana Vrljic: 4-6 7-5 6-3. Het is de tweede toernooizege van Rus dit jaar in een challenger van de ITF. Eerder dit jaar was ze de beste in Bari, Italië. Bovendien won Rus in januari het junioren- toernooi van de Australian Open. MOSKOU - Schaatser Bob de Jong is voor het eerst in zijn lange carrière op de tien kilometer onder de grens van dertien minuten gere den. De stayer (32) won in Mos kou een wereldbekerwedstrijd in 12.59,21. Het pr van De Jong stond op 13.01,57, waarmee hij in 2006 goud won op de Olympische Spe len in Turijn. pagina 28: 'goede tussenstop op weg naar Vancouver' HURCHADA - De Belgische biljarter Peter de Backer, speler van Delta/Frans Bevers, is positief be vonden na een dopingcontrole op het WK driebanden. Zaterdag kreeg hij in Hurghada, waar hij be zig was aan het wereldbekertoer nooi, de uitslag van de test. Hij werd door de wereldbond UMB meteen voor twee jaar geschorst. pagina 28: 'ik neem nooit meer een slaappil' DRESDEN - De Nederlandse schaak teams hebben op de Olympiade in Dresden nog fraaie uitzichten op topklasseringen. De Nederlandse mannen rukten dankzij zeges op Kazachstan en Polen op naar de vijfde plaats. De vrouwen versloe gen ZwedeYi en Slowakije en staan met nog één ronde te gaan zeven de. De mannen ontmoeten mor gen Israël, de vrouwen stuiten in de laatste ronde op het als eerste geplaatste Rusland. MONTE CARLO - Sprinter Usain Bolt en polsstokhoogspringster Je- lena Isinbajeva zijn uitgeroepen tot de beste atleten van de wereld in het jaar 2008. De 22-jarige Jamai- caan Bolt verbaasde op de Spelen in Peking met drie olympische ti tels en fabelachtige wereldrecords op de 100 en 200 meter. De Russin Isinbajeva (26) bleef ongeslagen op haar specialisme en verbeterde drie keer haar eigen wereldrecord. Ook won ze olympisch goud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45