Zeeland Goed slapen is Nada Naga spint kalmerend klankweb om de luisteraar Plan GroenLinks voor Goese Polder komt te laat voor woningcorporatie Jongens opgepakt na afsteken vuurwerk Kamer in Middelburg dik onder de smurrie Directeur RWS acht verplaatsing van het tankstation te duur. Automobilist rijdt door na botsing Zeeuwse dansers winnen eerste prijs Vrouw gewond bij aanrijding in Goes Wellicht asbest vrij bij schuurbrand in Tholen Voorlichtingsdag bij De Vlijt bedden gaat verder dan matraskeuze. Zeeuwse groep viert jubileum in Rilland en presenteert nieuwe cd. 1 4 Maandag 24 november 2008 PZC B KRABBENDIJKE - De politie heeft donderdag in Krabbendijke drie jongeren aangehouden voor het af steken en bezit van vuurwerk. Twee jongens, eentje uit Vlissin- gen en de ander uit de gemeente Reimerswaal, lieten weten dat ze het vuurwerk hadden gekocht van een 15-jarige jongen uit de gemeen te Reimerswaal. De politie nam bij hem 160 strijkers en 148 japanse kanonslagen in beslag. De drie zijn naar het Halt-bureau gestuurd. MIDDELBURG - Vandalen hebben in Middelburg een woonkamer dik onder de smurrie achter gelaten. Toen de politie zondagochtend na een melding omstreeks 05.15 uur een kijkje nam in de woning aan het Begijnhof, vond die de kamer dik besmeurd met wijn en allerlei sauzen. Hoe groot de schade is, is niet bekend. door Frank Balkenende GOES - Het plan is sympathiek, maar komt te laat en vereist een te grote investering. Dat zegt direc teur Maarten Sas van woningcor poratie RWS over het idee van GroenLinks om de Goese Polder een echt hart te geven.. Die fractie oppert om van een stuk Troelstra- laan groengebied te maken. Op verzoek van de raad bekijkt wethouder Rinus Dieleman die va riant op het plan van het college. Dat kiest vooralsnog voor een der- tigkilometerzone in het deel van de Troelstralaan, zodat er een veili gere verbinding ontstaat tussen het toekomstige Erasmuspark (ver vanging van de Erasmusflat door vier woonblokken) en winkelcen- GOES - Een automobilist in een grote zwarte Volkswagen is zon dag doorgereden nadat hij om half twee 's middags een 17-jarige bromfietster had aangereden op de Bergweg in Goes. Het meisje viel en raakte lichtgewond. De automobilist, die vanuit de Kamperfoeliestraat kwam, wenkte het meisje door te rijden, maar reed haar vervolgens aan. De poli tie verzoekt de automobilist en ge tuigen zich te melden. KROMMENIE - Peter Vos (39) uit - Oost-Souburg en Lisanne van der Broek uit Vlissingen hebben zon dag een eerste prijs gewonnen bij het EK stijldansen in Krommenie, met latin (cha cha, rumba en jive) in de middle age klasse. Met ball room behaalde het duo van de Middelburgse dansschool Tonnie en Gerard Bras een zesde plaats. trum De Spinne/brede school. GroenLinks wil een stap verder gaan door die twee polen, die sa men een woonzorgzone moeten vormen, met elkaar te verbinden. Hoe: een stuk straat opofferen voor een groene verbinding, met wellicht alleen een bussluis. Dat heeft onder meer gevolgen voor de verkeerscirculatie in de wijk, de buslijn en de bevoorrading van het winkelcentrum. De achilleshiel van het Groen- Links-idee is de verplaatsing van de BP-tankstation vindt RWS-di- recteur Sas. Dat komt aan een doodlopende straat te liggen. GroenLinks stelt voor het te ver plaatsen naar een plek langs de NW RWS-directeur Maarten Sas vindt het idee van GroenLinks voor de Goese Polder leuk, maar het komt te laat en kost volgens hem te veel gefd. GOES - Een vrouw is zondagmor gen gewondgeraakt bij een aanrij ding op de Westwal in Goes. Ze fietste rond tien uur-op de Westwal toen ze volgens ooggetui gen plotseling de straat overstak. Een automobilist kon haar niet meer ontwijken. Het slachtoffer is vervolgens met een hoofdwond naar het Ooster- scheldeziekenhuis gebracht. Over haar