als geboorte van een kind Stil protest tegen geweld in de wereld Suriname kalender voor 2009 Markt energie besparen in Kamperland Veertig vrouwen en kinderen trotseren hagel, sneeuw en regen. Ook aandacht voor Middelburgs slaverij monument. W PZC Maandag 24 november 2008 1 5 door Henk Postma MIDDELBURG - Ijzige windvlagen joegen zaterdagmiddag op de Mid delburgse Markt bij tijd en wijle een mengsel van hagel, sneeuw en regen in hun gezicht. Maar daar lie ten de veertig Koerdische vrou wen en kinderen zich niet door uit het veld slaan. Vastberaden ble ven ze voor het voormalig stad huis in het gelid staan. Zonodig met de paraplu boven het hoofd. Want hun boodschap, geschreven op borden die ze stevig op borst hoogte hielden, mocht niemand ontgaan. Hun stil protest richtte zich tegen alle geweld in de wereld, en in het bijzonder het geweld tegen vrou wen en kinderen. „Onze eer is on ze vrijheid", luidde één van leu zen. Het winkelend publiek, voor zover zich dat in de kou en nattig heid waagde, nam die boodschap al net zo zwijgend voor kennisge ving aan. Het was de Internationa le Dag tegen geweld dat vrouwen en kinderen treft. Iedereen was welkom om aan de stille demon stratie mee te doen. Maar behalve aan enkele Koerdische mannen 'Koerdische vrouwen worden vaak ook door hun vadar of broer onderdrukt' die aan de zijkant de wacht hiel den, was dat kennelijk de rest .van de bevolking ontgaan. De Koerdische vrouwen dus niet. Die worden dan ook dubbel onder drukt, lichtte woordvoerster Aliya Zengin desgevraagd toe. „Zij leven in een cultuur van eerwraak, veel wijverij, uithuwelijking. Ze wor den vaak ook nog door vader of broer onderdrukt." Koerdische vrouwen demonstreren in Middelburg. foto Lex de Meester door Henk Postma SEROOSKERKE - De nieuwe Surina me Jaarkalender 2009 besteedt spe ciaal ook aandacht aan het Middel burgs slavernij monument aan de Balans. De Stichting Monument Middelburg die het initiatief nam tot de oprichting van het gedenkte ken, presenteert zich zowel met fo to's als tekst. Dat is logisch, zegt Nel Ton uit Serooskerke die zestien jaar gele den alweer de eerste Suriname Jaarkalender uitgaf Want de kalen der 2009 plaatst 'Suriname in his torisch perspectief. „En dan kan je natuurlijk niet om de geschiede nis van de slavernij heen." Nel Ton stelde destijds de eerste kalenders samen met eigen foto's. Maar dat doet ze al lang niet meer. Tegenwoordig verzorgt de Stich ting Suriname Jaarkalender uit Utrecht de uitgave. En werken er allerlei fotografen aan mee, zowel beroeps als amateur. Nel Ton lever de er nog wel een gedicht vocrr aan. En ze is de contactpersoon voor de verkoop in Zeeland. De kalender heeft een oplage van 5.000 exemplaren, en kost tien eu ro. De opbrengst gaat volledig naar projecten in Suriname op het ge bied van onderwijs en gezond heidszorg. De stichting organiseert daarvoor ook nog tal van andere activiteiten. Wie daar meer over wil weten, of de kalender wil ko pen kan terecht op de website. Q www.jaarkalender.nl door Frank Balkenende KAMPERLAND - Wie wil besparen op energiekosten en het milieu wil ontzien, kan komende vrijdag avond 28 november zijn licht op steken in Kamperland. In de stu dio van Zeelandnet vindt daar dan een speelse energiemarkt plaats. Bezoekers van de markt krijgen gratis tips en adviezen. Bijvoor beeld over isolatie van de woning, de aanschaf van een energiezuini ge ketel of subsidiemogelijkheden voor de aankoop van zonnepane len en -boilers. Ook voor kinderen is er vertier. Zo lopen 'acrobatische energiepieten' rond en tonen medewerkers hoe je een autootje kan laten racen op zonne-energie. Verder is weerman ]os Broeke aanwezig. Aanleiding voor de markt is de campagne 'Het Nationale Klimaat straatfeest'. De 500 straten die de komende maanden het meeste be sparen, krijgen een feest cadeau. 38 Zeeuwse straten doen al mee. Energiebesparende maatregelen in huis leveren op termijn geld op, en hoeven nauwelijks extra geld te kosten, zeggen de drie organisato ren: nutsbedrijf Delta, de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), en het Mi lieu Educatie Centrum De Bevelan- •den. De eerste ruimtevaarder van Nederlandse bodem, Lodewijk van den Berg uit Sluiskil, bekijkt in Middelburg foto's die zijn gemaakt door de ruimte-tele scoop Hubble. De foto's kijken vijftien eeuwen het verleden in, naar 'nevels' waarin nieuwe sterren worden geboren. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41