n ENZ I WÊÊk Terneuzen wil zelf goede wiet kweken V" En de beste wiet komt uit... Spectrum ^3 Canisvliet, een drupje natuur 20 en 21 Argentinië en Spanje gaan in Davis Cup gelijk op 43 Zeeuws arrondissement wordt in plan minister ondergebracht bij Breda Meeste Nederlanders voor legalisering wiet Burgemeester Lonink hoopt criminelen de pas af te snijden. Buien ZATERDAG 22 november 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 279 - los nummer 1,45, zaterdag €2,10 WALCHEREN Rechtbank onder druk door Marcel Modde MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg dreigt te worden gede gradeerd tot een nevenvestiging van Breda. Minister Hirsch Ballin wil de ondersteunende diensten en het personeel daar concentre ren. De ingreep maakt deel uit van zijn plan om de 19 arrondissemen ten terug te brengen tot 11. Dat moet in 2011 zijn gerealiseerd. Binnen dat concept blijven alleen de zittingen in Middelburg over. Maar ook dat is een aflopende zaak, vreest rechtbankpresident Lu- do van Dijke. Hij trekt een parallel met de eerder verdwenen kanton rechtbank in Zierikzee en Tholen (geconcentreerd in Middelburg) en de aangekondigde sluiting van de nevenvestiging in Terneuzen. Het opdoeken van het arrondisse ment Zeeland betekent dat 170 me dewerkers mee moeten naar Bre da. Ook gaat in dat geval de Zeeuw se balie van 200 advocaten op in de vier keer grotere Brabantse orga nisatie. Van Dijk houdt er zelfs re kening mee dat op termijn ook het Huis van Bewaring verdwijnt. Zonder rechtbank is zo'n voorzie ning immers geen noodzaak meer. Het gerechtsbestuur heeft de ge meenten en de provincie gemobili seerd om Middelburg als zelfstan dige rechtbank te behouden. Gede puteerde Staten beraden zich dins dag op de situatie. pagina 2/3: weinig meer waard Ns pagina 3: commentaar spectrum: rechtspraak moet zichtbaar en bereikbaar zijn WOGNUM - Fortis Bank Nederland en ABN Amro gaan samen verder. Top man van de nieuwe bank wordt oud-minister van Financiën en WD-coryfee Gerrit Zalm (foto). De verzekeringstak van Fortis wordt apart verkocht. Zalm is financieel directeur van DSB Bank. foto Sander Koning/ANP pagina 4: Gerrit Zalm leidt combinatie banken DEN HAAG - Zestig procent van alle Nederlanders is voorstander van le galisering van softdrugs. Vijfen tachtig procent steunt echter het regeringsbeleid dat alle coffee shops dicht moeten die in een straal van 200 meter van een mid delbare school liggen. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond. Terneuzen moet snel wiet gaan kweken llif'll.lli'l 1— 1—I Zeeland profiteert van een touretappe 61% Zeeland: 2, 3, 25 t/m 37; Binnenland: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Menin gen: 10 en 11; Beurs: 14; Economie: 15 en 17; Buitengebied: 19 t/m 21; Weer: 22; Strips: 23; Agenda: 38; Cultuur; 39; Sport: 43 t/m 48; Bijlagen: Spectrum, Reizen, Wonen, Media met daarin Televisie: 52 t/m 55. door Conny van Gremberghe ALMERE - De gemeente Terneuzen wil toestemming van het kabinet voor een proef met een eigen wiet- kwekerij. Door zelf de kweek ter hand te nemen, hoopt burgemees ter Lonink criminelen, die grof ver dienen aan de illegale teelt, de pas af te snijden. De bescheiden oogst kan in de twee coffeeshops in de gemeente worden verkocht. Lonink lanceerde het plan gisteren op de VNG-wiettop in Almere, waaraan 32 burgemeesters meede den. „Met zo'n project kun je op drie manieren het drugsprobleem aanpakken. We halen de teelt uit de criminele sfeer en reguleren de bevoorrading van coffeeshops." Er komt zo ook een einde aan over last van illegale kwekerijen en er kunnen eisen worden gesteld aan de kwaliteit. Lonink benadrukte dat de proef niet los gezien mag worden van overige maatregelen. „We willen de gedoogde verkoophoeveelheid van wiet nationaal teruggebracht zien van vijf tot drie gram. En on ze centrale overheid moet actief proberen buurlanden te bewegen op te treden tegen de invoer van hasj en wiet", aldus Lonink.Hij doelt op de gemeente Zelzate, die wel wil dat Terneuzen een coffee shop openhoudt, maar weigert te betalen voor extra politie-inzet. De Kamerfracties van PvdA en D66 zullen de kabinetsreactie op de wiettop in het voorjaar aangrij pen om te pleiten voor een bijslui ter bij zakjes wiet. pagina 5: proef legale kwekerij v-Z pagina 11geen enkele controle - op joint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1