Vogels v Je bin alleên hries hore m* mm mm m m A I - i'K jU Dinsdag 25 november 2008 PZC Beter één vogel in hand dan tien in de lucht Wie kent de uitdrukking niet? Minder be kend is de oorsprong ervan. Die is afkomsti; uit de vogelarij. In onze taal zijn nog vee meer uitdrukkingen aan het vangen van vo gels ontleend. Je kunt ernaar fluiten, bijvoor beeld. Ze hebben alle te maken met een eeu wen geleden ingezette ambachtelijke activi teiten. In het boek Beter één vogel in d hand... wordt een overzicht gegeven van d vogelvangst in verleden en heder De eendenkooi bij Anna Jacobapolder: voorbestemd tot werelderfgoed? foto Huibert Simons Vogels vangen van alle kanten belicht Het boek gaat naast ganzenflap- pen, vinkenbanen en eenden kooien ook in op het zoeken van kievitseieren, het vangen van leeuweriken, houtsnippen en kwartels. Er wordt ook ingegaan op de wetenschappelijke kant van de vangactiviteiten; zo is gan- zenflappen nuttig voor agra risch natuurbeheer, de vogel vangst reikt gegevens aan'die van belang zijn voor bestrijding van vogelgriep. In een apart hoofdstuk wordt de wetgeving en inpassing van de vogelvangst belicht. - Beter één vogel in de hand... Vo gelvangst in ambacht en weten schap. Redactie Lumeij, D. Jon kers en J. Karelse. KNNV Uitgeve rij, Zeist. Prijs 34,95 euro. door Rinus Antonisse Tegenwoordig mogen geen vogels meer gevangen worden voor con sumptie of de veren. Alleen op houtduif, fazant en wilde eend is jacht nog toegestaan. De ambachtelijke vogelvangst bestaat nog wel. Niet meer om de beesten op te eten, maar om ze aan (wetenschappelijk) onderzoek te on derwerpen. Het vangen - alleen met ver gunning - berust nog altijd op eeuwen oude technieken, die dikwijls van genera tie op generatie zijn doorgegeven. Mooie namén zijn ervoor bedacht. Zoals het ganzenflappen, dat op een twaalftal plekken in Nederland wordt beoefend. Kees Polderdijk uit Nieuw en Sint-Joos- land is er als enige in Zeeland mee bezig. Hoewel het ganzenflappen al vanaf de middeleeuwen plaats vindt, is het in de Dikke van Dale niet te vinden. Polder dijk omschrijft het als een vangmethode waarbij wilde ganzen worden gevangen met behulp van slagnetten en handtam me lokganzen. In het verleden waren het vooral vissers en landarbeiders die zich ermee bezig hielden. In de wintertijd vormden de ganzen een welkome aanvulling op het menu en om ze te ruilen tegen ander voedsel. Tegenwoordig worden de gan zen na onderzoek weer losgelaten. Het is een alleen in Nederland uitgeoefend am bacht - met een cultuurhistorische bete kenis - dat op de tocht staat, waarschuwt Polderdijk. Het ganzenflappen is volgens hem bij uit stek geschikt om onderzoek te doen naar overwinterende ganzen, zoals kol- en rietgans. De flappers werken nauw sa men met wetenschappelijke instituten. Om behoud veilig te stellen is een wette lijke verankering van het ambacht ge wenst, evenals een hogere vergoeding, betoogt Polderdijk. Een andere vangactiviteit is die van vin ken. Dat gebeurt op speciaal aangelegde vinkenbanen. Die bevinden zich van ouds in de duinrand. In de Westhoek van Schouwen ligt bij Westenschouwen de enige vinkenbaan van Zeeland. Een rechthoekig veldje van ongeveer 30 bij 5 meter (de druip-genaamd), waarop een slagnet ligt. Vanuit een schuilhutje kan de vinker zien of er vogels op het net zit. De kunst is om op het juiste moment het net dicht te trekken. De uitdrukking 'op het vinkentouw zitten' is eraan ont leend. Met inbegrip van die op Schou wen zijn er langs de Nederlandse kust nog zes vinkenbanen in gebruik (met na me tijdens de najaarstrek). De vogels gaan niet meer in de pan, maar worden gemeten, gewogen, geringd en weer los gelaten. De kooiker is speciaal gericht op het van gen van eenden. Hij gebruikt een een denkooi, waarvan er in Zeeland nog vier zijn. Die bij Anna Jacobapolder, van Het Zeeuwse Landschap, is