PZC Theo Bos gaat de uitdaging aan Op zoek naar inspiratie? Kohl voor twee jaar geschorst Toine Poppelaars ziet twee ronden in één jaar niet als belemmering 33 36/37 Baanrenner maakt na teleurstellend seizoen overstap naar de weg. 1 ikbestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel Robert Gesink wielrenner van het jaar Edzard van Ewijk rest van het seizoen uitgeschakeld na val Marcelien de Koning en Lobke Berkhout gaan hun eigen weg Dinsdag 25 november 2008 Tip? sport@pzc.nl door Edward Swier DEN BOSCH - Theo Bos gaat het op de weg proberen. „Ik had een nieu we uitdaging nodig." De 25-jarige baancoureur beleefde een dramatisch seizoen op de pis te. Met name de Spelen in Peking leverden, na een ook al mislukt WK, teleurstellingen op. Bij de op- leidingsploeg van de Rabobank wil Bos komend jaar ervaren of er voor hem een mooie toekomst in het wegwielrennen in het ver schiet ligt. „Ik hoop het. Ik heb ta lent om te fietsen." Al in Peking had Bos zijn switch nadrukkelijk overwogen. Hij sprak er uitgebreid over met inspan ningsfysioloog Louis Delahaye, die aan de Raboploeg verbonden is. Op diens advies onderging Bos on langs een aantal testen en intensi veerde hij zijn wegtrainingen. Het doel is om in februari in de Ronde van de Algarve te kunnen starten. Nico Verhoeven, ploegleider van het Continental Team van de Ra bobank, vindt dat overigens nog geen zekerheidje. „Er is progressie, maar hij zal nog stappen moeten maken." De 25-jarige Bos won op de baan vijf wereldtitels, zowel.op de sprint, keirin als kilometer. In december 2006 vestigde hij een wereldrecord op de 200 meter met vliegende start: 9,772 seconden. Op •de Spelen won hij tweemaal zil ver. In Peking kon hij echter geen potten breken. „Ik had nog veel plezier in het baanwielrennen, maar had een nieuwe uitdaging no dig. In 2004 heb ik ook al met dit idee gespeeld, maar toen was ik nog niet klaar met de baan. Nu be gon het begin 2008 al te spelen. Vier jaar wachten op de Spelen is lang, heel lang." Verhoeven noemt het nu echter een ideaal moment. „Als Theo nog carrière wil maken als wegwielrenner, moet hij niet langer wachten. Zeker als hij zijn opties richting de baan open wil houden, is 2009 voor hem de idea le gelegenheid." Het is niet uitge sloten dat Bos in Londen op de baan zal rijden. Tijdens het EK, een maand terug, gaf hij al aan dat een aanloop van drie jaar naar de Spelen ook voldoende is. Mocht. Bos komend seizoen op de weg er varen dat de route naar de top vrij wel onbereikbaar is, dan zal hij te rugkeren op de piste. „2012 zit nog in mijn achterhoofd, maar ik ga er vol voor op de weg. Het kan mis lukken, maar daar ga ik niet van uit." Bos hoopt snel de aansluiting te krijgen. En dan in 2010 de over stap te maken naar het echte werk, de profploeg van Rabo. DEN BOSCH - Robert Gesink is gisteravond in Den Bosch uitgeroepen tot wielrenner van het jaar. De 22-jarige renner van Rabobank kreeg de voor keur boven Lars Boom en Steven de Jongh. Ge sink ontving de bijbehorende Gerrit Schulte Tro fee. Lezers van Wieier Magazine en oud-wieler- profs, verenigd in de Club 48, zijn verantwoorde lijk voor de keuze. Bij de vrouwen ging de Keetie van Oosten-Hage Trofee voor het derde jaar op rij naar Marianne Vos. Tot talent van het jaar werd Coen Vermeltfoort gekozen. Gesink zette in 2008 een belangrijke stap in zijn loopbaan. Zo werd hij zevende in het eindklassement van de Ronde van Spanje en tiende in zowel de olympi sche wegrit als tijdrit. foto Rick Nederstigt/ANP WENEN - De Oostenrijkse wielren ner Bernhard Kohl heeft een schor sing voor twee jaar gekregen. De tuchtcommissie van het Oosten rijkse antidopingbureau (NADA) legde hem die straf gisteren op we gens dopegebruik. Kohl bekende onlangs het gebruik van de epova- riant CERA. In de Ronde van Frankrijk won Kohl de bergtrui en eindigde hij als derde in het algemeen klasse ment. De 26-jarige Oostenrijker heeft de mogelijkheid in beroep te gaan tegen de sanctie. Hij kan dat doen bij een arbitragepanel in Oos tenrijk of het internationaal sport- tribunaal CAS in Lausanne. Kohl was in Wenen aanwezig bij de hoorzitting van het NADA, waar hij een verklaring aflegde. Ko hl had gehoopt op een mildere straf door zijn volledige medewer king aan het onderzoek te verle nen. „Teleurstellend", reageerde de ren ner die dit jaar derde werd in de Ronde van Frankrijk. De hoorzitting duurde twee uur en veertig minuten. „Ik heb mijn zonden opgebiecht en ben eerlijk geweest", zei Kohl na afloop. „Ik had gehoopt dat dit gewaardeerd zou worden. Dat zou een goed te ken zijn geweest voor de sporters. Zo niet, dan belanden we weer in de cultuur van het zwijgen." door Frits Bakker MIDDELBURG - De Tour de France heeft de prioriteit van de provin cie, maar ook de Ronde van Italië is in 2010 van harte welkom. Voor gedeputeerde Toine Poppelaars is het geen belemmering als er in één jaar twee grote ronden langs komen. „We zouden het zelfs toe juichen, want ze kunnen best sa men." Dat geldt zeker als de Ronde van Frankrijk besluit om met een door komst door Zeeland pijlsnel naar het zuiden te rijden en de Ronde van Italië twee dagen zijn tenten in Zeeland opslaat. Als Middelburg startplaats is, is het zelfs denkbaar dat het peloton door de tunnel rijdt, omdat Gent de volgende etappeplaats is. „Voor de Giro hebben we belang stelling getoond bij Cees Priem toen we dachten dat we voor de Tour geen kans meer hadden", zegt Poppelaars, die zelf door pri- véomstandigheden op 13 decem ber niet mee kan reizen naar Vene tië. Het Tourcomité hoopt op 11 de cember in Rotterdam al wat meer over de Tour de France te horen. Poppelaars: „Daar gaan we naar toe om onze banden met de Tour organisatie aan te halen. Ik heb er veel vertrouwen in dat Zeeland op de route ligt en Rotterdam heeft- ook een warm pleidooi voor ons gehouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 133