'Als het aan mij lag, was ik morgen weg' Extra geld glijbaan 'Daar ben Van glashandel tot glasspecialist Gratis bloedsuikertest bij apotheek De Pijlers Jongen (17) gewond na aanrijding met auto Nieuwe voorziening Stelleplas moet voor de zomer gereed zijn. Suriname met al zijn voors en tegens blijft toch trekken. In nieuw jasje gestoken Moerstee blijft juist investeren in deze tijd. 22 Dinsdag 25 november 2008 PZC 8 Het is vandaag 33 jaar geleden dat Suriname, na bijna vier eeuwen een kolonie van Nederland te zijn geweest, onafhankelijk werd. Veel Surinamers emigreerden naar Nederland. Stichting Surantar viert de onafhankelijkheid zaterdagavond met een feestje in de Goese Polder. door Lilian Dominicus GOES - Bij de Mediq-apotheek in gezondheidscentrum De Pijlers in Goes is het vandaag mogelijk een gratis bloedsuikertest te laten uit voeren. Veel mensen - volgens Me diq-apotheek 200.000 in heel Ne derland - weten niet dat zij diabe tes hebben. Vorig jaar is eenzelfde actie gehouden door Mediq. Toen bleek zes procent van de bezoe kers een te hoog bloedsuikergehal te te hebben. GOES - Een 17-jarige bromfietser uit Yerseke kwam gisterochtend re latief goed weg toen hij op het Sta tionspark in Goes werd aangere den door een 37-jarige automobi list uit Goes. De jongen kwam met zijn benen onder de auto terecht en kon pas worden bevrijd toen de brandweer de wagen omhoog had getild. Desondanks kwam de Yersekenaar er vanaf met enkel een pijnlijke knie en schrammen. HEINKENSZAND - Zwembad Stelle plas bij Heinkens'zand krijgt nog voor het zwemseizoen 2009 een nieuwe glijbaan, als het aan het col lege van B en W van Borsele ligt. Met de investering is 120.000 euro gemoeid. Sportfondsen Borsele wist de glij baan de laatste jaren met kunst en vliegwerk door de keuring te krijgen, maar dat kan niet eeuwig duren. De glijbaan is twintig jaar oud. De steunpalen zijn zwaar ver roest. Het glijvak is oneffen, glijdt niet meer lekker en is niet meer stijl genoeg. Tussen de traptreden zit te veel ruimte, wat gevaarlijk is. Er is zo veel mis dat dè glijbaan aan vervanging toe is, volgens het Borsels college. Sportfondsen heeft een onderhoudspot, maar daarin is al lang te weinig geld ge stort door de gemeente. De Borsel- se gemeenteraad beslist 4 decem ber over de investering. Een grote stap was het, her innert Soebhaas Mahabir (50) uit Goes zich nog. „Het klimaat, de leefom standigheden, alles was anders. Daar stapte je in je auto en je ging naar iemand toe. Hier moet je bel len om een afspraak te maken", zegt hij, in zijn huiskamer in de Goese Polder, waar de typische lucht van Surinaams eten nog lichtjes hangt. Op twintigjarige leeftijd, het was 1978, kwam Soebhaas van Parama ribo naar Nederland. „De onzeker heid in Suriname begon toe te ne men. Ik had hier al een broer, die was student. Zodoende. Achteraf is het best meegevallen. Er was wat spanning tussen de Creolen en Hindoestanen, maar de ver wachte onlusten en vechtpartijen zijn achterwege gebleven. Op de dag van de ondertekening heerste er een feeststemming." Het eerste jaar woonde Soebhaas in Rotterdam, daarna verhuisde hij naar Vlissingen, waar hij werk kreeg bij Pechiney, het huidige Zal- co. Later ging hij in Goes wonen. „Dat was dichter bij Rotterdam, waar ik nog heel vaak kwam. Ik kende veel families daar en hier in Zeeland moest ik echt wennen aan de stilte." Inmiddels komt Soebhaas niet meer zo vaak in Rotterdam als vroeger. „Ik ben beter gewend ge raakt aan die stiltes." En daarbij, Goes telt volgens een telling uit 2006 circa 450 Surinaamse gezin nen, verspreid over de hele stad. „Ik ken ze bijna allemaal, ja." Hier, in Goes, leerde hij zijn echt genote Roena Sewnath (46) ken nen. „Ze zat op de bus te wachten en ik vond haar mooi. Zo kwam het dat ik haar aansprak en van het een is het ander gekomen." Dochter Sharona en zoon Vikash zijn inmiddels 15 en 24 jaar oud en wonen allebei nog thuis. Teruggaan naar Suriname? Diep in zijn hart zou