de bekend ste. De kooi is een waterplas met een bos eromheen. Vanuit vier hoeken van de plas lopen vangpijpen, uitmondend in een vanghokje. Net als bij het ganzen flappen worden lokeenden gebruikt en een kooikerhondje om de eenden de vangpijp in de sturen. Het kooibedrijfis vooral een unieke Nederlandse activiteit. Die zou erkend moeten worden als we relderfgoed, vinden de boekschrijvers. <0 V. door Frans van der Heijden Naebie dertig jaer gelee zaete me iedere dag op mekaore's lippen. Die zes en twintig huus in d'r schoolbankjes en ik vö de klasse of achter m'n taefeltje. Eb een paer weken gelee zaete me mee eêl de klasse, op een paer nae, uutgebreid t'eten en trug te kieken op aol die jaeren, sinds me in 1980 afscheid van mekaore genomen aode. Vee vergeet een mens bie 't ouwer oren. Mè van deze klasse wist ik nog eêl goed, dat het nie m'n makkelijkste jaer geweest ao. Di zaete vee drukke huus in en ik moest nöha es op m'n poöt spele om ze een bitje in 't gareêl t'ouwen. Ik dienke d'r noe mee een hlimlach an trug, mè 't schient da'k toen gezeid ebbe, da'k vö eên keer 't nie zö erreg vond da'k afscheid moest neme van een zesde klasse. Uutgerekend die klasse ao me uutgenödigd, mee nog een meester, om bie uldere reünie het 'gezag' te vertegenwoordigen. Nie te degelijk gekleed ebbe'ik m'n aer nog es goed bie mekaore geveegd en bin'k nè 'de Griek' gehae, wi 't gezelschap d'n aeven deu zou brienge. Zou'k ze nog kenne? De meêste ao'k in jaeren nie mi gezie en ik was blie, da'k een lieste mee naemen gekregen ao. Noe nog naeme en gezicht bie mekaore zoeke.J Het is me nie tegengevalle. Op sommige moest ik even studere, mè 'k bin d'r bie aol uutgekomme. Ohen en aer spele bie dat herkennen een belangrieke rol, wan 't waere natuurlijk noe volwassen mensen. Ze wiere dit seizoen aol veertig jaer. Di waere a een paer kaele koppen en eêl lange voor-öden bie. 'Op essens groeit hin aer', wier d'r drek gezeid. En ik vond 't beter dat mè te hloven dan t'onderzoeken...! Toch bluuft het prachtig ze wi trug te zien! Dat meisje, dat a nöha es somber zat te kieken omda ze aoles drek zö moeilijk vond, stapte noe zelfverzekerd uut een fraaie 'slurpauto'. En die drukke joengers van toen waere noe mannen hore, die d'n êlen aeven 'dudelijk anwezig' waere. Oe langer of ik 't gezelschap bekeek, oe meer ik herkende van vroeger, of van uldere vader en moeder. De gulle lach van dat meisje kloenk nog percies 't zelfde. En dat kind, dat a nog wist dat er op d'r leste rapport gestaen ao: 'Ziet alle vogeltjes vliegen', was noe ook wi 'overal' en 'nerregens' mee d'r ohen. En toen a'k nog een verhaaltje hieng vertelle, net as vroeger 't leste alf ure van de vriedagmiddeg, aode dezelfde personen moeite om d'r mond t'ouwen as toen. 'k Ebbe 't haod over 'de tand van de tied' en ze beperkte d'r eihen nie tot alleên luustere! Wan z'oade 't oogste woord en 't geluud wier per ure arder, de verhalen sterker en de toengen losser. Mee dank an 'de Griek...' De meiden, toen a hin mietjes, liete d'r eihen ook nie onbetuugd. Ik moest bie sommige eêl goed kieke of die blonde vrouwe van noe dat doenkere meisje uut 1980 was. Gelukkig ao'k de lieste mee naemen goed bestudeerd! D'n aeven was eigenlijk te kort en ik bin te weinig over de meêste te weten gekomme, nieuwsgierigheid van een ouwe man...! Mè k'ebbe wè genöte, di tussen die giechelende meiden en nooit stil te kriehen joengers van naebie dertig jaer gelee. En vö mien waere ze opvallend mild: 'Meêster, je bin niks veranderd, je bin alleên hries hore'..! Jae, jae, net of ik nooit mi in ouwe fotoboeken kieke..! Me ebbe nog een klassefoto gemaekt. Dat wier een zootje ongeregeld! Tegen middernacht bin de oudjes nè ruus gehae, een eêl leuke ervaeringe rieker. Trugkieke in je leven kan de moeite waerd weze. Wie volgt..?!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 130