Oorlogsschip slaat aanval piraten af Kapers tanker onderhandelen over losgeld Somalische kapers geven vrachtschip terug maar overvallen andere. PZC Donderdag 20 november 2008 9 KIMOKA - Vrouwen lopen met vrachten houtskool in het oos ten van de Democratische Republiek Congo. Ze kopen de zak ken van veertig kilo in Ripango en brengen deze lopend of op de fiets naar het veertig kilometer verder gelegen Coma, waar de houtskool wordt verhandeld. Houtskool is bij gebrek aan elektriciteit de voornaamste brandstof. Is de missie met suc ces voltooid, dan hebben de vrouwen iets meer dan vier euro verdiend. Onderweg passeren ze de frontlinie tussen rebellen en het regeringsleger. De rebellen, onder leiding van Laurent Nkunda, zijn intussen begonnen zich terug te trekken. Dat lijkt niets af te doen aan de ambities van Nkunda. „Ik heb een droom", zei hij gisteren op de website van de Duitse krant Die Zeit. Als het aan Nkunda ligt, is Congo over vijf jaar een land met internationaal aanzien, onder zijn leiding. Volgens de ex-generaal van het regeringsleger 'verkoopt' de regering het land aan Chinezen door mijnbouwcontracten af te sluiten. Vorige maand ontstonden gevechten in het land, toen Nkunda een offensief begon. Hij deed dat naar eigen zeggen om de Tutsi-minderheid te beschermen. De strijd gaat volgens de VN gepaard met wreedheden onder de burgerbevolking. Ruim een kwart miljoen mensen sloegen op de vlucht. Dit weekein de sprak VN-gezant Olusegun Obasanjo met Nkunda. De rebel lenleider zei toen een bestand te willen steunen, maar een dag later laaide de strijd weer op. Nkunda wil rechtstreeks met president Joseph Kabila onderhandelen. Zo niet, dan blij ven zijn rebellen (naar schatting tussen de 4.000 en 6.000 man) doorvechten. foto Jerome Delay/AP te voorkomen dat de verzekerings premie omhoog gaat. Zeeroverij le vert internationaal per jaar een schadepost op van ruim t5 miljard dollar. Soms hebben de kapers het op de lading gemunt die elders wordt doorverkocht. Door de Aziatische zeerovers wordt niet of nauwelijks losgeld geëist zoals de Somalische piraten dat doorgaans wel doen. Het 1MB is bang dat dat de zee rovers in Maleisië en Indonesië de ze wijze van piraterij zullen naa- pen. Waarnemers vrezen ook dat militante islamisten op de Filippij nen dit zullen doen. DUBAI - De Somalische piraten die de Saoedische supertanker Sirius Star maandag hebben gekaapt, on derhandelen over losgeld voor het kolossale schip met zijn lading olie ter waarde van circa 8o miljoen eu ro. Een van de piraten zei tegen medewerkers van nieuwszender Al Jazeera dat er alleen nog wordt onderhandeld over de omvang van het losgeld. „Er zijn onderhan delaars aan boord en op het land", stelde Farah Abd Jameh, zegsman van de kapers. De Sirius Star ligt in de haven van het Somalische vissersdorpje Ha- rardhere. Dat is de thuisbasis van veel piraten. De meesten behoren tot de Hawiye-clan, de grootste ge organiseerde roversbende van So malië. De clan vecht tegen de over heid en het Ethiopische leger, dat de Somalische regering steunt. Suez Kanaal- 18.200 schepen per jaar MIGERfA fï* SOMALIË MOGADISHU - Een Indiase oorlogs bodem heeft een aanval van Soma lische piraten in de Golf van Aden afgeslagen. De INS Tabar patrouilleert in de Golf van Aden om kapingen te voorkomen en werd onder vuur genomen door een schip met in zijn kielzog twee speedboten. Het schip beantwoordde het vuur, waarna brand op het piratenschip uitbrak. Volgens sommige bron nen vluchtte het toen weg. Andere bronnen melden dat het schip de grond in is geboord. Somalische kapers hebben giste ren afstand gedaan van een vracht schip dat vaart onder de vlag van Hongkong. Het schip Great Crea tion, met aan boord 25 beman ningsleden, was half september ge kaapt door de piraten. Het is on duidelijk of er losgeld is betaald. Dat maakte Andrew Mwangura van het in Kenia gevestigde Oost-Afrikaanse Zeelieden Hulp programma bekend. Deze organisa tie houdt de scheepsbewegingen en de activiteiten van kapers in de regio in de gaten. Een dag eerder werd in de Golf van Aden een Thaise vissersboot met zestien bemanningsleden ge kaapt. De zeerovers enterden de trawler na een achtervolging met behulp van twee speedboten. Het contact met de zestienkoppige be manning is verbroken. Ook werd een Iraans vrachtschip met een 25-koppige bemanning ge kaapt. Een Griekse bulkcarrier kwam eveneens in handen van So- maliërs. Sinds januari zijn circa honderd schepen aangevallen door piraten die hun uitvalsbases langs de So malische kust hebben. Het Interna tionale Maritieme Bureau (1MB) in Kuala Lumpur schat dat er op dit moment zeker zeventien sche pen met 250 opvarenden in han den zijn van Somalische kapers. Schepen van de Navo, de Ameri kaanse Vijfde Vloot en de Russi sche marine hebben hun patrouil les in de Golf van Aden opge voerd. Patrouilles op zee met marinevaar tuigen alleen maken geen einde aan de piraterij in de wateren rond Somalië, heeft de Somalische pre mier Nur Hassan Hussein gisteren beklemtoont. De premier van het al sinds 1991 door anarchie geplaag de land stelt dat het probleem we reldwijd als een crimineel netwerk moet worden aangepakt. „Het spijt ons, maar deze piraterij is niet alleen een Somalisch pro bleem maar een van de hele we reld," zei hij. Hij gelooft dat er niet alleen Somaliërs bij betrokken zijn. Veel voormalige Somalische vis sers hebben hun toevlucht geno men tot de piraterij. Zij beweren dat ze weinig keus hebben, omdat vreemde mogendheden de wate ren bij hun land ongestraft leeg kunnen vissen. Volgens het Internationaal Mari tiem Bureau vindt een derde van alle aanvallen door piraten voor de kust van Somalië plaats. De mees te gebeuren in de zeestraten bij In donesië en bij Nigeria. Veel rederijen en scheepseigena ren melden de overvallen niet om iyi Een Indiase oorlogsbodem heeft een aanval van Somalische pira ten afgeslagen. Het Internationa le Maritieme Bureau vreest dat andere kapers ook losgeld eisen. gebruikelijke route alternatieve route Rotterdam Golf van Guinee Tweede meest gevaarlijke kust; 36 aanvallen door piraten in 2008. "W7""JP 18 november Somalisch piratenschip opgeblazen door Indiaas marineschip in Golf van Aden. j Sinds eind augustus vormen de marines van 14 landen Combined Task Force-150. Met thuishaven Djibouti bewaken zij een 960 km lange corridor voor de koopvaardij. 15 november Kaping Sirius Star, het grootste schip dat ooit is gekaapt door Somalische piraten. Lading: 2 miljoen vaten olie met een waarde van 100 miljoen dollar. 19 november Somalische kapers doen afstand van het schip Great Creation (Hongkong), dat half september was buitgemaakt door piraten. Indische Oceaan en Golf van Aden 83 aanvallen door piraten in 2008. 18 november MV Delight uit Hongkong, Thaise vissersboot en een Grieks vrachtschip gekaapt. infographic; ANP, AA hron: 1MB Piracy Reporting Centre (PRC), GN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9