Met de benen op tafel PvdA-Kamerlid ziet ontpoldering Hedwige als probleem voor CDA PZC I 2 Maandag 24 november 2008 PZC Hand K233 WIM HOFMAN De krant 5 weken voor 15 euro! Meningen in Zeeuwse PvdA verdeeld over ontpoldering. De huisjes zijn allang van de stranden verdwenen en dat is maar goed ook: af en toe heb je stormwinden en de golven komen soms ver het strand op. Dat zie je aan het wier en allerhande afval dat de zee ver in de richting van de duinen en dijken schuift, zo in de trant van: hier hebben jullie je rommel terug. Veel wier dus, veel plastic ook. Met de Schotse kleinzoon Frank (anderhalf) liep ik eens op het strand. Hij hield zich met schelpen bezig; er lagen er duizenden. Af en toe pakte hij een handje vol zand en gooide dat dan weg. Het is zijn ge woonte dingen in het water te gooien, maar het was eb en het water was ver weg. Er stond veel ,1 £i wind. Een gele loodsboot voer Ik gooide de fles dwars door de golven en maakte maar terug, veel spetters. „Boot", zei Frank. Daarna ging de zee in hij iets onduidelijks in het zand tekenen, tot hij andere dingen zag. „Tak", zei hij. Dat is een woord dat hij gemakkelijk kan zeggen. Hij had een tak zien liggen en een plankje. Daarna zag hij een schoen. Het was een vrouwenschoen. Dat zag je aan het model, de dikke zool en de roze bloemen. Het woord schoen kan Frank nog niet goed zeggen. Hij gebruikt liever het Engelse woord shoe. Ik zag een eindje verder een groene fles met een witte dop in het zand liggen. De fles was leeg. Er had Ricard ingezeten. De- puis 1932 stond erop. Zolang had hij natuurlijk niet in zee gele gen. „Hand", zei Frank. Hij had een fel oranje werkhand schoen ontdekt. Er zat natuurlijk geen hand meer in. Waarschijnlijk was het ding in zee gevallen bij het overboord zetten van vuilnis. Of misschien bij het weggooien van de Ricardfles. Ik gooide de fles maar terug, de zee in. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB'Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie Met de benen op tafel eten is ongepast. Zeker als premier Balkenende en minister Verburg aanschuiven. Toch is dat wat vanavond gebeurt, tijdens het Zeeuws diner. Figuurlijk natuurlijk. In het Haagse Nieuwspoort - dé plek waar parlementair journalisten, politici en lobbyisten elkaar ontmoeten - heffen vissers, natuurbeschermers en politici het glas. Op de toekomst. door Jeffrey Kutterink Dat ze elkaar naar het le ven stonden, is mis schien wat zwaar aange zet. Maar in gedachten hebben vissers, natuurbescher mers en politici elkaar de afgelo pen jaren regelmatig gekielhaald. Vroeg de één een vergunning om te mogen vissen op mosselzaad in de Waddenzee, rende de ander naar de rechter om dat te voorko men. Geen mens die vrolijk werd van deze uitputtende strijd. Niet voor niets knalden op 21 okto ber de champagnekurken op het ministerie van LNV. Minister Gerda Verburg verklapte de aanwezige journalisten 'zielsge lukkig' te zijn. Het heeft onderhandelaar Sicko Heidoorn, burgemeester van As sen, dan wel bloed, zweet en tra nen gekost. Maar er ligt een heus vredesakkoord. Een show voor de buitenwereld? Geenszins. Want de eerste lakmoesproef hebben de onderte kenaars doorstaan: zonder tussen komst van de rechter mochten vis sers dit najaar mosselzaad opvis sen uit de Waddenzee. Niet dat al les nu is vergeven en vergeten. De ondertekenaars werken nu de de tails uit. Eind februari moet het ak koord klaar zijn. Ingewijden in Dén Haag verzekeren dat er bloed serieus aan wordt gewerkt. „Dit is dan ook een. prima mo ment om eens niet aan de verga- der-, maar aan de eettafel met el kaar te praten", zegt Jaap Brood man van de provincie Zeeland. Dat gebeurt vanavond tijdens het Zeeuws diner. Informeel. Of, zoals dat in journalistentaal heet: met de benen op tafel. En wel in het hol van de leeuw: sociëteit Nieuws poort, in het gebouw van de Twee de