'Misschier 'We moeten af van de schijn dat we 'jVlcVTOUW Welt tegen elkaar worden uitgespeeld' Ons bod was bekend Gratis slimme thermostaat 'Als je goed oplet, zie je ineens een gek Delta Gasservice.nl €350,- 26 Zaterdag 22 november 2008 PZC Vlissingse wethouder wil toe naar verdeling bedrijven over steden. Vlissingse winkeliers begrijpen negatieve beeldvorming niet. bij een nieuwe cv-ketel Bespaar jaarlijks tot Bel 01-18 - 63 52 56 of kijk op onze website Liesbeth Vastrick is liefhebber van de Brit-mozaïeken. W door Maurits Sep VUSSINGEN - Dat de Rabobank Vlissingen verruilt voor Middel burg, daar kan wethouder Jacques Suurmond vrede mee hebben. „De vrije keuze van de klant." Maar dat Delta in Middelburg blijft, is meer dan teleurstellend. „Dat is onbegrijpelijk." Op het Vlissingse stadhuis zijn ze zelfs 'stomverbaasd' dat het ener giebedrijf toch niet ingaat op een superaanbieding van Vlissingen. Een locatie die aan alle eisen van Delta voldoet en zelfs door het be drijf zelf (althans de bemiddelaars van Zadelhoff) is aangedragen: in Oost-Souburg, op de hoek van de A58 en de Veerhavenweg, tegen over de watertoren, goed bereik baar met de auto én het openbaar vervoer, niet "dichtbij één maar twéé NS-stations, een uitstekende zichtlocatie met bovendien opti male mogelijkheden voor uitbrei ding, somt Suurmond op. „En ook nog tegen een redelijke grondprijs. Wat hebben we eigenlijk niet goed gedaan? Dat Delta ook zelf de voor- Vlissingen is stomverbaasd dat Delta een superaanbieding af wijst en voor Middelburg kiest. „Wat hebben we eigenlijk niet goed gedaan?" MIDDELBURG - Natuurlijk is het goed als Vlissingen en Middelburg van elkaar weten wat ze bedrijven aanbieden, vindt wethouder Han- nie Kool-Blokland van Middel burg. Daarom hebben haar ambte naren ook aan hun Vlissingse colle ga's verteld welke locaties tegen welke prijs waren aangeboden aan Delta. „Helaas kregen we zoiets niet terug uit Vlissingen." Kool-Blokland wil graag met Vlis singen praten over samenwerking. keur aan die plek in Souburg gaf, heeft verwachtingen gewekt. En dan kiezen ze toch iets anders. Ik vraag me af hoe we het de volgen de keer nog beter kunnen doen." Als u alles hebt gedaan wat in uw vermogen lag, waarom twijfelt u dan aan de eigen inspanningen? „Ik maak mezelf ook geen verwij ten. Maar gezien de onbekendheid met wat er is gebeurd bij het ma ken van de keuze door Delta, blijft er bij ons veel onduidelijk." Gaat u in de aandeelhoudersvergade ring, waar u Vlissingen vertegen woordigt, om opheldering vragen? „Nee, dat zou misbruik van-belan gen en posities zijn. Sterker, als het onderwerp daar ter sprake komt, ga ik even naar het toilet. Ook over het besluit van de nieuw bouw in Middelburg zal ik niet meestemmen. Dat past niet." Waarom gaat u met Middelburg overleggen om afspraken te maken over verdeling van bedrijven? „Omdat we moeten samenwerken om zo veel mogelijk werkgelegen heid naar Walcheren te halen. We zitten te dicht op elkaar om con flicten over het binnenhalen van bedrijven te hebben. De schijn be staat nu dat we tegen elkaar wor den uitgespeeld. Dat moet weg." Had u die behoefte ook gehad als de Rabobank en Delta, en eerder ook Zij wijst er wel op dat de vier gro te gemeenten al afspraken hebben over wat waar thuishoort. „Terneu- zen grote industrie, Goes infra structuur en logistiek, Vlissingen haven- en kenniseconomie en Mid delburg kantoren en overheid. En Delta is als energiebedrijf se- mi-overheid. Het hoort dus hier Delta heeft ons ook niet tegen el kaar uitgespeeld. Trouwens, het be drijf zelf moet uiteindelijk de plek kiezen, niet de gemeenten." Jacques Suurmond de Kamer van Koophandel, wel voor Vlissingen hadden gekozen? „Nee ik niet, maar dan had Middel burg die behoefte gehad. Dan had den we ook om tafel gemoeten." Welke afspraken wilt u maken? „Ik wil meer transparantie, zodat we van elkaar weten voor wie of fertes worden uitgebracht. Ik vind ook dat we moeten afspreken wat voor soort bedrijven waar komen. Vlissingen heeft gronden dicht bij de haven, Middelburg heeft ande re voordelen. Die moet je afstem men op de eigenschappen van het betreffende bedrijf Maar de basis is vertrouwen in elkaar. Dan kun je over het muurtje van je eigen ge meente heen kijken naar het be lang van de regio." Hannie Kool-Blokland door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Door de Nieuwendijk rijden vrachtwagens om sloopma teriaal uit de oude Dert-panden af te voeren. Mannen in krijtstreep- pak, leren mappen onder hun arm geklemd, staren naar de mooie ge veltjes van Walstraat-Zuid. En het waait. Het lijkt wel... ja, het is echt! Een frisse wind in Vlissingen. „Wij