ik onder mijn eigen mensen' Zeeland Oegandese wezen naar Goes HendsÊL Haalbaar plan voor starters Lezing, dans en lekkere muziek sanidröme Woningcorporatie biedt starters in Colijnsplaat korting op nieuwbouw. Kinderen uit tehuis Van Teijlingen mogen Afrikajaar bijwonen. I Uw Weydeland kaasspecialist Dé kaaswinkel in Goes! ewnath hebben hun wortels in Suriname. Het moederland blijft wel trekken. foto Dirk-Jan Gjeltema Het buitenland investeert er weer. Elk jaar vertrekken er tweedui zend Nederlanders naar Suriname. Nederland heeft Suriname heront dekt. Als ik een baan zou vinden waarmee ik me daar goed kan red den, is er een reële kans dat we te rugkeren. Want ja, de kwaliteit van leven is er hoog. Geen stress, prachtige natuur, veel ruimte, de zon en de openheid van de men sen. Maar misschien eerst eens een zomerhuisje", zegt Surish. Zijn partner Sila is resoluut. „Oh, ik zou meteen terug willen. Het is mijn land. Daar ben ik onder mijn eigen mensen." 'Mijn eigen men sen' zijn de Hindoestanen, de grootste bevolkingsgroep in Surina me. Hun voorouders kwamen uit India. De slavernij was afgeschaft en op de plantages waren contract arbeiders nodig. Hele Indiase fami lies verhuisden in de 19e eeuw van het ene naar het andere continent. Surish groeide op in Paramaribo. Zijn vader vond echter dat zijn kin deren een goede opleiding - 'het werd medische biologie' - waard waren. Het gezin verhuisde in 1971 naar Den Haag. Vier jaar voor de onafhankelijkheid. De familie van Sila - uit een dorp je vlakbij de hoofdstad - zocht, in 1975 haar toevlucht in Nederland. Bang voor chaos en onlusten door creolen, die echter uitbleven. Surish: „Alleen de decembermoor den in 1982 maakten duidelijk dat we een bananenrepubliek waren geworden. Ik vind het eigenlijk tijd worden voor een nationaal on derzoek. De schuldigen moeten worden berecht." Het vliegtuig naar Nederland zat vol met Hindoestaanse families. Si la: „Stonden we op Schiphol, met honderden mensen. Hadden geen huis, maar de overheid regelde iets. Eerst naar een bungalowpark in Soest, later naar Bos en Duin in Oostkapelle. We waren vastbeslo ten dat we bij elkaar zouden blij ven. Dus mochten we in twee Le- wedorpse straten naast elkaar wo nen. Nooit zijn we er gediscrimi neerd, misschien omdat we goed Nederlands spraken." Later verhuisden ze naar Goes, waar nu 450 gezinnen van Suri naamse afkomst wonen, het me rendeel uit de Hindoestaanse be volkingsgroep. Ze klitten graag sa men. Sila: „Dat is ook niet vreemd. We kenden die mensen al in Suri name en nu wonen we in de Goe- se Polder bij elkaar om de hoek. We hebben het goed hier, een mooi huis, prima baan, een kind. Alleen ja, Suriname blijft trekken. Daarom staan we stil bij de onaf hankelijkheidsdag. Vieren is een ander verhaal." GOES - Stichting Surantar (Surina- mers, Antillianen en Arubanen) viert zaterdag de onafhankelijk heid van Suriname in 1975. Dat ge beurt met een avondvullend pro gramma in wijkgebouw De Spin- ne in de Goese Polder. Bezoekers wacht een lezing over 'immigratie en identiteit' van San- dew Hira, het pseudoniem van Dew Baboeram (1955). De eco noom en historicus heeft negen tien boeken op zijn naam staan en werkt momenteel aan de Global Atlas of the Indian Diaspora, een onderzoekswebdatabase die gege vens verzamelt over alle Hindoe staanse gemeenschappen in de we reld. Hij schreef ook talloze rapporten en artikelen over de geschiedenis, sociale en politieke ontwikkeling van Suriname en de situatie van migranten in Nederland. Hij snijdt vooral de ervaringen van Hindoe stanen in Nederland aan. Bezoekers kunnen verder een ex positie over exotische groenten en fruit bekijken en genieten van de flexibiliteit van een echte Bol- lywood-danseres. Bollywood is de Indiase variant van filmstad Hol lywood. Later op de avond wordt het swin gen met Face to Face, die onder meer salsa en merengue speelt. De zaal is om 19.30 uur open. Toe gangskaarten (voorverkoop 8,50 euro) zijn te bestellen op mahabir@zeelandnet.nl of voor een tientje aan de zaal te koop. Korte historie Suriname Nederland ruilt met Groot-Brit- tannië in 1674 Nieuw Amster dam (later New York) voor Suri name. Onder internationale druk wordt in 1863 de slavernij op geheven. Contractarbeiders voor de plantages worden nu vooral uit India gehaald. Op 25 november 1975 wordt Suriname onafhankelijk. Van 1980 tot 1989 is Suriname een dictatuur onder legerleider Bouterse. Hij laat in de nacht van 8 op 9 december 1982 vijf tien vooraanstaande opposan ten vermoorden. Na 1989 keert de democratie