Zeeland Helft Dow-personeel gedupeerd Het verlangen is nog sterk Oegandese wezen naar Goes mm durea Inbraken bij Toversluis op tv Zwemer Co Robbert Lavën Suriname is 33 jaar onafhankelijk; heimwee vanuit een kikkerland. KNRM helpt visbootje in zware sneeuwbuien Auto's weggesleept na botsing op de A58 Jongen (17) gewond na aanrijding met auto Kinderen uit tehuis Van Teijlingen mogen Afrikajaar bijwonen. ADMINISTRATIEKANTOOR Brouwerijweg 27a, Domburg Telefoon 0118-581993/ Fax 0118 - 581983 Woensdag 26 november 2008 is ons kantoor GESLOTEN i.v.m. dankdag voor "gewas en arbeid" w TERNEUZEN - Dow Chemical zet fors het mes in de operationele kosten. Normaal zou een bezuini gingsoperatie van tientallen miljoe nen euro's, zoals in Terneuzen, lei den tot gemor onder de medewer kers, maar bij Dow valt dat mee. Op zich niet zo vreemd. Bijna de helft van de 2200 vaste Dow-mede- werkers is ook aandeelhouder van het chemieconcern. En het aan deel Dow doet het de laatste drie maanden echt niet goed. Het daal de zo'n veertig procent in waarde. „Voor veel medewerkers is het van belang dat we als concern er weer bovenop komen. Met name de ouderen hebben vaak een behoor lijk pakket aandelen. Hen is er al les aan gelegen dat we onze kosten beheersen", zegt Dow-woordvoer- der Matthijs van Meerveld. Dow verstrekt voorlopig geen grati ficaties meer aan personeel, neemt geen uitzendkrachten meer aan, al le reizen zijn opgeschort en voorts wordt overal op bezuinigd. PZC Dinsdag 25 november 2008 25 PODO - POINT EGfnfortdble shews SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG www.podolaven.nl GOES - Een grote stap was het, her innert Soebhaas Mahabir (50) uit Goes zich nog. „Het klimaat, de leefomstandigheden, alles was an ders. Daar stapte je in je auto en je ging naar iemand toe. Hier moet je bellen om een afspraak te ma ken", zegt hij, in zijn huiskamer in de Goese Polder, waar de typische lucht van Surinaams eten nog lichtjes hangt. Op twintigjarige leeftijd, het was 1978, kwam Soebhaas van Parama ribo naar Nederland. „De onzeker heid in Suriname begon toe te ne men. Ik had hier al een broer, die was student. Zodoende. Achteraf, het is best meegevallen. Er was wat spanning tussen de Creolen en Hindoestanen, maar de ver wachte onlusten en vechtpartijen zijn achterwege gebleven. De dag van de ondertekening heerste er een feeststemming." Het eerste jaar woonde Soebhaas in Rotterdam, daarna verhuisde hij naar Vlissingen, waar hij werk kreeg bij Pechiney, het huidige Zal- co. Later ging hij in Goes wonen. „Dat was dichter bij Rotterdam, waar ik nog heel vaak kwam. Ik kende veel families daar en hier in Zeeland moest ik echt wennen aan de stilte." Inmiddels komt Soe bhaas niet meer zo vaak in Rotter dam als vroeger. „Ik ben beter ge wend geraakt aan die stiltes." En daarbij, Goes telt volgens een tel ling uit 2006 circa 450 Surinaamse gezinnen, verspreid over de hele stad. „Ik ken ze bijna allemaal, ja." Hier, in Goes, leerde hij zijn echt genote Roena Sewnath (46) ken nen. „Ze zat op de bus te wachten en ik vond haar mooi. Zo kwam het dat ik haar aansprak en van het een is het ander gekomen." Dochter Sharona en zoon Vikash zijn inmiddels 15 en 24 jaar oud en •wonen allebei nog thuis. Terug gaan naar Suriname? Diep in zijn hart zou Soebhaas wel willen. „Als het aan mij lag, was ik morgen weg. Toch neem je die stap niet al te snel. Je hebt hier ook heel wat opgebouwd en ik ben nu op een leeftijd dat je daar niet meer kunt opbouwen wat je hier hebt. Mijn kinderen zijn in Nederland gebo ren, zij voelen zich hier thuis. Vo rig jaar waren we in Suriname op vakantie, dat was prima voor ze. Maar wonen, nee, dat zien ze niet zitten. Ik ben de enige die dat heimwee zo sterk heeft." NEELTJE JANS - De Reddingboot Koopmansdank is zondagmiddag op de Oosterschelde een visser met motorpech te hulp geschoten. Het bootje, de Sea Queen uit Deur- ne lag op dat moment bij de Zee- landbrug. Gezien het slechte weer is beslo ten om niet met de (open) Harder