situatie was gisteren verder niets bekend. THOLEN - In een schuur aan de Ko ningin Julianastraat in Tholen heeft zaterdagavond brand ge woed. De brandweer rukte uit om 19.45 uur en zag een schuur in brand staan waarbij veel rook vrij kwam. De brand was snel geblust. Volgens de brandweer is mogelijk asbest vrijgekomen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ringweg, erop wijzend dat het daar de enige pomp in het noor den van Goes is. „Ik denk dat verplaatsing een veel te grote investering vergt", reageert Sas. De corporatie bouwt het Eras muspark en is nauw betrokken bij de inrichting van de omgeving. Het tankstation is onderdeel van het garagecomplex, waarvan de RWS een stuk laat slopen voor de bouw van de eerste fase van het Erasmuspark. „We hebben net met de eigenaar van de pomp af spraken gemaakt over de renovatie van zijn pand. Hij heeft zijn plan nen klaar. Je kunt hem nu moei lijk vragen die weer om te gooien." Sas heeft ook twijfels bij het idee om verplaatsing van de pomp te bekostigen door er een vijfde woonblok in Erasmuspark bij te zetten. „Dan zul je de bewo ners horen. Die verwachten dat ze vrij uitzicht krijgen." door Frank Balkenende HEINKENSZAND - U kent dat wel. Hard werken, stress, verkeerde houding achter de computer. In bed woelen op zoek naar de juiste draai, want de schouders zijn te ge spannen. Schaapjes tellen, hele kuddes, maar het hoofd is te wak ker. Naar beneden voor een slaap mutsje en dan na een paar uur weer wakker worden, 's Morgens kom je gebroken je bed uit. Goed slapen is nog een hele kunst. Bij De Vlijt bedden en slapen, te vinden in het wonenbolwerk Bin nenuit in Heinkenszand, weten ze er alles van. Daarom hield de zaak afgelopen zaterdag een informatie dag over 'de kunst van het slapen'. Daarbij is de hulp ingeroepen van fysiotherapeut Victor Clarijs en (stoel)masseuse Marian de Koster. „Het gaat er namelijk niet alleen om of je een goede matras hebt, al moet je die wel elke tien jaar ver nieuwen. Mensen realiseren zich niet dat ze overdag de bas.is leggen voor een goede nachtrust. Bewe ging en de juiste houding hebben grote invloed op het slapen. Daar om geven we vandaag een stukje voorlichting aan klanten. Als ze bij voorbeeld een advies krijgen van de fysiotherapeut, vertalen wij dat weer in slaapcomfort. Natuurlijk willen we ook wat verkopen, daar ben ik eerlijk in", zegt Piero de Kok van De Vlijt Marian de Koster geeft vaak stoel massages in bedrijven en maakt de ze dag de schouders en rug van klanten weer los. „Veel slaapklach- ten kun je relateren aan een hoge werkdruk en lang achter de com puter zitten. Een verkeerde hou ding, met de schouders te veel voorover. Die stress en spanningen neem je mee naar bed. Daardoor slaap je niet optimaal en ben je de volgende dag niet uitgerust. Op de lange duur kunnen ontstekingen in het lichaam ontstaan en depres sies." Een stoelmassage doet wonderen, zegt ze. Het stimuleert de door bloeding en voert afvalstoffen, die zich ophopen in spieren en pezen, af „Je slaapt beter en het lichaam zoekt zijn eigen balans weer." Het Vlissingse paar Judith en Jos Dekkers testen een bed. „We ko men van een waterbed af, alleen kun je daarin je transpiratievocht niet kwijt. We zoeken ook meer steun van de matras." Van Judith is een fotoscan ge maakt, zodat de beddenspecialist alles weet over de schouderbreed te, de buik, het bekken, de krom ming van de ruggengraat en het ge wicht. Tegenwoordig zijn er name lijk boxsprings waarvan het onder- 'Stress en spanningen neem je mee naar bed. De dag erna ben je niet uitgerust' ste deel voor elke lichaamssectie op maat kan worden gevuld, voor de perfecte ondersteuning. „De be rekening voor één persoon leidt tot de beste combinatie van hoofd kussen, matras en boxspring. Ieder een is verschillend en heeft dus