Palingvissers op barricade Premier voelt zich thuis bij Zeeuws diner Techniek moet helder worden voor jongeren Dijkversterking Overval op juwelier opgelost Verburg zoekt naar alternatieven onder grote druk van Kamer. Ongeveer 1100 jongeren komen zich oriënteren op technische beroepen. PZC Dinsdag 25 november 2008 27 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, LNV) gaat voor de der de keer op zoek naar alternatieven voor het deels verbieden van de palingvangst. Ze betrekt de paling vissers in het overleg. Ze zegde dit gisteren de Tweede Kamer toe onder grote druk van CDA, PvdA, Christenunie, SP, WD, SGP en PW. De minister wil de palingvangst in september en oktober stilleggen om de aal, een bedreigde diersoort, te be schermen in de periode dat de trek van schieraal het grootst is. „Onderschat niet hoe dramatisch het is gesteld met de stand van de aal", betoogde Verburg gisteren in de Tweede Kamer. „Als het be stand zich niet herstelt, is er over vijfjaar geen palingvisserij meer." De maatregelen die Verburg wil nemen staan in het aalbeheerplan. Ze had naar dat plan al een 'se cond opinion' laten uitvoeren en de vangstbeperking teruggebracht van vier naar twee maanden. Maar dit stuit nog op grote weerstand van vissers en de Tweede Kamer. Vissers demonstreerden gisteren voor" het debat op het plein voor de TWeede Kamer. Zij zijn tegen het verbod van de vangst in sep tember en oktober, ook al staat daar een compensatie van 400.000 euro tegenover. De palingvissers la ten niet zo vaak van zich horen, maar willen nu serieus meepraten. „De gevolgen van dit plan zijn de sastreus voor Zeeuwse palingvis sers", zegt voorzitter Jaap Geleijn- se van de federatie beroepsvissers. „Ze kunnen dan niet meer rondko men en zullen een tweede baan er bij moeten zoeken." De Tweede Kamer vond dat Ver burg onvoldoende met vissers over het plan had overlegd. De mi- Wl Voor de derde keer gaat minister Gerda Verburg op zoek naar al ternatieven om de palingstand te beschermen en de gevolgen voor vissers te beperken. nister zei dat zij 'zorgvuldig te werk is gegaan' bij het opstellen van het plan en dat alle betrokke nen inspraak hebben gehad. Zij er kende dat het plan ingrijpend is voor de vissers en wilde daarom toch een 'ultieme poging' doen om te komen tot alternatieven. Verburg moet het plan uiterlijk 1 januari naar de Europese Commis sie in Brussel sturen. Lukt het niet om voor kerst alternatieven te vin den, dan stuurt ze het huidige plan alsnog naar Brussel. De Euro pese Commissie heeft tot juli vol gend jaar de tijd het plan goed te keuren. Verburg wil bij de Com missie de mogelijkheid openlaten, dat zij voor 1 april nog met even tuele wijzigingen kan komen. COLIJNSPLAAT - Het projectbureau Zeeweringen versterkt volgend jaar de steenbekleding van de dij ken in de Oud-Noord-Beveland- polder en Colijnsplaat. Het bureau wil omwonenden in formeren over het werk. Dat ge beurt vanavond vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Brug in Colijnsplaat. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Eigenlijk hoefde pre mier Balkenende het gisteravond niet te zeggen. Want het stond met grote letters op zijn voor hoofd geschreven. Toch waagde hij het erop. „Ik voel me helemaal thuis." Helemaal niet vreemd. Ook al was het in perscentrum Nieuwspoort; in het gebouw van de Tweede Ka mer. De zaal stond vol met dinerta fels, met daaraan een kleine hon derd gasten, veelal Zeeuwen. Wie wilde lobbyen had aan een paar ogen en oren niet genoeg. Want er liepen nogal wat beken den rond. Om te beginnen de pre mier in hoogst eigen persoon. Maar wat te denken van minister Verburg, Kamervoorzitter Gerdy Verbeet of Tweede-Kamerleden als Lutz Jacobi, Janneke Snijder-Ha- zelhoff, Ger Koopmans of Ad Kop- pejan. Wie een Zeeuwse burge meester of gedeputeerde aan zijn jas wilde trekken kon zijn lol op. Ook waren er veel vertegenwoordi gers van natuur- en visserijorgan- siaties. Het Zeeuwse diner is voor de twee de keer georganiseerd. Dit keer om informeel het glas te heffen op het pas bereikte akkoord in de mossel visserij. Maar ook om het Zeeuwse w ite*É 'PS5T Minister Gerda Vèrburg, premier Jan Peter Balkenende, commissaris van de koning Karla Peijs en oud-minister foto Jos van Leeuwen Cees Veerman