zijn geen stichting, geen vere niging of wat dat ook, en wij doen niet aan lidmaatschappen. We zijn gewoon twaalf winkeliers, die de laatste anderhalfjaar hier zijn geko men en die de negatieve beeldvor ming van de binnenstad niet be grijpen en niet eens willen begrij pen. Waarom klagen die ouwe Vlissingers altijd zo? Moet je onze toeristen eens horen. Weet je wat ze zeggen? Mevrouw, wat woont u in een geweldige stad. En dat is ook zo. Wij weten dat en wij stra len dat uit. Wees toch trots!" Zo, dat is eruit. Anita Geljon veegt haar handen af aan haar schort en neemt nog maar een slokje cappuc cino. Zouden er veel Vlissingers zijn die van het bestaan van haar delicatessenzaak aan de Nieuwen dijk weten? Ze vraagt het zich af Buurman René Willems van kook- studio Culi Consult heeft over aan loop geen klagen en de etalage van woonadviseur René Cornelisse in Walstraat-Zuid trekt dagelijks 'wel tweehonderd' kijkers. Maar kopen ze wel eens oud Hollandsche pol- kabrokken in het straatje, of een bijzonder flesje bubbels? Eigenlijk, vinden de drie, moet het zuidelijke stukje Walstraat de en tree van de stad worden. „Net als vroeger," zegt Geljon. „Toen hoor de de Nieuwendijk gewoon bij het rondje stad. Ik wed dat dat straks terugkomt als de bestrating van de Nieuwendijk wordt doorgetrokken de Walstraat in en in de stad bord jes hangen om de weg te wijzen. Als wij dan straks ook de kans krij gen om proeverijtjes te organise ren op de Zeilmarkt, kunnen we alle mooie stukjes van Vlissingen benutten. Toeristen lopen er wel eens, maar Vlissingers nooit." En als ze dan de weekmarkt ver huizen naar het Spuiplein, oppert Cornelisse, „dan komen de men sen daar tenminste ook. Die aan- sluitingskosten voor water en elek tra verdienen zichzelf terug." Van de brainstormavond is blijk baar wel meer bewaard gebleven. Want zo weet Geljon er ook nog wel één. „Ik heb gehoord dat ze de Nieuwendijk autoluw willen ma ken. Dat zou pas mooi zijn. Dan worden onze klanten niet langer van hun sokken gereden en kun nen ze lekker flaneren over straat. Dat past precies bij het idee van onze zaakjes. Niet boodschappen doen, maar lekker winkelen." Maar de ondernemers wijzen niet alleen naar de gemeente. Zélf zet ten ze er hun schouders net zo 'Ik heb gehoord dat ze de Nieuwendijk autoluw willen maken. Dat zou mooi zijn." goed onder. Over drie wekqn ver schijnt hun eerste glossy magazine („eigenlijk is het eenmalig, maar we hopen van niet") over winke len in Vlissingen. Twintigduizend boekjes worden verspreid over wij ken, winkels, campings en biblio theken. Over heel Walcheren, dus jazeker: óók in Middelburg. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nu het Vlissingse stadsbestuur een aanvalsplan voor de binnenstad heeft gelanceerd en zijn ambtenaren flexibeler zijn dan ooit tevoren, is het voor de winkeliersvereniging ook tijd om de kussens op te schudden. „Het mag helder zijn", zegt secreta ris Harrie van Hal, „we moeten de stad naar een hoger niveau tillen. Winkeliers hebben veel schade on dervonden aan verbouwingen ten behoeve van de Fonteyne." "ijjk Energieverslinder op zolder?g door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het hotel slopen is nog tot daaraan toe, maar de mo zaïeken van Britannia? Dat over leeft Liesbeth Vastrick niet. „Ik viel zowat flauw toen ik ze zag." De kunstenares van buute krijgt zichtbaar kippenvel als ze erover praat. „De kleuren zijn zo schitte rend. Ze hebben een bepaalde ver vuiling. Iets zwarts. Ik had het in Barcelona, toch dé mozaïekenstad, nog nooit gezien. Zoiets vind je al leen nog in Amerikaanse films uit de jaren vijftig." En aan de boule vard van viissingen, waar ze intus sen zelf ook woont. Wie heeft ze ontworpen en hoe kwam hij aan die stenen? En bo venal: hoe kreeg hij ze zo mooi? Vastrick had zo veel vragen dat ze er een hele studie van maakte. Ze kwam uit bij Wil van Kooij-Seins- De mozaïeken van Louis van Roode bevatten diverse verscholen afbeeldin gen, zoals de vis in grijs-blauwe tinten linksboven. foto Lex de Meester tra, die in het atelier van kunste naar Louis van Roode werkte. Over die zomer schrijft zij: „De pla ten werden ingesmeerd met bitume en daarin werden de steentjes gelegd, 's Avonds waren we vaak zo zwart als roet. Ook had Louis zelf een soort guillotine ontworpen, waarmee stuk jes van de steentjes konden worden afgehakt om ze in de juiste vorm te brengen. Hij liet zelfs een fotoboekje maken, waarin onze werkwijze was vastgelegd, je zag daarop steeds mijn handen. Ik was erg trots, maar het is toch zoekgeraakt." Niemand weet dat de twee zelfs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28