Kamer in Den Haag. Het po dium waar alle partijen -op de Par tij voor de Dieren na- keer op keer betoogden dat die mosselvissers niet de nek omgedraaid mochten worden. „Alles is nu gericht op de toe komst; een duurzame visserij", ver telt Broodman. „Dat geldt niet al leen voor de mosselen, maar ook voor de oestervisserij." Het diner is georganiseerd door de provincie, in samenwerking met communicatiebureau Van Dantzig en Lichtenveldt. Het thema laat zich raden: 'duurzame schelpdier- kweek'. Drie gangen staan in Nieuwspoort op het menu. De Zeeuwse Zilte Za ligheden worden bereid door Bart de Bree, chef-kok van Hostellerie Schuddebeurs. Bij zo'n gelegenheid horen spee ches. In elk geval zullen Daan van Doorn, voorzitter van van de pro ducentenorganisatie voor de Ne derlandse mosselcultuur, Cees van Liere, voorzitter van de Nederland se Oestervereniging, en minister Verburg de circa 100 aanwezigen toespreken. En zulke momenten zijn natuur lijk altijd goed voor 'de Haagse con tacten'. Want ook al lobbyen Zeeuwse politici op de achter grond, Zeeland laat -bij gebrek aan een echte lobbyist- zijn gezicht niet vaak in de Tweede Kamer zien. Twee jaar geleden organiseer de Zeeland ook al een diner in Nieuwspoort. Of het Zeeuws di ner nog een vervolg krijgt, hangt af van vanavond. Premier Balkenende woont overi gens alleen het eerste deel van het etentje bij. Want hij wordt later vanavond verwacht op een discus sieavond over de financiële crisis. Wie mogen naar het diner? Minister-president Jan Peter Balkenende, »- Minister Gerda Verburg (Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit), De Tweede-Kamercommissie van LNV, waaronder het Zeeuw se Kamerlid Ad Koppejan, De Friese Commissaris van de Koningin John Jorritsma, De Waddenvereniging, de Vere niging Natuurmonumenten, de Vogelbescherming en de stich ting WAD; de organisaties die op 21 oktober een akkoord te kenden met de mosselvissers en minister Verburg, Gastvrouw is Commissaris van de Koningen Karla Peijs, Leden van het College van Ge deputeerde Staten Vertegenwoordigers van Prins en Dingemanse en Roem van Yerseke. Zeeuwse mossels staan vanavond zeker op de kaart, foto Marijke Folkertsma door Ben Jansen GOES - De mogelijke ontpoldering van de Hedwigepolder is een pro bleem van het CDA en moet dat vooral ook blijven. Het is aan CDA-minister Gerda Verburg (LNV) om te zeggen dat ze in stemt met het rapport van de com- missie-Nijpels en aan Zeeuws CDA-Kamerlid Ad Koppejan om dat in Zeeland te gaan uitleggen. PvdA-Kamerlid Jan Boelhouwer vindt dat zijn partij de noodzaak van natuurherstel in de Wester- schelde als uitgangspunt moet ne men. „Wij moeten niet de partij te gen ontpoldering zijn, maar de par tij voor natuurherstel", zei hij za terdag op de gewestelijke vergade ring van zijn partij in Goes. „De kwestie van al of niet ontpolderen in de Hedwigepolder is een heet vuur en dat moeten we niet naar ons toetrekken." De politieke strategie die Boelhou wer ontvouwde, leidde hier en daar tot opgetrokken wenkbrau wen. „Da's afschuiven", vond voor zitter Rob Hamelynck van de afde ling Sluis. In de discussie over natuurherstel in de Westerschelde bleek dat de opvattingen over de Hedwigepol der binnen de PvdA uiteenlopen. Voorzitter Peter Holtring van de PvdA-Statenfractie stelde vast dat de ontpolderingsdiscussie vooral een debat over onteigening is ge worden. Jan Schuurman Hess uit Kats, bestuurslid van de anti-ont- polderingstichting de Levende Del ta, wees op de emoties die ontpol- deringsplannen losmaken en pleit te voor maatregelen die wél op draagvlak kunnen rekenen. Dat is volgens hem de verlaging van een gedeelte van Saeftinghe. Paul Wee- maes uit Hulst vond dat ook 'een prachtig alternatief. Jo Korstanje uit Veere merkte op: „Als er echt ontpolderd moet worden, moeten we niet zeuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2