aan het Zeeuws diner. gezicht in Den Haag weer eens te laten zien. Balkenende had er schik in, ook al moest hij later op de avond weg naar een volgende bijeenkomst. De premier stond in zijn toe spraak toch nog eens even stil bij dat inmiddels beruchte akkoord. „Ik heb het nog niet aan veel men sen verteld, maar hier kan het wel. Ik heb me persoonlijk met dat ak koord bemoeid. Want ik had heel veel zorgen over al die gezinnen in Yerseke en in al die andere plaat sen. Mensen met gezinnen, ge kweld door onzekerheid. Ik heb daarover veel gesproken met Ger da (minister Verburg-red.) Heb haar uitgenodigd in het Torentje, samen met haar ambtenaren en ge holpen met het zoeken naar een oplossing." Balkenende zei dan ook heel blij te zijn met het bereikte akkoord tussen de mosselvissers, natuuror ganisaties en minister Verburg. „Ik zal zelf toezien op de uitwerking van het convenant", beloofde hij de gasten plechtig. Maar het draaide gisteravond na tuurlijk om het diner. Het Zeeuw se diner, bereid door Bart de Bree, chef-kok van Hostellerie Schudde- beurs. En dat viel in goede aarde. Zeeuwse platte oesters als vooraf je, gevolgd door een salade met huisgerookte zalm, Stellendamse garnaaltjes, mosseltjes, kokkels, ge rookte Oosterschelde paling, mes heften en gemarineerde zeebaars. Het hoofdgerecht is een Tarbotfi- let gebakken in een korstje van speltbrood met mosseltjes en een beurre Blancsaus van gerookte bo ter. De IJsmousse van Zeeuwse bo lus maakt het af Schou- wen-D(r)uivelandse wijnen Gris 2007 en Auxerrois 2007 laten de vis en de schaal- en schelpdieren goed zwemmen. VLISSINGEN - De politie heeft twee mannen aangehouden die worden verdacht van de gewapende over val op een juwelier in Vlissingen. De twee konden worden opgepakt nadat de politie tips had gekregen na een uitzending van het pro gramma Opsporing Verzocht. De juwelierszaak aan de Schelde- straat werd op 4 juli van dit jaar overvallen. Daarbij werd de eigena resse van de zaak onder bedreiging van een wapen gedwongen om sie raden af te geven. De politie ver denkt een 22-jarige Rotterdammer ervan de overval gepleegd te heb ben. Een 29-jarige Vlissinger is vo rige week aangehouden om hij ge holpen heeft bij de voorbereiding. Bij een van de verdachten is een deel van de gestolen sieraden aan getroffen. De politie denkt met de aanhouding van de twee mannen de zaak te hebben opgelost. door René Schrier GOES - Ongeveer 1100 tweedejaars vmbo-leerlingen trekken deze week naar Goes om kennis te ma ken met technische beroepen. Voor de vierde keer houdt de BTZ, Beroepenoriëntatie Techniek Zee land, daar dan de oriëntatiedagen voor leerlingen benoorden de Wes- terschelde. Ze kunnen kennismaken met vijf onderdelen van bouwkunde, met schilderen en proces- en laborato riumtechniek, motorvoertuigen techniek, elektrotechniek, installa tietechniek en metaal- en werk tuigbouwkunde. Medeorganisator Rob Stufkens geeft aan dat een goede en weloverwogen keuze na een goede oriëntatie kan voorko men dat leerlingen voortijdig hun opleiding afbreken. Hij wijst er op dat de nadruk op oriëntatie ligt: „De dagen zijn be doeld voor jongens en meisjes die nog geen beroepskeus hebben ge maakt. De oriëntatie moet dan wel wat dieper gaan. Dus geen band verwisselen bij motorvoertui gentechniek, maar een wintercon- trole van een auto uitvoeren. En je kunt wel een bepaald beeld van een beroep hebben, maar is dat beeld wel volledig en is het juist." De oriëntatiedagen zijn tot en met donderdag in Goes in het pand van de Bouwopleiding Zeeland aan de Industriestraat, het pand van het Vakcentrum Schilderen Zuidwest, bij de Ladderspecialist en in het pand van Klassenoten al lemaal aan de Scottweg. Ook EPZ doet zijn best om men sen voor techniek te interesseren. Donderdag 27 november kunnen belangstellenden een bezoekje brengen aan de EPZ vestiging bij BorsSele. Op een informele manier wil het bedrijf informatie geven over werken in de kolen- of kern centrale. Dat gebeurt met filmpjes en gesprekken met werknemers van EPZ. Omdat het bedrijf met een sterke vergrijzing kampt wordt op deze manier geprobeerd het werknemersbestand te verjon gen. Belangstellenden kunnen tus sen 17.00 uur en 22.00 uur terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 127