En wat nu? Doorgaan, Binnenland Meer branden aangestoken Verhagen zinspeelt op nieuwe militair missie in Afghanistan Toeslag zorgkosten ook achteraf uitgekeerd test jezelf! Bezuiniging bij politie overeind Onderzoeksteam: één op de vijf gevallen is met opzet ontstaan. 6 Donderdag 20 november 2008 PZC APELDOORN - Brandstichting komt veel vaker voor dan tot voor kort werd gedacht. Uit gegevens van een nieuw onderzoeksteam voor branden in Apeldoorn blijkt dat één op de vijf branden in gebou wen is aangestoken. Tot nu toe werd er door deskundigen van uit gegaan dat dit één op de tien was. Volgens teamleider Adriaan Vers toep van het Apeldoornse Team Brand Onderzoeken (TBO) blijkt uit het onderzoek dat de brand weer jarenlang een 'blinde vlek' heeft gehad. Zijn team is het eerste in Neder land dat structureel onderzoek doet naar de oorzaak van binnen branden. Tot voor kort was dat een taak voor de technische recher che van de politie. Die kwam ech ter alleen in actie als er duidelijke aanwijzingen waren voor brand stichting. Het Apeldoornse onderzo'eksteam onderzocht alle 330 branden in en om gebouwen die het afgelopen jaar in de gemeente Apeldoorn plaatsvonden. Daarvan bleken er zeventig te zijn aangestoken. „We hebben brandoorzaken op hele vreemde plekken geconstateerd", aldus Verstoep. „Zoals een linnen kast waar nooit spontaan brand kan zijn ontstaan. Bovendien trof fen we vaak sporen van benzine of andere vluchtige stoffen aan." De resultaten van het onderzoek bete kenen dat ook de technische re cherche van de politie meer werk krijgt. „We dragen brandstichtin gen bij de politie aan die anders nooit waren ontdekt", zegt Verstoep. Hij concludeert dat veel brandstichters en verzekeringsfrau deurs de afgelopen jaren onge stoord hun gang konden gaan. Binnenkort beginnen ook de korp sen in Rotterdam-Rijnmond, Am- sterdam-Amstelland, Twente en Midden-West Brabant met een ei gen TBO. Uit het onderzoek blijkt ook dat bouwkundige maatregelen die er voor moeten zorgen dat brandscha de beperkt blijft, vaak niet werken. Zo bleek de brand in 73 van de 330 gevallen te zijn overgeslagen van het ene naar het andere gebouw. Een Apeldoorns onderzoeksteam heeft de oorzaken van branden opnieuw bekeken. Daarbij bleek dat er vaker sprake was van brandstichting dan gedacht. Veel gemeenten worstelen met de vraag of ze coffeeshops moeten sluiten. In een poging een einde te maken aan de onderlinge verdeeldheid, komen coffeeshopgemeenten morgen bij elkaar op de 'wiettop' in Almere. Er zijn drie scenario's. door Marcel Proos Scenario één: Alles blijft zoals het is. Onhoudbaar. Een ander woord om het huidige ge doogbeleid te omschrijven, kun nen deskundigen niet vinden. „De Nederlandse bevolking verdraagt de overlast niet meer", conclu deert de Belgische criminoloog Bryce de Ruyver, die onderzoek heeft gedaan naar het Nederlandse drugsbeleid. Zeker de bewoners in de grensge meenten zijn de vele drugstoeris ten uit het buitenland meer dan zat Het gedoogbeleid heeft gefaald, concludeert hij. „Het is duidelijk dat de lasten hoger zijn dan de ba ten. Dat kan niemand meer ont kennen." De wereld van wiet is volgens cri minoloog Toine Spapens compleet anders dan in 1995, toen de jong ste drugsnota van het kabinet ver scheen. Toen werd wietteelt nog door velen als een kleinschalige sector gezien, met mensen die lief devol plantjes kweekten op hun zolderkamer. De sector is volgens Spapens geëxplodeerd. Er gaat jaar lijks zeker 2 miljard euro in om. „De georganiseerde criminaliteit heeft de sector in handen. We moeten goed nadenken of we dat willen." Scenario twee: Reguleer de wiethandel. Onmiddellijk doen, zegt onder zoekster Nicole Maalsté. Laat al leen bedrijven met een speciale vergunning wiet kweken, contro leer coffeeshops en hou zo de hele sector scherp in de gaten. De voor delen zijn-legio. Maalsté: „Je hebt zicht op de kwali teit van het product, je weet waar het wordt verkocht en door wie. Je hebt contact met de consument en je kan makkelijker coffeeshops verhuizen, het stadscentrum uit." Drugstoeristen blijven Nederland wel opzoeken, vervolgt de onder zoekster. Maar wat let onze buur landen om strenger aan de grens te controleren? Nu gebeurt dat nauwelijks, aldus Maalsté, omdat de overlast van drugsverkoop nu niet in de eigen Coffeeshops in Roosendaal. De ge meente kondigde eerder het plan aan om alle coffeeshops te sluiten. foto Lex van Lieshout/ANP voortuin plaatsvindt. „Het is een beetje