Zeeland Gemeente Veere evalueert beleid uitbreiding van minicampings Ruimtereis is Nada Naga spint een kalmerend klankweb Cadeaus ruilen bij het MEC in Vlissingen Jongens opgepakt na afsteken vuurwerk Scooter gestolen uit straat in Middelburg Kamer in Middelburg dik onder de smurrie N57 op Schouwen niet drastisch op de schop Vlissingse wint twee keer Taijiquan-goud Zeeuwse dansers winnen eerste prijs Gemeente kijkt tevreden terug; VeKaBo is minder enthousiast. VN viert het Jaar van de Sterrenkunde dankzij Middelburgse telescoop. Zeeuwse muzikanten droomtijdconcerten maken cd in studio. Gemeentebodes terug in de schoolbanken 14 Maandag 24 november 2008 PZC W KRABBENDIJKE - De politie heeft donderdag in Krabbendijke drie jongeren aangehouden voor het af steken en bezit van vuurwerk. Twee jongens, eentje uit Vlissin- gen en de ander uit de gemeente Reimerswaal, lieten weten dat ze" het vuurwerk hadden gekocht van een 15-jarige jongen uit de gemeen te Reimerswaal. De politie nam bij hem 160 strijkers en 148 japanse kanonslagen in beslag. De drie zijn naar het Halt-bureau gestuurd. MIDDELBURG - Omstreeks midder nacht, van vrijdag op zaterdag, is in de Middelburgse Zandkreek- straat een rood/wit/zwarte scooter gestolen van het merk Yamaha. Het is een speciaal model: de bud- dyseat is wit, maar de kappen daar onder zijn zwart gekleurd, meldt de politie. Het kenteken van de scooter: FV-682-S. MIDDELBURG - Vandalen hebben in Middelburg een woonkamer dik onder de smurrie achter gelaten. Toen de politie zondagochtend na een melding omstreeks 05.15 uur een kijkje nam in de woning aan het Begijnhof, vond die de kamer dik besmeurd met wijn en allerlei sauzen. Hoe groot de schade is, kon niet meteen worden vastge steld. De politie zoekt naar de da ders en is bijzonder benieuwd naar hun motieven. ZIERIKZEE - De N57 op Schouwen wordt voorlopig niet drastisch ver beterd. Maar er wordt wel vaart ge zet achter de verbetering van het gedeelte Kraaijensteinweg bij Burgh-Haamstede. Daar worden twee rotondes, een parallelweg en een fietstunnel aangelegd. Rijkswa terstaat verwacht die klus volgend jaar te kunnen aanbesteden. VLISSINGEN - Op het festival van de Stichting Taijiquan Nederland heeft Anne van Hartevelt (29) uit Vlissingen zaterdag twee gouden medailles behaald. De Vlissingse versloeg de interna tionale concurrentie op de onder delen Jian Shu Zwaardvorm en Ta- iji Sabel 32 vorm. Ze was afgevaardigd door de Ta- iji-school Altijd Jong van Nel van Hartevelt uit Zoutelande. Het festi val vond plaats in Amsterdam. KROMMENIE - Peter Vos (39) uit Oost-Souburg en Lisanne van der Broek uit Vlissingen hebben zon dag een eerste prijs gewonnen bij het EK stijldansen in Krommenie, met latin (cha cha, rumba en jive) in de middle age klasse. Met ball room behaalde het duo van de Middelburgse dansschool Tonnie en Gerard Bras een zesde plaats. door Carla van de Merbel DOMBURG - De gemeente Veere is over het algemeen tevreden over de uitvoering van het beleid klein schalig kamperen. Belangrijkste on derdeel van dat beleid is uitbrei ding van een groot aantal mini campings in de gemeente van vijf tien naar 25 standplaatsen per cam ping. Brancheorganisatie VeKaBo is minder enthousiast over de uit voering. Beide opvattingen staan te lezen in de gemeentelijke evalua tie van het beleid kleinschalig kam peren. In totaal zijn vanaf 2007 bij de ge meente 63 aanvragen voor uitbrei ding van minicampings binnenge komen. Daarvan heeft meer dan de helft (36 campings) toestem ming gekregen uit te breiden. In middels hebben twintig minicam pings hun aantal standplaatsen ook al echt uitgebreid met elk tien. Zij hebben afgelopen