Zeeland Protest tegen 50-limiet op Stolpweg SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Opwarming van de aarde ook te merken in de eigen achtertuin. Sneeuwval leidt tot slippartijen Verkeerskundig bureau in geweer tegen hogere maximumsnelheid. HHBn Collega's Marianne Thieme bepleit zorgvuldiger beleid damherten Theatershow van Ellen ten Damme mix cynisme en sarcasme Maandag 24 november 2008Tip? redzzee@pzc.nl door Aii Pankow RENESSE - Het Ecoscope in Renesse heeft; de landelijke primeur met zo geheten klimaathuisjes. Dat zijn. houten vogelnestjes met informa tie over planten en dieren die ver huizen naar andere locaties als reactie op klimaatsveranderingen. Wethouder Gilles Houtekamer tuigde zaterdag met medewerking van vier van zijn kleinkinderen, Marian, Maurice, Gerwin en Jona than, de klimaatboom in het Eco scope op met deze houten huisjes. De handeling gold als officiële start van de Klimaatweek die tot en met zaterdag 29 november wordt gehouden. Een fraaie fantasiespin maakte haar opwachting bij de onthulling van de klimaathuisjes, die met geld van de Nationale Postcodelo terij zijn gemaakt op initiatief van de Vereniging voor natuurgidsen, Stichting Kinderboerderijen Ne derland en de Natuur kalender. In de huisjes is informatie te vinden over dieren als de wespenspin, ko- ninginnepage, Noorse woelmuis, 'Mensen kunnen soms harder steken dan bijen. Dat kan gemeen pijn doen' ijsvogel en grutto. De populatie van die laatste vogel is de laatste ja ren flink afgenomen, volgens Jos Catsman van het Natuur- en Mi lieu Educatiecentrum. „Maar het aantal bijen neemt toe", stelde wet houder én fruitteler Houtekamer met voldoening vast. Hij hield zijn kleinkinderen voor daar niet bang voor te hoeven zijn. „Mensen kun nen soms harder steken dan bijen. Dat kan gemeen pijn doen", voeg de hij als levenswijsheid daaraan toe. Met een speurtocht door de tuin van Ecoscope konden de bezoe kers ervaren dat de gevolgen van de opwarming van de aarde inmid dels ook in de eigen achtertuin te zien zijn. Zo werd er gekeken naar besssen, blaadjes, nieuwe planten soorten, vogels en paddestoelen. De Klimaatweek in het Ecoscope wordt zaterdag afgesloten met de komst van de Groene Sint en om 18 uur een klimaatmaaltijd met producten die met zo min moge lijk CO2 uitstoot zijn bereid. De .prijs voor volwassenen is 10,—. Kinderen betalen €7,50. Belangstel lenden kunnen zich tot woensdag daarvoor aanmelden. meer informatie: www.duurzaam- heid.nl en www.ecoscope.nl Wethouder Houtekamer hangt met zijn kleinzoon Jonathan een klimaathuisje in de boom bij.het Ecoscope. De fantasiespin kijkt toe. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - De Zeeuwse politie kreeg zondagmiddag, tijdens de sneeuwval, twintig meldingen bin nen van ongevallen. In de meeste gevallen ging het om slippartijen die slechts tot materiële schade leidden. In Zaamslag raakte een automobi list bekneld toen zijn auto van de weg reed en half in een sloot be landde. De brandweer rukte uit om hulp te verlenen. Het slachtof fer is naar het ziekenhuis ver voerd. In Zeeuws-Vlaanderen de den zich in totaal zes eenzijdige ongevallen voor met materiële schade, in Sluiskil, Oostburg, Zuid- dorpe en Hulst. Op de A58 vonden vijf ongevallen plaats, ter hoogte van Arnemui- den, Kapelle en Goes. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Vanuit Nieuwer- kerk klinkt protest tegen het plan van de gemeente Schouwen-Dui- veland om - bij wijze van proef - de maximumsnelheid op het be bouwde kom-deel van de Stolp weg te verhogen van 30 naar 50 ki lometer per uur. „Gezien vanuit de verkeersveiligheid een bijzon der slechte maatregel", stelt Rob Vermeer van het in het Duiveland- se dorp gevestigde Verkeerskundig adviesbureau Vermeer in een brief aan de gemeente Schouwen-Duive- land. De gemeente verdedigt het omhoog brengen van de maxi mumsnelheid met het argument dat niemand zich ter plaatse aan de limiet van 30 kilometer per uur houdt, maar een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur wel respecteert. Dat er onverantwoord hard gereden zou worden bestrijdt de gemeente. De bestaande snel heidsremmers - versmallingen - zorgen in de visie van het college voor voldoende vertraging. Ver meer is het daar absoluut niet mee eens. Het ophogen van de maxi mumsnelheid is in zijn visie in dit geval een verkeerd signaal aan de weggebruiker. „Met het ophogen 1^ De gemeente Schouwen-Duive- land wil de maximumsnelheid op de Stolpweg verhogen van 30 naar 50 kilometer per uur. Daar wordt tegen geprotesteerd. van de maximumsnelheid wordt de weggebruiker die zich op dit moment wel aan de maximum snelheid houdt gemotiveerd om harder te rijden. Hogere rijsnelhe- den leiden per definitie tot meer verkeersonveiligheid" Ook komen de fietsers op de Stolpweg door de hogere snelheidslimiet volgens Ver meer verder in de verdrukking. Een maximumsnelheid van 50 ki lometer per uur past volgens de verkeerskundige niet bij de inrich ting van de. weg. Hij stelt voor het besluit tot verhoging van de maxi mumsnelheid te herroepen óf de weg anders in te richten. Er moe ten volgens Vermeer dan mini maal vrij liggende fietspaden ko men. De gemeente moet zich nog over de brief van het verkeerskun dig adviesbureau buigen. Tip? redactie@pzc.nl Kleinzoon Tim komt wekelijks naar opa en oma, die dan voor oppas spelen. Tim, 4 jaar jong, is graag buiten en vindt het leuk om zijn grootvader te helpen rond het huis. Het kwam dan ook goed uit dat opa bezig was met het verleggen van een straat je. Aangemoedigd door opa, droeg hij zijn steentje bij door met zijn kruiwagentje zand aan te voeren. Als je zo samenwerkt, verdwijnen leeftijdsverschillen als sneeuw voor de zon, want je gaat samen voor iets. Toen opa zei: „wat werken we toch lekker samen; dat gaat goed zo", ant woordde Tim„Dat vind ik ook opa. Zal ik dan maar Cees zeg gen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25