uit te varen, maar de Koopmans dank in te zetten. De motorproble men zijn vermoedelijk veroor zaakt door het weer. OOST-SOUBURG - Twee personen auto's moesten gisteren aan het eind van de middag worden weg gesleept na een kopstaartbotsing op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Een 38-jarige man uit Hulst die in de richting van Vlissingen reed moest plotseling remmen voor het verkeer vóór hem. Een 27-jarige Vlissinger die achter hem reed merkte dat te laat op en botste tegen de auto van de Hulstenaar. Niemand raakte ge wond, aldus de politie. GOES - Een 17-jarige bromfietser uit Yerseke kwam gisterochtend re latief goed weg toen hij op het Sta tionspark in Goes werd aangere den door een 37-jarige automobi list uit Goes. De jongen kwam met zijn benen onder de auto terecht en kon pas worden bevrijd toen de brand weer de wagen omhoog had ge tild. Desondanks kwam de Yersekenaar er vanaf met enkel een pijnlijke knie en schrammen. door Frank Balkenende GOES - Een aantal wezen uit Oe ganda woont volgend jaar het Afri kajaar in Goes bij. Het gaat om kin deren die verblijven in een opvang huis in Soroti. Het tehuis wordt ge rund door Els van Teijlingen uit Goes. De reis naar Goes is mede moge lijk door een bijdrage van de ge meente van duizend euro. Burge meester Dick van der Zaag en wet houder Sophie van 't Westeinde hebben deze week het weeshuis project van Amecet in Soroti be zocht en Van Teijlingen het geld overhandigd. Momenteel verblijft een Goese de legatie in Oeganda om met de ge meente Kamuli een uitwisselings project op te zetten dat twee jaar zal duren. Dat gebeurt onder de vlag van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die het project ook betaalt. De delegatie bestaat verder uit GroenLinks-raadslid Gert van der Slikke en de ambtena ren economische zaken Cock van den Wijngaard en Albert Boon man. De projectgroep bracht eerst een bezoek aan het opvangtehuis in Soroti. Volgens Van den Wijn gaard is het weeshuis een sobere, maar verder goede voorziening.'Er zijn twee huizen: eentje voor klei ne kinderen en eentje voor jange le Een delegatie van de gemeente Goes verblijft nu in Oeganda voor het opzetten van een uitwis selingsproject dat twee jaar zal duren. reren die niet meer naar hun fami lie terug kunnen. Naast de duizend euro, als bijdra ge in de kosten van de vliegreis naar Goes, doneerde de delegatie een flessenwarmer en een babytra peze. De delegatie bezocht daar naast nog drie scholen en een aids- onderzoek- en behandelcentrum. De afvaardiging uit Goes hoopt de ze week concrete afspraken te ma--, ken met de gemeente Kamuli over het uitwisselingsproject, dat voor 1 januari bij VNG International moet zijn ingediend. Het project moet rond een van de volgende vier thema's draaien: af val, sanitatie en hygiëne, aidsbe- strijding en duurzaamheid. Het moet ook vallen binnen de millen niumdoelen van de Verenigde Na ties. Goes heeft eerder verklaard millenniumgemeente te willen worden. SLUIS - De politie vertoont van avond in het televisieprogramma Opsporing Verzocht beelden van inbraken bij Toversluis in Sluis. Bij het recreatiecentrum is dit jaar meerdere keren ingebroken. De in brekers vernielden gokautomaten en namen veel geld mee. De camera legde de inbraken op 22 september en 7 oktober vast. De beelden laten drie daders zien, die met geweld gokautomaten ope nen. Zij proberen zich onherken baar te maken met mutsen en ca puchons, maar desondanks zijn hun gezichten goed te zien. De uitzending is op Nederland 1 van 21.50 tot 22.25 uur. Een herha ling is te zien op woensdag om 10.05 uur op Nederland 2. 'li® Soebhaas Mahadir in zijn huiskamer in de Goese Polder. „Ik moest in Zeeland echt wennen aan de stilte. foto Dirk-Jan Gjeltema Deze week Speklapje, rode bietjes en gekookte aardappels of Stoofpotje van lam met aardappelpuree Elke dinsdag-, woensdag- en donderdagavond Winterkost café restaurant Markt 21 4331 LJ Middelburg 01 18 613201

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125