Hoe lang helpt het strooien met geld? 'Minder breed Delta raakt 125 arbeidsplaatsen kwijt' Magazijnpersoneel AH dreigt met acties Maak kans op één van de 100 halve Oudejaarsloten met Jackpot LEZERSEXTRA PZC Steeds meer Chinezen protesteren tegen gevolgen van crisis. Energiebedrijf reageert op adviesrapport voor aandeelhouders. 1101 PZC Zaterdag 22 november 2008 1 7 over negatieve ontwikkelingen. Het kan betekenen dat de werkelij ke situatie veel ernstiger is dan nu bekend is uit officiële cijfers. Pe king lijkt het land te willen voorbe reiden op zwaardere tijden. Van boerendorpen tot miljoenen steden zijn mensen de straat op ge gaan omdat ze vrezen voor hun in komen. In Chongqing voerden de ze maand negenduizend taxichauf feurs actie. Ze eisten dat de over heid hun inkomen beter zou be schermen, onder meer door illega le taxichauffeurs harder aan te pak ken. Tienduizenden fabrieksarbei ders in het Zuiden, die door de economische crisis hun baan heb ben verloren, zijn de afgelopen we ken ook de straat op gegaan. Ze hebben de overheid daarmee kun nen dwingen achterstallig salaris uit te betalen. De protesten zijn tot nu toe ver spreid: demonstranten willen voor al dat hun eigen problemen wor den opgelost. Dat lukt de overheid nu nog door met geld en beloften te strooien. Op het platteland groeit het aantal protesten al lan ger. Nu dat door de crisis overslaat naar de steden, maakt Peking zich zorgen. Een gecoördineerd protest tegen de overheid is daar immers sneller en massaler te regelen. door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - De wereldwijde econo mische crisis laat zich nu ook voe len in China. Verspreid over het hele land zijn de afgelopen weken grote aantallen Chinezen de straat op gegaan om, soms hardhandig, hun onvrede te uiten over verlo ren banen en dalende inkomens. Peking maakt zich zorgen. Meng Jianzhu, minister van Open bare Orde, heeft de politie inmid dels bevolen 'zeer goed te begrij pen welke uitdagingen agenten te wachten staat door de wereldwij de crisis' en er alles aan te doen om de orde te handhaven. In ver schillende steden is de politie de afgelopen weken slaags geraakt met demonstranten. Peking heeft alle reden om onge rust te zijn. De Chinezen accepte ren het machtsmonopolie van de communisten, omdat de bevol king in de afgelopen decennia ge middeld flink rijker is geworden. Nu slechtere tijden aanbreken, groeit de onvrede. Een nieuwe ge neratie krijgt voor het eerst door In China staat al niemand meer te kijken van emotionele protesten in banken van mensen die hun spaargeld in rook hebben zien opgaan. foto Alex Hofford/EPA dat de economie niet alleen maar explosief groeit. Minister Yin Weimin van Sociale Zekerheid gaf gisteren toe dat de vooruitzichten voor de nabije toe komst nog zorgwekkender zijn. „De crisis is in China nog niet in alle hevigheid losgebarsten en de werkloosheid zal volgend jaar ze ker stijgen", zei Yin. Het is onge bruikelijk dat de bestuurders van China zich zo openlijk uitlaten door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland verliest on herroepelijk banen, als de commer ciële activiteiten van Delta niet zo breed mogelijk worden gehouden. Het energiebedrijf heeft gisteren in allerijl een brief met deze waar schuwing aan zijn aandeelhouders gestuurd. Aanleiding: het advies dat die aan deelhouders (provincie en gemeen ten) hebben laten maken over de door de rijksoverheid geëiste split sing van Delta in een bedrijf met commerciële diensten en een pu bliek netwerkbedrijf Het adviesbu reau Sequoia heeft de aandeelhou ders aangeraden een netwerkbe drijf te maken van alle leiding- en kabelactiviteiten van Delta en het aandeelhouderschap van drinkwa terbedrijf Evides over te hevelen van Delta naar de Zeeuwse overhe den. Delta voorziet ernstige gevolgen als de aandeelhouders dit advies volgen. Sequoia zet het Zeeuwse energiebedrijf op één lijn met on dernemingen als Nuon en Essent. Bij Delta verdwijnen volgens het energiebedrijf 125 banen als de commerciële tak niet zo breed mogelijk blijft. Suggesties om het anders te doen, wijst Delta af. Onterecht, vindt Delta. Het bedrijf acht zich niet zonder meer met de andere te vergelijken, omdat het een breder pakket heeft, onder meer in de vorm van een zonnecel- lenfabriek in Heerlen en milieu-ac tiviteiten in België, Duitsland en Ierland. Door de bundeling ervan met be zigheden als elektriciteitsopwek king, levering van gas, licht, water, televisie en internet en de positie van Delta op de zakelijke markt buiten Zeeland, ontstaat een on derlinge versterking. Aan deze op zet mag zo min mogelijk worden getornd. 1 Volgens Delta leiden de suggesties van Sequoia tot verlies van 125 ba nen. DEN HAAG - De medewerkers van de distributiecentra van Albert Heijn dreigen met acties. Vorige week stokte het cao-overleg en de leden van CNV en FNV hebben nu besloten dat over de voorstel len die op tafel liggen, niet verder wordt gesproken. Als AH uiterlijk dinsdag niet met een beter voor stel komt, volgen vanaf donderdag acties die de distributie naar de winkels zullen verstoren. „Nog vóór sinterklaas zullen de banket staven in de winkels op zijn", dreigt CNV-onderhandelaar Fedde Monsma. AH had deze mededeling van de bonden gisteren nog niet ontvan gen en kon daarom niet reageren. „Vorige week dinsdag zijn de par tijen uit elkaar gegaan om zich te beraden. Dat is het laatste dat wij weten", aldus een woordvoerder. De medewerkers willen de voor stellen van AH voor verdere flexibi lisering van de werktijden en een loonsverhoging van 3,5 procent, van tafel. Volgens CNV'er Monsma wil de supermarktketen het magazijnper soneel meer nachturen laten draaien. Daarnaast wil het concern de regelingen afschaffen die oude re werknemers ontzien. Door de gigantische groei van de super markt heeft het personeel het ge voel zich met hetzelfde aantal mensen drie slagen in de rondte te werken, aldus Monsma. „AH draait fantastisch en daar willen ze iets van terugzien." De woordvoer der van AH stelt dat er het afgelo pen jaar in de distributie tien pro cent meer mensen zijn ingezet. De prijzen worden niet in geld uitgekeerd; Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd; Medewerkers van de PZC zijn uitgesloten van deelname. BON LOTING 1/2 OUDEJAARSLOT voorlettersvoornaam naam Om Ov geboortedatum Stuur de volledige in blokletters ingevulde bon in een envelop met voldoende frankering naar Lezersextra de PZC t.a.v. 'Staatslot', Postbus 235,5201HB, 's-Hertogenbosch. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. De nieuwe wervingsfolder is deze week huis aan huis verspreid, dus u als abonnee heeft deze ook ontvangen. Wij willen onze vaste abonees via loting ook de kans geven in het bezit te komen van één half Oudejaarslot met Jackpot t.w.v. 14,- Met een beetje geluk wordt het een extra feestelijke maand. Kans maken? Wilt u als abonnee van de PZC kans maken op een Oudejaarslot stuur dan de nevenstaande bon in voor 1 december. De 100 winnaars staan op 15 december op; www.pzc.ni/lezersextra en krijgen hun prijs thuisgestuurd. 7,71 loterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17