zomer al •kunnen profiteren van de extra kampeerplaatsen. Van de 63 aanvragen zijn er twaalf direct afgewezen omdat ze niet aan de eisen voldeden (agrarisch bedrijf, minimaal 5 hectare agrari sche grond, agrarisch bouwblok en 1 hectare aansluitend aan het agrarisch bouwblok). De procedu res van de overige vijftien aanvra gers lopen nog, maar de meesten hiervan weten al dat ze groter mo gen worden. In Veere zijn 168 minicampings. In Van de 63 binnengekomen aan- vragen voor uitbreiding van mini campings zijn er tot nu toe 36 ge honoreerd. Een aantal procedu- res loopt nog. totaal mogen van de gemeente zo'n 45 campings met elk tien plaatsen uitbreiden. Volgens de ge meente is het totaal van 450 extra standplaatsen een goedgekozen en voldoende aantal. De VeKaBo heeft onder meer kri tiek op het feit dat door de lange proceduretijd een aantal camping houders niet afgelopen seizoen al uitgebreid kon zijn. De brancheor ganisatie zegt ook moeite te heb ben met de onder haar leden ont stane tweedeling: enerzijds de campings die wel mogen uitbrei den, anderzijds de campings die dat niet kunnen of mogen van de gemeente. De evaluatie kleinschalig kampe ren wordt morgen besproken in de vergadering van de raadscom missie maatschappelijke ontwikke ling. De vergadering in het ge meentehuis in Domburg begint om 18.00 uur. door Henk Postma MIDDELBURG - Och, straks draaien we toch allemaal een paar rondjes om de aarde. Als ruimtetoerist. „Nou, vergeet dat maar", zo wuift de eerste kosmonaut van Neder landse bodem, Lodewijk van den Berg uit Sluiskil, de lichtzinnige suggestie weg. Neem alleen het wegvallen van de zwaartekracht. „Je lichaam moet erg veel misbruik kunnen weer staan." En dan is er de vraag: hoe hou je de zenuwen in bedwang? „Voor de lancering zit je urenlang in de capsule. Je hoort de stem van een vrouw. Die werkt zich vlak, zonder het kleinste spoor van emotie, door driehonderd bladzijden controles heen. En dan denk je bij jezelf: waarom heb ik ooit gezegd dat ik dit wilde doen." Nooit heeft Van den Berg begre pen dat zo gemakkelijk over 'ruim- tetoerisme' wordt gesproken. „Een ruimtereis kan je pas riskeren wan neer je aan topkwaliteiten voldoet, zowel fysiek als mentaal." Zaterdag keek Nederlands eerste kosmonaut weer eens terug op de 103 rondjes die hij, nu alweer 23 jaar geleden, om de aarde draaide als bemanningslid van de Ameri kaanse Space Shuttle. Hij was gast spreker op een symposium van de Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen. Die sloot daarmee de her denking af van de uitvinding van de telescoop, vier eeuwen terug in Middelburg. Het herdenkingsjaar heeft de Zeeuwse hoofdstad wereldwijd op de kaart gezet als de bakermat van de moderne sterrenkunde, meent voorzitter Tjerk Westerterp van de sterrenwacht, terugkijkend op de grote interesse van de internationa le media. „De wetenschappelijke wereld is er nu van overtuigd dat PJ*| De eerste Nederlandse kosmo- naut, Lodewijk van den Berg uit Sluiskil, hield zaterdag een lezing op een symposium van de Volks sterrenwacht in Middelburg. de telescoop in Middelburg is uit gevonden, en dat Hans Lipperhey daarvoor de meeste credits ver dient." Al een jaar nadat die Middelburgse brillenslijper zijn kijker presenteer de, werd het instrument nage bouwd door de Italiaan Galileo Ga lilei. Toen die de kijker op de he mel richtte, werd al snel duidelijk dat de aarde niet de kroon op de schepping is, maar slechts een on derdeel van het heelal. Tegenwoordig brengen raketten steeds grotere en geavanceerde tele scopen de ruimte in. Ze kijken dui zenden lichtjaren terug het heelal in, fotograferen de geboorte van nieuwe sterrenstelsels, en