'Hard geknokt voor cliënt' Als 't aan mij lag was ik morgen weg Oegandese wezen wonen in Goes Afrikajaar bij durea Veere bezorgd over spoedhulp Robbert Lavën Rijontzegging van drie jaar na ongeluk Twee aanhoudingen overval videotheek Ferrier spreekt over mondiale samenleving Actiecomité opgelucht en blij dat Zorgstroom thuishulp voortzet. Suriname is 33 jaar onafhankelijk; heimwee vanuit een kikkerland. S PZC Dinsdag 25 november 2008 125 SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG www.podolaven.nl PODO - POINT Zorg voor Voet Schoen MIDDELBURG - Een inwoner (24) van Gapinge is veroordeeld tot een rijontzegging van drie jaar en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf Op 1 juli van dit jaar reed de man met de auto van zijn vriend veel te hard over de smalle Weelweg tus sen Middelburg en Gapinge. Vlak voor een flauwe bocht zag hij plot seling twee fietsers. Daar schrok hij zo hevig van dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom botste. Zowel de be stuurder als zijn vriend raakte daar bij zwaar gewond. MIDDELBURG - In verband met de overval op videotheek Moviemax in het Middelburgse winkelcen trum Dauwendaele zijn twee man nen aangehouden. Hoofdverdach te is een 30-jarige Middelburger. Hij zou de overval op 20 oktober hebben gepleegd. Daarbij dwong hij een persooneelslid met een wa pen om geld af te geven. De man werd ruim een week geleden al op gepakt voor bedreiging. Uit verder onderzoek bleek dat hij ook de overval op zijn geweten had. De politie hield vrijdag ook een 22-ja- rige Middelburger aan. Zijn aan deel in de zaak wordt onderzocht. ZIERIKZEE - CDA-Tweede Kamerlid Kathleen Ferrier houdt donderdag avond een lezing in de Thomas- kerk in Zierikzee onder de titel Een teken aan de wand. Zij gaat in op de grote veranderingen in de mondiale samenleving en de kan sen die daar uit voortkomen. De lezing wordt omlijst met mu ziek. Een koor zal onder leiding van dirigent Mar van der Veer voor de eerste maal het lied Ogen die uitzien ten gehore brengen. Van der Veer en predikant Michiel de Zeeuw schreven dit lied spe ciaal voor Ferrier. De lezing begint om 19.45 uur. MIDDELBURG - Tranen biggelen over de wangen van Gerda Groes- ser en Marion Niewold als het ho ge woord er bij directeur Léon Phernambucq uit is: Zorgstroom gaat door met huishoudelijke hulp. De dames zijn trots op hun actiecomité. „We hebben zó hard geknokt, niet alleen voor onszelf, vooral ook voor de cliënten." Weken van zorg en onrust bij zo wel personeel als klanten van Zorg stroom zijn ten einde. Ondanks een dreigend tekort van zeker een miljoen euro over twee jaar heeft Zorgstroom gisteren toch een bod uitgebracht op de huishoudelijke hulp. En dus mogen ze die hulp ook leveren, bevestigt voorzitter Albert de Vries van het College Zorg en Welzijn. „Als één van de betere thuiszorginstellingen krijgt Zorgstroom dat werk gewoon." Mensen die nu zorg aan huis krij gen van een alfahulp of een huis houdelijke hulp van Zorgstroom, kunnen die ook in 2009 en 2010 te gemoet zien. Het actiecomité is 'blij en opgelucht'. „Klanten hou den hun contact en medewerkers hun baan", concludeert Niewold. De thuishulpen zijn overigens niet helemaal uit de zorgen. Als Zorg stroom was afgehaakt, hadden 1100 mensen moeten vrezen voor hun baan, had Phernambucq aan gekondigd. Nu Zorgstroom door is Stoppen met thuiszorg was voor Zorgstroom maatschappelijk on verantwoord. Het bedrijf wil toch ook praten over tarieven en indi caties voor huishoudelijke hulp. gaat, is nog steeds een forse reorga nisatie nodig om kosten te bespa ren. Hoeveel mensen dat treft, kan Phernambucq nog niet zeggen; mogelijk zijn dat er driehonderd. „Dat hangt af van twee dingen. We willen alsnog met de gemeen ten praten over aanpassing van de tarieven. En we willen iets doen aan de indicaties voor huishoude lijke hulp. Te veel mensen krijgen eenvoudige en dus goedkope hulp, terwijl ze zwaardere en duurdere hulp nodig hebben." Op andere ta rieven hoeft Zorgstroom echt niet te rekenen, waarschuwt De Vries. GOES - Een grote stap was het, her innert Soebhaas Mahabir (50) uit Goes zich nog. „Het klimaat, de leefomstandigheden, alles was an ders. Daar stapte je in je auto en je ging naar iemand toe. Hier moet je bellen om