Soebhaas wel willen. „Als het aan mij lag, was ik mor gen weg. Toch neem je die stap niet al te snel. Je hebt hier ook heel wat opgebouwd en ik ben nu op een leeftijd dat je daar niet meer kunt opbouwen wat je hier hebt. Mijn kinderen zijn in Neder land geboren, zij voelen zich hier thuis. Vorig jaar waren we in Suri name op vakantie, dat was prima voor ze. Maar wonen, nee, dat zien ze niet zitten. Ik ben de enige die die heimwee zo sterk heeft. Mijn vrouw was nog maar tien toen ze emigreerde. Ik was twin tig. Dat is moeilijk, want je leeft in twee werelden." Het Goese paar Surish Raghoebier en Sila door Frank Balkenende GOES - Geruisloos zijn ze geïnte greerd in de Nederlandse samenle ving, al koesteren ze hun Hindoe- staanse cultuur. Toch blijft Surina me trekken. „We zijn er op vakan tie geweest, hebben er nog veel fa milie. De geuren, het klimaat, de natuur. Het is alsof je weer thuis komt." Foto's aan de muur. Een zonover goten terrasje aan het water herin nert aan de paradijselijke vakantie in Suriname. Hun zoon Sanjay maakte er kennis met zijn roots. „Hij voelde zich er meteen thuis." Het Goese paar Sila Siewnath (werkzaam op een basisschool) en Surish Raghoebier (beleidsmede werker bij de GGD) zou best terug willen. „Kijk, de politieke en eco nomische situatie in Suriname is onder president Venetiaan stabiel. Soebhaas Mahadir in zijn huiskamer in de Goese Polder. „Ik moest in Zeeland echt wennen aan de stilte. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf BIEZELINGE - Crisis of geen crisis, glashandel Moerstee in Biezelinge blijft investeren. De firma die vrij dag officieel de nieuwe huisvesting op bedrijventerrein Smokkelhoek opent, kocht onlangs een hardings oven. „Juist in deze tijd moet je er voor zorgen dat een bedrijf zich ontwikkelt", stelt directeur Marcel van der Moere. „Met een hardings oven hebben we het hele produc tieproces van hardglas, zoals voor douchecabines en deuren, in huis. We hoeven dan niet meer naar Holland om glas te harden en kun nen sneller leveren." Moerstee heeft al langer een vesti ging op Smokkelhoek. Sinds 2006 is de slijperij er gevestigd. Uitbrei den op de locatie waar het bedrijf precies dertig jaar geleden begon, aan de Nieuwe Kerkstraat in hartje Biezelinge, kon niet meer. Afgelo pen jaar is de hele onderneming - met de showroom, het kantoor en andere productieactiviteiten - naar Smokkelhoek verhuisd. „We heb ben de verhuizing bewust in twee fases gedaan", verklaart Van der Moere, „omdat een geleidelijke groei altijd beter is." Het vertrek uit het dorp Biezelinge Moerstee Biezelinge is verhuisd van de dorpskern naar bedrijven terrein Smokkelhoek. Vrijdag is de officiële opening, zaterdag is iedereen welkom. lag voor de hand. Moerstee, begon nen als een 'eenvoudige' glashan del, was uit zijn jasje gegroeid, met name dankzij een al vroeg ontwik keld specialisme, het slijpen of be werken van glas. Om het bedrijf te onderscheiden van andere glashan dels is dat een goede keuze geble ken, vindt Van der Moere. „We hebben klanten in heel Neder land. Zeventig procent van het ge slepen glas gaat buiten Zeeland. Dat geeft veel transport. Dat paste niet meer in het dorp." Moerstee beschikt over de modern ste, computergestuurde snij- en be werkingsmachines voor glas. Van glashandel heeft Moerstee zich tot glasspecialist ontwikkeld, zonder de oorsprong te verloochenen, al dus Van der Moere. „De aannemer met duimstok in de broek is hier Arnoud de Graaf, Martijn de Jong en Marcel Moerstee (vlnr) bij één van de nieuwste machines van Moerstee, een glasfrees. foto Dirk-Jan Gjeltma even welkom als altijd." Burge- geopend. Moerstee heeft 23 werk meester Siebe Kramer opent vrij- nemers. Wat er met de oude vesti- dag rond 15.00 uur de nieuwbouw, gingsplaats in Biezelinge gebeurt, Het bedrijf, inclusief de productie- is nog niet bekend. Waarschijnlijk afdeling, is zaterdag voor publiek komen er drie woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116