zijn eigen bedafstemming nodig", zegt Han Hoekstra van de Bel gische beddenleverancier Kreamat. Dankzij de scantechniek is voor Ju dith - een zijslaper - het perfecte bed samengesteld. En hoe ligt dat? „Goed en je kunt je bed altijd aan passen. Ik vind het wel wat." Weetjes Eén op de drie Nederlanders slaapt niet goed. Dat kan aan de matras liggen. Vervang die om de tien jaar. Vraag advies aan een specialist. Wie slaap tekort komt, zal snel ler zin krijgen in ongezond voedsel. Tijdens de slaap wordt immers een hormoon aangemaakt dat trek in eten on derdrukt. Structureel te weinig slaap zorgt ervoor dat het geheugen minder wordt. Beweging en een dieet hel pen om van slaapproblemen af te komen. Luisteraars liggen onder warme dekentjes en ondergaan de klanken tijdens een droomtijdconcert van Nada Naga. foto Dirk-Jan Gjeltema door Frank Balkenende RILLAND - Op de vloer van 't Kloos ter in Rilland is geen vierkante me ter meer vrij. Mensen liggen onder dekentjes op meegebrachte matjes. De ogen gesloten absorberen ze de geluiden en vibraties van klank schalen, gongen, didgeridoo's en sjamanentrommels. Zo maak je een reis door je innerlijk. Droom tijd, noemt Nada Naga het. De Zeeuwse, uit zes vaste spelers bestaande, groep bestaat inmid dels 12,5 jaar en viert dat met een gratis jubileumconcert in Rilland. Ook wordt daar de vierde cd Wa ves of consciousness gepresenteerd. Het is hun eerste cd die in een stu dio is opgenomen. Het is geen strak gecomponeerde muziek. „We kennen wel een glo bale, vaste opbouw van klanken, maar werken vanuit onze intuïtie. We weven eigenlijk onze klanken in de ruimte, zodat we horen wat er gaande is en de kosmos ons ver telt wat we doen. Als we spelen, zijn we één", legt Ditte de Muynck uit. Izzy, de 'klankmagiër' die bin nen de groep het beste muzikale gehoor bezit, heeft later wel instru menten toegevoegd. Een gong hier, een stukje sacrale zang daar. Ook heeft hij de stukken afgemixt. „Het zijn allemaal eerste takes. De energie van dat moment." Volgens De Muynck is Waves of consciousness niet louter bedoeld als muzikaal sfeerlandschap bij me ditaties. Je kunt de cd ook draaien als je afwast of van een goede hava- na geniet. Het droomtijdconcert - „we waren de tijd wel vooruit, want 12,5 jaar terug deed niemand dit" - waarop Nada Naga patent heeft, brengt de luisteraar in een ander bewustzijn. Luisteren is dan ook eigenlijk niet het goede woord, omdat de klan ken alle zintuigen raken. Wie wel eens een klankschaal op zijn buik heeft gehad, weet dat de vibraties door het lichaam dansen. De Muynck: „In feite ga je alle lagen van je bewustzijn door. Je wordt je bewust hoe je hart slaat, hoe je bloed stroomt, hoe je ademhaalt. Ie gaat op zoek naar de bron in je zelf je ontmoet als het ware jezelf De klanken helpen je om je beter voelen. Je komt zo echt tot rust." Nada Naga begon indertijd als klankhealinggroep. Dé nadruk is in de loop der jaren wel verscho ven naar het muzikale, al is het he lend effect van een droomtijdcon cert er natuurlijk altijd, zegt Ditte. De groep heeft door de jaren een vaste schare fans opgebouwd. „We spelen op festivals in binnen- en buitenland. Daar krijgen we altijd mooie reacties." Kijk in Rilland. Van heinde en ver komen ze, zelfs met de weersvoor spelling dat er sneeuw in aantocht is. Ze komen binnen met matjes en dekentjes, vlijen zich neer op de planken -vloer en laten zich - de ogen dicht - in het esoterische klankweb spinnen. „Een cadeau tje", vindt De Muynck. „Het vergt moed om je aan iemand anders over te geven, hel'emaal los te la ten. Je aan te laten raken door een van ons Voor allebei is dat zeer vreugdevol." De nieuwe cd van Nada Naga (15 euro) is te koop via de internetpagina: www.nadanaga.com filmpje op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18