een afspraak te ma ken", zegt hij, in zijn huiskamer in de Goese Polder, waar de typische lucht van Surinaams eten nog lichtjes hangt. Op twintigjarige leeftijd, het was 1978, kwam Soebhaas van Parama ribo naar Nederland. „De onzeker heid in Suriname begon toe te ne men. Ik had hier al een broer, die was student. Zodoende. Achteraf is het best meegevallen. Er was wat spanning tussen de Creolen en Hindoestanen, maar de ver wachte onlusten en vechtpartijen zijn achterwege gebleven. Op de dag van de ondertekening heerste er een feeststemming." Het eerste jaar woonde Soebhaas in Rotterdam, daarna verhuisde hij naar Vlissingen, waar hij werk kreeg bij Pechiney, het huidige Zal- co. Later ging hij in Goes wonen. „Dat was dichter bij Rotterdam, waar ik nog heel vaak kwam. ik kende veel families daar en hier in Zeeland moest ik echt wennen aan de stilte." Inmiddels komt Soebhaas niet meer zo vaak in Rotterdam als vroeger. „Ik ben beter gewend ge raakt aan die stiltes." En daarbij, Goes telt volgens een telling uit 2006 circa 450 Surinaamse gezin nen, verspreid over de hele stad. „Ik ken ze bijna allemaal, ja." Hier, in Goes, leerde hij zijn echt genote Roena Sewnath (46) ken nen. „Ze zat op de bus te wachten Soebhaas Mahadir in zijn huiskamer in de Goese Polder. „Ik moest in Zeeland echt wennen aan de stilte." foto Dirk-Jan Gjeltema en ik vond haar mooi. Zo kwam het dat ik haar aansprak en van het een is het ander gekomen." Dochter Sharona en zoon Vikash zijn inmiddels 15 en 24 jaar oud en wonen allebei nog thuis. Teruggaan naar Suriname? Diep in zijn hart zou Soebhaas wel willen. „Als het aan mij lag, was ik mor gen weg. Toch neem je die stap niet al te snel. Je hebt hier ook heel wat opgebouwd en ik ben nu op een leeftijd dat je daar niet meer kunt opbouwen wat je hier hebt. Mijn kinderen zijn in Neder land geboren, zij voelen zich hier thuis. Vorig jaar waren we in Suri name op vakantie, dat was prima voor ze. Maar wonen, nee, dat zien ze niet zitten. Ik ben de enige die die heimwee zo sterk heeft." GOES - Een aantal wezen uit Oe ganda woont volgend jaar het Afri kajaar in Goes bij. Het gaat om kin deren die verblijven in een opvang huis in Soroti, dat wordt gerund door de Goese Els van Teijlingen. De reis naar Goes is mede moge lijk door een bijdrage van de ge meente van duizend euro. Burge meester Dick van der Zaag en wet houder Sophie van 't Westeinde hebben deze week het weeshuis project van Amecet in Soroti be zocht en Van Teijlingen het geld overhandigd. Momenteel verblijft een Goese de legatie in Oeganda om met de ge meente Kamuli een uitwisselings project voor twee jaar op te zetten. Dat gebeurt onder de vlag van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die het project ook be taalt. De afvaardiging uit Goes hoopt deze week concrete afspra ken te maken met Kamuli over het project, dat voor 1 januari bij VNG International moet zijn ingediend. Hgt project moet rond een van de ze vier thema's draaien: afval, sanitatie/hygiëne, aidsbestrijding en duurzaamheid. Het moet ook vallen binnen de millenniumdoelen van de Verenig de Naties. Goes heeft eerder ver klaard millenniumgemeente te wil len worden. DOMBURG - Burgemeester Rob van der Zwaag van Veere maakt zich grote zorgen over de spoedeisende hulp op Walcheren. De fiisietrein van het Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen den dert maar door terwijl in zijn ogen nog niets is geregeld rond het am bulancevervoer. Centralisatie van de verloskunde in Goes per 1 ja nuari is zon voorbeeld. Het Centrum Zorg en Bouw on derzocht in opdracht van de pro vincie of de besturen van Zieken huis Walcheren en de Oosterschel deziekenhuizen voldoende onder zoek hadden verricht om tot een fusiebesluit te komen. In oktober kwam het rapport naar buiten. De conclusie was dat het fusieproces zorgvuldig en verantwoord was ge lopen. Van der Zwaag is het daar volstrekt mee oneens. „Het hele rapport staat vol met aannames, terwijl er nog niets is gerealiseerd. We hebben hier wel een probleem hoor, het gaat om de veiligheid van de burgers." De burgemeester heeft nu zijn hoop gevestigd op ge deputeerde George van Heukelom. Want gemeenten lijken weinig ge hoor te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109