Bruse stoker zet in op Zeeuwse whisky de schoolbanken Geen onderzoek naar Markt speciaal voor het goede doel verbetering N59 /N57 Vluchtelingen bieden hun verhalen aan Productieplan en recept liggen gereed bij Kampen Destillateurs. Wel verbetering van Kraaijensteinweg en rotonde bij Oosterland. Aankopen ten behoeve van de koper zelf en in belang van 'de ander'. S PZC Maandag 24 november 2008 15 door Ali Pankow BRUINISSE - Een naam is er nog niet, maar het productieplan en het recept voor Zeeuwse whisky liggen gereed bij Meinderd Kam pen in zijn destilleerderij aan de Havenkade in Bruinisse. Wat vier jaar geleden als hobby be gon is uitgegroeid tot een nevenbe- drijf. Nog steeds met liefhebberij als drijfveer, maar waar inmiddels wel hard voor gewerkt moet wor den in de late en vroege uurtjes én in het weekend, want daarnaast heeft Kampen nog steeds een vas te baan, „Ik zit in de haardenver koop", laat hij weten. Zijn destil leerderij begon hij met hulp van zijn zwager Gert de Keijser en vriend Jeroen Kik. Zij verlenen nog wel hand- en spandiensten, maar hebben het vooral ook druk met hun eigen banen. Daarom helpt Meinderds vrouw Hanna de Keijser tegenwoordig steeds vaker mee met het noteren van de orders, het afvullen van de flessen en alles wat verder nodig is. Behalve het stoken, want dat is exclusief het werk van Meinderd zelf Hij heeft daarvoor de beschik king over een nostalgische ketel, een gerestaureerde Stonner uit 1935 en sinds kort over een zelf ge bouwde aanzienlijk groter exem plaar om te kunnen blijven vol doen aan de groeiende vraag. Zo stookt Meinderd onder meer uit de druivenpulp van wijnboer derij De Kleine Schorre in Dreischor de Zeeuwse grappa. Hij doet dat zoals dat in Italië en Duits land gebeurt, dus destilleren met schil en al, hetgeen smaak en geur ten goede komt. 'Op de moutvloer moet de gerst ontkiemen en door rook worden gedroogd' Nostalgie en ambachtelijkheid staan hoog in het vaandel bij 'Kam pen Destillateurs'. Vandaar dat Meinderd zijn nieuwe stookketel voor het aanzien een houten man tel heeft gegeven. Ook gaat hij be- door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een grootschalige ver betering van de Rijksweg over Schouwen-Duiveland is voorals nog van de baan. Er is het komen de jaar geen geld beschikbaar voor een aangekondigde studie naar ver beteringen aan de weg. „We zouden de studie volgend jaar beginnen, maar we hebben be richt gehad dat we geen geld krij gen", zegt Marcel Ideler, hoofd af deling planvorming van Rijkswa terstaat. De eerder aangekondigde wust in zee met molen De Hoop in Zierikzee voor het betrekken van zijn gerst voor de Zeeuwse whisky die hij binnenkort hoopt te maken. „In het voorjaar 2009 is daarvoor onze moutvloer gereed. Daarop moet de gerst ontkiemen en vervolgens door rook worden gedroogd", zegt de destillateur. Meinderd zet in op de productie van een Zeeuwse single malt te vergelijken met de Schotse Tallis- ker whisky. De voorwaarden voor zo'n smaakvol product hier in Zee land zijn volgens hem te vergelij ken met die in Schotland. Hij laat zijn Zeeuwse whisky rijpen op houten zogeheten Speyside vaten uit Schotland en dan is het nog drie jaar wachten tot het eindresul taat geproefd mag worden. aanleg van de rotonde bij Ooster land gaat wél door. Ook de verbete ring van de Kraaijensteinweg bij Burgh-Haamstede zal plaatsvin den. Daar worden twee rotondes, een parallelweg en een fietstunnel aangelegd. „Daar gaan we onver droten mee voort", zegt Ideler. Hij verwacht volgend jaar de klus te kunnen aanbesteden. Rijkswater staat is nu bezig met het verwer ven van de grond voor de aanleg van de parallelweg. Of de studie naar de verbetering van de totale route in een later sta dium alsnog wordt opgepakt is nu nog onbekend. Op een studie was aangedrongen vanuit de gemeente. ZIERIKZEE - Het succes van de gro te adventmarkt vorig jaar in de Nieuwe Kerk in Zierikzee geeft de organisatoren aanleiding voor een tweede editie deze week op don derdag- en vrijdagavond van 18 tot 19 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Deze markt is speciaal opgezet voor steun aan talrijke goede doe len. Het is de bedoeling dat niet al leen de koper van een product, maar ook 'de ander' er beter van wordt. Het aantal organisaties voor goede doelen dat aan de markt meedoet is, naast de deelnemers van vorig jaar, uitgebreid met het Rode Kruis, de stichting Dorcas, Woord en Daad en Mondobimbi. De talrijke vrijwilligers staan pa raat om informatie te verstrekken over doelstelling en werkwijze van hun organisatie. De initiatiefnemers van de ad- ventsmarkt zetten in op een zo breed mogelijk assortiment aan verkoopartikelen-zowel op kunst zinnig als culinair gebied, evenals veel verschillende gebruiksvoor werpen. De kramen worden met lichtjes opgesierd in kerstsfeer. Verder is een aantal muzikale kinderen uit genodigd 'met de pet' te spelen. De musicerende jeugd mag daarbij zelf bepalen naar welk goed doel de inhoud van hun pet zal gaan. Verder is er zaterdag een optreden van van het kinderkoor Sjofar en zal er af toe op de vleugel en het orgel worden gespeeld. Ook is er volop ruimte voor onder linge ontmoeting. De Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk richt daar een terras voor in en zorgt bovendien voor koffie, soep en glühwein. ZIERIKZEE - Vluchtelingenwerk Zee land biedt verhalen aan van vluch telingen die hun land van her komst hebben verlaten en die trachten in Nederland een nieuw bestaan op te bouwen. Binnen het project 'Podia voor verhaal' ko men vluchtelingen zelf hun ver haal vertellen voor een klas, een bedrijf of een andere instelling. De vluchteling wordt tijdens de gastles van ongeveer vijftig minu ten bijgestaan door een medewer ker van Vluchtelingenwerk. De spreker kan ingaan op zijn of haar vluchtverhaal, de geschiede nis van het land van herkomst, de cultuur of zijn situatie nu in Ne derland. Ter voorbereiding op de- gastles kan de belangstellende klas, onder neming of groep een dvd van Vluchtelingenwerk bekijken met beeldmateriaal over de situatie van vluchtelingen. Meinderd Kampen en Hanna de Keijser bij de nieuwe zelfgebouwde destilleerketel. foto Marijke Folkertsma Zeeuwse gemeentebodes met hun partners terug in de schoolbanken bij museum De Burghse Schoole. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27