bewij zen dat het universum meer zon- nenstelsels telt dan er op aarde zandkorrels zijn. De Verenigde Naties hebben 2009 uitgeroepen tot het Jaar van de Sterrenkunde. In dat kader is een tentoonstelling ontwikkeld, be staande uit drie ruimtecapsules met filmpjes over de ruimtevaart. Die doet in januari Middelburgs Kloveniersdoelen aan. Hoe het is om in zo'n capsule om de aarde te reizen? „Dat is niet uit te leggen. Dat weet je pas als je het zelf mee maakt", zegt oud-kosmonaut Van den Berg. „Je wil zo snel mogelijk terug. En tegelijk geniet je. Het is hetzelfde als de geboorte van een kind. Alleen moeders weten hoe je dat ervaart." Middelburg als bakermat De Sterrenwacht zette Middel burg dit jaar op de kaart als ba kermat van de telescoop. »- Filmploegen uit Amerika, Chili en Engeland maakten daar do cumentaires over. In vrijwel alle Europese kran ten verschenen artikelen. t- Middelburg houdt er een toe ristische wandelroute en een museumkamer aan over. Vele wetenschappers en ama teur-astrologen kwamen op de symposia af. »- 1500 schoolkinderen kregen sterrenkundeles. 100 kinde ren bouwden telescopen na. door Frank Balkenende RILLAND - Op de vloer van 't Kloos ter in Rilland is geen vierkante me ter meer vrij. Mensen van heinde en verre liggen onder dekentjes op zelf meegebrachte matjes. Ze laten zich - de ogen dicht - in het esote rische klankweb spinnen. Nada Na ga, zes vaste spelers uit De Bevelan- den en Walcheren, houdt een droomtijdconcert. De klankscha len, gongen, didgeridoo's en sjama- nentrommels trillen. Nada Naga bestaat inmiddels 12,5 jaar en vierde dat zaterdag met een gratis jubileumconcert. En met de presentatie van een cd: Waves of consciousness. Het is hun vierde al, maar de eerste met een perfect op genomen studiogeluid. Het is geen strak gecomponeerde muziek. „We kennen wel een globale, vaste opbouw van klanken, maar wer ken vanuit onze intuïtie. Als we spelen, zijn we één", legt Ditte de Muynck uit. Izzy, die binnen de groep als 'klankmagiër' fungeert, heeft ach teraf nog wat instrumenten aan het schijfje toegevoegd. Een gong hier, een stukje sacrale zang daar. „Maar voor de rest zijn het alle maal eerste takes. De energie van dat moment." Nada Naga begon in dertijd als klankhealinggroep. Maar de nadruk verschoof de laat ste jaren wat meer naar het puur muzikale. Volgens De Muynck kun je de cd ook draaien als je af wast of van een sigaar geniet. Q via www.nadanaga.com filmpje op www.pzc.nl VLISSINGEN - Wie ooit een onge wenst cadeau heeft gekregen kan dat komende zaterdag in Vlissin gen voor wat anders ruilen. Het MilieuEducatieCentrum (MEC) aan de Korenbloemlaan houdt dan een markt waarop bezoekers overbodige, nooit gebruikte spul len met elkaar kunnen ruilen. De ze cadeautjes-omruildag vindt plaats in het kader van de Interna tionale NietWinkeldag en sluit de Zeeuwse Klimaatweek af. Bezoekers kunnen dan ook in het MEC terecht voor tips over de aan schaf of het maken van cadeau's die geen grondstoffen en geen energie kosten, maar louter aan dacht vergen. luist dat laatste is schaars in 'onze gehaaste consump tiemaatschappij', aldus het MEC. De markt duurt van 10 -16 uur, en wordt daarna, tot 19 december, ie dere maandag en donderdag her haald. De toegang is gratis. ZIERIKZEE - Een gemeentebode hoort veel, ziet veel en zwijgt veel, weet voorzitter Jan Moerdijk van de Zeeuwse Bodekring. Maar kennelijk niet ge noeg. Hun jaarlijks uitje voerde de 21 bodes zaterdag naar Schouwen. In museum De Burghse Schoole lieten ze zich door een strenge 'juf, Janet Ti- mofei, op een pittig lesje schoonschrijven tracteren. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16