flauw om te doen alsof er geen consumenten zijn en alleen het aanbod het probleem is." DEN HAAC - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken sluit een nieu we militaire missie in Afghanistan na 2010 niet uit. Hij verwacht dat de Amerikanen een beroep op Ne derland zullen doen om er ook na 2010 militair actief te blijven. Het kabinet heeft beloofd dat de Nederlandse troepen in de tweede helft van 2010 uit Uruzgan wor den teruggetrokken. Tegelijk voert naar verwachting de nieuwe Ame rikaanse president, Barack Obama, de druk op Europese landen op om meer troepen te sturen. Verhagen benadrukte dat het kabi net zwart op wit heeft gezet dat Nederland na 2010 geen leidende militaire rol meer speelt in Uruz gan, maar liet zich niet uit over de rest van het land. „Laten we alle discussies over wat we na 2010 doen, voeren als het zover is." Door dat antwoord kreeg Alexan der Pechtold van D66 een 'dubbel déja vu-gevoel'. De antwoorden van Verhagen herinnerden hem aan eerdere debatten over de mis sie in Afghanistan, waarbij werd gezegd dat nog geen besluit was ge nomen, maar eigenlijk al vast stond dat Nederland militair mee zou doen. 4. Wat is de naam van het varkentje van George Clooney? A. Sam B. Max C. Frits 5. Sharon Stone heeft een IQ van? A. 134 B.149 C.154 Sms SHOW en jouw antwoordenreeks naar 4345 en maak kans op een iPod Nano! BV:SHOW ABCAB naar 4345 I De kosten voor het gebruik van deze dienst zijn 61,50 per ontvangen bericht de standaard kosten voor het versturen van een SMS. Max 3 berichten. Antwoorden insturen kan tot woensdag 26-11-2008 12:00. Maximaal 1 deelname per persoon. Ben Je Jonger dan 1 Vraag toestemming aan je ouders Deelname voorwaarden: testyourself.nl DEN HAAC - Toeslagen aan chro nisch zieken en gehandicapten kunnen straks ook met terugwer kende kracht worden uitgekeerd. Dat heeft staatssecretaris Jet Busse- maker (Volksgezondheid) gisteren gezegd in de TXveede Kamer. Het gaat om patiënten die nu geen recht hebben op een uitkering, maar in de toekomst mogelijk wel. Volgend jaar komt er een nieuwe regeling om chronisch zieken en gehandicapten te compenseren voor hoge zorgkosten. Deel van die regeling is een toeslag voor mensen met bepaalde ziektes of die hulpmiddelen gebruiken. Alleen is de afbakening van deze groep nog niet duidelijk. Een com missie gaat dit nog uitzoeken. Pa tiënten die later toch in aanmer king blijken te komen voor een toeslag, kunnen deze met terug werkende kracht krijgen. Volgens de Chronische Zieken en Gehandicaptenraad vallen ruim 400.000 mensen nu nog ten on rechte buiten de regeling. Zij lo pen een tegemoetkoming van 300 tot 500 euro mis. - Het gaat onder anderen om reuma patiënten en patiënten met spier ziekten. De toezegging van Bussemaker gaat de CG-Raad niet ver genoeg. De raad zou het liefst zien dat mensen die buiten de boot drei gen te vallen, via een belastingaf trek alsnog een compensatie krij gen voor hun zorgkosten. Het kabinet voelt daar niets voor. Van de al bestaande aftrekmoge lijkheid profiteerden te veel men sen die er eigenlijk niet voor in aanmerking zouden moeten ko men, aldus het kabinet. Binnen de nieuwe regeling voor zorgkosten blijft aftrek wel be staan, maar dan in sterk afgeslank te vorm. DEN HAAG - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer slagen er - on danks herhaaldelijk aandringen - nog niet in de opgelegde bezuini ging van 100 miljoen euro bij de politie van tafel te krijgen. De regeringspartijen CDA en PvdA blijven erbij dat het mogelijk moet zijn die bezuiniging door te voeren zonder dat het ten koste gaat van blauw op straat. Dat bleek gisteren tijdens een de bat over de begroting van Binnen landse Zaken voor volgend jaar. De SP en de PW vinden de mil joenenbezuiniging onverantwoord en willen dat die ongedaan wordt gemaakt. Ook de WD en de SGP maken zich zorgen over de gevolgen van de bezuiniging en onderbezetting bij de politie. Maar volgens de coa litiegenoten CDA en PvdA kun nen de korpsen nog veel geld be sparen door beter samen te wer ken. Dat zou bijvoorbeeld kunnen op iet-gebied. riisiifs 3. Nicole Kidman is bang voor? A. Spinnen B. Vlinders C. Slangen Testje Showbizz kennis en speel de Showbizz Quiz! Je maakt ook kans op een :oi fi1 1. Wie is de nieuwe topper? A. Jan Smit B. Frans Bauer C. Jeroen van der boom 2. Welke vriendin van Hugh Hefner heeft zich onlangs verloofd? A. Holly B. Bridget C. Kendra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6