terug, al blijft de relatie met Nederland stroef. In 2006 kampt het land met zware overstromingen. B PZC Dinsdag 25 november 2008 l 23 door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Voor starters op de woningmarkt is nieuwbouw vaak niet haalbaar, ook al is het stempel tje 'starterswoning' op een huis ge plakt. Koopprijzen van 150.000 eu ro of meer zijn voor veel begin ners op de woningmarkt te hoog. In Colijnsplaat komt een nieuw bouwproject dat wel bereikbaar is voor starters, op de locatie van de in 2005 gesloten christelijke basis school Open Hof aan de Mei doornstraat. Zorgvoorwonen, een woningcorporatie uit het Brabant se Sprundel, gaat op die plek tien starterswoningen en vier senioren woningen bouwen. Zorgvoorwonen ontwikkelde een formule waardoor starters gemak kelijker aan de bak kunnen ko men. Deze is eerder toegepast bij een nieuwbouwproject aan de Christinastraat in Kats. Starters kunnen via Zorgvoorwonen ge bruik maken van een kortingsrege ling. De woningcorporatie biedt een korting tot vijfendertig pro cent van de koopsom. Een voor waarde is wel dat de koper bij ver trek het huis terugverkoopt aan Zorgvoorwonen, waarna de wo ning weer aan een starter wordt aangeboden. De huizen blijven zo voor starters beschikbaar. De prijs van de woningen komt op 130.000 a 140.000 euro met korting. De gemeente Noord-Beveland en Zorgvoorwonen tekenen vandaag een overeenkomst voor het plan. Onderdeel van het akkoord is ook dat de Brabantse woningcorpora tie de uitbreiding van openbare ba sisschool Het Stelleplankier coördi neert. Het Stelleplankier breidt uit om plek te bieden aan peuterspeel zaal 't Kwetternest dat voorlopig is gevestigd in dorphuis De Brug. Be gin volgend jaar start de uitbrei ding van de school. Wie interesse heeft in het project Open Hof kan 8 december vanaf 19.00 uur terecht op een informa tieavond in De Brug. Ruim assortiment Hollandse en buitenlandse kaasspecialiteiten, salades, wijnen, versgebrande noten en zuidvruchten. Voor kerstpakketten, kijk op: www.weydeland-goes.nl G. Kooijman Kreukel markt 5 4461 HW Goes Tel./fax (0113)220500 Email info@weydeland-goes.nl door Frank Balkenende GOES - Een aantal wezen uit Oe ganda woont volgend jaar het Afri kajaar in Goes bij. Het gaat om kin deren die verblijven in een opvang huis in Soroti, dat wordt gerund door de Goese Els van Teijlingen. De reis naar Goes is mede moge lijk door een bijdrage van de ge meente van duizend euro. Burge meester Dick van der Zaag en wet houder Sophie van 't Westeinde hebben deze week het weeshuis project van Amecet in Soroti be zocht en Van Teijlingen het geld overhandigd. Momenteel verblijft een Goese de legatie in Oeganda om met de ge meente Kamuli een uitwisselings project voor twee jaar op te zetten. Dat gebeurt onder de vlag van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die het project ook be taalt. De delegatie bestaat verder uit GroenLinks-raadslid Gert van der Slikke en de ambtenaren eco nomische zaken Cock van den Wijngaard en Albert Boonman. De projectgroep bracht eerst een bezoek aan het opvangtehuis in Soroti. Volgens Van den Wijn gaard is het weeshuis een sobere, maar verder goede voorziening. Er zijn twee huizen: eentje voor klei ne kinderen en eentje voor jonge- reren die niet meer naar hun fami lie terug kunnen. Naast de duizend euro, als bijdra ge in de kosten van de vliegreis naar Goes, doneerde de delegatie een flessenwarmer en een babytra peze. De delegatie bezocht daar naast nog drie scholen en een aids- onderzoek- en behandelcentrum. De afvaardiging uit Goes hoopt de ze week concrete afspraken te ma ken met de gemeente Kamuli over het uitwisselingsproject, dat voor 1 januari bij VNG International moet zijn ingediend. Het project moet rond een van vier thema's draaien: afval, sanitatie/hygiëne, aidsbestrijding en duurzaamheid. Het moet ook vallen binnen de millenniumdoelen van de Verenig de Naties. Goes heeft eerder ver klaard millenniumgemeente te wil len worden. 's-HEER ARENDSKERKE - De dorps- vereniging in 's-Heer Arendskerke heeft een enquête onder de bewo ners gehouden. De resultaten wor den vanavond bekendgemaakt in het Arendhuis. De Goese wethou ders Rinus Dieleman en Joost Adri- aanse zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. Ook de politie en woningcorporatie RWS zijn verte genwoordigd. Aanvang 20.00 uur. arpas de betere badkamer •Vraag naar www.arpas.sanidrome.nl de voorwaarden Mortiereboulevard 7, Middelburg, (0118) 55 10 80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117